PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοφτης στο rapidshare γεγονός η φαντασία!



jim788e
02-05-08, 21:25
Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι μόλις πάω να κατεβάσω κάτι απο rs μετά από λίγο σταματάει εντελώς.
Μιλάω για κόφτη γιατί μετά δεν κάνει ούτε πινκ στο domain rapidshare.com.
αν κάνω ρεσετ τον ρούτερ κατεβάζω κανονικά!
Αυτό το χαρακτηριστικό το είχα δει σε έναν φίλο με tellas ελπίζω να μην χρησιμοποιείτε η ίδια λογική και στη forthnet!!!
τρελό!!!!:evil:
Κανένας άλλος με τα ίδια προβλήματα;
Αν είναι αλήθεια πρέπει να διαμαρτυρηθούμε έντονα!!

euri
02-05-08, 21:29
Νωρίτερα κατέβαζα από rapidshare με 220 KB/sec, σε 2Mbps γραμμή...

sdikr
02-05-08, 21:33
βεβαιώσου οτι δεν σε κόβει το firewall του ρουτερ
(κάντο disable για λίγο)

TearDrop
02-05-08, 22:12
Εγώ κατεβάζω με 2mb/s καρφωτά συνέχεια ρε, δες μήπως φταίει τπτ άλλο...

Tigran
02-05-08, 22:15
Κι εγώ το ίδιο με τον φίλο απο πάνω(TearDrop). Μάλλον κάτι στις ρυθμίσεις σου ειναι. Άλλωστε να κάνουν Traffic Shaping στα P2P ειναι κάτι εν μέρη λογικό, αλλά σε direct servers ψιλοαποκλείεται.

joeyGR
02-05-08, 22:18
μεχρι χθες κατεβαζα κανονικα με rapidshare αλλα οχι με τρελες ταχυτητες γιατι δεν εχω premium...

psytransas
03-05-08, 01:57
Με premium χτυπαει ~1.9MB/s σε 4 αρχεια μαζι.

Αρα φαντασια...:p

ela002
03-05-08, 02:18
2.5MB/sec με 4 downloads ταυτόχρονα

morfeas2002
03-05-08, 02:45
Κατεβάζει κανονικότατα.

jim788e
03-05-08, 02:45
Κοιτάξτε έχω το ίδιο configuration και εχω πριμιουμ εδώ και 3 χρόνια.Αρα δεν είναι κάτι από εμένα.
Το ρούτερ είναι zyxel άρα δεν τρελάθηκε και εμένα κατεβάζει τάπα απλά μετά από λίγη ώρα τρώει το κόλλημα!
Κανένας από το δικό μου dslam
edit
τώρα κατέβασα κάτι και στο 3 κομμάτι τον 100 Mb κόλλησαν...
κάνω ping στο rapidshare.com και απαντάει
αλλά δεν ανοίγει η σελίδα!
firewall στον ρούτερ το έχω κλειστό!

TomSak
03-05-08, 08:27
Καποιο προβλημα απο το πι τσι σου πρεπει να ειναι γιατι κατεβαζω σταθερα με 3,2mb αυτη την στιγμη.....!:rolleyes:

dancerman
03-05-08, 10:09
Καποιο προβλημα απο το πι τσι σου πρεπει να ειναι γιατι κατεβαζω σταθερα με 3,2mb αυτη την στιγμη.....!:rolleyes:

Φιλε προσεχε λιγακι τι γραφεις. 3,2mb αν εννοεις 3.2μεγαβυτε/δευτ δεν υφιστατε.


Στο θεμα μας παντως δεν υπαρχει κανενας κοφτης και χαλαρα χτυπαω τα 2ΜΒ/δευτ

chemboy
03-05-08, 10:22
Μήπως κατά τη διάρκεια που κάνεις τα downloads έχεις αποσυνδέσεις και μένουν τα downloads στη μέση και σου φαίνονται πως κολάνε; Εγώ με την ταπεινή μου 4άρα κατεβάζω ασταμάτητα αρχεία από rapidshare.com με premium account 2-2 μαζί με συνολική ταχύτητα 430 + kb/s. Για κοίταξε:
1) Μήπως είναι θέμα αποσυνδέσεων και
2) Μήπως χρησιμοποιώντας κανέναν άλλον download manager από αυτόν που χρησιμοποιείς ( ; ) λυθεί το πρόβλημα. Εγώ χρησιμοποιώ το rapget για τέτοιου είδους αρχεία το οποίο είναι πολύ καλό, έχει υποστήριξη φυσικά για rapidshare premium account και το προτείνω.

hel
03-05-08, 12:11
Kανονικά από rapidshare όποτε έχω κατεβάσει. Απλά μερικές ώρες έχει χάλια ταχύτητες (free).

TomSak
03-05-08, 16:02
Φιλε προσεχε λιγακι τι γραφεις. 3,2mb αν εννοεις 3.2μεγαβυτε/δευτ δεν υφιστατε.


Στο θεμα μας παντως δεν υπαρχει κανενας κοφτης και χαλαρα χτυπαω τα 2ΜΒ/δευτ
Εγω παλι θεωρω οτι υφιστατε ......
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=34892&d=1208898479
Κοιτα λιγο και τα στατιστικα στην υπογραφη μου μηπως κανω λαθος?

gdscream
03-05-08, 16:05
μαλλον απο σένα κάτι φταίει γιατι και σε μενα κατεβάζει κανονικά με 1,3ΜΒ /sec

TomSak
03-05-08, 16:08
Φιλε προσεχε λιγακι τι γραφεις. 3,2mb αν εννοεις 3.2μεγαβυτε/δευτ δεν υφιστατε. Εγω παλι θεωρω οτι υφιστατε ......
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=34892&d=1208898479
Κοιτα λιγο και τα στατιστικα στην υπογραφη μου μηπως κανω λαθος?
επειδη θελω να δω αν πραγματι εγω κανω λαθος ...απο περιεργια....
το ξαναγραφω....:oops:

Linus
03-05-08, 16:11
Κανένα πρόβλημα με rs εδώ. 1,6μβ/ς με premium.

dancerman
03-05-08, 20:21
επειδη θελω να δω αν πραγματι εγω κανω λαθος ...απο περιεργια....
το ξαναγραφω....:oops:

Ωραιος φιλε αλλα πραγματικα αμφιβαλω αν υπαρχει καποιος αλλος στην ελλαδα με ιδια στατιστικα οπως εσυ.Πραγματικα θαυμα.

TomSak
03-05-08, 20:32
Ωραιος φιλε αλλα πραγματικα αμφιβαλω αν υπαρχει καποιος αλλος στην ελλαδα με ιδια στατιστικα οπως εσυ.Πραγματικα θαυμα.
Μια φορα αντιμετωπισα προβλημα θορυβου 38 db:twisted:
αλλα ειχε φαει η σκυλιτσα μου το καλωδιο για ορεκτικο.....:down:

globalnoise
03-05-08, 20:36
Εγω παλι θεωρω οτι υφιστατε ......
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=34892&d=1208898479
Κοιτα λιγο και τα στατιστικα στην υπογραφη μου μηπως κανω λαθος?

Aha, ωραία στατιστικά.

Μπας και πήρες ψυγείο τώρα τελευταία; Μήπως είναι siemens, alcatel, cisco ή τπτ παρόμοιο;:hmm: Δεν κοιτάς μήπως έχει και πιστοποίηση FCC πάνω;:hmm:

TomSak
03-05-08, 20:42
Τελος παντων.....
Το rapidshare κατεβαζει κανονικοτατα....... δεν εχει προβλημα....:oneup:
εγω εχω γραμμη που σκαβει .....:respekt:
και εσεις ζηλευετε....:oops:

ΕΙΜΑΙ Ο ΘΩΜΑΣ ΕΧΩ FORTHNET ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ :clap:

Υ.Γ.Πλακα κανω για το τριτο...ή μηπως ....?

Meraklis
03-05-08, 21:45
Πάντως σαν free user στο rapidshare τον τελευταίο καιρό δεν κατεβάζεις με τίποτα πάνω από 450KB/sec, ό,τι σύνδεση και να'χεις.

........Auto merged post: Meraklis added 1 Minutes and 47 Seconds later........


Εγω παλι θεωρω οτι υφιστατε ......
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=34892&d=1208898479
Κοιτα λιγο και τα στατιστικα στην υπογραφη μου μηπως κανω λαθος?

Κάλα, πάνω στο dslam έχεις συνδέσεις το modem?:rofl:

hel
03-05-08, 21:56
Εγω παλι θεωρω οτι υφιστατε ......
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=34892&d=1208898479
Κοιτα λιγο και τα στατιστικα στην υπογραφη μου μηπως κανω λαθος?

Δώσε ένα screenshot από το DMT αν έχεις χρόνο.
Το 585v6 πρέπει να χεις,ε;

TomSak
04-05-08, 00:16
Δώσε ένα screenshot από το DMT αν έχεις χρόνο.
Το 585v6 πρέπει να χεις,ε;
:oneup:
Το Snapshoot ειναι απο την οτε γραμμη μου αλλα δεν παιζει κανενα ρολο αυτο μιας και ειναι διπλα διπλα με την 4Net.. που εχω τα ιδια χαρακτηριστικα γραμμης ...(αποσταση απο dslam περιπου 70-80 μετρα!)
να κανω μια ερωτηση που εχει σχεση με το οτι δεν εκανα snap απο την 4net γραμμη μου...
μπορει καποιος να μου πει γιατι οταν ξεκινω το dmt κανει restart η adsl γραμμη της 4Net ?
Και αυτη ειναι πανω σε 585iv6!

NetM
04-05-08, 02:34
και εγω παιδακια το ιδιο προβλημα ! αλλα και γενικοτερα κανει κατι τρελα.. κολαει εντελως ο mozillα.. αν κανω reset το router ή περιμενω λιγο ειναι οκ !

hel
04-05-08, 11:34
:oneup:
Το Snapshoot ειναι απο την οτε γραμμη μου αλλα δεν παιζει κανενα ρολο αυτο μιας και ειναι διπλα διπλα με την 4Net.. που εχω τα ιδια χαρακτηριστικα γραμμης ...(αποσταση απο dslam περιπου 70-80 μετρα!)
να κανω μια ερωτηση που εχει σχεση με το οτι δεν εκανα snap απο την 4net γραμμη μου...
μπορει καποιος να μου πει γιατι οταν ξεκινω το dmt κανει restart η adsl γραμμη της 4Net ?
Και αυτη ειναι πανω σε 585iv6!

Δεν παίζεται η γραμμή σου.
Για το restart που λες δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, εμένα δεν μου το έχει κάνει ποτέ, ούτε με st ούτε με το siemens που έχω τώρα.

chemboy
04-05-08, 11:34
Εμένα πάντως μου δείχνει όπως είπα και προηγουμένως ότι είναι πρόβλημα αποσυνδέσεων. Το snapshot που ανέβασες αναφέρεται στην ΟΤΕ γραμμή όπως λες και παρόλλω που είναι δίπλα δίπλα με την Forthnet δεν είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό της Forthnet. Είναι σαν να λέμε πως αντί να δώσεις εσύ λίγο αίμα για ανάλυση, δίνεις κάποιου φίλου σου!

hel
04-05-08, 11:34
και εγω παιδακια το ιδιο προβλημα ! αλλα και γενικοτερα κανει κατι τρελα.. κολαει εντελως ο mozillα.. αν κανω reset το router ή περιμενω λιγο ειναι οκ !

Έχεις κάνει έλεγχο για spyware και τέτοια;

suboy
04-05-08, 11:40
το εχω παρατηρήσει και εγω αν κατεβάσω συνεχόμενα πάνω απο 500MB με 1,4ΜΒ/s που περίπου κατεβάσω μετά για κάποιο λόγω μου ρίχνει την ταχύτητα κάπου σε 56Κ. με restart ισως να φτιάξει.

John Skywalker
05-05-08, 01:58
Εγώ κατεβάζω με 2mb/s καρφωτά συνέχεια ρε, δες μήπως φταίει τπτ άλλο...

Same here

hel
05-05-08, 09:45
το εχω παρατηρήσει και εγω αν κατεβάσω συνεχόμενα πάνω απο 500MB με 1,4ΜΒ/s που περίπου κατεβάσω μετά για κάποιο λόγω μου ρίχνει την ταχύτητα κάπου σε 56Κ. με restart ισως να φτιάξει.

Με το siemens?

suboy
05-05-08, 12:06
Με το siemens?

net faster. και 2 φορες χρειάστηκε να κανω factory default για να παιξει. μάλλον εχει πρόβλημα αλλα δεν μπορώ να ξερω ακριβώς.

jim788e
05-05-08, 14:32
Λοιπόν ανακάλυψα το πρόβλημα τελικά είναι το firewall του kaspersky το περίεργο είναι ότι ενώ το έχω allow all στην εφαρμογή flashget πάλι μετά από λίγο κόβετε.
Δηλαδή το rs για κάποιο λόγω νομίζει ότι το εξαπατώ.
όλες όμως οι συνδέσεις γίνονται στην πόρτα 80 άρα κάποια στοιχεία φεύγουν:hmm: από άλλη πόρτα και την κόβει

morfeas2002
05-05-08, 15:47
Πάλι προβλήματα το Kaspersky;Καλά έκανα και το πέταξα.

tsaltinho
05-05-08, 15:59
μην ξεχνατε οτι δινεται προτεραιοτητα στους συνδρομητες
Αρα οσοι ειμαστε free παιρνουμε σε ταχυτητα ....οτι περισσευει!

morfeas2002
05-05-08, 16:02
Και αυτό που περισσεύει μια χαρά είναι.:respekt:

chemboy
05-05-08, 16:07
Πάλι καλά που βρήκες τι ήταν. Πρέπει να σε πέδεψε πολύ πάντως! Είδατε οι Ρώσοι, το Ξανθόν Γένος που θα έλεγε και ο Λιακό, κάνουν καλά πράγματα γενικώς, αλλά μερικές φορές έχουν κάποια μικροπροβλήματα που είναι ικανά να σου σπάσουν τα νεύρα. Αν βρεις ακριβώς τι έφταιγε από το Kaspersky πες το για να ενημερωθούν όσοι το έχουν. Εγώ βέβαια το Zone Alarm Firewall προς το παρόν δεν το αλλάζω με τίποτα!

Υ.Γ.: Λέτε στο καινούργιο Ελληνορωσικό αγωγό που υπογράφτηκε και θα φτιάξουν να βάλουν Kaspersky στο σύστημα διαχείρησης και να υπάρχει "κόφτης" στη ροή που έρχεται σε εμάς και να μην ξέρουμε το πρόβλημα και να ψαχνόμαστε! :rofl: :rofl: :rofl:

TomSak
06-05-08, 01:17
Υ.Γ.: Λέτε στο καινούργιο Ελληνορωσικό αγωγό που υπογράφτηκε και θα φτιάξουν να βάλουν Kaspersky στο σύστημα διαχείρησης και να υπάρχει "κόφτης" στη ροή που έρχεται σε εμάς και να μην ξέρουμε το πρόβλημα και να ψαχνόμαστε! :rofl: :rofl: :rofl:
Γουσταρωωωωω!!!
http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_7_23.gif

hel
06-05-08, 09:41
Πάλι προβλήματα το Kaspersky;Καλά έκανα και το πέταξα.

Πολλά προβλήματα και πολύ βαρύ για εμένα;) Να ναι καλά το ESET.

chris_a
06-05-08, 10:14
παιδια πριν 2-3 μηνες ειχα κ εγω παρομοια προβληματα,νομιζα ηταν απο φορθνετ,αλλα
τελικα εφτεγε ο firefox...δε ξερω γιατι αλλα μετα απο πολυ πεδεμα(βαλε βγαλε add ons και κανε ρυθμισεις) τρωεει κοληματα...
επαναφορα του αρχικου προφιλ ειναι μια λυση.

Sam_GR
06-05-08, 12:24
Ειχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.Κατέβαζα και μετά δεν έπαιζε το domain.Αλλα στην συνέχεια διαπίστωσα ότι αυτό γίνεται μόνο αν κατεβάσω απο το pc που έχει windows.Αν κατεβάσω απο το pc που έχει linux δεν έχω κανένα πρόβλημα.

dancerman
06-05-08, 14:41
Εγω δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα,προσεξτε ποια σπασμενα windows βαζετε.Πολλα παιζουν ρολο και βεβαια δεν φταει η φορθνετ.

miltmaster3
06-05-08, 18:42
Πάλι καλά που βρήκες τι ήταν. Πρέπει να σε πέδεψε πολύ πάντως! Είδατε οι Ρώσοι, το Ξανθόν Γένος που θα έλεγε και ο Λιακό, κάνουν καλά πράγματα γενικώς, αλλά μερικές φορές έχουν κάποια μικροπροβλήματα που είναι ικανά να σου σπάσουν τα νεύρα. Αν βρεις ακριβώς τι έφταιγε από το Kaspersky πες το για να ενημερωθούν όσοι το έχουν. Εγώ βέβαια το Zone Alarm Firewall προς το παρόν δεν το αλλάζω με τίποτα!

Υ.Γ.: Λέτε στο καινούργιο Ελληνορωσικό αγωγό που υπογράφτηκε και θα φτιάξουν να βάλουν Kaspersky στο σύστημα διαχείρησης και να υπάρχει "κόφτης" στη ροή που έρχεται σε εμάς και να μην ξέρουμε το πρόβλημα και να ψαχνόμαστε! :rofl: :rofl: :rofl:

μαζι σου zone lab και mcafee μια ζωη μαζι !!!!:p

andreasermones
06-05-08, 18:50
ολα καλα και δω αν και καποια ψιλοκολληματα τα τρωει καποιες ωρες...αλλα γενικα κατεβαζω οκ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.