PDA

Επιστροφή στο Forum : Δορυφορικό αμφίδρομο Internet.



P_M
24-08-05, 00:57
Θέλω πληροφορίες για δορύφορικό αμφιδρομο internet.
δεν με πειράζει αν η εταιρία που το δίνει να είναι υποχρεωτικά ελλάδα.
επειδή όμως δεν γνωρίζω από αυτά θα παρακαλούσα όποιον ξέρει ας βοηθήσει με κάποιο link.

TearDrop
25-08-05, 14:06
Σκέψου το καλύτερα για το αμφίδρομο δορυφορικό εκτός και αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις 3000-4000 για τον εξοπλισμό και 200-300 ευρώ το μήνα συνδρομή. Ακόμα και στην περίπτωση που είσαι διατεθειμένος να τα δώσεις, απλα να ξέρεις οτι απο pings θα σέρνεται σαν τα σαλιγκάρια και φυσικά απο ταχύτητες μην περιμένεις και πολλά πράγματα.

chrispen
25-08-05, 14:36
επιπλέον άν κάνεις ενα search στο φόρουμ θα δείς αποτελέσματα , απο το να ζητάς να σου κάνουμε εμείς την έρευνα αγοράς

P_M
27-08-05, 01:26
επιπλέον άν κάνεις ενα search στο φόρουμ θα δείς αποτελέσματα , απο το να ζητάς να σου κάνουμε εμείς την έρευνα αγοράς


έκανα search αλλά για αμφίδρομο δεν έβγαλε κάτι.
αν πιστεύεις ότι σου βάζω να κάνεις δουλειά μπορείς πολύ απλά ούτε καν να δώσεις σημασία στο θέμα μου.
Να εϊσαι ποιο ευγενικός την επόμενη φορά θα σε παρακαλέσω.


ναι είμαι διατεθιμένος να πληρώσω γιατί εκέι που το θέλω δεν έχει adsl ακόμα και ούτε προβλέπεται να βάλει ο οτε σύντομα.
δεν με ενδιαφέρουν τα πινγ απλά κάπως καλή ταχύτητα

Sebu
27-08-05, 10:01
Προσωπικα εχω δουλεψει με αμφιδρομο ιντερνετ στα πλοια των Μινωικων(internet corners) και θα συμφωνησω με τους προλαλισαντες.

Απο πινγκς η κατασταση ειναι απαραδεκτη(παιζουν απο 500-800ms ορισμενες φορες και παραπανω αν εχει κινηση) ενω απο ταχυτητες τουλαχιστον οι συγκεκριμενοι υπολογιστες σου δινανε μεταξυ isdn 128 και dsl 256(επαιζες δηλαδη απο 14-15kb/s μεχρι 20-22 kb/s.

Η ωρα κοστιζει 6 ευρω στα ιντερνετ κορνερς και 3 ευρω αν εχεις λαπτοπ μεσω των hot spot της 4νετ οποτε παιρνεις και μια ιδεα για το κοστος της επενδυσης-υπηρεσιας που πρεπει να γινει αποσβεση.

Παντως σε γενικες γραμμες δεν συμφερει.Καλυτερα να βαλεις isdn και να δουλευεις και τα 2 καναλια.Πιο φθηνα θα σου ερθει,με καλυτερα πινγκς και ταχυτητες ικανοποιητικες.

Νικαετός
27-08-05, 10:27
Μπορείς να τσεκάρεις το τόπικ, σχετικά με το δορυφορικό ίντερνετ. Η συγκεκριμένη εταιρεία από όσο θυμάμαι παρέχει και αμφίδρομο δορυφορικό. (Καλό είναι βέβαια να το ξανασκεφτείς) .

harisman
27-08-05, 10:58
Βασικά έχει τύχει να το εγκαταστήσω για λογαριασμό πελάτη μου.
Κοίτα, το ping είναι άθλιο 600-800ms, και έχει ως αποτέλεσμα το σερφάρισμα να είναι πολύ αργό και ξέχνας εφαρμογές VoIP και online gaming και σχετικό με την χρήση του upload , αλλα η 1Mbps σύνδεση που είδα κατεβάζει κουβάρια, 120 kbyte/s, με περιόδους peak έως και 200kbyte/s, ειδικά εαν κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο tcp/ip.
Πιστεύω ότι είναι καλή λύση σε περιοχές όπου δεν έχει adsl, αλλά ο εξοπλισμός (πομπός και dvb router) πρέπει όντος να είναι πολύ ακριβός.

sdikr
27-08-05, 15:48
Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum, κάνε edit το μήνυμα σου και γράψε το στα ελληνικά!
Κάνε επίσης τον κόπο να διαβάσεις τους κανόνες λειτουργίας του forum! (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=adslgr_rules#faq_adslgr_rules_content)

@ ADSLgr.com All rights reserved.