PDA

Επιστροφή στο Forum : KIT ή Bundle;



spotlight
25-08-05, 18:09
Κατέληξα στο να βάλω OTENET και είμαι ανάμεσα στην επιλογή KIT ή Bundle. (Μένω Π. Φάληρο και έχω γραμμή ISDN). Ποιά θεωρείτε οτι είναι η καλύτερη επιλογή
σε περίπτωση που αγοράσω ξεχωριστό modem και ποια σε περίπτωση που κρατήσω αυτό της OTENET; (Νομίζω είναι USB αλλά δεν ξέρω την μάρκα). Για modem διάβασα ότι είναι καλό το US Robotics αλλά νομίζω βγαίνει μόνο για PSTN. Τα extra που δίνει το kit εκτός από το modem κοστίζουν αρκετά; Κάπου διάβασα οτι αν πάρω KIT και θελήσω αργότερα να αλλάξω ISP θα πρέπει να διακόψω την γραμμή DSL και να ξανακάνω αίτηση περιμένοντας να ενεργοποιηθεί πάλι η γραμμή. Ξέρει κάποιος αν ισχύει αυτό; Ευχαριστώ.

babis_11
25-08-05, 18:51
To kit της Otenet δίνει ένα modem της Sagem (USB) όχ κάτι το ιδιαίτερο αλλά κάνει τη δουλεία του,τη γραμμή μπορείς να την κρατήσεις,να κάνεις σύνδεση με άλλον ISP και θα σου έρχεται ένας ξεχωριστός λογαριασμός από την Otenet μόνο για την γραμμή,σύμφώνα με το cs της Otenet,το έχω κάνει και τώρα περιμένω τον πρώτο λογαριασμό.

spotlight
25-08-05, 21:12
Είδα ότι η OTENET έχει 2 πακέτα. Το Conn-x και το OnDSL kit

gRim
26-08-05, 00:03
Το conn-x είναι του ΟΤΕ και το ondsl kit της οτενετ. Το κιτ συμφέρει ακόμα και αν αποφασίσεις να πάρεις και router μετά...Κάνε τους υπολογισμούς και θα το δεις και μόνος σου. 130 ευρώ κοστίζει το κιτ ενώ θα εδίνα περίπου τα διπλάσια για bundle από ότι θύμαμαι..

power
26-08-05, 00:31
Είναι λιγάκι πιο απλό.
Αν θές router παίρνεις το bundle.
Αν δε σε νοιάζει παίρνεις το κιτ.

Επίσης το bundle μπορεις να το πάρεις και με economy.Το κιτ ξεκινάει με home 384 για 3μηνες.

spotlight
26-08-05, 01:19
Grim με μπέρδεψες. Άλλο πράγμα ο ΟΤΕ και άλλο η ΟΤΕΝΕΤ; Δηλαδή σε άλλο κατάστημα του ΟΤΕ πουλάνε το KIT και σε άλλο το conn-x;

MirrorX
26-08-05, 03:00
Grim με μπέρδεψες. Άλλο πράγμα ο ΟΤΕ και άλλο η ΟΤΕΝΕΤ; Δηλαδή σε άλλο κατάστημα του ΟΤΕ πουλάνε το KIT και σε άλλο το conn-x;

στα καταστηματα του ΟΤΕ πουλανε και το conn-x και το κιτ...απλα στο conn-x παιρνεις μονο γραμμη και ρουτερ και μπορεις να διαλεξεις οποιο παροχο θες, ενω το κιτ ειναι προιον της οτενετ...σαν το conn-x μονο που θα πληρωνεις τη γραμμη στην οτενετ και οχι στον οτε

power
26-08-05, 11:55
στα καταστηματα του ΟΤΕ πουλανε και το conn-x και το κιτ...απλα στο conn-x παιρνεις μονο γραμμη και ρουτερ και μπορεις να διαλεξεις οποιο παροχο θες, ενω το κιτ ειναι προιον της οτενετ...σαν το conn-x μονο που θα πληρωνεις τη γραμμη στην οτενετ και οχι στον οτε

Στα καταστήματα του ΟΤΕ τα πουλάνε και τα δύο.

Στο conn-x παίρνεις σύνδεση otenet (home/eco), γραμμη OTE και ένα από τα ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ.
ΔΕΝ ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Πληροφορίες : www.ote-shop.gr

Στο ondsl Kit παίρνεις γραμμή ΟΤΕ (με μεσάζοντα την οτενετ), σύνδεση οτενετ (home) και το μόντεμ το sagem.
ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 109Ε + ΦΠΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ (για 384)
Πληροφορίες : http://corporate.otenet.gr/

H αναζήτηση στις επίσημες σελίδες δεν έβλαψε ποτέ.

gRim
27-08-05, 21:16
Είναι λιγάκι πιο απλό.
Αν θές router παίρνεις το bundle.
Αν δε σε νοιάζει παίρνεις το κιτ.


Και router να πάρω μετά με συμφέρει!


Kit = 129,71 euro

bundle = 96,271(isp) + 41,6381(τέλος ενεργοποιήσης) + 71,043(adsl line 3 μήνες) = 208,95 euro + όσα θα σου κοστίσει ο εξοπλισμός...

Γιαυτό γρήγορα για το κιτ!!

spotlight
28-08-05, 11:51
Τελικά μάλλον θα πάρω το Conn-X για να έχω την γραμμή ανεξάρτητα από τον ISP και να μπορώ να τον αλλάξω χωρίς να χρειάζεται να ξανακάνω ενεργοποίηση, και παροχέα σκέφτομαι για Vivodi. Από όσο έψαξα έχει την φθηνότερη συνδρομή με 18.90€ χωρίς ΦΠΑ για ΑΡΥΣ adslaccess μέσω δικτύου του ΟΤΕ.

spotlight
28-08-05, 12:33
Έγραψε κάποιος χρήστης πρίν ότι με το conn-x μπορείς να έχεις όποιον ISP θέλεις. Δοκίμασα να κάνω online αγορά του conn-x από το ote-shop, αλλά για να την συνεχίσω πρέπει οπωσδήποτε να επιλέξω συνδρομή.

gRim
28-08-05, 12:43
Μα γιατί το ζορίζεις... Πάρε το κιτ. Θα φας στη μάπα την ότενετ για 3 μήνες και μετά βάζεις ότι θες εσύ. Δε νομίζω η vivodi να είναι καλύτερη από ότενετ...

power
28-08-05, 12:51
Έγραψε κάποιος χρήστης πρίν ότι με το conn-x μπορείς να έχεις όποιον ISP θέλεις. Δοκίμασα να κάνω online αγορά του conn-x από το ote-shop, αλλά για να την συνεχίσω πρέπει οπωσδήποτε να επιλέξω συνδρομή.

Έγραψα παρπάνω οτι δε γίνεται. Το είδες και μόνος σου.
Αν δε θες οτενετ απλά θα πάρεις μόνο μια γραμμή από τον ΟΤΕ. Πάρε αύριο στο 134.
35 Ενεργοποίηση + 19.90 Το μηνα.

spotlight
28-08-05, 13:14
O mirrorX έγραψε ότι με το conn-x μπορείς να διαλέξεις όποιον πάροχο θέλεις. Grim αν πάρω και το kit και θελήσω να αλλάξω provider, θα πρέπει να κάνω διακοπή της γραμμής και μετά αίτηση για καινούρια

power
28-08-05, 13:24
Grim αν πάρω και το kit και θελήσω να αλλάξω provider, θα πρέπει να κάνω διακοπή της γραμμής και μετά αίτηση για καινούρια

Έχει συζητηθεί πολυ.Δε χρειάζεται να κάνεις κατι τέτοιο.

spotlight
28-08-05, 13:42
Power, ΟΤΕ που ρώτησα μου είπαν πως αυτή είναι η διαφορά μεταξύ ΚΙΤ και Conn-x

MirrorX
28-08-05, 14:41
Έχει συζητηθεί πολυ.Δε χρειάζεται να κάνεις κατι τέτοιο.

οντως εχει συζητηθει πολυ...με το κιτ μπορεις να κρατησεις ΜΟΝΟ τη γραμμη....(με χρεωση οση και στον ΟΤΕ)

babis_11
28-08-05, 15:03
Ναί,ναί,ναί...μπορείς να κρατήσεις τη γραμμή,το έχω κάνει εγώ και τώρα έχω γραμμή Otenet και netkey Forthnet.

spotlight
29-08-05, 04:47
Πάντως στον ΟΤΕ που ρώτησα μου είπαν πως αν πάρω το ΚΙΤ και αργότερα αποφασίσω να αλλάξω ISP θα πρέπει να διακόψω την σύνδεση DSL που έχω με τον ΟΤΕ και να κάνω νέα αίτηση για γραμμή.

t300
29-08-05, 14:28
Με το kit τελικά τι ισχύει; Η προσφορά 2+1 έληγε 31/8 αλλά στην τηλεόραση το νέο διαφημιστικό λέει ότι ισχύει μέχρι 31/10. Στον ΟΤΕ μου λένε 31/8.

MirrorX
29-08-05, 16:20
η προσφορα εχει παραταθει μεχρι 31/10...δες και το σποτ στην τηλεοραση

@ ADSLgr.com All rights reserved.