PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ



ralliboy
05-05-08, 23:25
καλησπερα σας και παλι σε παλιοτερο ποστ ειχα ναφερει για ενα προβλημα που εχω με μια 24αρα connx.Σημερα με πηρε ενας φοβερος τυπος απο τον οτε και ουτε λιγο ουτε πολυ μου ειπε πως η γραμμη μου μαχ θα πιανει 18300 .Και εδω αρχιζει η πλακα. Μα εχω αττ κοντα στο 14 ου λεω και θορυβο περι το 10,5 ... ασε που ποτε δεν εχει κλειδωσει το ρουτερ πανω απο 15800-15900 και upload 860-880.Και μου ειπε το εξης φοβερο.Εχει λεει να κανει με το ποσο φορτομενο ειναι το κυκλωμα που μπαινω.τι προσπαθουσα να του εξηγησω πως δεν εννοω download apo καποιο site το χαβα του αυτος <<ειναι θεμα ΠΟΛΥΠΛΕΞΙΑΣ >>τσαμπουναγε συνεχεια.Τεχνικος δικτυων ειμαι απο ADSL ξερω καποια πραγματα.Αυτο ομως δεν ξερω αν ισχιει Ρωταω εσας λοιπον ΠΑιζει τετοιο πραγμα εμενα μου φανηκε ως παπα..α για να με ξεφορτωθουν του στυλ <<τοσο παει η γραμμη σου>> Ποιοι ειναι οι παραγοντες που εχουν να κανουν με το ποσο κλειδωνει ο ρουτερ.Κοινως αυτο το ρημαδι το downstream rate απο τι παραγοντες επηρρεαζεται.Εχω την αισθηση πως ειναι το ΑΤΤ και ο θορυβος .Παιζει να ισχυει αυτο που μου ειπαν... ;;;

aa144
05-05-08, 23:42
ISDN έχεις;

sdikr
05-05-08, 23:52
ISDN έχεις;

Αμά έχεις isdn με προβληματική γραμμή τότε θα έχεις πρόβλημα μόνο στο up *

ralliboy
06-05-08, 08:12
δεν εχω isdn η γραμμη ειναι απλη pstn

aa144
06-05-08, 11:56
Περίεργο upload έχεις πάντως, στείλε τα πλήρη στατιστικά της γραμμής σου.

ralliboy
06-05-08, 17:24
ΙΔΟΥ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ !!!


Downstream Upstream
SNR Margin : 11.0 9.9 db
Line Attenuation : 13.9 10.9 db
Data Rate : 15829 880 kbps

η γραμμη ειναι PSTN

ΤΑ στατιστικα δεν εχουν αλλαξει ιδιαιτερα ουτε οταν πηγα το ρουτερ στο κουτακι του οτε με ολα τα τηλεφωνα εκτος (Εφτασε ως 16100 περιπου)

tsaltinho
06-05-08, 17:27
εμενα προσωπικα δεν μου φαινεται να
υπαρχει καποιο προβλημα! τα στατιστικα ειναι
φυσιολογικα!
Ας μιλισει βεβαια και ενας ποιο εμπειρος!

aa144
06-05-08, 21:50
Καλό είναι, το upload του μοιάζει σαν ISDN αλλά κατά τα άλλα μια χαρά είναι.

pnikolo
07-05-08, 04:51
ΙΔΟΥ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ !!!


Downstream Upstream
SNR Margin : 11.0 9.9 db
Line Attenuation : 13.9 10.9 db
Data Rate : 15829 880 kbps

η γραμμη ειναι PSTN

ΤΑ στατιστικα δεν εχουν αλλαξει ιδιαιτερα ουτε οταν πηγα το ρουτερ στο κουτακι του οτε με ολα τα τηλεφωνα εκτος (Εφτασε ως 16100 περιπου)

Οταν πηγες το ρουτερ στο κουτακι του οτε αποσυνδεσες τη γραμμη προς το σπιτι? Εαν δεν το εκανες αυτο ξανακαντο ετσι και δωσε μας παλι τις μετρησεις!
Δεν εχεις καθολου σωστες μετρησεις για 24αρα :down:
Το SNR Margin του Downstream επρεπε να ειναι 9
Το SNR Margin του Upstream επρεπε να ειναι >12
Line Attenuation του Upstream επρεπε να ειναι <9
Εγω με attn 14-14,5 κλειδωνω 24574/1023... Με το ρουτερ που εχεις δε θα πας πανω απο 22 οταν ολα σου πανε σωστα. Ψαξτο λιγο ;)

ralliboy
07-05-08, 10:23
Οι μετρησεις εχουν γινει με το ρουτερ ΜΟΝΟ πανω στο κουτι του ΟΤΕ .Κανενα αλλο καλωδιο δεν πηγαινε προς το σπιτι. Τι μπορω να κανω ;; Pnikolo καμια συμβουλη;;;

RBS
07-05-08, 11:28
ΒAUDTEC....14350/860:down:....με Ζyxel p661h-d1....20144/999:oneup:...snr/attn 9/25......

pnikolo
07-05-08, 12:21
Οι μετρησεις εχουν γινει με το ρουτερ ΜΟΝΟ πανω στο κουτι του ΟΤΕ .Κανενα αλλο καλωδιο δεν πηγαινε προς το σπιτι. Τι μπορω να κανω ;; Pnikolo καμια συμβουλη;;;

Να το δηλωσεις βλαβη στο 121 με την αιτιολογια χαμηλη ταχυτητα κλειδωματος.
Απλα θα επιμεινεις και στα μα και μου αν σου πουν θα το ζητησεις εγγραφως με αιτιολογια.
Εμενα μου απαντησανε, δ/ντης συγκροτηματος να παω στα 8 και φαγανε 2 καταγγελιες, τους περασα γενεες 14 οτι ειναι ασχετοι και δεν ξερουν τι τους γινεται και να τα 24574 :up:
Εχω κανει ποστ τις 2 καταγγελιες και τις 2 απαντησεις :rtfm:
Δοκιμασε και με κανενα ρουτερ -εστω δανεικο- της προκοπης ;)

ralliboy
07-05-08, 13:08
εχω δοκιμασει και με ενα level 1 καθως και με ενα jetspeed που ειχα απο παλια με την hol συνδεση μου.ελαχιστες διαφορες.εκτος και αν και αυτα δεν ειναι καταλληλα οποτε τι θα μου προτεινατε να βρω για δοκιμη;

aa144
07-05-08, 19:01
Δεν χρειάζεται να κάνεις δοκιμές με άλλα ρούτερ, εντάξει είσαι από αυτή την πλευρά και αν η λειτουργία είναι καλή, δεν υπάρχει λόγος να το σκαλίζεις άλλο, αφού "Όταν κάτι λειτουργεί καλά, δεν το πειράζουμε, γιατί μπορεί να χαλάσει".

Όσο για τις αριθμητκές τιμές S/N ratio και att που δίνουν τα ρούτερ, αυτές αποτελούν μετρήσεις της πλάκας, δεν είναι σταθμισμένες, και δεν έχουν ιδιαίτερη συμπτωματολογική αξία αν δεν συνοδεύονται απο γράφημα τιμών ανά συχνότητα ώστε να παρουσιάζεται πλήρως η λειτουργία της γραμμής σου και να μπορούν να εξαχθούν τεκμηριωμένα συμπεράσματα. Χρησιμεύουν όμως για καθορισμό της τάσης στην οποία κινείται το μέγεθος που εξετάζουμε, όταν έχουμε μεταβολές.

Η γνώμη μου είναι ότι είσαι μια χαρά, αν είσαι και σταθερός, μην το πειράζεις καθόλου.

ralliboy
07-05-08, 21:50
Ολα καλα και ολα ωραια ρε παιδια .Αλλα εχω καποιες αποριες..
1 Καλως η κακως η ρημαδα η γραμμη ειναι ΚΟΝΤΑ στον ΟΤΕ >1000m αρα υπο ιδανικες εστω συνθηκες μιλαμε για 21με 22 mbps
2 Παλιοτερα απο τοτε που ημουν με ΟΤΕ γραμμη και hol 1 mbps το ρουτερακι εβγαζε attainable rate 19800 περιπου και κατοπιν με ΤΕΛΛΑΣ zisto full (αναθεμα την ωρα) ελεγε παλι τα ιδια (το δε upload τσεκαρισμενο οτι ηταν πρακτικα σχεδον 1024) me download καρφωτα 12 mbps.Η μονη διαφορα ειναι πως το ΑΤΤ εδειχνε (και δειχνει) με το ροθτερ τησ hol 19 ενω με το BAUTECH δινει απο 13,8 εως 14 ΑΤΤ.
Το Τρελο βεβαια ειναι πως ο οτετζης οταν μιλησα προχτες μου ειπε πως το ΑΤΤ ειναι ΑΚΟΜΑ λιγοτερο!!!!! περιπου 11 και πως η γραμμη φτανει μεγιστα 18300 πραγμα που δεν ειπα στην αρχη , αλλα λιγη σημασια εχει.
3 ΔΕΝ μπορω να καταλαβω μεχρι στιμης αν ισχυει αυτο που μου ειπε ο οτετζης πως ο λογος που εχω περιπου 15 mbps ειναι οτι ειναι αρκετος κοσμος εκινη την στιγμη πανω στον ιδιο πολυπλεκτη.Ωστοσο ακομα και 3 το πρωι (Δευτερα του ΠΑσχα)που εκανα πειραματα (θεωρητικα ολα και καποια ρουτερ θα ηταν κλειστα) διαφορα δεν ειχα .
οποτε καταληγοντας ερωτω....Με δουλευουν η οχι .Και αν ναι τι να κανω.
Φιλε μου aa144 θα σου πω κατι και πες μου την γνωμη σου.Αν ειχαμε εστω ενα γρηγορο αμαξι (24mbps) και ενα δρομο που εχει οριο κατι πιο λιγο απο την τελικη του αμαξιου (21 mpbs) και οσο και να το παταγες το αμαξι δεν εφτανε με τιποτα την ταχυτητα του οριου (βλεπε 15 mbps) θα ελεγες πως ειναι <<ΚΑΛΑ>> Πολυ συμβιβαστικη η λογικη σου.Και ακομα και ετσι ομως το upload εξακολουθει να ειναι απαραδεκτο Εδω με την ΤΡΕΛΛΑΣ και 1024 σχεδον ειχα...Aλλωστε απο τον ΟΤΕ εχω ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ. Στην περιοχη μου λειτουργουν σχετικα καλα και 4νετ και χολ αλλα επελεξα οτε για την σταθεροτητα και την θεωρητικα ανεβασμενη ποιοτητα υπηρεσιων(μην ξεχναμε πως τα σκαμε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ για αυτο)Απο αλλο παροχο μπορει και να δεχομουνα το <<ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ>> Απο τον ΟΤΕ με αυτα που δινω σε αναλογια κατι τετοιο δεν το δεχομαι με τιποτα ΟΧΙ τουλαχιτο χωρις μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ απαντηση για το τις πταιει

aa144
07-05-08, 22:00
Το ξέρω, το upload κάτι έχει, αλλά μπορεί απλά να συμβαίνει αυτό, είναι πολύ συχνό πια:

http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-xtalk.jpg

Στην περίπτωση αυτή, όσο καλά και αν ήταν παλιότερα, με λιγότερες ενεργοποιημένες γραμμές, δεν μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα (εκτός από αλλαγή ζεύγους).

........Auto merged post: aa144 added 5 Minutes and 23 Seconds later........


.Αν ειχαμε εστω ενα γρηγορο αμαξι (24mbps) και ενα δρομο που εχει οριο κατι πιο λιγο απο την τελικη του αμαξιου (21 mpbs) και οσο και να το παταγες το αμαξι δεν εφτανε με τιποτα την ταχυτητα του οριου (βλεπε 15 mbps) θα ελεγες πως ειναι <<ΚΑΛΑ>> ...

Στην περίπτωσή σου, θα έλεγα ότι ο δρόμος έχει κίνηση, διπλοπαρκαρισμένα, λακούβες, και ότι πάλι καλά που πάει και τόσο.

Όταν βέβαια αδειάσει ο δρόμος (σε κανένα blackout ας πούμε, σε διακοπές - τριήμερα που λείπουν όλοι και κλείνουν τα ρούτερ, κτλ) τότε θα πας όσο πιάνει ο δρόμος, και είναι και καλή δοκιμή για την επαλήθευση της παραπάνω θεωρίας.

Πάντως αν είχαμε ένα γράφημα από το S/N ratio και τα bits ανά bin του ρούτερ σου ανά συχνότητα, θα φαινόταν ακριβώς η κατάσταση πέραν πάσης αμφιβολίας.

Αλλιώς, μέσον στον ΟΤΕ για αλλαγή ζεύγους και αν είσαι τυχερός...

sdikr
07-05-08, 22:00
Το ξέρω, το upload κάτι έχει, αλλά μπορεί απλά να συμβαίνει αυτό, είναι πολύ συχνό πια:

http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-xtalk.jpg

Στην περίπτωση αυτή, όσο καλά και αν ήταν παλιότερα, με λιγότερες ενεργοποιημένες γραμμές, δεν μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα (εκτός από αλλαγή ζεύγους).

Πραγματικά απο τα 100 ποστ σας (πχ) τα 40 έχουν αυτή την φώτο, είναι κουραστικο πλεον, αν θέλετε κάντε ενα αθρό που να λέει όλα τα +- κλπ

aa144
07-05-08, 22:07
Πράγματι, ακόμα και εγώ κουράστηκα να την βλέπω!

tolisp
07-05-08, 23:09
Πραγματικά απο τα 100 ποστ σας (πχ) τα 40 έχουν αυτή την φώτο, είναι κουραστικο πλεον, αν θέλετε κάντε ενα αθρό που να λέει όλα τα +- κλπ

Αφήνω δε το ότι δεν συμφωνούν όλοι ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβαίνει στην πράξη...:whistle:

aa144
07-05-08, 23:43
Μα, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουν όλοι...

tolisp
08-05-08, 00:12
Μα, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουν όλοι...


Σε ευχαριστώ για τα 2 πολύ ενδιαφέροντα attachments... θα τα διαβάσω προσεκτικά (όχι απόψε:p) και θα χαρώ σε κάποιο άλλο topic να συζητήσουμε πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. (ίσως στο άρθρο που θα γράψεις πάνω στο crosstalk? :))

Aλλωστε σε τέτοια θέματα νομίζω είναι πάντα χρήσιμη η ανταλλαγή απόψεων και επιχειρημάτων.

dancerman
09-05-08, 11:51
nice photo xaxaxaxax

@ ADSLgr.com All rights reserved.