PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψόφησε η motherboard?



mpardsu
01-05-08, 14:59
Καλησπέρα, ένας φίλος μου έκανε κάποιες προσθήκες στο pc του, πήρε μνήμη + ένα σκληρό (έριξε και ένα καθάρισμα στην ψύκτρα) και τώρα δεν του ανοίγει.
Η motherboard είναι gigabyte 8ipe1000.
Το πρόβλημα είναι ότι αφού πατήσει το power ξεκινά να δουλεύει η ψύκτρα του επεξεργαστή αλλά δεν δίνει ούτε σήμα στην οθόνη, και ούτε ακούγεται κάποιο beep από το pc speaker.

Του πρότεινα να τα βγάλει όλα (και τη μνήμη) περιμένοντας ότι θα αρχίσει τουλάχιστον τότε να χτυπάει η mobo, αλλά ακόμα και έτσι του κάνει το ίδιο.
Μέχρι τις αλλαγές ο υπολογιστής δούλευε μία χαρά.

Τι μπορεί να φταίει?

Patentman
01-05-08, 15:49
Οτι του ειπες.
Να ξαναβαλει τα παντα ακριβως οπως ηταν πριν (χωρις μνημη/δισκο/αλλο).
Οτι βγηκε και ξαναμπηκε να ξαναβγει μπας και δεν ειχε κουμπωσει καλα.

Επιπλεον να βγαλει ολα τα καλωδια και να τα ξανακουμπωσει, ολα, μιας και μπορει να ακουμπησε καποιο και να το κουνησε με αποτελεσμα να χανει επαφη το βυσμα.

Να βγαλει και να ξαναβαλει την καρτα γραφικων, μερικες φορες πρεπει να την κουμπωσει με κλιση ελαφρα προς τα πανω και δεξια.
Κανει ακριβως αυτο το πραγμα, δεν αφηνει την μητρικη να κανει POSΤ.

Αν δεν ακουμπησε καποιο καλωδιο ή μεταλλικο αντικειμενο ενοσω το τροφοδοτικο ειχε ρευμα τοτε αποκλειεται να εκαψε κατι (εκτος και αν του εφυγε βιδα η οποια παρεμεινε και μετα εδωσε ρευμα στο τροφοδοτικο).

Αν τελικα δει οτι φλασαρε το συστημα τοτε σαν τελευταια επιλογη να κανει clear cmos.

mpardsu
01-05-08, 20:45
Καλά pantentman σου χρωστάω καμιά μπύρα με όλη την βοήθεια που μου έχεις δώσει τον τελευταίο καιρό :oneup:

Τα έκανε όλα (και clear το cmos) και του έκανε ένα beep σαν να ήταν μια χαρά η mobo, αλλά η οθόνη εξακολουθεί να μην δείχνει τίποτα. Μου είπε ότι θα δοκιμάσει να περάσει τα πράγματα σε ένα άλλο pc οπότε οψώμεθα.

NT1G
03-05-08, 13:25
Και εγώ είχα ένα ίδιο πρόβλημα και τελικά πρέπει να κάηκε ή η CPU ή η MB οπότε και πήρα καινούργια εξαρτήματα.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.