PDA

Επιστροφή στο Forum : Lacie 500 Gb problem



baskon
03-05-08, 16:46
Μετα από 1 χρόνο και κάτι που είχα τον εν λογω εξωτερικο δίσκο σταματησε να αναγνωριζεται.Κάποιο πρόβλημα με το κουτι του μάλλον γιατι ο δισκος που ειχε μέσα δουλευει κανονικά(Hitachi Deskstar Ide 500 Gb).
Ενω είχε εγγυηση ο δισκος δε τον πηγα πίσω γιατι τι θα γινόταν με τα δεδομενα μου?Δεν είχα και τοσο χωρο για να τα μεταφερω καθως όλοι μου οι δισκοι ειναι σχεδον γεμάτοι.
Οποτε πηρα ενα κουτι το οποιο εχει και firewire και usb και τωρα με firewire ο δισκος πεταει..
Φυσικα επειδη εβγαλα το δισκο από το κουτι η εγγυηση δεν ισχυει πλεον.

Εχει τύχει και σ'αλλους αυτο με Lacie δίσκους?

Τι made in swiss και βλακειες..
Είχα παρει και ένα εξωτερικό κουτι esata Πριν 2 χρονια απο ebay no name και δουλευει αψογα..

Anyway απο δω και μπρος μονο ξεχωριστο κουτι + ξεχωριστο δίσκο ώστε να ισχυει η εγγυηση και στα 2 οτι και να γινει

Gordito
03-05-08, 16:53
Τελειως λαθος συλλογισμος και θα ειναι κριμα να συμπαρασυρεις και τους αλλους.

Επειδη εσυ δεν ειχες χωρο για να κανεις back up γιατι να προτεινεις εξωτερικη θηκη, που εχουν αναφερθει τα μυρια προβληματα;

Αν παρεις Ferrari και εχεις προβλημα παει να πει οτι ειναι μαπες; Παντου μπορει να τυχει.

Υ.Γ. Ενας φιλος μου παιρνει LACIE εξωτερικους απο τοτε που γεννηθηκε. Προβληματα μηδεν.

k_77
03-05-08, 16:57
Παρόμοιο πρόβλημα με θήκη Akasa. Το πήγα πίσω και τώρα δουλεύει.
Αλλά γενικά θα συμφωνήσω με τον nikchris, λάθος σκεπτικό.

haHa
03-05-08, 18:02
Αν καποιο εξωτερικοι σκληροι ειναι καλοι,αυτοι ειναι οι lacie..

Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν τοσα επαγγελματικα μοντελα(πηγαινετε στο site να δειτε) ουτε οτι οι περισσοτεροι επαγγελματιες που θελουν εξεσυζητημενες λυσεις προτιμουν lacie...

Archipelagos
05-05-08, 15:12
Είμαι κι εγώ κάτοχος ενός εξωτερικου δίσκου lacie 500GB porsche design!!!.
Τον χρησιμοποιώ κυρίως για buckup και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ζεσταίνεται αρκετά μετά από λίγο διαστημα λειτουργείας.
Είναι φυσιολογικό αυτό?




Υ.Γ. Ενας φιλος μου παιρνει LACIE εξωτερικους απο τοτε που γεννηθηκε. Προβληματα μηδεν.

Πότε γεννήθηκε ο φίλος σου?

bazzil
05-05-08, 15:17
Αν δεν έχει εξαερισμό ή ανεμιστηράκι τότε λογικό να ζεσταίνετε.

Archipelagos
05-05-08, 16:01
Ένα κλειστο κουτι είναι, και όντως οι γρίλιες για εξαερισμο είναι λίγες.
Ανεμιστηράκι δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει.
Δεν έχει και βίδες. Αν έχει ανοίξει κάποιος τέτοιο δίσκο ας γράψει εδώ πως γίνεται.

haHa
05-05-08, 16:15
Ο lacie porsche design δεν εχει ανεμιστηρακι.
Το ολο κουτι ειναι απο αλουμινιο και δρα σαν μεγαλη ψυκτρα.(για αυτο σας φαινεται ζεστο στην αφη)
Οι εσωτερικοι δισκοι που εχετε μεσα στο κουτι σας λογικα ζεσταινονται παραπανω(δοκιμαστε να τους πιασετε αυτους εν λειτουργια) απο αυτον.
Αλλα ακομα και να ζεσταινεται λιγο,δεν εγινε και τιποτα...

Μην αγχωνεστε!

nikgr
05-05-08, 16:24
Eμένα πάντως οι εσωτερικοί μου WD δίσκοι δε ζεσταίνονται καθόλου, παρ' όλο που έχω απανεργοποιήσει το μπροστινό ανεμιστηράκι εισαγωγής.
Aυτή τη στιγμή έχω 28C στον δίσκο και ακόμα και στην αφή είναι κρύος.

Αντίθετα οι Seagate έχω ακούσει ότι θερμαίνονται γενικά παραπάνω.


Δεν ξέρω τί γινεται με τους εξωτερικούς, πάντως διαβάζω πολύ συχνότερα παραπονα για δίσκους που τα έχουν φτύσει σε σχέση με τους εσωτερικούς. (το τροφοδοτικό τους δηλαδή).
Δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο ποιοτικό εξωτερικό κουτί σε συνδυασμό με εσωτερικό δίσκο, ή external disk απ' τη μάνα του.
Πάντως ακόμα και ακριβά enclosures δε δίνουν σωστά amperes όπως έγραφε ο patentman.

Έναν δίσκο μου πάντως που έχω σε enclosure της Raidsonic εδώ και χρόνια δουλεύει άψογα και απροβλημάτιστα.

haHa
05-05-08, 16:35
Ενας εξωτερικος δισκος ειναι απο τη φυση του πιο αναξιοπιστος:
α)μετακινειται συχνα
β)θα φαει μερικα χτυπηματα,εστω και μικρα
γ)δεν παιρνει παντα σωστο ρευμα κλπ

Σε αυτα προσθεστε το γεγονος οτι πολλες φορες οι δισκοι που μπαινουν για εξωτερικοι ειναι β διαλογης απο τις εταιριες
και καταλαβαινετε οτι οι εξωτερικοι δισκοι δεν ειναι για αποθηκευση σημαντικων αρχειων...




Υ.Γ.: Πριν κανα μηνα μου επεσε απο 1.5 μετρo ενας lacie porsche design σκληρος(μεσα ειχε seagate).Φυσικα εγκατελειψε...
Μου τον αντικατεστησαν με καινουριο lacie porsche design σκληρο(μεσα εχει samsung).

Archipelagos
05-05-08, 22:27
Ο lacie porsche design δεν εχει ανεμιστηρακι.
Το ολο κουτι ειναι απο αλουμινιο και δρα σαν μεγαλη ψυκτρα.(για αυτο σας φαινεται ζεστο στην αφη)
Οι εσωτερικοι δισκοι που εχετε μεσα στο κουτι σας λογικα ζεσταινονται παραπανω(δοκιμαστε να τους πιασετε αυτους εν λειτουργια) απο αυτον.
Αλλα ακομα και να ζεσταινεται λιγο,δεν εγινε και τιποτα...

Μην αγχωνεστε!

Το είχα υποψιαστεί ότι ο porsche μου ότι δεν έχει ανεμιστηράκι...
καλό είναι, βάζεις πάνω και την κούπα το χειμώνα και δεν κρυωνει γρήγορα...
...αλλά για το καλοκαίρι, μάλλον χρειάζεται κάτι τέτοιο

http://www.audiophonics.com/images/parts/zeus-heatsink-sk158-1a.jpg

fuska
06-07-08, 22:19
καλησπερα..εγω εχω εναν lacie 500αρη ο οπόιος καποια στιγμη κ χωρισ να παθει τιποτα(πεσιμο) στματησε να αναγνωριζεται..
ξερει κανεισ τι μπορω να κανω μιασ δεν εχω τα λεφτα για να παω στα ειδικα μαγαζια για ανακτηση δεδομενων κ δεδομενου οτιι δεν θελω να χασω τα αρχεια μου?

kuja
06-07-08, 22:21
καλησπερα..εγω εχω εναν lacie 500αρη ο οπόιος καποια στιγμη κ χωρισ να παθει τιποτα(πεσιμο) στματησε να αναγνωριζεται..
ξερει κανεισ τι μπορω να κανω μιασ δεν εχω τα λεφτα για να παω στα ειδικα μαγαζια για ανακτηση δεδομενων κ δεδομενου οτιι δεν θελω να χασω τα αρχεια μου?

Δοικιμασε αυτο:GetData Back for NTFS

mix21
21-02-10, 23:00
o lacie 500gb porsche έχει 2 καλώδια σύνδεσης ή ένα?

cranky
22-02-10, 01:31
Αν είναι μόνο USB, θα έχει ένα καλώδιο.
Αν είναι USB και Firewire, θα έχει δύο.
Δές εδώ (http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822154150) και εδώ (http://cgi.ebay.com.au/LACIE-500GB-FA-PORSCHE-EXTERNAL-HARD-DRIVE_W0QQitemZ140384925526QQcmdZViewItemQQptZAU_Components?hash=item20af97f756).

@ ADSLgr.com All rights reserved.