PDA

Επιστροφή στο Forum : κάποια σταθερά νούμερα δεν μπορούν να με καλέσουν



geosoftgr
02-05-08, 15:23
Έχω διαπιστώσει πώς πως για κάποια σταθερά που με καλούν, το τηλέφωνο μου δεν κουδουνίζει ενώ αυτός που με καλεί ακούει τον χαρακτηριστικό ήχο.

Όταν με καλούν από το ίδιο νούμερο στην Line2 δουλεύει κανονικά.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα;

aircop
02-05-08, 15:26
Αυτοί που σε καλούν, σε καλούν από σταθερό ΟΤΕ στον 210xxxxxxx αριθμό σου; Από άλλους παρόχους ή και κινητούς έχεις το ίδιο πρόβλημα;

geosoftgr
02-05-08, 15:28
Αυτοί που σε καλούν, σε καλούν από σταθερό ΟΤΕ στον 210xxxxxxx αριθμό σου; Από άλλους παρόχους ή και κινητούς έχεις το ίδιο πρόβλημα;

Το πρόβλημα είναι όταν με καλούν από σταθερό ΟΤΕ στον 210xxxxxxx αριθμό μου.

aircop
03-05-08, 14:56
Αυτό είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και όχι της HOL. Πάρε τηλ στην HOL (ή πήγαινε από τα γραφεία τους αν μένεις κοντά) και πες τους να προβούν στις απαραίτητες διαδικασίες προς τον ΟΤΕ. Σε 2-3 μέρες θα έχει φτιάξει.

No-Name
03-05-08, 15:06
ο ΟΤΕ αργεί να ενημερώσει τα συστήματα του...(max 10 ημέρες) ώστε να μπροούν να σε καλέσουν απο σταθερά ΟΤΕ.
Γίνεται συστημικά από τον εκάστοτε πάροχο,δηλαδή είτε ενημερώσεις την HOL είτε όχι θα διορθωθεί το θέμα.

JTB
03-05-08, 18:49
Έχω διαπιστώσει πώς πως για κάποια σταθερά που με καλούν, το τηλέφωνο μου δεν κουδουνίζει ενώ αυτός που με καλεί ακούει τον χαρακτηριστικό ήχο.

Όταν με καλούν από το ίδιο νούμερο στην Line2 δουλεύει κανονικά.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα;

Δοκίμασε απο Telephony --> Extensions --> Extension Properties να επιλέξεις και στα 2 line :

*Call rejection on busy (Busy on Busy)
Incoming calls are rejected when a call is already in progress at the extension.
&
*Disable call waiting
During a call, no signal indicates when a second call to the number arrives. The caller hears a busy signal.

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ, δλδ όταν με έπαιρνε κάποιος και εκείνη την στιγμή μιλούσα δεν του έστειλε τον αντίστοιχο τόνο αλλά συνέχιζε να χτυπάει κανονικά χωρις να το καταλαβαινω εγω.

geosoftgr
04-05-08, 21:54
Αυτό είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και όχι της HOL. Πάρε τηλ στην HOL (ή πήγαινε από τα γραφεία τους αν μένεις κοντά) και πες τους να προβούν στις απαραίτητες διαδικασίες προς τον ΟΤΕ. Σε 2-3 μέρες θα έχει φτιάξει.

Όπως τα λες πρέπει να είναι έχω ανοίξει ticket στην ΗΟΛ.

dimitris2006
06-05-08, 08:59
ειχα το ιδιο προβλημα αλλα αυτοι μου με καλουσαν ηταν απο τελλας και teledome. το προβλημα λυθηκε σε μια βδομαδα. απο τη χολ μου ειπαν πως δεν ηταν δικο τους το προβλημα αλλα απο τις αλλες εταιρειες που αργουν να ανανεωσουν τις βασεις δεδομενων τους

geosoftgr
06-05-08, 09:49
ειχα το ιδιο προβλημα αλλα αυτοι μου με καλουσαν ηταν απο τελλας και teledome. το προβλημα λυθηκε σε μια βδομαδα. απο τη χολ μου ειπαν πως δεν ηταν δικο τους το προβλημα αλλα απο τις αλλες εταιρειες που αργουν να ανανεωσουν τις βασεις δεδομενων τους

Σωστό, αλλά το θέμα με μένα είναι πώς το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά από 5 μήνες από την στιγμή της ενεργοποιήσεις στην ΗΟΛ

dimitris2006
06-05-08, 10:27
και μενα το προβλημα δε παρουσιαστηκε τον πρωτο καιρο αλλα δε θυμαμαι κιολας αν με ειχαν ξανακαλεσει αυτοι οι αριθμοι πιο πριν :hmm:

παντως εδω δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι εσυ ειναι θεμα της ΤΥ. αντε τωρα πια πιανεις αμεσως γραμμη και δε θα ταλαιπωρηθεις...:p

gruslo
06-05-08, 15:50
Κι εγώ έχω κάποια προβλήματα με τηλέφωνο από hol double play και router Fritz:
1) Κάποιοι με παίρνουν από ΟΤΕ και δείχνει ότι μιλάω, ενώ το τηλέφωνο δεν είναι απασχολημένο.
2) Κάποιοι με παίρνουν από ΟΤΕ και δείχνει ότι δεν σηκώνω το ακουστικό, ενώ το τηλέφωνο δεν είναι απασχολημένο κι εγώ δεν το ακούω να χτυπάει.
3) Όσοι με παίρνουν από Forthnet, πέφτει συνεχώς η γραμμή.
Από τις περιπτώσεις 1 και 2, σε άλλους λύνεται το πρόβλημα αν καλέσουν στη 2η γραμμή 213 (η 1η είναι 210 με φορητότητα από ΟΤΕ) και σε άλλους δεν λύνεται ούτε έτσι, δηλ. δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου με κανένα τρόπο και παίρνουν στο κινητό.

msvv
06-05-08, 17:00
Κι εγώ έχω κάποια προβλήματα με τηλέφωνο από hol double play και router Fritz:
1) Κάποιοι με παίρνουν από ΟΤΕ και δείχνει ότι μιλάω, ενώ το τηλέφωνο δεν είναι απασχολημένο.
2) Κάποιοι με παίρνουν από ΟΤΕ και δείχνει ότι δεν σηκώνω το ακουστικό, ενώ το τηλέφωνο δεν είναι απασχολημένο κι εγώ δεν το ακούω να χτυπάει.
3) Όσοι με παίρνουν από Forthnet, πέφτει συνεχώς η γραμμή.
Από τις περιπτώσεις 1 και 2, σε άλλους λύνεται το πρόβλημα αν καλέσουν στη 2η γραμμή 213 (η 1η είναι 210 με φορητότητα από ΟΤΕ) και σε άλλους δεν λύνεται ούτε έτσι, δηλ. δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου με κανένα τρόπο και παίρνουν στο κινητό.

Δεν ξέρω εάν πρέπει να ανοιχτεί καινούργιο θέμα όμως ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.
Τους τελευταίους πέντε μήνες μου το έχει κάνει περίπου 15 φορές.
Στην Τ.Υ της HOL φυσικά δεν ήξεραν τίποτα λέγοντάς μου ότι η γραμμή δεν παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα.
Τέλος πάντων ο μόνος τρόπος να «ξεκολλάει» η γραμμή ήταν να καλώ δυό-τρείς φορές από το κινητό μου, το σταθερό.
Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.