PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σύνδεσης ή φταίει το modem??? Στο in a box



takaros
24-08-05, 05:25
Λοιπόν καλησπέρα σε όλους έχω αγοράσει forthnet ADSL in a box
σήμερα μου ενεργοποιήθηκε άλλα ακόμα φως στον ορίζοντα δεν είδα…. :( :cry:
Κάνω copy paste το μαιλ που έστειλα πριν δυο λεπτά στο support της forthnet
Για να μην ξαναγραφώ τζάμπα και βερεσέ….. :-k
τηλέφωνο δεν πήρα τέτοια ώρα που είναι άλλωστε αμφιβάλω αν βρω κάποιον σχετικό να μιλήσω μαζί του, οπότε θα πάρω αύριο το απόγευμα!!!!
Άλλα κάλου κάκου έστειλα και ένα mail για ρίξτε ένα βλέφαρο!!!
Και οποίος ξέρει τίποτα σχετικό με το πρόβλημα ας μου απαντήσει
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :thumbsup1




Καλησπέρα.

Σήμερα το απόγευμα τρίτη 23 Αύγουστου και ώρα 17:40, έλαβα στο κινητό μου ένα sms που έγραφε ότι η συνδρομή ADSL του ADSL IN Α BOX ενεργοποιήθηκε.
Όμως γιατί έλειπα από το σπίτι δεν μπόρεσα να το ενεργοποιήσω και εγκαταστήσω εκείνη την ώρα γιατί γύρισα αργά το βράδυ.

Έκτοτε άνοιξα το κουτί και ακολουθώντας της οδηγίες εγκατέστησα το modem crypto, βγάζοντας από την τηλεφωνική πρίζα (pstn) το καλώδιο του 56αρι μοντεμ
Που είχα (μάλιστα το απενεργοποίησα και από το Bios καθώς είναι εσωτερικό pci) . και σύνδεσα απευθείας το τηλεφωνικό καλώδιο του ADSL Modem που είχε μέσα στο κουτί.
Υστερα ανοίγοντας το εικονίδιο AccessRunner Control Panel περιμένοντας να δω για 10 λεπτά αν θα συγχρονιστεί η γραμμή με το modem πάρα μονό έγραφε το παρακάτω μήνυμα
Attempting to Activate Line
Line Down

Ύστερα ανέτρεξα στο φυλλάδιο οδηγιών του modem για να δω αν είναι λάθος καμιά ρύθμιση και ήταν όλες εντάξει.
Απεγκαταστησα το modem και το ξαναεγκατάστησα (κάνοντας κάθε φορά restart)
Δοκίμασα άλλο τηλεφωνικό καλώδιο καθώς και άλλο καλώδιο usb άλλα τίποτα
Επίσης το δοκίμασα σε όλες τις θύρες USB του υπολογιστή μου (usb 1.1 και usb 2.0) και τέλος κατέβασα από την ιστοσελιδα της crypto καινούργιους driver καθώς μου πέρασε η υποψία ότι λόγω service pack 2 θα έχουν καμία ασυμβατότητα οι παλιοί
Άλλα και πάλι τίποτα.

Τελειώνοντας από όλη αυτή την ταλαιπωρία διάβασα σε ένα forum συγκεκριμένα στο www.adslgr.com από κάποιους χρήστες που είχαν κάποια προβλήματα συγχρονισμού της γραμμής με το συγκεκριμένο μοντεμ της crypto πως αλλάξανε την συγκεκριμένη ρύθμιση: control panel ->Line Setup ->. Modulation.-> "Αutomatic, ITU G.dmt or G.Lite preferred"->και αλλαγή σε "G.dmt".->Εφαρμογή>ΟΚ. και υστέρα ήταν εντάξει.
Το έκανα και αυτό άλλα τίποτα, τώρα βγαίνει το μήνυμα Attempting to Activate Line και περίμενα μέχρι μίση ώρα να γράψει adsl connection estabiblished άλλα μάταια!!!!

Επίσης όταν βάζω τα στοιχεία πρόσβασης στο εικονίδιο AccessRunner DSL (χωρίς να έχει γίνει σύνδεση και συγχρονισμός ης γραμμής, αφού δεν γίνεται τίποτα)
Παίρνω το παρακάτω μήνυμα.
κληση00000000....
σφάλμα 651: Το μόντεμ ( η άλλη συσκευή σύνδεσης) ανέφερε ένα σφάλμα.

Τελικά τι φταίει;
Το μοντεμ ή γραμμή ADSL έχει βλάβη:
Ή υπάρχει περίπτωση να μην έχει γινει ενεργοποίηση μέσω του OTE;
Επίσης πως γίνεται το 56αρι μοντεμ να καλεί κανονικά και να έχω πρόσβαση χωρίς να έχω τοποθετήσει φίλτρο; Μήπως δεν υπάρχει ακόμα adsl;
Άλλα από την άλλη πως μου δώσατε εσείς πρόσβαση;
Σας παρακαλώ πείτε μου τη φταίει στην συγκεκριμένη περίπτωση, και τι πρέπει να κάνω για να έχω πρόσβαση adsl;

Και με συγχωρείται για το μακροσκελές e-mail άλλα εξάντλησα όλα τα περιθώρια που έχω στις λιγοστές γνώσεις μου περί Adsl

Φιλικά
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

toneworks
24-08-05, 12:16
Μπορεις να παιξεις με τους crypto drivers:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18392

Καλυτερα αμα εχεις προβλημα να παιρνεις τηλεφωνο, σου λενε κατευθειαν τι γινεται (με την κατασταση της γραμμης κτλ.)

Ψαξε στο google για error 651 σε dsl...
Παντως για να σου εστειλαν τον κωδικο χωρις ενεργοποιηση γραμμης, χλωμο.
Επισης, χαζομαρα που εκανες την εγκατασταση του modem μετα την ενεργοποιηση. Το crypto δεν ειναι τοσο αξιοπιστο για να τα κανεις τελευταια στιγμη αυτα. :D

powerthunder
24-08-05, 12:24
Το καλύτερο είναι να πάρεις τηλέφωνο κατευθείαν την τεχνική υποστήριξη της Forthnet. Μην περιμένεις με e-mail.

takaros
25-08-05, 02:38
Λοιπόν παίδες πήρα τηλέφωνο την υποστήριξη της forthnet, ευγενέστατοι δεν μπορώ να πω και οι κοπέλες και οι άνδρες.

Μιλάω με τεχνικό του περιγραφώ το πρόβλημα και με παρέπεμψε σε ένα λιγκ της forthnet να κατεβάσω τους καινούργιους driver του μοντεμ γιατί όπως αποδείχτηκε στο site της crypto που είχα μπει χτες κατέβασα τους παλιούς οδηγούς…. άλλωστε βρήκα ένα μονό αρχείο ζιπαρισμενο, οπότε λέω αυτό θα είναι; έλα όμως που ήταν οι παλιοί δηλαδή οι ίδιοι με το cd του κουτιού….!!!(κάλα αυτοί ποσό καιρό έχουν να κάνουν ανανέωση στη σελίδα; Άλλα θα μου πείτε τώρα ελληνική εταιρία δεν είναι, τι περιμένεις;

Τέλος πάντων τους κατεβάζω κάνω απεγκατασταση το μοντεμ το ξαναπερνάω με τους καινούργιους οδηγούς κάνω και ένα restart (για να δέσει κάλα το σιρόπι στο γλυκό) λολ!!!

Και μετά ξαναπερνώ τον τεχνικό που μου είχε πει πριν τι να κάνω, και του λέω τώρα τι γίνεται μου είπε να βάλω το στοιχεία στο AccessRunner DSL άσχετα πως το μοντεμ δεν έχει συγχρονιστεί και μετά από κάνα λεπτό βγάζει μήνυμα σφάλμα! λογικό είναι θα μου πείτε τώρα…

Και μετά του κάνω την θεϊκή ερώτηση (αφού είμαι άσχετος περί adsl) υπάρχει περίπτωση να το έχω συνδέσει σε λάθος τηλεφωνική πρίζα. Δηλαδή η πρίζα του δωμάτιου μου να μην είναι η κεντρική; Μου απαντάει πολύ πιθανόν
Και του λέω πως μπορώ να το ελέγξω αυτό; μου απαντάει άπλα δοκιμάζεις και στις υπόλοιπες δυο και βλέπεις! Και του απαντάω: τι θα πάρω παραμάσχαλα το tsounami και την οθόνη και ένα κάρο περιφερειακά και θα αρχίσω δοκιμές (δεν το είπα ακριβώς έτσι, έχουμε και ένα επίπεδο, <οριζόντιο όροφο λολ!!!> )

Τελικά τα αφήσαμε εκεί, να δοκιμάσω αύριο καλώδιο με μπόλικο μήκος και να πετύχω την κεντρική πρίζα (και άμα την πετύχω θα την γ……! ε αγαπήσω ήθελα να πω…. αφού άλλωστε θα είναι εκείνη που θα μου δώσει την πολυπόθητη πρόσβαση)
Και άμα δεν κάνω τίποτα να ξαναπάρω την forthnet για να δηλώσει βλάβη στον Π <ΟΤΕ>.

Στο μεταξύ μετά την forthnet πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ αλλά άφαντοι άλλωστε ήταν 7 το απόγευμα, για να ρωτήσω κατά που πέφτει η κεντρική πρίζα του διαμερίσματος.
Άλλα θα μου πείτε τώρα θα ξέρανε από το τηλέφωνο;;;


Και τώρα ρωτάω οποίο κάλο παλικάρι η δεσποινίδα είναι σχετικός/κη με αυτά να μου πει

1)αν θα πάρω μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο,υπάρχει περίπτωση να μην έχω καλή επαφή με το μοντεμ;
Ξέρω ότι υπάρχουν και ασύρματα modem/router χωρίς καλώδια και λοιπές ιστορίες άλλα το "μαλλί" πηγαίνει πολύ ψηλά υστέρα!!!

2)Υπάρχει τρόπος μέσω τεχνικού του οτε να έχει πρόσβαση adsl η πρίζα του δωμάτιου μου; και αν ναι ποσό κυμαίνεται το κόστος; αν ξέρετε βέβαια!!!

3)Και ένα τελευταίο πως γίνεται αφού και οι τρεις τηλεφωνικές πρίζες του διαμερίσματος δουλεύουν άψογα με τηλεφωνικές συσκευές, να έχει μονό η μια πρόσβαση adsl; Αν τελικά έχει!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά :smile:

ZORO
25-08-05, 03:08
Δεν νομίζω ότι πάιζει ρόλο σε πια μπρίζα θα το βάλεις. Εγώ που το έχω συνδέσει με την μπρίζα του δωματίο μου παίζει μια χαρά. Μήπως δεν ενεργοποιηθήκε ακόμη η γραμμή σου;

MirrorX
25-08-05, 03:21
αν δεν κανω λαθος, αυτο με την κεντρικη πριζα παιζει ρολο μονο στην περιπτωση που εχεις isdn γραμμη...οποτε αν δεν εχεις (που ειναι το πιο λογικο διαβαζοντας το ποστ σου παραπανω) δεν νομιζω οτι υπαρχει νοημα να δοκιμαζεις στις αλλες πριζες

Υ.Γ αφου μπορεις να συνδεθεις με το 56κ χωρις φιλτρο αυτο σημαινει οτι δεν εχει ενεργοποιηθει η γραμμη σου

takaros
25-08-05, 03:39
Και τότε φίλε πως η forthnet μου ενεργοποίησε την συνδρομή; Αφού η γραμμή είναι δίκια της; Προφανώς ειδοποιήθηκε από τον ΟΤΕ!!!
Έκτος και αν όντος έχει βλάβη, η διαφορετικά το modem δεν δουλεύει!(παντός το λαμπάκι ανάβει κόκκινο)
Ναι άλλα για να σιγουρευτώ και εγώ και η forthnet πρέπει να εξαντλήσω ολα τα περιθώρια περί πριζών……

Επίσης από ότι νομίζω είναι και θέμα καλωδίωσης δηλαδή για παράδειγμα η πολυκατοικία που μένω είναι 17 ετών και από όσο θυμάμαι στο σπίτι τα καλώδια και οι πρίζες του τηλέφωνου όλα αυτά τα χρόνια ίδια είναι.
Δεν είναι ξέρω γω πολυκατοικία της τελευταίας διετίας, τριετίας με καινούργιο εξοπλισμό καλώδιων.
Ίσως κάνω και λάθος, δεν αποκλείω τίποτα αν δεν δω με τα μάτια μου τι θα γίνει!!!

Παντός οποίος γνωρίζει κάτι σχετικό με τα τρία ερωτήματα που έθεσα, τον παρακαλώ να απαντήσει!!!

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!!!

toneworks
25-08-05, 06:25
Μπαινω με τηλεφωνικο καλωδιο 15 μετρων της γνωστης μαρκας MEKAPSES (το'χα παρει 2 ευρω) κ κατεβαζω με 42kb/sec στα8ερα. Δεν συνεβαινε το ιδιο σε pstn οταν συνδεομουν με 56K, εκει εκοβε λιγο.
Αυτα περι κεντρικης πριζας, πρωτη φορα τ'ακουω. :vava:

powerthunder
25-08-05, 10:03
Η κεντρική πρίζα πέζει ρόλο μόνο στην ISDN για να συνδέσεις το splitter. Στην PSTN όλες οι πρίζες κάνουν. Στην πρίζα του modem δεν βάζεις φίλτρο, αλλά βάζεις φίλτρο σε όλες τις άλλες πρίζες όπου υπάρχουν τηλεφωνικές συσκευές.

Chris_rnr
25-08-05, 10:26
Όλες οι τηλεφωνικές συσκευές σου φοράνε φίλτρα; Αν όχι, δοκίμασε να αποσυνδέσεις τα τηλέφωνα που λειτουργούν χωρίς φίλτρο. Καμια φορά κάνουν παράσιτα και δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί η adsl.

pk33
25-08-05, 14:41
φίλε takaros, δεν έχει σημασία που τα καλώδια είναι 17 ετών...πολύ πιθανό ο χαλκός κάτω από το δρόμο που σε συνδέει με τον ΟΤΕ να είναι αρκετά παλιότερος. Επίσης εννοείται ότι ο ΟΤΕ δεν ξέρει και δεν το ενδιαφέρει ποιά πρίζα μέσα στο διαμέρισμά σου είναι η κεντρική, καθώς η ευθύνη του ΟΤΕ σταματάει στο ισόγειο/υπόγειο της πολυκατοικίας σου που καταλήγει το καλώδιό του από το δρόμο. by the way σε ποιά περιοχή είσαι?

MirrorX
25-08-05, 20:20
1)αν θα πάρω μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο,υπάρχει περίπτωση να μην έχω καλή επαφή με το μοντεμ;
Ξέρω ότι υπάρχουν και ασύρματα modem/router χωρίς καλώδια και λοιπές ιστορίες άλλα το "μαλλί" πηγαίνει πολύ ψηλά υστέρα!!!

2)Υπάρχει τρόπος μέσω τεχνικού του οτε να έχει πρόσβαση adsl η πρίζα του δωμάτιου μου; και αν ναι ποσό κυμαίνεται το κόστος; αν ξέρετε βέβαια!!!

3)Και ένα τελευταίο πως γίνεται αφού και οι τρεις τηλεφωνικές πρίζες του διαμερίσματος δουλεύουν άψογα με τηλεφωνικές συσκευές, να έχει μονό η μια πρόσβαση adsl; Αν τελικά έχει!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά :smile:

1)οχι...
2)κανε ενα τηλεφωνο στο 134 να σε ενημερωσουν για το αν μπορει να μεταφερθει η κεντρικη πριζα της γραμμης
3)αφου δεν εχεις isdn ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ να ψαχνεις την μια μπριζα που δουλευει..

δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα νομιζω οτι αυτο που λεω ειναι σωστο....

Aramil
26-08-05, 02:34
Παιδες μολις γυρισα απο διακοπες και ειπα να δοκιμασω την νεα ΔΣΛ μου...Η ενεργοπιηση ειχε γινει 3 μερες πριν και εγω ηρθα σημερα.Αφου εχει συγχρονιστει η γραμμη και ολα τα σχετικα βαζω τα στοιχεια μου και μου βγαζει εrror οτι δεν ειναι σωστα....Τα εχω ελεγξει 3000 φορες αλλα ειναι σωστα....Τι φταιει?α δοκιμασω αυριο να τους παρω τηλεφωνο....

MirrorX
26-08-05, 13:15
Παιδες μολις γυρισα απο διακοπες και ειπα να δοκιμασω την νεα ΔΣΛ μου...Η ενεργοπιηση ειχε γινει 3 μερες πριν και εγω ηρθα σημερα.Αφου εχει συγχρονιστει η γραμμη και ολα τα σχετικα βαζω τα στοιχεια μου και μου βγαζει εrror οτι δεν ειναι σωστα....Τα εχω ελεγξει 3000 φορες αλλα ειναι σωστα....Τι φταιει?α δοκιμασω αυριο να τους παρω τηλεφωνο....

στο username βαζεις και @ η οχι?

manicx
26-08-05, 13:58
Το @ είναι μεγάλη ιστορία. Πρέπει να βάλεις username.ath.forthnet.gr@forthnet.gr. (το ath μπορεί να διαφέρει αν είσαι εκτός Αττικής) ως username στο login.

toneworks
26-08-05, 20:53
Παιδες μολις γυρισα απο διακοπες και ειπα να δοκιμασω την νεα ΔΣΛ μου...Η ενεργοπιηση ειχε γινει 3 μερες πριν και εγω ηρθα σημερα.Αφου εχει συγχρονιστει η γραμμη και ολα τα σχετικα βαζω τα στοιχεια μου και μου βγαζει εrror οτι δεν ειναι σωστα....Τα εχω ελεγξει 3000 φορες αλλα ειναι σωστα....Τι φταιει?α δοκιμασω αυριο να τους παρω τηλεφωνο....


Σε μια γνωστη μου, εστειλαν λαθος τον κωδικο στο sms ενεργοποιησης. Παρε τηλ.

takaros
27-08-05, 18:13
Σε μια γνωστη μου, εστειλαν λαθος τον κωδικο στο sms ενεργοποιησης. Παρε τηλ.

Αυτό έτυχε και σε μένα με το λάθος κωδικό.
άλλα υστέρα μου είπαν στο τηλέφωνο τυχαία πιο είναι το σωστό αφού εγώ εφόσον δεν έχω ακόμα adsl δεν μπορούσα να το διαπιστώσω.

Τελικά την πέμπτη δεν μπόρεσα να πάω να πάρω καλώδιο γιατί είχα αρκετές δουλείες, και πήγα την παρασκευή παίρνω λοιπόν 10 μέτρα τηλεφωνικό καλώδιο
Και αρχίζω και δοκιμάζω και τις άλλες δυο τηλεφωνικές πρίζες με την βλακεία μοντεμ το crypto βρε καλή μου, βρε χρυσή μου πριζούλα της έλεγα τίποτα αυτή
δεν έλεγε με καμιά παναγία να συγχρονιστεί με το μοντεμ.
Τελικά είχαν δίκιο κάποια παλικάρια εδώ μέσα που μου είπαν πως εφόσον η γραμμή είναι pstn θα παιδευτώ άδικα με το να ψάχνω την κεντρική πρίζα του διαμερίσματος.
Άλλα εγώ ο λακαμας άκουσα τον τεχνικό της forthnet…..

Τέλος πάντων με τα πολλά λέω θα φταίει αυτό το μπρίκι το μοντεμ,που ούτος η άλλος είχα σκοπό να το αλλάξω σε κάνα μήνα γιατί αυτή την περίοδο με διακατέχει μια οικονομικής στενοτής.
και παρόλα αυτά πήγα σήμερα και αγόρασα αυτό (http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Cable&cp_id=61837) το router από τα multirama στον Πειραιά
και πάνω στο setup που πήγα να του κάνω συνειδητοποιώ πως δεν έχω καθόλου ADSL πρόσβαση και πως το λαμπάκι του status δεν ανάβει πράσινο για να πάρει σήμα από την γραμμή. Και o wizard του ρούτερ μου ελεγε να επικοινωνήσω με τον ISP

παίρνω την forthnet περιγραφώ ξανά το πρόβλημα
και μου λένε κύριε δεν ξέρουμε αν έχετε ή δεν έχετε πρόσβαση ADSL και το μονό που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι να δηλώσουμε στο ΟΤΕ βλάβη και από δευτέρα θα επικοινωνήσει μαζί σας κάποιος από εμάς δηλαδή την forthnet και κάποιος από τον OTE για να σας ενημερώσουμε σχετικά με την βλάβη…………δηλαδή βράσε ρύζι!!!


Κάλα ρε παιδιά πως γίνεται η forthnet να μου ενεργοποιήσει την συνδρομή την στιγμή που η γραμμή δεν έχει ενεργοποιηθεί σε adsl από τον ΟΤΕ;;;;;; μήπως δεν τα πανέ και τόσο κάλα με τον Π< ΟΤΕ> με αποτέλεσμα Ο ΠΟΤΕ να λέει στην forthtnet ότι θέλει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και έτσι εγώ μένω χωρίς adsl 7 μέρες που θα γίνουν μέχρι την δευτέρα από την στιγμή που είμαι ενεργοποιημένος από την τρίτη.
χίλιες φορές να αργούσε η ενεργοποίηση της ολης διαδικασίας (ΟΤΕ+ΦΟΡΘΝΕΤ) και να είχα σίγουρα adsl πάρα τώρα που δεν ξέρω τίποτα αν πράγματι έχω,δεν έχω……!!!!

Κρίμα ρε μαμώτο για αυτό άλλωστε επέλεξα και forthnet που την θεωρώ από τις καλύτερες και πιο αξιόπιστες, διαφορετικά θα είχα βάλει spark net που δεν λένε και τα καλύτερα για αυτή………

Αυτά προς το παρών θα ξαναποσταρω την δευτέρα για να πω την συνεχεία της εξέλιξης που με τόσο αγωνια περιμένω :mad: :evil:

toneworks
27-08-05, 20:08
παίρνω την forthnet περιγραφώ ξανά το πρόβλημα
και μου λένε κύριε δεν ξέρουμε αν έχετε ή δεν έχετε πρόσβαση ADSL και το μονό που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι να δηλώσουμε στο ΟΤΕ βλάβη

θα σου πω τι εγινε σε μενα κ βγαλε συμπερασμα:
Παρασκευη μεσημερι βλεπω το μοντεμ οτι συγχρονιζεται για 1η φορα κ επειδη μεσολαβουσε 3ημερο λεω θα τους παρω τηλ να μπω πιο γρηγορα. Σιγα μη περιμενα τον ΟΤΕ να ειδοποιησει :roll: Διαλογος:

- Γεια σας.. πηρα ενα box (μπλα μπλα) κ τωρα βλεπω οτι εχω προσβαση ADSL, ποτε θα στειλετε τον κωδικο;
- Πού το ξερετε οτι εχετε;
- Το μοντεμ συγχρονιστηκε, συνδεεται κτλ. (ολα καλα κ με το BRAS :p δε το'πα αυτο)
- Εμας δεν μας ειδοποιησε ο ΟΤΕ ακομα.. περιμενετε μισο λεπτο... βλεπω οτι οντως εχετε προσβαση. Θα σας στειλουμε τον κωδικο με sms σε 3 ωρες.

Αυτα. Αμα εχεις ορεξη, καντους μια φασαρια για τις μερες που χανεις, για παραβιαση ορων. Αν κ απο οτι μπορω να αντιληφθω, η πατατα ειναι του ΟΤΕ.

takaros
31-08-05, 04:29
Αυτα. Αμα εχεις ορεξη, καντους μια φασαρια για τις μερες που χανεις, για παραβιαση ορων. Αν κ απο οτι μπορω να αντιληφθω, η πατατα ειναι του ΟΤΕ.

Επανέρχομαι στο θέμα όπως είχα πει άλλωστε…..

Λοιπόν την δευτέρα χτες δηλαδή, πράγματι με πήρε τηλέφωνο ένας τεχνικός της forthnet λέγοντας μου έχετε δηλώσει βλάβη από το Σάββατο και γενικά δεν έχετε καθόλου adsl από την ήμερα ενεργοποίησης;. ναι του λέω
Και διότι θα το αναφέρω σε λίγο στον ΟΤΕ μπορείτε πάλι να δοκιμάσετε το ρούτερ σας να δούμε αν στέλνει σήμα η γραμμή;
Ναι αμε του λεω, κάνω ένα restart στο router και πάλι το λαμπάκι δεν άναβε.
Οπότε μου λέει θα το αναφέρω στο ΟΤΕ και θα δώσω και το τηλέφωνο σας και αν χρειαστεί να σας πάρουνε και οι τεχνικοί του ΟΤΕ.

Πράγματι μετά από ένα τρίωρο χτυπάει το τηλ και ήταν μια κοπέλα
Ναι γεια σας από τον ΟΤΕ τηλεφωνώ για μια βλάβη στην adsl που μας έχετε δηλώσει,
Μπορείτε να μου πείτε πιο ρουτερ έχετε;. Το λέω το μοντέλο.
Έχετε βάλει φίλτρα στα τηλέφωνα σας;. Ναι απαντάω
Έχετε δοκιμάσει μονό του το μοντεμ στην πρίζα;. Ναι πάλι απαντάω
Και δεν δίνει σήμα στο ρουτερ; Μάλιστα απαντάω
Όποτε μάλλον είναι από εμάς η αίτια και θα το κοιτάξουμε! Γεια σας!
Και απαντώ ευχαριστώ και γεια σας!!!

Στο μεταξύ περίμενα όλο το απόγευμα μήπως και φτιάξει άλλα τίποτα
Επίσης περίμενα και τηλ από την forthnet, αλλα λέω και τι να μου πουν πως η βλάβη του ΟΤΕ δεν έχει διορθωθεί ακόμα. Και μάλλον θα πάρουν αύριο εφόσον φτιάξει και η βλάβη.

Φτάνει και η σημερινή μέρα περίμενα μήπως και ανάψει το λαμπάκι στο ρουτερ τίποτα αυτό.
Και τελικά το απόγευμα παίρνω τηλ την forthnet και μου λένε πως ακόμα δεν μας έχει ειδοποιήσει ο ΟΤΕ για να σας πούμε και εσάς, τι έγινε με την βλάβη και μάλλον αύριο κατά πάσα πιθανότητα θα ξέρουμε….
Έγινε λέω.
Και με την συνδρομή η οποία είναι ενεργοποιημένη 8 μέρες τώρα τι θα γίνει λέω;
Θα μου αφαιρεθούν λέω;
Και μου λένε μάλιστα έτσι θα γίνει δηλαδή το τετράμηνο θα αρχίσει να μετράει την ήμερα που θα φτιάξει η βλάβη και θα έχετε πρόσβαση adsl. (αυτό για να το πιστέψω πρέπει να το δω)

Ελπίζω μονό η βλάβη μην φάει όλη την εβδομάδα ( οι οτετζηδες φτιάχνουν πρώτα τις βλάβες τις δίκες τους δηλαδή οτενετ και τους άλλους τους αφήνουν να κουρεύονται…..!!!!)
γιατί δεν αντέχω άλλο στην 56κ……. :cry: :cry: :cry: όχι άλλο καρβουνο…………….. :evil: :evil: :evil:

NoYmErOs
31-08-05, 08:03
@takaros τουλ σε όσους είπαν οτι θα αφαιρεθούν οι μέρες βλάβης, και απο οτι έχω διαβάσει εδώ μέσα έγινε έτσι και δεν χρεώθηκαν άδικα βέβαια πΟΤΕ μη λές πΟΤΕ.. κακός σε μπλέκουν με τον ΟΤΕ εσύ αφού πήρε adsl in box θα έπρεπε να κάνει μόνο με forthnet .- .Συνήθος η 4νετ είνια εντάξη απέναντι στους χρήστες της και αυτό είναι που την κάνει και καλύτερη απο τους άλλους ISPs..

takaros
31-08-05, 12:27
Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι για τελευτά φορά για αυτό το θέμα (Όχι πως δεν έχω γενικές απορίες άλλα αυτές με λίγο ψάξιμο και με λίγη βοήθεια από εσάς θα λυθούν και αυτές)

Σήμερα 7 μίση το πρωί με παίρνει τηλ ένα παλικάρι (τεχνικός) από τον οτέ και μου λέει σε καμιά ώρα θα περάσουμε από το σπίτι σου να δούμε τι έχει η βλάβη.
8 μίση εννιά πάρα να τος χτυπάει το κουδούνι ανεβαίνει πάνω
Κράταγε Μάζι του και ένα speedtouch by kokalistan το βάζει πάνω στο σπλιτερ
Και δεν άναβε το λαμπάκι και υστέρα από μίση ώρα και αφού έκανε 5-6 τηλέφωνα
Στους υπεύθυνους τεχνικούς στα dslam άναψε το λαμπάκι και συγχρονίστηκε η γραμμή.
Υστέρα βάλαμε το καλώδιο του τηλέφωνου και άναψε το λαμπάκι του royter μου
Level one FBR-1416A και το σεταρα πανεύκολα……

Στην ερώτηση μου προς τον τεχνικό που οφείλεται το πρόβλημα μου είπε πως είχε γίνει λάθος συνεννόηση μεταξύ φορθενετ και οτέ και καταλαβαίνεις μου λέει, επίσης είναι και Αύγουστος και ακόμα δεν έχουν γυρίσει όλοι από άδειες…….κτλ.κτλ…

Επίσης μου είπε πως είμαι σε DSLAM alkatel (τώρα αυτό να το πιστέψω,, είναι κάλο αυτό;;;;;;;;;;;)

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον τεχνικό του οτέ που έβαλε και αυτός το χεράκι του και έφτιαξε η βλάβη!!!! :thumb_dup :thumbsup1

@ ADSLgr.com All rights reserved.