PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρήτη - A/K Κνωσσού: Καθυστέρηση μεταφοράς στο ιδιόκτητο



vaspater
01-05-08, 19:59
Θέλω να ρωτήσω για να με ενημερώσει υπεύθυνα κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ τοπικά για το dslam της Κνωσσού στο Ηράκλειο της τι ακριβώς συμβαίνει και είμαι ενεργοποιημένος σε arys επί 3 μήνες με τη δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες και για την όλη διαδικασία υπεύθυνος είναι ο ΟΤΕ.2 φορές τους έστειλα χαρτί ότι θα φύγω με όλο το ιστορικό της σύνδεσης κ.λ.π και αυτή η δικαιολογία υπάρχει εδώ και τόσους μήνες......και μάλιστα επειδή οι επόμενοι 2 μήνες κάθε φορά προπληρώνονται και εγώ πληρώνω με πιστωτική κάρτα ήδη το ρευστό για τους 2 επόμενους μήνες το έχουν πάρει.....με παίρνουν κάθε εβδομάδα τηλ. για να μου πουν να κάνω υπομονή και αυτό γίνεται συνέχεια....κακά τα ψέμματα στον ΟΤΕ έχω περισσότερη εμπιστοσύνη και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον υπεύθυνα τι ακριβώς γίνεται με το συγκεκριμένο dslam και γιατί εφόσον από το 1242 λένε ότι εμείς δεν έχουμε πρόβλημα πού ακριβώς οφείλεται στο ότι καθυστερεί ο πάροχος τόσο πολύ στο να αποκτήσει θύρα και να με συνδέσει?αν υπάρχει κάποιο τηλ τοπικά να ρωτήσω και να μην μου απαντήσει κάποιος με γνώμονα να φύγω από την tellas όπως συνήθως σου λένε αλλά να με συμβουλέψει για το τι μπορώ να κάνω θα του ήμουν υπόχρεος.......έχω σιχαθεί τον εαυτό μου ειλικρινά με αυτά που συμβαίνουν......:down:

papail
01-05-08, 20:07
Θέλω να ρωτήσω για να με ενημερώσει υπεύθυνα κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ τοπικά για το dslam της Κνωσσού στο Ηράκλειο της τι ακριβώς συμβαίνει και είμαι ενεργοποιημένος σε arys επί 3 μήνες με τη δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες και για την όλη διαδικασία υπεύθυνος είναι ο ΟΤΕ.2 φορές τους έστειλα χαρτί ότι θα φύγω με όλο το ιστορικό της σύνδεσης κ.λ.π και αυτή η δικαιολογία υπάρχει εδώ και τόσους μήνες......και μάλιστα επειδή οι επόμενοι 2 μήνες κάθε φορά προπληρώνονται και εγώ πληρώνω με πιστωτική κάρτα ήδη το ρευστό για τους 2 επόμενους μήνες το έχουν πάρει.....με παίρνουν κάθε εβδομάδα τηλ. για να μου πουν να κάνω υπομονή και αυτό γίνεται συνέχεια....κακά τα ψέμματα στον ΟΤΕ έχω περισσότερη εμπιστοσύνη και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον υπεύθυνα τι ακριβώς γίνεται με το συγκεκριμένο dslam και γιατί εφόσον από το 1242 λένε ότι εμείς δεν έχουμε πρόβλημα πού ακριβώς οφείλεται στο ότι καθυστερεί ο πάροχος τόσο πολύ στο να αποκτήσει θύρα και να με συνδέσει?αν υπάρχει κάποιο τηλ τοπικά να ρωτήσω και να μην μου απαντήσει κάποιος με γνώμονα να φύγω από την tellas όπως συνήθως σου λένε αλλά να με συμβουλέψει για το τι μπορώ να κάνω θα του ήμουν υπόχρεος.......έχω σιχαθεί τον εαυτό μου ειλικρινά με αυτά που συμβαίνουν......:down:

Αν θες , γράψε πιο καθαρά πιο είναι το πρόβλημα.

emeliss
01-05-08, 22:03
Στον ΟΤΕ δεν μπορούν να ξέρουν αν η Tellas έχει ελεύθερες πόρτες. Μπορείς να κάνεις μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να ζητήσεις να μάθεις ακριβώς τον λόγο καθυστέρησης. Εκεί θα φανεί αν και πότε η Tellas έχει ζητήσει την μεταφορά σου ή αν συμβαίνει κάτι άλλο.\

Πάντως η δικαιολογία για θύρες δεν παίζει. Οι θύρες είναι της Tellas.

Είδα σε άλλο post σου πως έχεις ζητήσει share llu. Μήπως ο λόγος είναι ότι κρατάνε τις θύρες για Tellas Zisto Telephone+DSL δηλαδή 40 ευρώ το μήνα και όχι για Tellas Zisto DSL με τα 23;

XARAYGH
03-05-08, 10:26
AΠΛΑ δεν υπαρχουν πορτες παιδια. το ηρακλειο δινει πορτες με το σταγονομετρο... χανια ρεθυμνο full.

Parazaar
04-05-08, 14:05
Υπευθυνη απαντηση

Eχεις κανει αιτηση για share llu ή full llu?
Oπως και να χει οι θυρες δινονται απο τον Οτε. Αν ο Οτε δε δινει διαθεσιμη θυρα ακομα για το α/κ σου πρεπει να κανει υπομονη.Η ενεργοποιηση οποιουδηπποτε προγραμματος εναλλακτικου παροχου πραγματοποιηται με την συγκαταθεση του Οτε και αυτο γινεται δεσμευοντας θυρα στο α/κ..
Οσον αφορα την προπληρωμη των 2 μηνων αν πχ εχεις προπληρωσει για Μαιο και Ιουνιο στο παλαιο προγραμμα και ενεργοποιηθεις τελη Μαιου στο νεο προγραμμα, ο Ιουνιος θα αφαιρεθει απο το παλαιο και θα πιστωθει στο νεο billing account του νεου προγραμματος. Θα γινει με λιγα λογια αντιλογισμος ποσων στα 2 billing account..
Στη διαθεση σας...

emeliss
04-05-08, 22:06
Οι θύρες στο dslam μεικτονομούνται από τον ΟΤΕ κατόπιν αίτησης του παρόχου. Η λέξη θύρα μόνη της χρησιμοποιείται μόνο για να δοθούν λάθος εντυπώσεις. Τι εννοεί ο ποιητής; Πόρτα στο dslam, ζευκτικό καλώδιο με τον κατανεμητή των παρόχων, βρόχο; Πρέπει να μιλάμε ξεκάθαρα. Ο μόνος λόγος για να μην ευθύνεται ο πάροχος είναι να έχουν τελειώσει τα ζευκτικά καλώδια στον κατανεμητή.

Υπεύθυνες απαντήσεις μπορεί να δώσει μόνο ο πάροχος ή ο ΟΤΕ έγγραφα. Ότι γράφουμε σε ένα forum δεν έχει ευθύνη.

Parazaar
05-05-08, 14:11
Ειναι εξαιρετικα σπανιο να μην υπαρχει ζευκτικο καλωδιο στον καταναμητη των παροχων..τις περισσοτερες φορες δεν υπαρχει θυρα στο dslam και αρα κατι τετοιο θα παιζει..αν θες στειλε pm το τηλ σου προς ελεγχο

vaspater
05-05-08, 22:53
έλα ρε φίλε μήπως έχεις κανένα τηλ.επικοινωνίας γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα με αυτή την ιστορία?

@ ADSLgr.com All rights reserved.