PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπώσεις από hol telephony



cris4524
30-04-08, 13:34
ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΟ "hol telephony" ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

4stelman
01-05-08, 05:18
μακρια οσο γινεται πιο μακρυα φιλε απο αυτο το τσαντιρι

gruslo
01-05-08, 18:47
Αν και το θέμα είναι η hol telephony, δεν ξέρω αν είναι άσχετο να γράψω εντυπώσεις από την τηλεφωνία του double play (ξέρει κανείς αν έχουν διαφορά;)
Στο double play λοιπόν, σε ό,τι αφορά την απόδοση ήχου, τα πράγματα είναι πολύ καλά: καμία διαφορά από τον ΟΤΕ. Για να έχεις όμως απόδοση ήχου, σημαίνει καταρχήν ότι φτάνει στο αυτί σου το τηλεφώνημα. Κι αυτό στη hol δυστυχώς δεν είναι αυτονόητο: έχω κάποιους φίλους που έχουν ΟΤΕ και όταν τηλεφωνούν δείχνει μονίμως ότι δεν σηκώνω το τηλέφωνο, ενώ εγώ δεν το ακούω καθόλου! Άλλες φορές δείχνει ότι μιλάω, ενώ στην πραγματικότητα το τηλέφωνό μου δεν μιλάει! Επίσης, μια στο τόσο διακόπτεται η επικοινωνία (αν και πολύ σπάνιο, μου έχει συμβεί 2 φορές στους 4 μήνες που είμαι συνδρομητής και δεν νομίζω να είναι σύμπτωση ότι ο συνομιλητής είχε forthnet και τις δύο φορές...). Επίσης παίζει να μην μπορεί να με πάρει ο συνομιλητής στην 1η γραμμή (να του δείχνει δηλ. ότι μιλάει ή ότι δεν το σηκώνω) αλλά να μπορεί να με πάρει από τη 2η (η 1η είναι 210 και είναι μεταφορά από του ΟΤΕ με φορητότητα αριθμού, ενώ η 2η είναι 213, δηλ. HOL original). Παίζει και να μην μπορεί να με πάρει σε καμία από τις δύο. Όλ' αυτά βέβαια δεν είναι ο κανόνας, αλλά συμβαίνουν συχνά - πυκνά και είναι οπωσδήποτε εκνευριστικά...
Τα δέχομαι όμως ως αντίτιμο για τα πολύ περισσότερα χρήματα που θα πλήρωνα στον ΟΤΕ: με 40€ το μήνα έχω 2 γραμμές τηλεφώνου, έστω ελαφρά ελαττωματικές αλλά κάνουν τη δουλειά τους (τώρα διαπίστωσα ότι επικοινωνούν μεταξύ τους με **1 και **2, ωραίο!) και το internet συγχρονίζει στα 12-13mbps και απεριόριστες κλήσεις σε αστικά - υπεραστικά - διεθνή - κινητά για μία ώρα! (αυτό είναι το τελευταίο πρόγραμμα της HOL και κοστίζει 2€ παραπάνω από το δικό μου, που το είχα κάνει το Δεκέμβριο, αλλά αξίζει το αντίτιμο αυτό για διεθνή + κινητά, που είναι η διαφορά). Αυτά δεν τα βρίσκεις στον ΟΤΕ ούτε στ' όνειρό σου. Σίγουρα ο ΟΤΕ είναι καλύτερος ποιοτικά, βασικά στην τηλεφωνία, αλλά είναι και πολύ πιο ακριβός. Ό,τι πληρώσεις παίρνεις...

cris4524
01-05-08, 18:51
Γιατί????????

cris4524
03-05-08, 14:04
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΠΣΗ ΔΕΚΤΗ.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. (sorry για ορθογραφικά)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

JTB
03-05-08, 19:06
έχω κάποιους φίλους που έχουν ΟΤΕ και όταν τηλεφωνούν δείχνει μονίμως ότι δεν σηκώνω το τηλέφωνο, ενώ εγώ δεν το ακούω καθόλου! Άλλες φορές δείχνει ότι μιλάω, ενώ στην πραγματικότητα το τηλέφωνό μου δεν μιλάει!

http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=2008264&postcount=6

Vitruvian78
16-09-08, 14:42
Γειά σας,

σήμερα έκανα αίτηση για το HOL Telephony, για την προσφορά των €19,90 όπως διαφημίζεται. Σε 20 μέρες μου είπανε ότι θα ενεργοποιηθεί. Για να δούμε......έχει βάλει κάποιος απλή τηλεφωνία στη HOL με μεταφορά του αριθμού από τον ΟΤΕ; Οι εντυπώσεις;

gzoulias
16-09-08, 15:32
Εγώ έκανα double play.

Αν εξαιρέσουμε ένα μικρό χρονικό διάστημα που δεν είχα τηλέφωνο κατά τη μεταφορά, κατά τα άλλα παίζει μια χαρά.

Σημ.: Έχω pots.

Vitruvian78
16-09-08, 17:04
όταν λες μικρό χρονικό διάστημα τί εννοείς; Γιατί μου είπανε για μερικές ώρεσ μόνο, την ημέρα της μεταφοράς στο δίκτυό τους.

gzoulias
16-09-08, 17:14
Ναι, το κανονικό είναι μόνο μερικές ώρες. Όμως, λόγω τεχνικού προβλήματος, δεν είχα τηλέφωνο για 2-3 μέρες.

Δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ και διορθώθηκε.

Εκτός από αυτό, κατά τα άλλα όλα δουλεύουν μια χαρά, και στην τηλεφωνία, και στο internet. :clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.