PDA

Επιστροφή στο Forum : Έριξα τα θεμέλια αλλά θέλω βοήθεια part 1



ElisLasop
06-05-08, 08:58
Καλημέρα παιδιά. Χθες έριξα τα θεμέλια του καινούριου μου pc, το οποιο θα το αγοράσω σε 2-3 δόσεις μέχρι τέλος καλοκαιριού (αν δεν με πιασει καμια καταναλωτική μανία:oops:) και το οποίο θέλω να εξοπλίσω με τα όσο το δυνατόν καλύτερα, αξιόπιστα και με προοπτική 2-3 χρόνων πράγματάκια..
Η κύρια εργασία που θέλω να κάνει είναι να λειτουργεί άψογα τη σουίτα της Adobe, δηλαδή να παίζω άνετα με after effects και premierre κυριως (γιατι το photoshop και flash μου τα παιζει σχετικα ανετα και ο P4 που εχω τωρα) και θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας για τις μνήμες και τη μητρική που θα ρίξω. Να σας πω εξ'αρχης πως αυτη τη στιγμή δεν με απασχολεί το OC οπότε δεν είναι αυτός ο μπούσουλας μου στην αγορά(όχι βέβαια πως είμαι και εντελώς αδιάφορος επι του θεματος). Λοιπόν τα θεμέλια που εχω ρίξει είναι κουτί το COOLERMASTER RC-1000 COSMOS και τροφοδοσία είναι CORSAIR CMPSU-650TX 650W και τον επόμενο μήνα θα παρω μητρική και 4gb μνήμης. έχω ξεχωρίσει μερικές και θα σας τις παραθέσω αλλά κυρίως θέλω να μου πείτε τις δικές σας γνώμες και εμπειρίες που τόσο πολύ εκτιμώ :respekt:
οι αρχικές επιλογές μου για m/b είναι:
ASUS P5K PREMIUM WIFI/AP
ASUS P5E
GIGABYTE GA-EX38-DS4 R1.1
ASUS MAXIMUS FORMULA
GIGABYTE GA-EX38-DQ6

Θα ήθελα να λάβετε υπόψην σας και το χ38 chipset που φορούν μερικές και να μου πειτε αν και πόσο θα μας ωφελήσει στο τέλος καθώς εκτος απο pcie.2.0 δεν εχω δει αλλη φοβερή διαφορά (αν και ομολογουμένως απο μόνο του αυτό ίσως σε 1-2 χρόνια να είναι τεράστια διαφορά).

Για μνήμες μπορείτε να παραθέσετε ότι θέλετε αλλά να μου πείτε σας παρακαλώ αν γνωρίζετε για τις εξής: OCZ OCZ2RPR10664GK 4GB (2X2GB) και γενικά αν γίνεται σε dimακια των 2GB εκαστως, αν και δεν ειναι απαραίτητο αυτό.

ευχαριστώ πολύ. let the game begin :)

WAntilles
06-05-08, 09:40
Ούτε καν θεμέλια σε άργιλο δεν έριξες.

Λυόμενο είναι αυτό.

Θες θεμέλια, και σε γρανίτη;

Μόνο AMD K10 Phenom 9x50 (B3) + Socket AM2+.

ElisLasop
06-05-08, 09:45
χεχε φίλε WAntilles ωραίος.:) Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί με amd, στα διαγνωστικά που είδα οι τετραπύρινοι ιντελ φαίνονται κατα πολύ καλύτεροι και δεν ξερω αν αξίζει το ρίσκο να παω σε κάτι αυτο το καιρό άγνωστο για μένα. Πιστευεις πως υπάρχει διαφορά τόσο μεγάλη μεταξύ intel και amb cpu? Δεν θέλω να ανοίξω μέτωπο σε αυτό τον πόλεμο χρόνων αλλά έτσι απο περιέργεια.

Dr.CHaNaS
06-05-08, 10:17
Τη Formula αστη καλυτερα. Την πηρα εγω και με εχει ζαλισει...χαλασε κ η ASUS

ElisLasop
06-05-08, 10:20
ωραίος Dr.CHaNaS, ευχαριστώ για τη συμβολή σου, και την είχα σε εκτίμηση απο τα διάφορα review τη maximus Formula

cranky
06-05-08, 11:27
Το budget σου, περίπου ;

ElisLasop
06-05-08, 11:29
Το budget σου, περίπου ;


Για μνήμες και Μητρική 250-350€

mach
06-05-08, 12:12
Επέλεξε μεταξύ των maximus formula και gigabyte GA-EX38-DQ6.
To PCI 2.0 δεν έχει κάποιο νόημα αυτή τη στιγμή. Μελλοντικά, θα έχει κάποια σημασία μόνο για όσους είναι gamers.

Έχε μόνο υπόψη σου ότι η formula δεν βγάζει e-sata.

Για μνήμες:

800άρες 2x2GB με πολύ καλούς χρονισμούς και 95€
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554140

1000άρες 2x2GB με καλούς χρονισμούς και 105€
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554811

giannhs1984
06-05-08, 12:14
gigabyte αλλα εαν πας σε amd προσεξε μην παρεις το απλο 790 γιατι θα στραβωσεις

ElisLasop
06-05-08, 12:51
Επέλεξε μεταξύ των maximus formula και gigabyte GA-EX38-DQ6.
To PCI 2.0 δεν έχει κάποιο νόημα αυτή τη στιγμή. Μελλοντικά, θα έχει κάποια σημασία μόνο για όσους είναι gamers.

Έχε μόνο υπόψη σου ότι η formula δεν βγάζει e-sata.

Για μνήμες:

800άρες 2x2GB με πολύ καλούς χρονισμούς και 95€
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554140

1000άρες 2x2GB με καλούς χρονισμούς και 105€
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554811


για το pci 2.0 προβληματίζομαι γιατί εκτός απο gamers μπορεί να έχει και διαφορά στην επεξεργασία των γραφικών που θέλω να ασχοληθώ. Όσο αφορα για τις μνήμες αυτες λίγο πολύ έχω επιλέξει και εγώ αλλά δεν ξέρω κατα πόσο οι μνήμες που δεν έχει πιστοποιήσει ο κατασκευαστής της μητρικής είναι 100% σίγουρο πως θα είναι λειτουργικές..

ευχαριστώ για τη βοηθειά σου!:oneup:

........Auto merged post: ElisLasop added 2 Minutes and 43 Seconds later........


gigabyte αλλα εαν πας σε amd προσεξε μην παρεις το απλο 790 γιατι θα στραβωσεις

αν και αρχικά πίστευα πως θα παω στα asus, σιγά σιγά βλέπω πως το gigabyte είναι πιο αξιόπιστα.. ωστόσο είμαι ακόμη στην έρευνα και έχω ενα μηνα μπροστα μου να αποφασίσω.

για amd δεν ξέρω, δεν θελω να παρω ενα συστημα που δεν θα ικανοποιεί και την αγορά των intel τη γνωρίζω λίγο καλύτερα.. αν κάποιος μπορουσε να μου δωσει ενα set με μητρική και επεξεργαστη amd με Link για να δω τότε θα ήταν μια καλή πρόταση γιατί αλλιώς δεν γνωρίζω και πολλά.

ευχαριστώ πολύ!:oneup:

mach
06-05-08, 13:09
για το pci 2.0 προβληματίζομαι γιατί εκτός απο gamers μπορεί να έχει και διαφορά στην επεξεργασία των γραφικών που θέλω να ασχοληθώ. Όσο αφορα για τις μνήμες αυτες λίγο πολύ έχω επιλέξει και εγώ αλλά δεν ξέρω κατα πόσο οι μνήμες που δεν έχει πιστοποιήσει ο κατασκευαστής της μητρικής είναι 100% σίγουρο πως θα είναι λειτουργικές..

Μην ανησυχείς, τα προγράμματα γραφικών της σουίτας της adobe δεν εκματαλλεύονται ούτε το 1% των δυνατοτήτων της κάρτας γραφικών. Καμιά διαφορά δεν θα υπάρξει μεταξύ pci-express 1 και 2.
Το 2.0 (θα) εξυπηρετεί εφαρμογές που απαιτούν μετακίνηση πολλών GB μεταξύ μνήμης-vga κάθε δευτερόλεπτο. Δλδ μόνο τα παιχνίδια.

BigBlack
06-05-08, 13:10
για το pci 2.0 προβληματίζομαι γιατί εκτός απο gamers μπορεί να έχει και διαφορά στην επεξεργασία των γραφικών που θέλω να ασχοληθώ. Όσο αφορα για τις μνήμες αυτες λίγο πολύ έχω επιλέξει και εγώ αλλά δεν ξέρω κατα πόσο οι μνήμες που δεν έχει πιστοποιήσει ο κατασκευαστής της μητρικής είναι 100% σίγουρο πως θα είναι λειτουργικές.
Αν ασχοληθείς με 3D MAX και rendering με περίπλοκους φωτισμούς και υφές θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο μια κάρτα γραφικών Quadro παρά το PCI-E 2.0 (που δε νομίζω να επιδρά καθόλου γι' αυτά που θελεις.)
Αν διαλέξεις ιδιότροπη μητρική τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα με τις μνήμες, οι ασυμβατότητες όμως είναι πιά ελάχιστες. Κατάληξε πρώτα στη μητρική και μετά βλέπουμε τις μνήμες. Νομίζω ότι το Χ38 είναι υπερβολή, τη δουλειά σου την κάνεις με το παραπάνω με το P35 και όποιον τετραπύρηνο χωράει στο budget.

Για σετάκι AMD ας πει κάποιος άλλος που να ξέρει καλύτερα. Νομίζω ότι για τις ανάγκες σου κάνουν και οι δύο πλατφόρμες AMD - Intel, με άλλα δυνατά σημεία η καθεμιά τους.

Κάτι τελευταίο, αν βγάζεις λεφτά από τη δουλειά σου, πάρε το ταχύτερο μηχάνημα που μπορείς. Αν όχι, πάρε ένα value for money και το αλλάζεις στην πορεία αναλογα με τις ανάγκες σου, ο Patentman μπορεί να σου εξηγήσει αναλυτικά πως αυτό είναι φτηνότερο και αποδοτικότερο τελικά.

ElisLasop
06-05-08, 13:44
Μην ανησυχείς, τα προγράμματα γραφικών της σουίτας της adobe δεν εκματαλλεύονται ούτε το 1% των δυνατοτήτων της κάρτας γραφικών. Καμιά διαφορά δεν θα υπάρξει μεταξύ pci-express 1 και 2.
Το 2.0 (θα) εξυπηρετεί εφαρμογές που απαιτούν μετακίνηση πολλών GB μεταξύ μνήμης-vga κάθε δευτερόλεπτο. Δλδ μόνο τα παιχνίδια.

ευχαριστώ για την απαραίτητη διευκρίνηση φίλε mach. με βοήθησες αρκετά!

........Auto merged post: ElisLasop added 7 Minutes and 6 Seconds later........


Αν ασχοληθείς με 3D MAX και rendering με περίπλοκους φωτισμούς και υφές θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο μια κάρτα γραφικών Quadro παρά το PCI-E 2.0 (που δε νομίζω να επιδρά καθόλου γι' αυτά που θελεις.)
Αν διαλέξεις ιδιότροπη μητρική τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα με τις μνήμες, οι ασυμβατότητες όμως είναι πιά ελάχιστες. Κατάληξε πρώτα στη μητρική και μετά βλέπουμε τις μνήμες. Νομίζω ότι το Χ38 είναι υπερβολή, τη δουλειά σου την κάνεις με το παραπάνω με το P35 και όποιον τετραπύρηνο χωράει στο budget.

Για σετάκι AMD ας πει κάποιος άλλος που να ξέρει καλύτερα. Νομίζω ότι για τις ανάγκες σου κάνουν και οι δύο πλατφόρμες AMD - Intel, με άλλα δυνατά σημεία η καθεμιά τους.

Κάτι τελευταίο, αν βγάζεις λεφτά από τη δουλειά σου, πάρε το ταχύτερο μηχάνημα που μπορείς. Αν όχι, πάρε ένα value for money και το αλλάζεις στην πορεία αναλογα με τις ανάγκες σου, ο Patentman μπορεί να σου εξηγήσει αναλυτικά πως αυτό είναι φτηνότερο και αποδοτικότερο τελικά.

Φίλε BigBlack, το σύστημα το θέλω για να ξεκινήσω άμεσα δουλειές που θα μου αποφέρουν έξτρα εισόδημα, οπότε δεν είναι μόνο για το χομπυ μου. έχεις δίκιο ήταν μια διευκρίνηση που δεν είχα κάνει. Οπότε θέλω κάτι αρκετά γρήγορο και αξιόπιστο.
Καλύτερα λοιπόν να ψαχτώ για P35 chipset έτσι για να φιλτραρω λίγο και τις επιλογές που θα έχω στις μητρικές. Μπορείς να μου προτείνεις μια κάρτα quadro? ευχαριστώ!:oneup:

ZAGNA
06-05-08, 13:58
Δεν χρειάζεται μια τόσο ακριβή μητρική. Μέχρι 130 ευρώ καλά είσαι.
Συνήθως οι πολύ ακριβές μητρικές έχουν ασήμαντες διαφορές πχ wifi .... η dual gigabit lan ....
Just in case στο λέω .

BigBlack
06-05-08, 14:10
Μπορείς να μου προτείνεις μια κάρτα quadro? ευχαριστώ!:oneup:

Φίλε ElisLasop, εγώ μπορώ να σου προτείνω, εσύ μπορείς να μείνεις ψύχραιμος με την τιμή? :lol:

Αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519390) έχει 250 ευρώ και είναι παλιό μοντέλο
Αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515851) έχει 440 ευρώ κ.ο.κ

Οπότε θα σου έλεγα να βγάλεις πρώτα κάποια χρήματα από τη δουλειά σου και αφού βεβαιωθείς ότι σου είναι απαραίτητη να πάρεις όποια χωράει στο budget σου τότε.

Προς το παρόν τη δουλειά σου την κάνεις καλά και με μία 8600 GT με 70 ευρώ, ρίξε βάρος στο σετάκι mobo-cpu. Αυτή η Gigabyte (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526710) κατά τη γνώμη μου είναι γρήγορη, αξιόπιστη και υπερχρονίσιμη με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και συμβατότητα με όλες τις μνήμες.
Ενας Q6600 θα σε βγάλει παλληκάρι χωρίς να ξηλωθείς (180ευρώ), και παίρνει αργότερα και αρκετό πουσάρισμα με μιά καλή ψύκτρα ώστε να τον ξεζουμίσεις.

Ρώτα και ανθρώπους που χρησιμοποιούν τα ίδια προγράμματα, ψάξε και ξένα φόρουμ για γνώμες ανθρώπων που τα δουλεύουν, θα κάνεις καλύτερες επιλογές έτσι.

Καλή τύχη! :)

ElisLasop
06-05-08, 14:21
τελικά στον ημιτελικό :)πέρασαν οι εξής κάρτες απο τις οποιες θέλω τη γνώμη σας:
ASUS P5K-E/WIFI-AP
ASUS P5K PREMIUM WIFI/AP
GIGABYTE P35-DS4
ABIT IP35 PRO + WLP-01

........Auto merged post: ElisLasop added 4 Minutes and 25 Seconds later........


Φίλε ElisLasop, εγώ μπορώ να σου προτείνω, εσύ μπορείς να μείνεις ψύχραιμος με την τιμή? :lol:

Αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519390) έχει 250 ευρώ και είναι παλιό μοντέλο
Αυτή (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515851) έχει 440 ευρώ κ.ο.κ

Οπότε θα σου έλεγα να βγάλεις πρώτα κάποια χρήματα από τη δουλειά σου και αφού βεβαιωθείς ότι σου είναι απαραίτητη να πάρεις όποια χωράει στο budget σου τότε.

Προς το παρόν τη δουλειά σου την κάνεις καλά και με μία 8600 GT με 70 ευρώ, ρίξε βάρος στο σετάκι mobo-cpu. Αυτή η Gigabyte (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515851) κατά τη γνώμη μου είναι γρήγορη, αξιόπιστη και υπερχρονίσιμη με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και συμβατότητα με όλες τις μνήμες.
Ενας Q6600 θα σε βγάλει παλληκάρι χωρίς να ξηλωθείς (180ευρώ), και παίρνει αργότερα και αρκετό πουσάρισμα με μιά καλή ψύκτρα ώστε να τον ξεζουμίσεις.

Ρώτα και ανθρώπους που χρησιμοποιούν τα ίδια προγράμματα, ψάξε και ξένα φόρουμ για γνώμες ανθρώπων που τα δουλεύουν, θα κάνεις καλύτερες επιλογές έτσι.

Καλή τύχη! :)


ευχαριστώ φίλε BigBlack ξανα! Εν τω μεταξύ στο link της gigabyte που εχεις βαλει με παει στη καρτα γραφικών με τα 439€, μάλλον κατα λάθος το μπέρδεψες.. αυτό θα κάνω φίλε με τη κάρτα γραφικών. έχω αυτη τη στιγμή μια 8600GT στο παλιο μου pc και θα με κρατήσει μέχρι να αποφασίσω για το ποιά θα πάρω απο τις καλές κάρτες γραφικών. όσο για το cpu είμαι αναμεσα στον 6600,6700 καθώς και τον 9300. αλλά θα αποφασίσω σε δυο μήνες απο σήμερα. άλλα προέχουν πρώτα :p

BigBlack
06-05-08, 14:38
Sorry, αυτήν εννοούσα (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526710).

Σε δύο μήνες θα έχεις κι άλλες επιλογές για τετραπύρηνους, ίσως όμως ο Q6600 να μην υπάρχει. Το βλέπεις τότε...

Ανάμεσα σε όλες τις mobo που προκρίνεις, εγώ ψηφίζω τη Gigabyte για τους λογους που εξήγησα παραπάνω.
Τις Asus με το Wifi δεν τις εκτιμώ ιδιαίτερα, κυρίως από αυτά που ακούω και διαβάζω και την Abit δεν την ξέρω καθόλου.

ElisLasop
06-05-08, 14:57
και εγώ σιγά σιγά πάω προς την Gigabyte νομιζω, θα δείξει, έχουμε ακόμη καιρό.
προτάσεις για μνήμες;
:whistle:

ZAGNA
06-05-08, 14:58
H P5K Premium το μόνο που έχει παραπάνω από την P5K είναι το wifi έλεος δηλαδή.
Τώρα θα σου πρότεινα και ABIT διότι τυγχάνει να έχω και γω την Fatal1ty FP-IN9 και έχω μείνει άναυδος για τις δυνατότητες που έχει!
Overclocking στα άκρα,
support για όλους τους INTEL + EXTREME,
πολλαπλά leds άνω στην μητρική που σε βοηθάνε να ελέγξεις πολλούς τομείς (bridge) αν λειτουργούν σωστά ,
το τελευταίο chipset της NVIDIA για την τέλεια υποστήριξη SLi
και μνήμη RAM up to 32Gb. (support overclock DDR2 up to 1333mhz)
(extra power in για SLi mode 12v 4pins)

ElisLasop
06-05-08, 15:12
H P5K Premium το μόνο που έχει παραπάνω από την P5K είναι το wifi έλεος δηλαδή.
Τώρα θα σου πρότεινα και ABIT διότι τυγχάνει να έχω και γω την Fatal1ty FP-IN9 και έχω μείνει άναυδος για τις δυνατότητες που έχει!
Overclocking στα άκρα,
support για όλους τους INTEL + EXTREME,
πολλαπλά leds άνω στην μητρική που σε βοηθάνε να ελέγξεις πολλούς τομείς (bridge) αν λειτουργούν σωστά ,
το τελευταίο chipset της NVIDIA για την τέλεια υποστήριξη SLi
και μνήμη RAM up to 32Gb. (support overclock DDR2 up to 1333mhz)
(extra power in για SLi mode 12v 4pins)

ευχαριστώ για το σχόλιο για την ABIT αλλά δεν με απασχολεί το ΟC και δη το SLI τόσο πολύ, φαντάζομαι αν χρειαστεί να κλοκάρω και οι άλλες κάρτες αντίστοιχα θα το κάνουν αν όχι τόσο καλά εξίσου ικανοποιητικά, όσο για τα 32GB... σαν πολλά δεν είναι;; :p

BigBlack
06-05-08, 15:23
Για μνήμες, εγώ θα έπαιρνα τις Mushkin 4-4-4-12 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1103210) με 95 ευρώ. Ιδίως άμα δε θέλεις κλοκάρισμα σε υπερκαλύπτουν. Και τώρα που το κουβεντιάζουμε, μάλλον θα τις παραγγείλω μέσα στη βδομάδα να τις δοκιμάσω.

Τι λειτουργικό θα έχεις?

ElisLasop
06-05-08, 15:55
λεω να το γυρίσω σε vista 64 για να αξιοποιησω και το παραπάνω 1 GB μνημης (4gb συνολο) αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το θέμα των drivers και γενικά του λειτουργικού.. δυστυχως το link του πλαισιου δεν μπορω να το δω γιατί μου το κόβει το φίλτρο εδω στη δουλειά, μόνο το eshop εχω χακεψει και μπορώ να δω:cool:

ZAGNA
06-05-08, 15:55
ευχαριστώ για το σχόλιο για την ABIT αλλά δεν με απασχολεί το ΟC και δη το SLI τόσο πολύ, φαντάζομαι αν χρειαστεί να κλοκάρω και οι άλλες κάρτες αντίστοιχα θα το κάνουν αν όχι τόσο καλά εξίσου ικανοποιητικά, όσο για τα 32GB... σαν πολλά δεν είναι;; :p

Εννοείται ότι ούτε εγώ θα βάλω τόση RAM είναι υπερβολικό απλά στο προτείνω σαν λύση γιατί από προσωπική εμπειρία επειδή χρησιμοποιώ το pc σε όλους τους τομείς δεν υπάρχει κάτι που να το χρειάστηκα και να μην το βρήκα σε αυτήν την μητρική.

Βεβαίως θα σου πρότεινα κάτι παρόμοιο όπως AYTO (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526710)

ElisLasop
06-05-08, 16:07
Εννοείται ότι ούτε εγώ θα βάλω τόση RAM είναι υπερβολικό απλά στο προτείνω σαν λύση γιατί από προσωπική εμπειρία επειδή χρησιμοποιώ το pc σε όλους τους τομείς δεν υπάρχει κάτι που να το χρειάστηκα και να μην το βρήκα σε αυτήν την μητρική.

Βεβαίως θα σου πρότεινα κάτι παρόμοιο όπως AYTO (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526710)

αυτο μου αρέσει και εμένα σιγά σιγά αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει dimmακια 2GB εκαστως γιατι στο site της εταιριας μονο 1GB δειχνει σαν πιστοποιημένες μνήμες.. λογικά πάντα θα τα υποστηρίζει χαλαρά, αλλά αξίζει το ρίσκο;:hmm:

ZAGNA
06-05-08, 16:17
Για μένα ναι αν και δεν νομίζω πως είναι ρίσκο ειδικά αν έχεις VISTA για λειτουργικό.

ElisLasop
06-05-08, 16:32
μάλλον θα το τομήσω αν και θα ήθελα μια δευτερη γνωμη απο κάποιον που ήδη έχει βάλει 2GB dimmακι και του έπαιξε κανονικά.
για αυτο το set τι έχετε να πειτε;

OCZ OCZ2RPR10664GK 4GB (2X2GB) PC-8500 1066MHZ REAPER HPC EDITION DUAL CHANNEL KIT

ZAGNA
06-05-08, 16:42
Πολύ καλές είναι οι OCZ που μου έδειξες αλλά δες μία και αυτές βέβαια λίγο ακριβότερες από τις OCZ αλλά δοκιμασμένες από φίλο. http://www.e-shop.gr/images/PER/PER.554816.jpg

LINK (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554816)

ElisLasop
06-05-08, 16:46
πολύ καλές και οι συγκεκριμένες φίλε zagna.. θα τις μελετήσω ενδελεχώς..

ElisLasop
07-05-08, 11:08
παιδιά είμαι ανάμεσα στα δυο mobo, παρακαλώ τις απόψεις σας:
GIGABYTE GA-EX38-DS5 στα 182€
και στο
GIGABYTE GA-EX38-DS4 R1.1 στα 170€

Τελικά λέω να προχωρίσω στο χ38 chipset μιάς και 1ον θέλω να διασφαλίσω το κοντινό μέλλον με κάποια αναβάθμιση που μπορεί να χρειαστώ και επίσης 2ον η διαφορά στη τιμή δεν είναι τεράστια με τα Ρ35.

cranky
07-05-08, 11:39
Eγώ, απο τις δύο θα προτιμούσα την DS5 λόγω των δύο επιπλέον SATA θυρών.

ElisLasop
07-05-08, 12:10
αυτο νομίζω και εγώ είναι το μοναδικό ίσως έξτρα της μητρικής και με δελεάζει, ειδικά με τα sata dvd blue-ray κλπ.

BigBlack
07-05-08, 13:45
παιδιά είμαι ανάμεσα στα δυο mobo, παρακαλώ τις απόψεις σας:
GIGABYTE GA-EX38-DS5 στα 182€
και στο
GIGABYTE GA-EX38-DS4 R1.1 στα 170€

Τελικά λέω να προχωρίσω στο χ38 chipset μιάς και 1ον θέλω να διασφαλίσω το κοντινό μέλλον με κάποια αναβάθμιση που μπορεί να χρειαστώ και επίσης 2ον η διαφορά στη τιμή δεν είναι τεράστια με τα Ρ35.

Η επόμενη αναβάθμιση θα γίνει με cpu Nehalem με άλλο socket. To P35 είναι παραπάνω από επαρκές για όλα. Σε 8 μήνες περίπου θα έχουμε καινούργιο socket , μην πετάς λεφτά για "φουσκωμένη" μητρική, αντίθετα αγόρασε την καλύτερη cpu που μπορείς και όση μνήμη DDR2 νομίζεις ότι θα σου χρειαστεί στα επόμενα 2 χρόνια. Οι τιμές της DDR2 είναι πολύ χαμηλές τώρα, μόνο προς τα επάνω μπορούν να κινηθούν, αγόρασε τώρα ας πούμε 4 Χ 2 Γιγα ίδια modules για να μην ψάχνεσαι σε ένα, ενάμιση χρόνο. Αυτό ιδίως αν σκοπεύεις να βάλεις 64μπιτο λειτουργικό.
Αν επιμείνεις στην αγορά "φουσκωμένης" mobo χωρίς να προβλέψεις για επεξεργαστή και επάρκεια μνημών, απλώς θα ζοριστείς να αναβαθμίσεις mobo+cpu+ram γρηγορότερα στο μέλλον και θα βλαστημάς που πέταξες λεφτά σε "αναβαθμίσιμο" μηχάνημα! H θα πληρώσεις υπέρογκα ποσά για μνήμη στο μέλλον για να μην απαξιώσεις την "επένδυση".

Τα 40 ευρώ της διαφορας Χ38- P35 είναι η μισή τιμή ενός σετ 4 γίγα μνήμης! Αν βέβαια έχεις επάρκεια χρημάτων για όλα, δεν το συζητάω, πάρε ότι θες...

ElisLasop
07-05-08, 14:40
Η επόμενη αναβάθμιση θα γίνει με cpu Nehalem με άλλο socket. To P35 είναι παραπάνω από επαρκές για όλα. Σε 8 μήνες περίπου θα έχουμε καινούργιο socket , μην πετάς λεφτά για "φουσκωμένη" μητρική, αντίθετα αγόρασε την καλύτερη cpu που μπορείς και όση μνήμη DDR2 νομίζεις ότι θα σου χρειαστεί στα επόμενα 2 χρόνια. Οι τιμές της DDR2 είναι πολύ χαμηλές τώρα, μόνο προς τα επάνω μπορούν να κινηθούν, αγόρασε τώρα ας πούμε 4 Χ 2 Γιγα ίδια modules για να μην ψάχνεσαι σε ένα, ενάμιση χρόνο. Αυτό ιδίως αν σκοπεύεις να βάλεις 64μπιτο λειτουργικό.
Αν επιμείνεις στην αγορά "φουσκωμένης" mobo χωρίς να προβλέψεις για επεξεργαστή και επάρκεια μνημών, απλώς θα ζοριστείς να αναβαθμίσεις mobo+cpu+ram γρηγορότερα στο μέλλον και θα βλαστημάς που πέταξες λεφτά σε "αναβαθμίσιμο" μηχάνημα! H θα πληρώσεις υπέρογκα ποσά για μνήμη στο μέλλον για να μην απαξιώσεις την "επένδυση".

Τα 40 ευρώ της διαφορας Χ38- P35 είναι η μισή τιμή ενός σετ 4 γίγα μνήμης! Αν βέβαια έχεις επάρκεια χρημάτων για όλα, δεν το συζητάω, πάρε ότι θες...

Eπάρκεια χρημάτων βέβαια και αν είχα δεν θα ήθελα να τα πετάξω σε ένα σύστημα που δεν θα με ωφελήσει και όπως λες δεν θα το κάνει αυτό, όντως θα παω για 4 dimmακι των 2GB το καθενα και θα βαλω Vista 64 επάνω, έχεις δίκιο και για το ψυχολογικό θέμα της αναβαθμίσιμης μητρικής. Μπορείς να μου πεις 1-2 mobo p35 που πραγματικά εκτιμάς και προτείνεις;

ευχαριστώ γενικά για τις απαντήσεις σου, είσαι άκρως εξυπηρετικός φίλε BigBlack:respekt:

........Auto merged post: ElisLasop added 17 Minutes and 10 Seconds later........

Μάλλον για το Gigabyte P35-DS4 βλεπω να επιλέγω.

BigBlack
07-05-08, 14:49
Όπως σου είπα και σε άλλο ποστ GIGABYTE GA-EP35-DS4 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526710) 140 ευρώ
ή για πιό οικονομική χωρίς ουσιαστικές απώλειες σε χαρακτηριστικά GIGABYTE P35-DS3P (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526676) 118 ευρώ

Και οι δύο έχουν 8 sata ports, firewire και δυνατότητα crossfire. Το τελευταίο δε σου χρειάζεται, αλλά έτσι βγαίνουν όλες οι Gigabyte σε αυτό το segment.
Να είσαι καλά!

Patentman
11-05-08, 11:29
Η μητρικη που χρειαζεσε ειναι η Asus P5K-E WiFi/AP (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522549) ή εστω μια MSI P35 NEO2-FIR (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523577).
http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=534&l4=0&model=1655&modelmenu=2
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1261&maincat_no=1
Η δε P5K-E WiFi/AP ειναι πληρως εξοπλισμενη και πολυ καλη.

Και οι δυο δεχονται τοσο τον Q9300 οσο και τον Q9450.
Αν το οικονομικο ειναι περιορισμενο τοτε στην αγορα κυκλοφορει ο Q6600 σε παρα πολυ καλη τιμη.
Αλλά εφοσον θελεις να τρεχεις Premiere θα ελεγα τον Q9450 ασυζητητι ή εστω τον Q9300. Με το SSE4.1 θα εισαι σε αλλη διασταση.

Δες και αυτο το μηνυμα: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2029001&postcount=6
Για μνημη, τροφοδοτικο, κουτι, ανεμιστηρες (ο zalman στο e-shop ειναι φθηνοτερος), και αν θελεις αθορυβη ψυκτρα επεξεργαστη τοτε μια Zalman CNPS-7500 AlCu LED (αλουμινιο+χαλκος), οχι την σκετη CU (χαλκος) που ειναι βαριδι.



Μόνο AMD K10 Phenom 9x50 (B3) + Socket AM2+.

Οι Phenom οχι μονο πιο αργοι ειναι αλλά δεν υποστηριζουν και το SSE4.1
Καληνυχτα.

cranky
11-05-08, 12:23
Καληνυχτα.
Τώρα πάς για ύπνο , Patentman ; :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.