PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL στα Μεσόγεια Αττικής



yianemma
05-05-08, 15:10
Καλησπέρα. Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή την προσωπική μου περιπέτεια που περιγράφω σε άλλο topic (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293).

Παρακαλώ όσους έχουν ενεργοποιηθεί σε Double Play της HOL στο ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρείας σε περιοχές των Μεσογείων και ιδιαίτερα της Παιανίας να απαντήσουν ώστε να αναπτερωθούν και οι δικές μας ελπίδες, καθώς τουλάχιστον άλλοι δύο πελάτες της HOL έχουν πρόβλημα στην Παιανία.

Ευχαριστώ.

paullgr
06-05-08, 15:38
Βάλε και μένα από Κορωπί φίλε..διάβασα την περιπέτειά σου και τα συμπτώματα είναι καρμπόν και τα δικά μου...το ωραίο είναι ότι ενώ ρώτησα πριν το κάνω επανελλειμένα ότι το σταθερό μου είναι εργαλείο δουλειάς μου και θα έχω ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα αν κοπεί έστω και για 1 ημέρα κατά την μεταφορά από οτέ σε hol..αφού με διαβεβαίωσαν ότι η διαδικασία κρατά 2 ώρες το πολύ..

-Και έτσι έκανα αίτηση..για double play..:oneup:
-Και στις 22-4 μου ήρθε μήνυμα ενεργοποίησης..:oneup:
-Και από τις 22-4 έως και σήμερα δεν έχω σταθερό...:wall:

Διάβασα και την ιστορία σου και μου έρχεται να κλάψω...

yianemma
06-05-08, 18:10
Έχω την εντύπωση πως η HOL δεν ήταν έτοιμη για το δικό τους δίκτυο στις περιοχές που ανέφερα.

Ελπίζω να απαντήσουν στο θέμα και άλλοι φίλοι από τα Μεσόγεια για να δούμε επιτέλους τι γίνεται.

Εως τώρα έχουμε 0/3 ενεργοποιήσεις με την ίδια σημειολογία, 2 στην Παιανία και 1 στο Κορωπί.

Σήμερα και αύριο έχουμε και την απεργία του ΟΤΕ, οπότε... υπομονή.

Αν θέλεις στείλε pm να σου πω τι έχω κάνει ως τώρα καθώς το πρωί είχα μια "θετική" εξέλιξη που το βραδάκι θα ποστάρω στο άλλο thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293).

paullgr
07-05-08, 12:03
Λοιπόν σήμερα 7-5-08 έχω σταθερό και internet στην δουλειά μου από 21-4 που έγινε ενεργοποίηση (λέμε τώρα)..

Μετά από απανωτά τηλεφωνήματα και κράζοντας τους ότι καταστρέφομαι γιατί στην δουλειά μου δεν έχω σταθερό πραγματικά δεν περίμενα κάτι να γίνει..
Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη την πολιτική της hol αφού ουσιαστικά την ενδιαφέρει να αποκτήσει καινούριους πελάτες και μόνο..θεωρώ απαράδεκτο να με ζαλίζουν οι agents κάθε μέρα σχεδόν για το τι καλά που είναι στη hol και τι ωραία χωρίς πάγιο ΟΤΕ και 24 mbps (χαχα) και όλα ωραία στο σούπερ ιδιόκτητο δίκτυο της hol και μπλαμπλαμπλα...και πρακτικά να διαπιστώνω ότι μόλις μου ήρθε sms ενεργοποίησης μου..κόπηκε το σταθερό!!!!

Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω..είναι σαν να παίρνεις ένα και καινούριο αυτοκίνητο και πας να το πάρεις όλο χαρα και διαπιστώνεις ότι δεν παίρνει μπροστά..
Δηλαδή εντάξει μου έστειλαν sms ενεργοποίησης...το κοίταξε ποτέ κανείς αν έχει πρόβλημα πριν το στείλουν?
Και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο εάν κάνει πουστίτσες ο ΟΤΕ ή μισοδουλειές η Hol ή εαν τσακώνονται ποιος φταίει και στέλνουν αιτήσεις βλάβης ο ένας στον άλλο..
Έλεος

Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα και ο δικός σου γολγοθάς !!

yianemma
07-05-08, 12:30
:clap:Μπράβο!

Οπότε παίρνεις και το βάπτισμα του πυρός εδώ στο adslgr, καθώς είσαι ο πρώτος που δηλώνει ενεργοποίηση. Και μάλιστα εν μέσω απεργίας ΟΤΕ.... :hmm:χμ.... μάλλον κάτι λέει αυτό ως προς τον υπεύθυνο ...

Ελπίζω να άξιζε τελικά η αναμονή σου φίλε μου.

Όταν έχεις χρόνο δώσε λίγο τα στατιστικά σου σε παρακαλώ. Είσαι σε POTS ή VOIP;

paullgr
07-05-08, 14:20
Λοιπόν 6139 downspeed με 1022 kbps upspeed..σύνδεση στο πρωτόκολλο G.992.5 (ADSL2+) βεβαίως..μέχρι στιγμής όλα οκ (αν εξαιρέσεις την down ταχύτητα)
POTS ή Voip δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς..

dom
07-05-08, 14:44
γιατί έχεις τόσο χαμηλή download ταχύτητα? Τι attenuation έχεις?

aa144
07-05-08, 15:14
Πακέτο 6/1 φαίνεται.

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 32 Seconds later........

Τα τηλέφωνα τα έχεις πάνω στη γραμμή (με φίλτρα) ή πάνω στο ρούτερ; Μια γραμμή ή δυο;

paullgr
07-05-08, 15:22
Πακέτο 6/1 φαίνεται.

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 32 Seconds later........

Τα τηλέφωνα τα έχεις πάνω στη γραμμή (με φίλτρα) ή πάνω στο ρούτερ; Μια γραμμή ή δυο;

Παιδιά εγώ υπέγραψα για 24 mbps ..έχω 2 συσκευές πάνω στο ρούτερ..η γραμμή πέφτει κατευθείαν πάνω στο netfaster..έχω δοκιμάσει σκέτο και με splitter μπας και έβλεπα αλλαγή αλλά τίποτα..
Θα τους καλέσω και θα ενημερώσω..
Attenuation upstream 14 db, downstream 28 db

aa144
07-05-08, 15:32
Στείλε πρώτα τα στατιστικά της γραμμής σου, όπως στα δίνει το ρούτερ, και βάλτο σε ADSL2+ και όχι σε automatic.

http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-NF1.jpg

........Auto merged post: aa144 added 7 Minutes and 35 Seconds later........

Επίσης, κοίτα αν παίρνει IP το VC2, και έχοντας κλειστό εντελώς το ρούτερ, βάλε ένα τηλέφωνο πάνω στη γραμμή (με φίλτρο) να δεις αν ακούς σήμα. Αν ακούς τηλεφωνικό σήμα στη γραμμή σου, τότε έχεις POTS και όχι VOIP.

paullgr
07-05-08, 15:41
άλλαξα το dsl parameters από automatic σε G.992.5

paullgr
07-05-08, 15:44
..και το υπόλοιπο..

paullgr
07-05-08, 15:53
Το Vc2 παίρνει ip κανονικά..
Με κλειστό το ρούτερ και συσκευή με φίλτρο μούγκα στην στρούγκα..άρα έχω Voip και όχι Pots?
Και είναι καλό αυτο? :hmm:

yianemma
07-05-08, 16:26
Ο πιο απλός τρόπος για να το μάθεις είναι αποσυνδέσεις τα πάντα από τις πρίζες (κυρίως το router) και να αφήσεις μόνο ένα τηλέφωνο ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω στην πρίζα.

Αν δουλεύει, είσαι σε POTS.

Δεν είσαι απαραίτητα σε VOIP καθώς όπως μου είπε ένας "τεχνικός" στο 13844 ακόμα και σε POTS παίρνει IP το VC2.:hmm:

Πάντως η γραμμή σου φαίνεται καλή.

aa144
07-05-08, 17:23
Αν είσαι VOIP και έχεις IP στο VC2 τότε η τηλεφωνία σου θα λειτουργεί. Τουλάχιστον η δεύτερη γραμμή, μιας και εκεί δεν εμπλέκεται η φορητότητα.

Στο management tools θα πρέπει να βλέπεις και το δεύτερο αριθμό που έχεις πάρει από τη Hol. Κάλεσέ τον να δεις αν χτυπάει το τηλέφωνο (στο Phone2).

Με τη γραμμή που έχεις, μια χαρά θα είσαι σε VOIP.

Το πακέτο που είσαι είναι 6/1, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αρκεί να μην πληρώνεις για 24/1.

A_gamer
08-05-08, 22:39
Καλησπέρα. Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή την προσωπική μου περιπέτεια που περιγράφω σε άλλο topic (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293).

Παρακαλώ όσους έχουν ενεργοποιηθεί σε Double Play της HOL στο ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρείας σε περιοχές των Μεσογείων και ιδιαίτερα της Παιανίας να απαντήσουν ώστε να αναπτερωθούν και οι δικές μας ελπίδες, καθώς τουλάχιστον άλλοι δύο πελάτες της HOL έχουν πρόβλημα στην Παιανία.

Ευχαριστώ.

Ο θείος μου σκοπεύει να κάνει αίτηση στη HOL (κέντρο Μαρκοπούλου), όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

yianemma
13-05-08, 18:38
Παιδιά καλησπέρα.

Σήμερα επιτέλους ενεργοποιήθηκα μετά από 3 εβδομάδες προβλημάτων.

Μένω Παιανία και μιας και δεν είδα κάποιον άλλο συμπολίτη να ποστάρει εδώ φαίνεται πως είμαι το πρώτο μέλος του adslgr που ενεργοποιείται στην Παιανία.

Πρώτες εντυπώσεις όσον αφορά την τηλεφωνία πολύ καλές. Είμαι τελικά σε VOIP και δεν καταλαβαίνω διαφορά στην ποιότητα σε σχέση με το pstn του ΟΤΕ που είχα παλιά.

Τώρα για το ADSL δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος μιας και συγχρονίζω μόλις στα 9000/820 kbps. Η απόσταση από το DSLAM είναι λιγο λίγότερο από χιλιόμετρο με το αυτοκίνητο και η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι καλύτερο.

aa144
13-05-08, 18:56
Τόβαλες σε ADSL2+ ή το έχεις σε automatic; Στείλε όλα τα στοιχεία που δίνει το ρούτερ σου.

yianemma
13-05-08, 19:22
Το έχω βάλει χειροκίνητα σε ADSL2+. Κάτι πρέπει να παίζει με τις πρίζες τώρα, είναι μονοκατοικία και δεν το χω βάλει στην πρώτη πρίζα που είναι στο ισόγειο γιατί το pc είναι επάνω.

Ψάχνω τρόπο να το πάω στο υπόγειο έχω το τηλεφωνικό κέντρο και να κάνω την πατέντα με τα δύο καλώδια που διάβασα αλλού στο forum. Δεν ξέρω όμως μήπως με κόβει το wifi γιατί πέφτει πολύ το σήμα.

Εν τάχει λοιπόν:

dikal
13-05-08, 19:43
Να προσέξεις ώστε στη γραμμή που φέρνει το σήμα να βρίσκεται μόνο το NetFaster, χωρίς φίλτρα, splitter, συσκευές τηλεφώνου κλπ. Όλα τα τηλέφωνά σου να βρίσκονται πάνω στο Νετφαστερ (απ' ευθείας ή με καλωδίωση) και όχι με φίλτρο πάνω στη γραμμή με το DSL (με την πατέντα της hol).

dom
13-05-08, 20:07
και πως θα γίνει να βάλεις 3 τηλέφωνα πάνω στο νετφαστερ?

aa144
13-05-08, 20:34
Θα τα βάλεις παράλληλα, στις εξόδους Phone1, Phone2.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το έχω βάλει χειροκίνητα σε ADSL2+. Κάτι πρέπει να παίζει με τις πρίζες τώρα, είναι μονοκατοικία και δεν το χω βάλει στην πρώτη πρίζα που είναι στο ισόγειο γιατί το pc είναι επάνω.

Ψάχνω τρόπο να το πάω στο υπόγειο έχω το τηλεφωνικό κέντρο και να κάνω την πατέντα με τα δύο καλώδια που διάβασα αλλού στο forum. Δεν ξέρω όμως μήπως με κόβει το wifi γιατί πέφτει πολύ το σήμα.



Αν περάσεις ένα UTP 4 ζευγών από το υπόγειο μέχρι εκεί που είσαι, με αυτό μεταφέρεις είτε δυο γραμμές Ethernet, είτε μια γραμμή Ethernet και τις δυο γραμμές τηλεφώνου.

Αλλιώς βάλε το ρούτερ κοντά εκεί που έρχεται η γραμμή σου απευθείας, και έχοντας αποσυνδέσει το υπόλοιπο τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού για να κάνεις δοκιμή αν έχεις διαφορά, και άρα, αν αξίζει τη φασαρία να επενδύσεις σε καλωδιώσεις.

Αν ξέρεις από κολλητήρι, κόλλα και κανένα καλώδιο στο κουτί π.χ. έξω από το σπίτι, στις πρίζες τηλεφώνου κτλ. Όσες μηχανικές συνδέσεις κολλήσεις, τόσο το καλύτερο για εσένα.

yianemma
13-05-08, 20:43
Να προσέξεις ώστε στη γραμμή που φέρνει το σήμα να βρίσκεται μόνο το NetFaster, χωρίς φίλτρα, splitter, συσκευές τηλεφώνου κλπ. Όλα τα τηλέφωνά σου να βρίσκονται πάνω στο Νετφαστερ (απ' ευθείας ή με καλωδίωση) και όχι με φίλτρο πάνω στη γραμμή με το DSL (με την πατέντα της hol).

Μόλις το δοκίμασα, καμμία αλλαγή. Το βράδυ θα το κατεβάσω στο υπόγειο όπου βρίσκεται η πρώτη πρίζα, αλλά δεν πιστεύω να δω διαφορά.

Πάντως παίζει να χρειάζεται και κάποια ρύθμιση από μέρους της ΗΟL γιατί όταν τους πήρα να τους πω πως -προφανώς ο ΟΤΕ- με έφτιαξαν, δεν είχαν σχετική ενημέρωση στην καρτέλα μου.

aa144
13-05-08, 20:48
Πάντως παίζει να χρειάζεται και κάποια ρύθμιση από μέρους της ΗΟL

Μην βασίζεσαι σε αυτό. Ότι κάνεις εσύ με τα χεράκια σου μόνο...

yianemma
13-05-08, 21:17
Αν περάσεις ένα UTP 4 ζευγών από το υπόγειο μέχρι εκεί που είσαι, με αυτό μεταφέρεις είτε δυο γραμμές Ethernet, είτε μια γραμμή Ethernet και τις δυο γραμμές τηλεφώνου.

Το καλώδιο που μου πέρασε ο ηλεκτρολόγος είναι UTP cat5e οπότε αυτό που μου προτείνεις γίνεται.

Θα περιμένω πρώτα να έρθει ο τεχνικός του συναγερμού γιατί όσο ήμουν σε ΑΡΥΣ είχαν παρεμβάλει φίλτρο κάπου ανάμεσα στις καλωδιώσεις. Δεν ξέρω μήπως με κόβει αυτό.

Προς το παρόν το πάω κάτω (ελπίζοντας να φτάνει το σήμα του WIFI έστω να δω το συχγρονισμό τουλάχιστο.

Πάντως η αλλαγή από ADSL2 σε plus ανεβάζει την ταχύτητα οπότε μάλλον δεν είναι θέμα ρύθμισεις της κάρτας του DSLAM κάτι που διάβασα σε άλλο θέμα.

Μία άλλη παράμετρος που ίσως επηρεάζει αλλά δεν ξέρω γιατί δεν φαίνεται στα στατιστικά είναι ότι για 5 περίπου μέτρα το καλώδιο του τηλεφώνου τρέχει μαζί με το καλώδιο της ΔΕΗ οπότε λόγω ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας(;) ίσως χάνω και από εκεί.

Ευχαριστώ για τις απόψεις, θα κάνω δοκιμές και θα σας πω αν βρήκα κάτι να φταίει.


Να κάνω reset στο netfaster; Θα βοηθήσει ή τίποτε;

yianemma
14-05-08, 21:22
Δε λέει να ξεκολήσει από το 8800/820...

Έκανα τα εξής:

Δοκίμασα και με δεύτερο netfaster με νεότερο firmware τόσο στην πρίζα του γραφείου όσο και στην πρώτη πρίζα στο υπόγειο, χωρίς κανένα φίλτρο.

Μεταβολή καμμία αξιοσημείωτη, στο υπόγειο πήγε 8900/870 (η καλύτερη που είχα) αφού είχα βγάλει όλα τα άλλα τηλέφωνα από τις πρίζες.

Έβαλα κλιπσάκι στο σημείο που έρχεται η γραμμή του ΟΤΕ μέσα και με μπαλαντέζα έβαλα το νεότερο netfaster. Με wifi μπήκα στο μενού του και πάλι 8900/850... χωρίς αξειοσημείωτη μεταβολή στα χαρακτηριστικά της γραμμής....

Οπότε αυτό που μένει δεν είναι στο κομμάτι δικής μου ευθύνης. Με κόβω για μετάβαση στο 6/1 σύντομα. Τον ΟΤΕ δεν πρόκειται να τον ενοχλήσω ξανά πάντως...

Τηλέφωνα έχω σε όλο το σπίτι συνδέοντας το line στο phone2.

Πάντως φίλος στην Παιανία συγχρονίζει στα 17000/1000 απότι μου είπε και είναι ευχαριστημένος.

yianemma
19-05-08, 01:14
Με κολλήσεις στην ένωση των καλωδίων συγχρόνισε (έξω από το σπίτι) στα 10200 download.

500Κ άνοδος από τις κολλήσεις ή τυχαίο γεγονός;

Πάντως και στο σπίτι ανέβηκε στα 9400, μικρή διαφορά που ίσως είναι και τυχαία.

yianemma
20-05-08, 22:03
Speed meter του ADSLgr:

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, ηθελα να ρωτήσω πόσο αξιόπιστο είναι το DSLAM που αναφέρεται όταν τρέχεις το speed meter του adslgr.

Περίμενα να μου γράφει Παιανία, αλλά μου λέει Μαρκόπουλο:hmm:

Πως αλλιώς μπορώ να βρω σε ποιο DSLAM όντως ανήκω αν το speed meter δεν είναι ακριβές;

Από τη HOL μου λένε Παιανία, αλλά αρχίζουν να μου μπαίνουν περίεργες ιδέες...

Εκτός και αν ο χάρτης του ADSLgr δεν έχει ενημερωθεί ακόμη με τα κέντρα της HOL σε Παιανία και Κορωπί, οπότε θα πρέπει να τα υποδείξω στο αντίστοιχο τμήμα του site...

kouniak
27-05-08, 23:17
Παιδιά περιμένω από μέρα σε μέρα να συνδεθώ και διαβάζω τι γράφετε και πελάγωσα. Εμένα μου κόπηκε σήμερα ο οτε και όταν με καλώ λέει οτι δεν αντιστιχεί σε συνδρομητή. Έχω το τηλέφωνο του Οτέ στο σαλόνι και σύνδεσα το μόντεμ από το δωμάτιο μου. Πρέπει να κάνω αλλαγές. Η πολυκατοικία είναι καινούρια....

yianemma
28-05-08, 00:03
Do not panic!!!

Μπορεί απλά να μην έχει πάρει IP η τηλεφωνία σου αν είσαι σε VOIP. Χρειάζεται το πολύ μια μέρα για να γίνει αυτό. Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις σε άλλα θέματα, ψάξε για netfaster και τηλεφωνία.

Αν το adsl σου δουλέυει στις "αναμενόμενες" ταχύτητες μάλλον δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς.

Υποθέτω ότι οι συνδέσεις σου είναι εντάξει βέβαια...

kouniak
28-05-08, 07:29
Φίλε μου ακολούθησα κατα γράμμα ότι γράφουν οι οδηγίες του netfaster..Με τον΄ΟΤΕ δεν είχα ιντερνετ γιατί μπήκα εκεί για να μου πάρουν την γραμμή από την hol. Πάντως δεύτερη γραμμή δεν μου έδωσαν τουλάχιστον ακόμα. Αλλά είναι απαράδεκτο να λένε διακοπή για λίγες ώρες και να είναι πάνω από μέρα. Μακάρι όλα να είναι οκ σήμερα ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.