PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν μπορεί κάποιος ας μου το εξηγήσει...



Kyaner
30-04-08, 14:24
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν από λίγο είδα κάτι που δεν το έχω ξανά δει ποτε στη ζωή μου, ούτε σα χρηστης ευρυζωνικής σύνδεσης αλλα ούτε και σαν τεχνικός δικτύων.

Aνοιξα τον υπολογιστή μου ο οποιος για κάποιο λόγο δεν έκανε boot σωστά, έπαιζε κοφτά το tv-tunner, έλειπαν τα dvd-rom μιας και για κάποιο λόγο δεν είδα τον IDE controller κατά το boot.
Δε βαριέσαι λέω θα το κάνω ένα restart, πριν το κάνω όμως βάζω flashget να κατεβάσει 2 αρχεία που είχα σε αναμονή και βλέπω το DU-meter να δείχνει 1.7mb/s μπαίνω κατευθείαν στο web interface του router μου και βλέπω τη κλασσική ταχύτητα συγχρονισμού που βλέπω πάντα, γύρω στα 9mbps με την οποια είναι αδύνατον να κατεβάζω με τη ταχύτητα που ανέγραφε το Du-meter, κοιτάω το flashget το οποιο συμφωνούσε επίσης με την ταχύτητα του Du-meter όπως και το task manager έδειχνε στο networking 1.7%....Ακόμα και χρονικά συμφωνούσαν τα αρχεία που κατέβασα σε σχέση με τη ταχύτητα μιας και κατέβηκαν σχεδόν στο μισό χρόνο από ότι συνήθως, βάζω αλλα 2 αρχεία να κατεβαίνουν και βλέπω ότι συνεχίζει μεταξύ 1.6 και 1.8mb/s, σταυροκοπιέμαι, κάνω ένα restart και επανέρχεται το σύστημα στη κανονική λειτουργία και τώρα κατεβάζω πάλι με τους παλιούς κλασικούς ρυθμούς του 1mb/s

Ιδού και το πειστήριο του εγκλήματος...
http://img112.imageshack.us/img112/6184/11200369qi9.th.jpg (http://img112.imageshack.us/my.php?image=11200369qi9.jpg)

Μπορεί κανεις να μου εξηγήσει τι έγινε ?!
Και ποιο σημαντικό από όλα, πως μπορώ να το επαναλάβω ?!!!

CPU usage ήταν normal, το DU meter είναι ρυθμισμένο να βλέπει μονο την NIC, αλλα δίκτυα ασύρματα και μη δεν υπάρχουν στο σύστημα μου.

hel
30-04-08, 15:02
Εμένα το έκανε αυτό μόνο όταν το cpu ήταν 100% και προφανώς έδειχνε λάθος στοιχεία.
Σε εσένα όμως ήταν πραγματική ταχύτητα:hmm:

29gk
30-04-08, 15:02
Aυτο

Aνοιξα τον υπολογιστή μου ο οποιος για κάποιο λόγο δεν έκανε boot σωστά, έπαιζε κοφτά το tv-tunner, έλειπαν τα dvd-rom μιας και για κάποιο λόγο δεν είδα τον IDE controller κατά το boot.

δειχνει πως εχεις σοβαρο προβλημα , ειτε στο συστημα ειτε στην εγκατασταση του λειτουργικου σου αρα δεν υπαρχουν σωστα συμπερασματα, αξιοπιστες μετρησεις και αξιολογησεις. ;)

Kyaner
30-04-08, 15:14
Aυτο

Aνοιξα τον υπολογιστή μου ο οποιος για κάποιο λόγο δεν έκανε boot σωστά, έπαιζε κοφτά το tv-tunner, έλειπαν τα dvd-rom μιας και για κάποιο λόγο δεν είδα τον IDE controller κατά το boot.

δειχνει πως εχεις σοβαρο προβλημα , ειτε στο συστημα ειτε στην εγκατασταση του λειτουργικου σου αρα δεν υπαρχουν σωστα συμπερασματα, αξιοπιστες μετρησεις και αξιολογησεις. ;)

Αυτό ευχαρίστως θα το δεχόμουν αν τα αρχεία κατέβαιναν στον ίδιο χρόνο που έκαναν και πριν, αλλα όπως είπα κατέβηκαν σχεδόν στο μισό, οποτε ότι πρόβλημα και αν είχε το pc δεν γίνεται να είναι λάθος οι χρονομετρήσεις που έκανα.

29gk
30-04-08, 15:17
Υπαρχει και η περιπτωση αυτη να ειναι η πραγματικη σου ταχυτητα και το προβλημα που εχεις να στην περιοριζει σε αυτην που θεωρεις φυσιολογικη. Σε καθε περιπτωση κατι δεν παει καθολου καλα και δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.

joeyGR
30-04-08, 15:31
παραξενο αυτο....:hmm: κατι παρομοιο ειχε συμβει και σε μενα οταν ημουν στο νετ.. σχεδόν κανεις δεν κατεβαζε με ταχυτητα πανω απο 300kb/s και απο site οπως microsoft.com apple.com και απο 1 τορρεντ τυχαία πηγα για λιγο στα 1000kb/s. Αφου κατεβηκε κανονικα το αρχειο την επομενη μερα, δοκιμασα να κατεβασω το ιδιο αρχειο με περιπου ιδιους seeders/leechers και κατεβαζα με 250...:hmm:

tolis13
30-04-08, 22:52
ειναι δυνατο να κατεβαζω απο rapid 650-700 torrent 1.2 και να μην μπορω να κατεβασω το ubuntu απο οτενετ και πανεπιστημιο αθηνων παρα μονο με 400?αν βαλω dl manager ακουμπαω 1.3 mb.ολα αυτα σε 13mb γραμμη.

29gk
30-04-08, 23:49
ειναι δυνατο να κατεβαζω απο rapid 650-700 torrent 1.2 και να μην μπορω να κατεβασω το ubuntu απο οτενετ και πανεπιστημιο αθηνων παρα μονο με 400?αν βαλω dl manager ακουμπαω 1.3 mb.ολα αυτα σε 13mb γραμμη.

Φυσιολογικοτατα...

satiros
03-05-08, 02:34
και εμενα μου εχει συμβει ενα βραδυ ακομα με isdn να κατεβασω ενα αρχειο πχ 5 mb που κατεβηκε με πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα και μονο μια φορα εχει συμβει αυτο στα 16 χρονια που ασχολουμε με τα pc επειδη δεν το πιστευψα διαρεσα χρονους εναρξης ληξης του σεσιον απο το getright εβγαιναν σωστοι σταυροκοπηθηκα δεν το ειπα σε κανενα γιατι ουτε εγω το πιστευα παροτι το ειδα
:cool:

globalnoise
03-05-08, 07:33
Ναι οκ, οι περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα caching. Το θέμα του φίλου που έκανε το thread όμως είναι πραγματικό όπως δείχνει:hmm:

chal_4
05-05-08, 17:06
Ύπάρχει περίπτωση να κατεβάζει κάποιος με μεγαλύτερη ταχύτητα απο αυτή που έχει συγχρονίσει το modem?

asfalis
05-05-08, 17:21
...............Μπορεί κανεις να μου εξηγήσει τι έγινε ?!
Και ποιο σημαντικό από όλα, πως μπορώ να το επαναλάβω ?!!!.............



Ίσως μπορεί αυτός :twisted: ... http://www.navimania.gr/showthread.php?t=4986
(http://www.navimania.gr/showthread.php?t=4986)

@ ADSLgr.com All rights reserved.