PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί Modem δίνει ο ΟΤΕ στο conn-x?



strider
03-05-08, 21:03
Έβαλα conn-x σε ένα ανηψάκι μέσω του 134 στις 30 Απριλίου. Είχα επιλογή μεταξύ ενός ασύρματου ή ενός ενσύρματου μαζί με ένα mp3 player. Ρώτησα ποιά modem είναι αυτά αλλά μου είπαν ότι "δεν ήξεραν τί modem θα στείλουν και θα έρθει ταχυδρομικώς όποιο μοντέλο υπάρχει στην αποθήκη". Τώρα τί απάντηση είναι αυτή, ένας θεός ξέρει. Επέλεξα τελικά το ασύρματο με την ευχή να είναι κάτι καλό ή έστω καλύτερο από το ενσύρματο.

Ξέρει κανείς τί modem στέλνουν? Υπάρχουν διάφορα modem στις αποθήκες του ΟΤΕ και έρχεται τυχαία ένα? Είδα να αναφέρεται ένα Philips εδώ και ρώτησα μήπως είναι αυτό αλλά δεν ήξεραν.....

gvenos
03-05-08, 21:15
Εμενα μου έδωσε ένα Modem/Router Baudtec!

strider
03-05-08, 21:19
Εμενα μου έδωσε ένα Modem/Router Baudtec!
Αυτό είναι ασύρματο? Ποιο μοντέλο είναι?

Tem
03-05-08, 21:39
Baudtec BAUDTEC TW263R4 ή Philips CGA5722 δίνει ο ΟΤΕ τον τελευταίο καιρό.

hel
03-05-08, 22:18
Γενικώς η απάντηση είναι ότι χειρότερο υπάρχει στην αγορά. Και να μην υπάρχει αυτοί θα το βρουν:p
Συνήθως baudtec και philips όπως λέει ο φίλος, που είναι αρκετά χειρότερα από τα SpeedTouch που έδινε τις παλιές καλές εποχές.

Gila1899
03-05-08, 22:39
Πάρε το ενσύρματο με το mp3.

To philips CGA 3600 μια χαρά είναι πάντως.Αν συγχρόνιζε και ψηλότερα θα ήταν ιδανικό.

john84
04-05-08, 00:16
Αυτο τον καιρο στην αποθηκη και για την προσφορα που τρεχει δινονται Baudtec τοσο στο ασυρματο οσο και στο ενσυρματο με το MP4 Player.
Αν τωρα η γραμμη που εκανες την αιτηση ειναι ISDN μπορει να ερθει και Philips (για ασυρματο παντα) γιατι απ'οτι ξερω μονο λιγα αποθεματα απο αυτα υπαρχουν.
Παντως σε γενικες γραμμες το 134 λεει οτι αποστελει οτι υπαρχει στην αποθηκη, δηλαδη οτι εχει παραλαβη γιατι δεν ενιμερωνεται για το ποτε αλλαζει ο εξοπλισμος που παιρνει απο τις εταιριες και για να μην βρεθει εκτεθημενος στους πελατες του για μαρκες Modem κλπ λεει οτι σου ειπαν και εσενα.

sunrise
04-05-08, 01:52
Αυτα τα 2 δινει οπως προειπαν οι παραπανω ....παντως το philips μ εχει ξαφνιασει ευχαριστα παντως.Να το προτιμησεις (μιλαω για το ασυρματο 5722)

pnikolo
04-05-08, 01:53
Γενικώς η απάντηση είναι ότι χειρότερο υπάρχει στην αγορά. Και να μην υπάρχει αυτοί θα το βρουν:p
Συνήθως baudtec και philips όπως λέει ο φίλος, που είναι αρκετά χειρότερα από τα SpeedTouch που έδινε τις παλιές καλές εποχές.

Εδινε καποτε και τα καλυτερα. Η Forthnet? Γιατι ΠΟΤΕ δεν λεει πουθενα στο site τι δινει? Οτι βγαλει η τρατα δινει, η το κανει για kinder εκπληξη? :lol:

hel
04-05-08, 03:28
Πάρε ένα τηλέφωνο και θα σου πούνε τι δίνουν:p
Έχουνε linksys (μαμά η cisco) και d-link . Τουλάχιστον αυτές οι εταιρίες έχουν site και δεν είναι σαν την ταϊβανέζικη :rofl:
Kαι με το νέο firmware ειδικά το wag πετάει.

TomSak
04-05-08, 09:17
Εδινε καποτε και τα καλυτερα. Η Forthnet? Γιατι ΠΟΤΕ δεν λεει πουθενα στο site τι δινει? Οτι βγαλει η τρατα δινει, η το κανει για kinder εκπληξη? :lol:

Δεν εχεις κανενα αδικο .......:hmm:
Humor σιγουρα!:lol:

pnikolo
04-05-08, 11:26
Πάρε ένα τηλέφωνο και θα σου πούνε τι δίνουν:p
Έχουνε linksys (μαμά η cisco) και d-link . Τουλάχιστον αυτές οι εταιρίες έχουν site και δεν είναι σαν την ταϊβανέζικη :rofl:
Kαι με το νέο firmware ειδικά το wag πετάει.

Να περιμενω κανενα 2ωρο για μια ερωτηση? Γιατι ντρεπονται να το γραψουν? :rofl:
Η κορη μου εχει τηλεφωνια (οχι προεπιλογη) στη φ/νετ, πριν 1,5 μηνα πηρε τφ και περιμενοντας 1 ωρα εκανε αιτηση για ιντερνετ. Ακομα δεν ηρθε καν ο κουριερ να φερει εξοπλισμο η αιτηση! Ντροπη! Της ειπα να παει HOL (χρησιμοποιει πολυ τηλεφωνια -ασυμφορος εκει ο οτε-) που ελπιζω οτι θαναι πιο γρηγορη και να τους κοψει. :down:

hel
04-05-08, 11:47
Δεν ντρέπονται, αλλά δεν είναι σίγουροι για το τι εξοπλισμός υπάρχει διαθέσιμος.
Δεν είναι καλός τρόπος να κάνεις αίτηση τηλεφωνικώς γιατί μπορεί να υπάρξουν απρόβλεπτες καθυστερήσεις (ΕΛΤΑ κλπ).
Για να κάνεις αίτηση ή ερωτήσεις και τέτοια, περιμένεις το πολύ 3 λεπτά (και Σάββατο να είναι).
Για την ΤΥ περιμένεις το πολύ 15 λεπτά (για να μιλήσεις με τεχνικό).:whistle:

gogos888
04-05-08, 13:30
Έλεος ρε σεις!
Με το κομμάτι πληρώνεστε;
:lock:

pnikolo
04-05-08, 20:42
Δεν ντρέπονται, αλλά δεν είναι σίγουροι για το τι εξοπλισμός υπάρχει διαθέσιμος.
Δεν είναι καλός τρόπος να κάνεις αίτηση τηλεφωνικώς γιατί μπορεί να υπάρξουν απρόβλεπτες καθυστερήσεις (ΕΛΤΑ κλπ).
Για να κάνεις αίτηση ή ερωτήσεις και τέτοια, περιμένεις το πολύ 3 λεπτά (και Σάββατο να είναι).
Για την ΤΥ περιμένεις το πολύ 15 λεπτά (για να μιλήσεις με τεχνικό).:whistle:

Αρα ειναι αυτο που λεω: Οτι βγαλει η τρατα :lol:
Πλακα κανεις? Καθημερινα εχονται γραμματα απο διαφορες υπηρεσιες μεσα σε 2 το πολυ 3 μερες! Στο Παγκρατι ειμαστε οχι στη κορυφη του Καϊμακτσαλαν! 1,5+ μηνας για να στειλουν μια αιτηση και φταινε τα ΕΛΤΑ (απο το φταιει ο ΟΤΕ :p)? Το ρουτερ ποτε θα το εστελναν σε κανενα 8μηνο? Ο οτε μου το εστειλε την επομενη μερα! Μ' ενα τφ ο οτε στο βαζει 2-3 μερες κι αυτοι θελουν 2 μηνες μονο για να στειλουν μονο την αιτηση?
Σταματα να τους δικαιολογεις γιατι δουλευουν με ρυθμους σαλιγγαριου, ουτε καν χελωνας.
Οπως κατακεραυνωνουμε τον οτε οπου κανει λαθη η καθυστερισεις να κανουμε το ιδιο και με τους εναλλακτικους! Να λεμε "τα συκα, συκα και τη σκαφη, σκαφη". :angryr:
Μη τους λιβανιζεις συνεχεια :worthy: γιατι "το πολυ κυριε ελεησον το βαριεται και ο Θεος" :nono:
Σε νοημονες απευθυνεσαι :respekt:

zeta
04-05-08, 20:53
Έβαλα conn-x σε ένα ανηψάκι μέσω του 134 στις 30 Απριλίου. Είχα επιλογή μεταξύ ενός ασύρματου ή ενός ενσύρματου μαζί με ένα mp3 player. Ρώτησα ποιά modem είναι αυτά αλλά μου είπαν ότι "δεν ήξεραν τί modem θα στείλουν και θα έρθει ταχυδρομικώς όποιο μοντέλο υπάρχει στην αποθήκη". Τώρα τί απάντηση είναι αυτή, ένας θεός ξέρει. Επέλεξα τελικά το ασύρματο με την ευχή να είναι κάτι καλό ή έστω καλύτερο από το ενσύρματο.

Ξέρει κανείς τί modem στέλνουν? Υπάρχουν διάφορα modem στις αποθήκες του ΟΤΕ και έρχεται τυχαία ένα? Είδα να αναφέρεται ένα Philips εδώ και ρώτησα μήπως είναι αυτό αλλά δεν ήξεραν.....

baudtec και philips δίνουν τον τελευταίο καιρό. Πάντως εγώ έχω μείνει ευχαριστημένη και από τα δύο, έχω το ενσύρματο baudtec και το ασύρματο philips, και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Και τα δύο έχουν παραγγελθεί ειδικά από τον ΟΤΕ, με τις ρυθμίσεις του κλπ, και ειναι πολύ καλά. ειδικά απο το philips εντυπωσιάστηκα. Δεν βλέπω καμμία διαφορά σε απόδοση απο το zyxel, που θεωρείται κορυφή, και ειναι πολύ παραμετροποιήσιμο και ασφαλές όσο αφορά το wireless. Και το βρίσκω λογικό, ο οτε δεν θα πούλαγε μούφες, θα τον έκραζαν όλοι. Μην ανησυχείς, μια χαρά θα είναι το ρουτερ που θα σου στειλουν.

hel
04-05-08, 22:54
Αρα ειναι αυτο που λεω: Οτι βγαλει η τρατα :lol:
Πλακα κανεις? Καθημερινα εχονται γραμματα απο διαφορες υπηρεσιες μεσα σε 2 το πολυ 3 μερες! Στο Παγκρατι ειμαστε οχι στη κορυφη του Καϊμακτσαλαν! 1,5+ μηνας για να στειλουν μια αιτηση και φταινε τα ΕΛΤΑ (απο το φταιει ο ΟΤΕ :p)? Το ρουτερ ποτε θα το εστελναν σε κανενα 8μηνο? Ο οτε μου το εστειλε την επομενη μερα! Μ' ενα τφ ο οτε στο βαζει 2-3 μερες κι αυτοι θελουν 2 μηνες μονο για να στειλουν μονο την αιτηση?
Σταματα να τους δικαιολογεις γιατι δουλευουν με ρυθμους σαλιγγαριου, ουτε καν χελωνας.
Οπως κατακεραυνωνουμε τον οτε οπου κανει λαθη η καθυστερισεις να κανουμε το ιδιο και με τους εναλλακτικους! Να λεμε "τα συκα, συκα και τη σκαφη, σκαφη". :angryr:
Μη τους λιβανιζεις συνεχεια :worthy: γιατι "το πολυ κυριε ελεησον το βαριεται και ο Θεος" :nono:
Σε νοημονες απευθυνεσαι :respekt:

Εγώ μιλάω συγκεκριμένα.
Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που φταίει είτε το courier είτε τα ΕΛΤΑ (είχαν γίνει πολλά παλιά με την ACS).
To ρουτερ μπορείς να το πάρεις από κατάστημα forthnet που στο δίνουν στο χέρι.
Δεν λιβάνισα κανέναν. Απλά είπα ότι γίνονται διάφορα με τις αιτήσεις μέσω ταχυδρομείου.
Εννοείται ότι ο ΟΤΕ έχει καλύτερη εξυπηρέτηση σε αυτό τον τομέα. Όλοι οι φοιτητές της χώρας εκεί δουλεύουν;)

pnikolo
04-05-08, 23:08
Εγώ μιλάω συγκεκριμένα.
Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που φταίει είτε το courier είτε τα ΕΛΤΑ (είχαν γίνει πολλά παλιά με την ACS).
To ρουτερ μπορείς να το πάρεις από κατάστημα forthnet που στο δίνουν στο χέρι.
Δεν λιβάνισα κανέναν. Απλά είπα ότι γίνονται διάφορα με τις αιτήσεις μέσω ταχυδρομείου.
Εννοείται ότι ο ΟΤΕ έχει καλύτερη εξυπηρέτηση σε αυτό τον τομέα. Όλοι οι φοιτητές της χώρας εκεί δουλεύουν;)

Και καλα κανουν, ενω στις αλλες δουλευουν μαλλον συνταξιουχοι του οτε η απολυμενοι κηφηνες! Ασε δε φταιει ο κουριερ η τα ταχυδρομεια! Μην εθελοτυφλεις υποστηριζοντας τους οπαδικα λες και ειναι ομαδα ποδοσφαιρου. Εισαι νεο παλληκαρι και εξυπνος, σταματα να τους δικαιολογεις και γινε λιγο αμεροληπτος. Σαν "πατρικη" συμβουλη στο δινω μη "προσκυνας" κανενα. Εχε τα ματια ανοιχτα και κοιτα γυρω σου. Θα σε οφελησει στη ζωη σου. :lock:

hel
05-05-08, 09:57
Πιστεύω ότι ούτε εσύ ούτε εγώ εθελοτυφλούμε με τους παρόχους μας. Απλά αναφέρουμε τα + και τα - που έχουν, για να έχει ο κόσμος μία καλύτερη άποψη για την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στον χώρο του adsl.

nnn
05-05-08, 21:56
Το ερώτημα του φίλου απαντήθηκε.

:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.