PDA

Επιστροφή στο Forum : d link320 t



antriu
03-05-08, 11:00
Καλημέρα σε όλους.
Γνωρίζει κάποιος φίλος τις ρυθμίσεις του d link 320 t για hol 24 mbps adsl2+ ;
Το αγόρασα εχτές και έχω βγάλει τα μάτια μου γιατί πάνω απο 6 δεν ανεβαίνει ενώ το fritz πάει στα 8mbps
Ευχαριστώ.:sorry:

aa144
03-05-08, 12:47
Δεν χρειάζεται ειδικές ρυθμίσεις για να πιάσει 24, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αν η γραμμή σου δεν είναι καλή, τότε ίσως πρέπει να δοκιμάσεις με NetFaster αφού τα πάει πολύ καλά σε μέτριες - κακές γραμμές, και δεν μιλάμε μόνο για το συγχρονισμό αλλά και για τη σταθερότητα στη λειτουργία.

Στείλε όλα τα στατιστικά της γραμμής σου, όπως στα δίνει το κάθε ρούτερ, και από τον ΦΡΙΤΣ στείλε όλες τις οθόνες του DSL Information και οπωσδήποτε το γράφημα.

antriu
03-05-08, 15:13
Αυτά είναι τα στοιχεία

aa144
03-05-08, 15:36
Στείλε το Overview και το Spectrum, επίσης τα στοιχεία από το άλλο ρούτερ για σύγκριση.

antriu
03-05-08, 15:41
αυτά είναι

antriu
03-05-08, 15:46
Έκανα επανεκίνηση modem και άλαξαν τα στοιχεία

aa144
03-05-08, 15:54
Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο Download, φαίνεται στο γράφημα. Με κάθε αλλαγή ταχύτητας που στέλνεις, να στέλνεις και γράφημα για σύγκριση.

Όταν πιάνεις τη χαμηλή ταχύτητα γύρω στα 3, όπως πριν, να βάζεις πάνω το άλλο ρούτερ που πήρες, και αν πιάνεις παραπλήσια ταχύτητα, τότε είναι θέμα γραμμής και όχι ρούτερ.

Μπορεί να έχεις μέσα στο σπίτι σου ή και κάπου κοντά κάποια συσκευή που παράγει παράσιτα και επηρεάζουν τη γραμμή σου. Π.χ. μπορεί (υποθετικά) όταν λειτουργεί π.χ. το ψυγείο να πέφτει η ταχύτητα και όταν σταματάει να ανεβαίνει, η διαφορά θα φαίνεται στο γράφημα αν εκλείψουν οι γραμμές στο download που έχουν ίσες αποστάσεις μεταξύ τους και προέρχονται από αρμονικές. Το παραπάνω παράγειγμα με το ψυγείο είναι υποθετικό, μπορεί να είναι οποιαδήποτε συσκευή λειτουργεί περιοδικά, έχουν αναφερθεί παράσιτα από λάμπες φθορισμού και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Αυτά ισχύουν μόνο αν στο καλό γράφημα δεν έχεις παραμβολή από αρμονικές.

Στείλε το καλό γράφημα να συγκρίνουμε.

antriu
03-05-08, 18:00
Την στιγνή που το fritz μου δίνει 7850-865 To d link μου δίνει αυτά

aa144
03-05-08, 19:19
Δοκίμασε το Modulation να το αλλάξεις ώστε να μην γράφει "Annex M" στο D-Link, στο πρώτο αρχείο που έστειλες. Αν το καταφέρεις να το βγάλεις από Annex M μάλλον θα πιάσεις παραπάνω.

Έτσι κι αλλιώς κράτα το D-Link στη γραμμή συνεχώς, μην βάζεις τον ΦΡΙΤΣ, μέχρι να το δεις (αν το δεις) να πιάνει χαμηλή ταχύτητα. Αυτό επειδή το πρόβλημα μπορεί και να το προκαλεί ο ίδιος ο ΦΡΙΤΣ και να μην προέρχεται από εξωτερικό παράγοντα.

antriu
03-05-08, 20:58
Θα προσπαθήσω,πάντως σε ευχαριστώ που ασχολείσαι:) με το θέμα μου

antriu
03-05-08, 23:56
a 144 και συνεχίζω το ψάξιμο: :oneup:

aa144
04-05-08, 20:28
Εντάξει, καλός είσαι, άστο έτσι με το D-Link.

@ ADSLgr.com All rights reserved.