PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play 24άρα κλειδώνει στα 3700kbps



nathanasoulas
05-05-08, 12:50
Γεια χαρά παιδιά!
πριν λίγες μέρες μου ενεργοποιήθηκε η forthnet adsl economy που έχω απεριόριστο internet μέχρι 24mbps και τηλέφωνο από την forthnet.
Το router μου είναι το Linksys WAG200G και δίνει τις παρακάτω τιμές.
-----------------------------------------
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 3712 kbps
Upstream Rate: 832 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 45 db
Upstream Line Attenuation: 14 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0


PVC Connection

Encapsulation:RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up
-----------------------------------------------------------
Ξέρω πως δεν δικαιολογείται attenuation sta 45db αλλά όσα τηλέφωνα και αν τους πήρα δεν κατάφερα τίποτα.Μέχρι και να αλλάξω το κεντρικό πριζάκι του οτέ μου είπαν γιατί βραχυκυκλώνει πάρα πολύ.Το έκανα και αυτό και πάλι ακριβώς τα ίδια.το ίδιο και όταν έχω μόνο το router συνδεδεμένο και κανένα τηλέφωνο.
Τα έχω δοκιμάσει όλα.δεν ξέρω τί να κάνω.
Στον τοίχο που είναι το κεντρικό πριζάκι του ΟΤΕ υπάρχουν 3 μπλε και 3 κόκκινα καλώδια.Στο πριζάκι ήταν μόνο τα 2μπλε και τα 2 κόκκινα ενωμένα.Τα άλλα ήταν χύμα.
χρειάζεται να συνδεσω μήπως και τα ελεύθερα?(ας πούμε το κόκκινο μαζί με τα άλλα 2 κόκκινα και το ίδιο με τα μπλε??). Προφανώς δεν θα χρειάζεται αλλά δεν ξέρω τί άλλο να κάνω.

Ο αδερφός μου στο απέναντι σπίτι από εδώ έχει 10Mbit 2play και κλειδώνει το ίδιο routeraki εκεί στα 8000Kbps. και έχει ίδιο noise margin kai attenuation!!!
Εκείνου το router βέβαια, αποσυγχρονίζεται πολύ συχνά.
Και τέλος ερωτώ: "Πώς γίνεται να έχω 24αρα και να συνδέομαι στα 3700kbps, ενώ ο αδερφός μου στο απέναντι σπίτι, με 10άρα να συνδέεται στα 8000kbps???
Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω αφιερώσει ώρες πάνω από το τηλέφωνο για να το σηκώσουν και όταν μιλήσω με κάποιον δεν μπορεί να με βοηθήσει και μου λένε συνέχεια τα ίδια.

aa144
05-05-08, 12:58
Ξέρω πως δεν δικαιολογείται attenuation sta 45db .

Γιατί δεν δικαιολογείται;

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 24 Seconds later........




Ο αδερφός μου στο απέναντι σπίτι από εδώ έχει 10Mbit 2play και κλειδώνει το ίδιο routeraki εκεί στα 8000Kbps. και έχει ίδιο noise margin kai attenuation!!!
Εκείνου το router βέβαια, αποσυγχρονίζεται πολύ συχνά.
.


Σε ποιόν πάροχο είναι η σύνδεση που έχει ο αδερφός σου; Θέλεις και εσύ την ίδια ταχύτητα και τις ίδιες αποσυνδέσεις ή μόνο την ίδια ταχύτητα χωρίς αποσυνδέσεις, ή παραπάνω ταχύτητα και καθόλου αποσυνδέσεις;

nathanasoulas
05-05-08, 12:59
Γιατί δεν δικαιολογείται;
Γιατί μέχρι και αυτοί μου το είπαν στο τεχνικό τμήμα....
Τί μπορώ να κάνω φίλε μου?Υπάρχει όντως περίπτωση να βραχυκυκλώνουν τα καλώδια της πολυκατοικίας και στα δύο σπίτια?επειδή στο τηλ μας είπαν τα ίδια και μένα και του αδερφού μου.Ότι και καλά βλέπουν βραχυκύκλωμα στα καλώδια του σπιτιού.δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να το δουν αυτό.Πάντως δεν γίνεται να τυχαίνει να έχουμε και στα δύο σπίτια βραχυκύκλωμα...

Ο αδερφός μου έχει Forthnet 2play πάλι στα 10mbps...(από παλιότερη προσφορά της forthnet).
αυτό που θα ήθελε ο καθένας είναι μεγαλύτερη ταχύτητα από του αδερφού μου και καθόλου αποσυνδέσεις.αλλά επειδή είναι σχεδόν αδύνατο κάτι τέτοιο ξέρω πως θα έχω και αποσυνδέσεις.

aa144
05-05-08, 13:00
Στον τοίχο που είναι το κεντρικό πριζάκι του ΟΤΕ υπάρχουν 3 μπλε και 3 κόκκινα καλώδια.Στο πριζάκι ήταν μόνο τα 2μπλε και τα 2 κόκκινα ενωμένα.Τα άλλα ήταν χύμα.
χρειάζεται να συνδεσω μήπως και τα ελεύθερα?(ας πούμε το κόκκινο μαζί με τα άλλα 2 κόκκινα και το ίδιο με τα μπλε??). .

Το πριζάκι του ΟΤΕ το άλλαξες με άλλο πριζάκι, ή με άλλο πριζάκι του ΟΤΕ πάλι; Έχει και πυκνωτή μέσα;

Τα καλώδια άστα όπως είναι, τα δυο συνδεμένα και τα άλλα στον αέρα.

nathanasoulas
05-05-08, 13:07
Το πριζάκι του ΟΤΕ το άλλαξες με άλλο πριζάκι, ή με άλλο πριζάκι του ΟΤΕ πάλι; Έχει και πυκνωτή μέσα;
εννοείται πως έβαλα άλλο φίλε μου και όχι του οτέ. Πυκνωτή δεν έχει μέσα.


Τα καλώδια άστα όπως είναι, τα δυο συνδεμένα και τα άλλα στον αέρα.

Τονίζω πάλι πως είναι 2 μπλε ενωμένα μεταξύ τους (στρατσαπαρισμένα) και η κοινή "στριφτή" άκρη τους μπαίνει στο πριζάκι.Το ίδιο και με τα κόκκινα.
Εκτός τώρα αυτών των 4αρων καλωδίων υπάρχουν και άλλα δύο (1 μπλε και 1 κόκκινο ελεύθερα, στον αέρα)

προφανώς τα 2 μπλέ και τα 2 κόκκινα είναι ενωμένα για να συνδεθεί στο τηλ και η μέσα πρίζα στην κρεβατοκάμαρα.αλλά πολύ χύμα έχει γίνει η δουλειά μου φαίνεται...

aa144
05-05-08, 13:37
Οι δουλειές έτσι γίνονται στα σπίτια, της πλάκας συνδέσεις με στριμένα καλώδια. Δεν φταίει αυτό σε κάτι, στη δική σου περίπτωση.

Το πριζάκι του ΟΤΕ που έβγαλες ήταν από μέσα έτσι;

http://www.asda.gr/actins/HOL/DSC00554-80.jpg

http://www.asda.gr/actins/HOL/DSC00553-80.jpg

http://www.asda.gr/actins/HOL/DSC00556-80.jpg

Από την αλλαγή πρίζας δεν είδες καμία διαφορά στη σύνδεση που έχεις; Οι άλλες πρίζες του σπιτιού είναι ακόμα τέτοιες; Βγάλτες, ή κόψε τον πυκνωτή που έχουν μέσα (από το ένα άκρο μόνο, και άστον πάνω στην πλακέτα).

........Auto merged post: aa144 added 15 Minutes and 21 Seconds later........

Η ενδεδειγμένη ενέργεια είναι αυτή:

http://www.asda.gr/actins/HOL/DSC00557-80.jpg

Και δεν χρειάζεται να αλλάξεις πρίζες, κόβεις τον πυκνωτή από το ένα άκρο μόνο, και τον αφήνεις πάνω στην πλακέτα, κολλημένο κανονικά από το άλλο άκρο.

nathanasoulas
05-05-08, 13:42
Φίλε aa144,
αυτό ακριβώς ήταν πρίν και τώρα έβαλα ένα άλλο που αγόρασα σε κατάστημα με ηλεκτρικά είδη....
στο καινούριο δεν μπορείς να δεις το κύκλωμα γιατί καλύπτεται με ένα πλαστικό αλλά είναι αισθητά μικρότερο και δεν πιστεύω πως έχει χώρο για πυκνωτάκι εκεί μέσα.
Πριν κλείδωνα ακριβώς στα ίδια....Καμμία μα καμμία διαφορά!!!
και δεν είχε άλλο πριζάκι ΟΤΕ....
Είναι λογικό τώρα να είναι συνδεδεμένα τα καλώδια για το πριζάκι της κρεβατοκάμαρας πάνω στο κεντρικό πριιζάκι???δεν ξέρω και πολλά περί ΟΤΕ για αυτό ρωτάω....
Τί αλλο μπορεί να φταίει?

aa144
05-05-08, 13:50
Τίποτε άλλο δεν φταίει, η γραμμή λειτουργεί ανάλογα με την άλλη του αδερφού σου, και ανάλογα με την απόσταση που έχετε από το Α/Κ. Σε ποιόν πάροχο είναι ο αδερφός σου; Ποιό πακέτο έχει ακριβώς;

Αν ανεβάσεις ταχύτητα σε αυτή τη γραμμή, είναι πολύ πιθανό να έχεις αποσυνδέσεις όπως ακριβώς ο αδερφός σου.

Στείλε τα πλήρη στοιχεία της γραμμής του αδερφού σου από το ρούτερ του, για σύγκριση.

nathanasoulas
05-05-08, 14:01
Στείλε τα πλήρη στοιχεία της γραμμής του αδερφού σου από το ρούτερ του, για σύγκριση.

Ο αδερφός μου είναι στον ίδιο πάροχο (Forthnet 2play στα 10Mbits όμως)
βλέποντας πως είχε καλή ταχύτητα σε σχέση με αυτές των άλλων φίλων μου είπα να βάλω και εγώ forthnet....Τελικά εγώ συνδέομαι με λιγότερη ταχύτητα.
Η παρακάτω φωτογραφία είναι με τα στοιχεία του router του αδερφού μου. (Σήμερα που μπήκα στο interface του δεν ήταν συνδεδεμένο στα 8000 αλλά στα 6000 όπως βλέπετε παρακάτω.)

aa144
05-05-08, 14:32
Η γραμμή του αδερφού σου, ίσως λειτουργεί λίγο καλύτερα κάποιες χρονικές στιγμές πιάνοντας καλύτερο συγχρονισμό, και κάποιες στιγμές χειρότερα όπου από ακανόνιστο θόρυβο ή παρεμβολές προκύπτει αποσύνδεση, πιθανώς λόγω θέσης μέσα στο καλώδιο δεκάδων ζευγών. Η θέση είναι καθαρά θέμα τύχης, όπως φαίνεται και παρακάτω, από τις τρεις γραμμές με DSL στο καλώδιο, δεν λειτουργούν όλες το ίδιο καλά.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

Στη δική σου περίπτωση μπορείς να κολλήσεις (με καλάϊ) όλες τις συνδέσεις στη διαδρομή της γραμμής όπου έχεις πρόσβαση, στις πρίζες, στο κουτί του ΟΤΕ έξω από το σπίτι, αν είναι μονοκατοικία, ή στον κατανεμητή αν πρόκειται για πολυκατοικία. Έτσι ίσως πας λίγο παραπάνω.

Αν ζητήσεις στη δική σου γραμμή να σου μειώσουν το S/N ratio, τότε θα πας παραπάνω, αλλά πιθανόν με πολλές αποσυνδέσεις.

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 1 Seconds later........

Τέλος δοκίμασε να κλείσεις το ρούτερ του αδερφού σου εντελώς και δες αν έχεις καλύτερο συγχρονισμό, μπορεί να παρεμβάλετε ο ένας τον άλλο, αν είστε οι μόνοι στη γειτονιά με DSL.

nathanasoulas
05-05-08, 14:40
κατάφερα να το κάνω να ανέβει λίγο πειράζοντας το g.dmt σε ADSL2+. Μου είχαν πει στο τηλέφωνο πως δεν πρέπει να το βάλω στο ADSL2+ αλλά στο g.dmt.
Τα βλέπω καλύτερα τα πράγματα τώρα...δεν δοκίμασα να δω αν κατεβάζω με περισσότερο αλλά σίγουρα θα υπάρχει διαφορά.Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να πιάσω παραπάνω....για δείτε...ρυθμίσεις έχω σωστές στο router???

kai φίλε aa144, όταν λες να κολλήσω με καλάι όλες τις επαφές...Επειδή είμαι σε πολυκατοικία, πως θα καταλάβω στον κατανεμητή ποιά είναι τα καλώδια που ανήκουν στο διαμερισμά μου?

Οι νέες τιμές φαίνονται παρακάτω...
--------------------------
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 5817 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 5 db
Downstream Line Attenuation: 47 db
Upstream Line Attenuation: 14 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db


PVC Connection

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

aa144
05-05-08, 14:46
Αν είσαι σε πολυκατοικία, τότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Κόλλησε μόνο τα στριμένα καλώδια μεταξύ τους στις πρίζες των τηλεφώνων, κάτι είναι και αυτό, καλύτερο από το τίποτε.

Σε ADSL2+ πιάνεις ταχύτητα συγκρίσιμη με του αδερφού σου; Αν ναι, τότε μπορεί να έχεις και συγκρίσιμη συμπεριφορά (δηλαδή αποσυνδέσεις).

nathanasoulas
05-05-08, 15:22
Αν είσαι σε πολυκατοικία, τότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Κόλλησε μόνο τα στριμένα καλώδια μεταξύ τους στις πρίζες των τηλεφώνων, κάτι είναι και αυτό, καλύτερο από το τίποτε.
δηλαδή για παράδειγμα αν πήγαινα στον κατανεμητή και τραβούσα με νέο καλώδιο από εκεί στο router, θα είχα καλύτερες ταχύτητες?και με αισθητά αποτελέσματα?λέμε τώρα

Σε ADSL2+ πιάνεις ταχύτητα συγκρίσιμη με του αδερφού σου; Αν ναι, τότε μπορεί να έχεις και συγκρίσιμη συμπεριφορά (δηλαδή αποσυνδέσεις).[/quote]

ναι σε adsl+2 πιάνω την συγρίσιμη με του αδερφού μου...
κοίταξα όμως το router του και δεν έχει επιλογή για G.dmt ή ADSL2+. Τα βάζει αυτόματα στο router του αυτά...και δεν μπορείς να τα δεις κάπου...οπότε δεν ξέρω αν και ο αδερφός μου συνδεέται με ADSL2+.Πάντως και εκεί μου είχαν πει να βάλω g.dmt όταν είχα το δικό μου router (πριν βάλω internet και εδώ).

Βλέπω άλλους να συνδέονται με 22 και με 12-15000kbps...
Δεν μπορώ εγώ με τίποτα να επιτύχω κάτι πάνω από 10000kbps?


και αυτό που μου ανεβάζουν την ταχύτητα έχω ακούσει πως μπορούμε να το κάνουμε και μόνοι μας αν έχουμε router που υποστηρίζει Telnet..(Το τελευταίο δεν το ξέρω σίγουρα, μπορεί να είναι εντελώς άκυρο)

aa144
05-05-08, 16:10
Αφού πιάνεις συγκρίσιμη ταχύτητα με τον αδερφό σου, τότε δεν αξίζει να τραβήξεις καλώδιο από τον κατανεμητή, θα έχεις μικρή διαφορά στην καλύτερη περίπτωση.

Είσαι μακρυά από το Α/Κ, αυτοί που πιάνουν 22 είναι πολύ πιο κοντά, είναι και θέμα απόστασης (και όχι μόνο).

Μπορείς να πειράξεις το S/N ratio και να πας παραπάνω, αλλά μαζί με την ταχύτητα θα αυξηθεί και η αστάθεια, οπότε δεν στο συνιστώ να το κάνεις. Καλύτερα άστο όπως είσαι.

Σου είχανε πει να το έχεις σε G.DMT για να είσαι πιο σταθερός, κράτα το μερικές μέρες σε ADSL2+ να δεις πως τα πάει από σταθερότητα και να έχεις πλήρη εικόνα της λειτουργίας της σύνδεσης, αυτό θέλει καμιά βδομάδα, μέχρι τότε μην το πειράζεις άλλο.

nathanasoulas
05-05-08, 16:54
καλώς.
αν είναι και δω σε καμμιά βδομάδα πως είμαι σταθερός, να πάρω να τους πω να μου το ανεβάσουν λίγο?
Σε όλες τις περιπτώσεις πειράγματος του S/N παρατηρούνται περισσότερες αποσυνδέσεις?Εννοώντας πως δεν υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν μεγαλύτερη ταχύτητα χωρίς να έχω αποσυνδέσεις?Κανένας δεν εποφελείται από αυτό?

@ ADSLgr.com All rights reserved.