PDA

Επιστροφή στο Forum : xD picture card



eXpLoDeR
04-05-08, 18:12
παίδες ΣΟΣ πήγα ενα ταξίδι αυτες τις μέρες και βγάζω ενα σωρό ωραίες φωτογραφίες, οπου και έβλεπα κανονικά στην φωτογραφική μου, έρχομαι εδω βάζω στο pc να τις κατεβάσω και δε μου διαβάζει την κάρτα με ΤΙΠΟΤΑ ξαναβάζω στην μηχανή την κάρτα να δω αν τις δείχνει και τζίφος!! δοκίμασα να την κάνω chkdsk την καρτούλα με το card reader αλλα δε την κάνει ούτε καν την αναγνωρίζει οτι την έχω πάνω απλα μου κολάει το "drive" που είναι η κάρτα κουμπωμένη :( Μπορώ να διαβάσω κάπως έστω και RAW και να κάνω data recovery καπως; αυτές οι φωτό σημαίνουν πολλα για μένα :(

dchatz
05-05-08, 17:38
Μεγάλη πίκρα, συμπάσχω σε κάτι τέτοια.
δοκίμασε με άλλον reader, δοκίμασε με καλώδιο απ' ευθείας από τη μηχανή, δοκίμασέ τα όλα και σε linux.

haHa
05-05-08, 17:41
Για δοκιμασε αυτο:
GetDataBack (http://www.runtime.org/data-recovery-software.htm)

tsaltinho
05-05-08, 17:46
μηπως δεν ειχεσ κανει format την καρτα πριν την βαλεις στην φωτογραφικη????
Γιατι εγω ετσι την εχω πατησει!!!!

eXpLoDeR
05-05-08, 19:20
Δε μπορω να κανω recovery με καποιο πρόγραμμα γιατι με το που βάζω την κάρτα στο reader μου αναβει το λαμπάκι του και κολάει το drive που είναι κουμπωμένη η καρτα..
Οταν είναι η κάρτα στην μηχανη απλα κολλάει ΚΑΙ η μηχανη και δε ξεκολάει παρα μόνο όταν αφαιρώ την κάρτα :(

ZackNV
05-05-08, 19:26
Μάλλον το FAT έχει πάθει ζημιά. Δοκίμασε με το πρόγραμμα που σου πρότεινε ο συμφορουμίτης προηγουμένως. Αν δεν δουλέψει, δοκίμασε κάποιο άλλο σχετικό πρόγραμμα. Αν πάλι δεν δουλέψει, φορμάτ. Την έχω πατήσει κι εγώ με κάρτα μνήμης (ευτυχώς ήταν κυρίως αρχεία κειμένου και XLφυλλα) οπότε συμπάσχω. Ένας φίλος μου αυτό που κάνει είναι να κάνει μπακάπ την κάρτα προτού γεμίσει (σε DVD) ώστε αν γίνει καμιά στραβή να μην χαθούν όλες οι φωτό του.

eXpLoDeR
05-05-08, 23:12
δοκιμασα ενα καρο προγραμματα παντα κολαει το pc και ξεκολάει μονο οταν αφαιρώ την κάρτα.
6 μερες διακοπών στο εξωτερικο πανε στον βρόντο παω να παρω μηχανή με φιλμ!

WAntilles
05-05-08, 23:39
...παω να παρω μηχανή με φιλμ!

Ανόητη κίνηση - κατά τη γνώμη μου.

Απλά θα πρέπει να μάθεις πώς να χειρίζεσαι σωστά τα ψηφιακά removable media, π.χ. -> ασφαλής κατάργηση κλπ..

eXpLoDeR
06-05-08, 09:43
αστειευόμενος το είπα, αλλα εκεί αντε να έχανα 36 φωτογραφίες όχι 500 που έχασα τωρα. :cry:

kalmi
07-05-08, 15:51
Το προγραμματάκι PhotoRescue Pro σου τα βρίσκει όλα ακόμη και από φορμαρισμένη καρτούλα (αρκεί να μην γράψεις από πάνω data) Το έδινε η Sandisk bundle μαζί με κάποια card reader ή κάρτες μνήμης – πάντως είναι ελεγμένο ότι διαβάζει (και σώζει) και καρτούλες που δεν είναι Sandisk

@ ADSLgr.com All rights reserved.