PDA

Επιστροφή στο Forum : Iδρυτής της Mozilla Foundation εναντίον του Flash και του Silverlight



flamelab
01-05-08, 19:31
Ένας από τους ιδρυτές του Mozilla Foundation (http://www.mozilla.org) αντιτάχθηκε εναντίον των multimedia στο διαδίκτυο, ιδίως εναντίον των διαδραστικών τεχνολογιών όπως το Flash (http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Flash) και το Silverlight (http://en.wikipedia.org/wiki/Silverlight). Είναι τεχνολογίες που, ενώ βρίσκονται σε πολλές εφαρμογές σήμερα, θα μπορούσαν να προσφέρουν περισσότερα από αυτά που ζητάει ο κόσμος, αναφέρει ο Tristan Nitot.35392

Ο Tristan Nitot, ο ιδρυτής της Mozilla Europe, ισχυρίζεται ότι είναι ότι καλύτερο για το διαδίκτυο να χρησιμοποιούνται ανοιχτές τεχνολογίες, υπονοώντας ότι πίσω απο αυτές τις κλειστές εφαρμογές κρύβουν τις πραγματικές τους προθέσεις.

Λεει ο Nitot :

"So far there has not been a problem. Both Adobe and Microsoft have been willing to give [Flash and Silverlight away] for free. But maybe they have an agenda. They're not here for the glory; they're here for the money."

...εννοώντας χαρακτηριστικά ότι οι εταιρείες Adobe (που παρέχει το Flash) και η Microsoft (Silverlight) έχουν για σκοπό μόνο το οικονομικό όφελος.

Ο Νitot δεν σχολίασε τίποτε παραπάνω, και είπε ότι μεχρι σήμερα δεν έχουν εμφανιστεί προβλήματα σε όσους βασίζονται πάνω σε αυτά τα προϊόντα, παρά το ότι δείχνει την αντίθεση του ως προς την πραγματική αιτία ύπαρξης αυτών των προϊόντων. Προτείνει λοιπόν να υπάρχει ελευθερία στο web development, σε μια εποχή όμως που υπάρχει αρκετό κόστος σε ιστοσελίδες πλούσιες σε περιεχόμενο. Τονίζει, τέλος, ότι πρέπει φτιαχτούν εναλλακτικές προτάσεις (ελεύθερες και ανοιχτού κώδικα) ως προς τις του “κλειστού” κώδικα, όπως το Silverlight και το Flash.

No| Πηγές
{css=cat}1. | techspot.com (http://www.techspot.com/news/29899-Mozilla-founder-argues-against-Flash-and-Silverlight.html)
{css=cat}2. | news.zdnet.com (http://news.zdnet.com/2424-3515_22-199508.html)

razorblade1100
01-05-08, 19:47
So far there has not been a problem. Both Adobe and Microsoft have been willing to give [Flash and Silverlight away] for free. But maybe they have an agenda. They're not here for the glory; they're here for the money."
γιαυτο απαιτειται στηριξη της κοινοτητας open-source. γιατι καποια στιγμη θα ειναι το μονο free που θα εχει απομεινει.

xolloth
01-05-08, 19:55
συμφωνω απολυτα.

midnightsun
01-05-08, 19:56
Υπάρχει κάποιο ανοιχτό πρότυπο ανταγωνιστικό ως προς το flash και το silverlight ;
To flash εκτός windows έχω την εντύπωση ότι γονάτιζε τον υπολογιστή μου ( διπύρηνος επεξεργαστής), οπότε το παράτησα και ησύχασα (και γλίτωσα από κάτι ενοχλητικές διαφημίσεις :) )

flamelab
01-05-08, 19:59
Υπάρχει κάποιο ανοιχτό πρότυπο ανταγωνιστικό ως προς το flash και το silverlight ;
To flash εκτός windows έχω την εντύπωση ότι γονάτιζε τον υπολογιστή μου ( διπύρηνος επεξεργαστής), οπότε το παράτησα και ησύχασα (και γλίτωσα από κάτι ενοχλητικές διαφημίσεις :) )

Το μόνο που γνωρίζω είναι το Gnash (Linux only). Μεχρι στιγμής όμως είναι αρκετά buggy.

midnightsun
01-05-08, 20:07
Το μόνο που γνωρίζω είναι το Gnash (Linux only). Μεχρι στιγμής όμως είναι αρκετά buggy.

Γιατί νομίζω ότι είναι υποκατάστατο του flash player ; Πάντως είναι buggy, πριν από κανένα μήνα που το ξαναείδα.

flamelab
01-05-08, 20:09
Γιατί νομίζω ότι είναι υποκατάστατο του flash player ; Πάντως είναι buggy, πριν από κανένα μήνα που το ξαναείδα.

Α, σορρυ παρεξήγησα :p

Οχι, μόνο εναλλακτικός player υπάρχει (ο Gnash). Ανταγωνιστικό φορμά όμως, όχι.

ftso
01-05-08, 20:42
Δεν είναι ο μόνος με αυτές τις απόψεις.
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα...

marioscs
01-05-08, 20:43
Υπάρχει κάποιο ανοιχτό πρότυπο ανταγωνιστικό ως προς το flash και το silverlight ;
To flash εκτός windows έχω την εντύπωση ότι γονάτιζε τον υπολογιστή μου ( διπύρηνος επεξεργαστής), οπότε το παράτησα και ησύχασα (και γλίτωσα από κάτι ενοχλητικές διαφημίσεις :) )

ενοχλητικές διαφημίσεις = history με το flashblock extension του Firefox ;)

alerasta
01-05-08, 21:34
Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο. Ανοιχτές τεχνολογίες για να μην εξαρτώμαστε από τις ορέξεις κανενός.

Επιπλέον, θεωρώ το internet -κυρίως- χώρο πληροφόρησης και θεωρώ τα flashάκια - εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων - φρου φρου που στόχο έχουν τον εντυπωσιασμό.

hammer21
01-05-08, 22:01
Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο. Ανοιχτές τεχνολογίες για να μην εξαρτώμαστε από τις ορέξεις κανενός.

Και εγω μια απο τα ιδια.Δλδ οι .net programmers τι θα κανουν αν οι m$ αποφασισει να παει το visual studio 1200Ε.Αν θυμαμαι καλα ηδη ειναι στα 700...

turboirc
01-05-08, 22:17
Οποιος είναι μάγκας, ας βγάλει ανταγωνιστικό format, και ας το υποστηρίξει για να φτάσει το flash.

Οσο κάτι είναι δημοφιλές, τόσο αυτός που το έβγαλε θα έχει περισσότερες απαιτησεις σε $, ή μήπως νομίζετε ότι το κάνει για την ψυχή της θειας του? Τα χρήματα για αυτούς είναι το παν, και όσο τα βγάζουν, θα αδιαφορούν πλήρως για το οτιδήποτε - εκτός αν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός.

Προσωπικά δεν μου αρέσει που η adobe δεν επιτρέπει την κατασκευή player για flash, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με τον τύπο ούτε με το άρθρο του - τι θα πεί ότι δεν του αρέσει το Multimedia στο Web ? Μήπως να ξαναγυρίσουμε στο 1991 και στον τότε ιστό? Η μηπως ξεχνάτε ότι το youtube και τα συναφή video sites βασίζονται στο flash ή σε ανάλογες τεχνολογίες ?

Ούτε εμένα μου πολυαρέσει να το βλέπω σε σελίδες (αν και δεν το βλέπω λόγω x64) αλλά το γεγονός ότι έχει προσφέρει στην ανάπτυξη του WWW Και το ότι είναι το n#1 standard για τέτοιες δουλειές δεν πρέπει να το παραβλέπετε. Όσο για τις απόψεις ότι το Flash είναι για εντυπωσιασμό, συγγνώμη αλλά όταν έχεις ένα εργαλείο που κάνει το X πράγμα και το χρησιμοποιείς λανθασμένα, δεν φταίει το εργαλείο, αλλά εσύ. Δεν φταίει το Flash για το ότι το έχουν παραχρησιμοποιήσει σε μερικές περιπτώσεις, και δεν πρέπει να το κατηγορούμε για κάτι τέτοιο - αντί αυτού πρέπει να κατηγορήσουμε αυτούς που το χρησιμοποιούν με αυτόν τον τρόπο.

Tέλος, μην ξεχνάτε ότι το SWF είναι το πιο γνωστό vector image format, κάτι που λείπει και είναι αναγκαίο για πολλές εφαρμογές.

Οταν κάτι δεν σου αρέσει, α) δεν το χρησιμοποιείς και/η β) κάθεσαι κάτω και στρώνεσαι να φτιάξεις κάτι ανταγωνιστικό και καλύτερο. Το να το κατηγορείς απλά είναι ... τρίχες.



Και εγω μια απο τα ιδια.Δλδ οι .net programmers τι θα κανουν αν οι m$ αποφασισει να παει το visual studio 1200Ε.Αν θυμαμαι καλα ηδη ειναι στα 700...

Η ευκολία πληρώνεται φίλε, και μάλιστα όταν με εύκολο τρόπο θες να βγάλεις $.
Εαν δε σ' αρεσει το εύκολο .net πήγαινε τσάμπα στο στρυφνό Win32 API ή στο X Server, ή κατσε στο παλιο Visual Studio.

megahead13
01-05-08, 22:30
H Adobe τον πρόλαβε:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2003878&postcount=50

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

turboirc
01-05-08, 22:32
To Specification του Flash είναι πολύ καιρό Open.

Επιτρέπεται να παράγεις αρχεία SWF , έχω το format ηδη σε PDF. Δεν επιτρέπεται να τα παίξεις (ακόμα), αλλά θα έλεγα ότι σύντομα θα κάνει πίσω σε αυτό.

hammer21
01-05-08, 23:30
Οποιος είναι μάγκας, ας βγάλει ανταγωνιστικό format, και ας το υποστηρίξει για να φτάσει το flash.

Οσο κάτι είναι δημοφιλές, τόσο αυτός που το έβγαλε θα έχει περισσότερες απαιτησεις σε $, ή μήπως νομίζετε ότι το κάνει για την ψυχή της θειας του? Τα χρήματα για αυτούς είναι το παν, και όσο τα βγάζουν, θα αδιαφορούν πλήρως για το οτιδήποτε - εκτός αν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός.

Προσωπικά δεν μου αρέσει που η adobe δεν επιτρέπει την κατασκευή player για flash, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με τον τύπο ούτε με το άρθρο του - τι θα πεί ότι δεν του αρέσει το Multimedia στο Web ? Μήπως να ξαναγυρίσουμε στο 1991 και στον τότε ιστό? Η μηπως ξεχνάτε ότι το youtube και τα συναφή video sites βασίζονται στο flash ή σε ανάλογες τεχνολογίες ?

Ούτε εμένα μου πολυαρέσει να το βλέπω σε σελίδες (αν και δεν το βλέπω λόγω x64) αλλά το γεγονός ότι έχει προσφέρει στην ανάπτυξη του WWW Και το ότι είναι το n#1 standard για τέτοιες δουλειές δεν πρέπει να το παραβλέπετε. Όσο για τις απόψεις ότι το Flash είναι για εντυπωσιασμό, συγγνώμη αλλά όταν έχεις ένα εργαλείο που κάνει το X πράγμα και το χρησιμοποιείς λανθασμένα, δεν φταίει το εργαλείο, αλλά εσύ. Δεν φταίει το Flash για το ότι το έχουν παραχρησιμοποιήσει σε μερικές περιπτώσεις, και δεν πρέπει να το κατηγορούμε για κάτι τέτοιο - αντί αυτού πρέπει να κατηγορήσουμε αυτούς που το χρησιμοποιούν με αυτόν τον τρόπο.

Tέλος, μην ξεχνάτε ότι το SWF είναι το πιο γνωστό vector image format, κάτι που λείπει και είναι αναγκαίο για πολλές εφαρμογές.

Οταν κάτι δεν σου αρέσει, α) δεν το χρησιμοποιείς και/η β) κάθεσαι κάτω και στρώνεσαι να φτιάξεις κάτι ανταγωνιστικό και καλύτερο. Το να το κατηγορείς απλά είναι ... τρίχες.




Η ευκολία πληρώνεται φίλε, και μάλιστα όταν με εύκολο τρόπο θες να βγάλεις $.
Εαν δε σ' αρεσει το εύκολο .net πήγαινε τσάμπα στο στρυφνό Win32 API ή στο X Server, ή κατσε στο παλιο Visual Studio.

Δν ξερω ποσο ασχολησε με προγραματισμο αλλα θεωρεις οτι το netbeans με το visual studio εχουν διαφορες αναλογες της τιμης τους?Προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο το netbeans

turboirc
01-05-08, 23:44
Δεν μπορώ να ξέρω, γιατι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το netbeans. Μάλλον είναι καλό για γενικής χρήσης εφαρμογές αλλά εγώ ασχολούμαι με εξιδεικευμένες (που συχνά απαιτούν real time) οπότε δεν ξέρω εαν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω - μπορεί όμως να είναι καλό.


Flash Player SDK http://www.adobe.com/licensing/developer/

pan34
02-05-08, 10:53
αs βγει ανταγωνιστικο προιον open source και αs εχει και λιγεs διαφημισουλεs

shaq141a
02-05-08, 12:10
javascript/DHTML/ΑJAX. Ποιος χρειάζεται flash εκτός από τους διαφημιστές;

turboirc
02-05-08, 12:48
Ολα αυτά που λές δεν κάνουν την ίδια δουλειά με το Flash.

Μην συγκρίνετε πράγματα άσχετα μεταξύ τους.

shaq141a
02-05-08, 18:58
Ολα αυτά που λές δεν κάνουν την ίδια δουλειά με το Flash.

Μην συγκρίνετε πράγματα άσχετα μεταξύ τους.

Φυσικά και δεν κάνουν. Αλλά με την εξέλιξη των browsers πάρα πολά sites άλλαξαν από flash based σε DHTML/AJAX based και οι περισσοτεροι χρήστες ούτε που το κατάλαβαν. Μάλιστα η Actionscript, η scripting language του Flash είναι βασισμένη στην Ecmascript που είναι ουσιαστικά η Javascript. Πια δεν είναι ανάγκη για να έχεις ένα cool site να είναι τίγκα στα βαριά και ασήκωτα flash. Η μερίδα του λέοντος στα flash είναι διαφημίσεις...

aiolos.01
06-05-08, 05:04
Και με αυτές τις δηλώσεις τι προσπαθεί να πετύχει; Αναγωνιστικό format σε open source δεν υπάρχει, οπότε τι να στηρίξουμε σαν χρήστες;
Ενα κάρο λεφτά βγάζει κάθε χρόνο το mozilla foundation, ας δώσει ενα μέρος για να φτιάξει το ανταγωνιστικό πρότυπο και μετά βλέπουμε για την υποστήριξη.

chao
07-05-08, 15:23
...Αλλά με την εξέλιξη των browsers πάρα πολά sites άλλαξαν από flash based σε DHTML/AJAX based και οι περισσοτεροι χρήστες ούτε που το κατάλαβαν. Μάλιστα η Actionscript, η scripting language του Flash είναι βασισμένη στην Ecmascript που είναι ουσιαστικά η Javascript.


Σωστά!
Ο επισκέπτης θέλει κινηση, ήχο και αλληλεπίδραση που γίνεται και με DHTML.
Πάντα γινόταν, αλλά είχε πολύ σκάψιμο... :)



Πια δεν είναι ανάγκη για να έχεις ένα cool site να είναι τίγκα στα βαριά και ασήκωτα flash. Η μερίδα του λέοντος στα flash είναι διαφημίσεις...


Τι λύσσα κι αυτή με το flash...
Και αν σκεφτεί κανείς οτι κατα 95% δε χρησιμοποιείται για τους σκοπούς που σχεδιάστηκε (animation),
αλλά για να κάνουν οι διαφημιστές στατιστικά και
οτι σερβίρει κώδικα Javascript με αδιαφανή τρόπο...
έχει τα δίκια του ο Mozillas.

Όσο για το Silverlight, ποιό Silverlight; :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.