PDA

Επιστροφή στο Forum : Απεργιες τεχνικων και βλαβες...



utp
06-05-08, 11:25
Αν δηλωσει κανεις βλαβη πχ σημερα οπου αυριο και μεθαυριο εχουν απεργια οι τεχνικοι τι γινετε?Κλεινει η βλαβη χωρις να πατησει κανεις τεχνικος και ξαναδηλωνουμε 'η απλα παρατηνεται η επισκεψη του τεχνικου?Εγω εχω παρατηρησει οτι γινεται το πρωτο..Κανεις αλλος?

baltazar1999
06-05-08, 11:29
Η λογική λέει ότι αν υπάρχουν διαθέσιμοι τεχνικοί μιας και δεν κάνουν και όλοι απεργία και προλάβουν θα κοιτάξουν την βλάβη. Αλλιώς όταν τελειώσει η απεργία και υπάρχει διαθέσιμο προσωπικό.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ξαναδηλώσεις την βλάβη ούτε θα την περάσουν στο "ντούκου" λόγω απεργίας.

Cue
06-05-08, 11:36
Αναφέρω κάτι σχετικό, καθαρά για το κωμικοτραγικό της υπόθεσης.

Τετάρτη 30/4, κάνω αίτηση μέσω του oteshop.gr για νέα PSTN γραμμή.

Χθες πέρνω τηλέφωνο στο 134 και μου αναφέρουν πως δεν βρίσκουν την αίτηση και πως θέλει 3 ημέρες για να ενεργοποιηθεί.
-Η νέα σύνδεση εννοείτε?
-Όχι, η αίτηση για να φανεί στο σύστημα.
-Μα την έκανα ηλεκτρονικά!
-Ναι αλλά ήταν και οι αργίες στην μέση (προφανώς εννοεί 1 Μάη, Σάββατο, Κυριακή. Άρα όντως δε πέρασαν 3 μέρες για την ηλεκτρονική αίτηση να φανεί στο σύστημα...:rolleyes:) Πάρτε μας τηλέφωνο αύριο/μεθάυριο να δούμε αν υπάρχει.

Σήμερα πέρνω τηλ φυσικά και μαθαίνω ότι έχουν απεργία, καθώς και αύριο...:whistle:

Fixman_cc
06-05-08, 12:07
Περίπου μιαμιση εβδομάδα υπολόγιζε για να προτοκοληθεί αριθμός και για να έρθει τεχνικός να σου συνδέσει την γραμμή. Τόσο έκανε εμένα περίπου. Τώρα όσο αφορά το θέμα adsl, άν κάνεις adsl καλό είναι να τσεκάρεις για τα θέματα πόρτας στο dslam διότι τώρα τελευταία σε αρκετές περιοχές υπάρχουν περισσότερες πόρτες για ISDN παρά για PSTN! αυτά απο μένα πληροφοριακά;)

xmperop1
06-05-08, 22:19
Αν δηλωσει κανεις βλαβη πχ σημερα οπου αυριο και μεθαυριο εχουν απεργια οι τεχνικοι τι γινετε?Κλεινει η βλαβη χωρις να πατησει κανεις τεχνικος και ξαναδηλωνουμε 'η απλα παρατηνεται η επισκεψη του τεχνικου?Εγω εχω παρατηρησει οτι γινεται το πρωτο..Κανεις αλλος?

Οταν δηλώνεται μία βλάβη καταγράφεται ώρα και ημερομηνία και δεν φεύγει από το σύστημα μέχρι κάποιος για κάποιο λόγο να την κάνει άρση που λέμε.
Τώρα αν μια βλάβη καθυστερεί να ελεγχθεί για οποιοδήποτε λόγο θα υπάρχει επ'άπειρο στο σύστημα και θα φαίνεται.
Αν μιά βλάβη γίνει άρση χωρίς να έχει φτιαχτεί-ελεγχθεί-διορθωθεί πάντα θα φέρει τον κωδικό αυτού που την έκανε αρση αλλά και τον λόγο που το έκανε οπότε πάντα μπορεί να ελεγχθεί η "ποιότητα" της.
Οταν μια βλάβη ανήκει σε ένα μεγαλύτερο σύνολο ενός δρόμου-τετραγώνου-περιοχής δηλ. η λεγόμενη καλωδιακή βλάβη γίνεται άρση αυτόματα όταν περαστεί στο σύστημα ότι η καλωδιακή βλάβη φτιάχτηκε χωρίς να φαίνεται ποιός την έφτιαξε.
Σε κάθε περίπτωση όταν γίνεται άρση μεμονωμένης βλάβης υπάρχει ιστορικό και μπορεί να υπάρξει έλεγχος.
Ελπίζω να βοήθησα.

........Auto merged post: xmperop1 added 5 Minutes and 14 Seconds later........


Αναφέρω κάτι σχετικό, καθαρά για το κωμικοτραγικό της υπόθεσης.

Τετάρτη 30/4, κάνω αίτηση μέσω του oteshop.gr για νέα PSTN γραμμή.

Χθες πέρνω τηλέφωνο στο 134 και μου αναφέρουν πως δεν βρίσκουν την αίτηση και πως θέλει 3 ημέρες για να ενεργοποιηθεί.
-Η νέα σύνδεση εννοείτε?
-Όχι, η αίτηση για να φανεί στο σύστημα.
-Μα την έκανα ηλεκτρονικά!
-Ναι αλλά ήταν και οι αργίες στην μέση (προφανώς εννοεί 1 Μάη, Σάββατο, Κυριακή. Άρα όντως δε πέρασαν 3 μέρες για την ηλεκτρονική αίτηση να φανεί στο σύστημα...:rolleyes:) Πάρτε μας τηλέφωνο αύριο/μεθάυριο να δούμε αν υπάρχει.

Σήμερα πέρνω τηλ φυσικά και μαθαίνω ότι έχουν απεργία, καθώς και αύριο...:whistle:

Πιθανότατα η αίτηση σου έχει κολλήσει στην προμέτρηση γιατί κάτι δεν έχει συμπληρωθεί σωστά ώστε το σύστημα να τη "διαβάσει" και να την προωθήσει για έκδοση εντολής.
Αν όλα είναι σωστά η διαδικασία από την κατάθεση της αίτησης μέχρι να βγεί το χαρτί να σου βάλουν τηλ.παίρνει άπλά κάποιες ώρες.
Μην εμπιστεύεσαι το 134 πήγαινε σε κάποιο ΟΤΕ η ΟΤΕΣΟΠ να μάθεις τι γίνεται.

Cue
07-05-08, 01:14
Ποιον να εμπιστευτώ δε ξέρω, γιατί και στον τοπικό ΟΤΕ πήρα τηλ, και σε OteShop και στο 134 και άκρη δεν έβγαλα.
Περιμένω να τελειώσουν οι απεργίες για να ξαναπάρω.

bored01
07-05-08, 01:25
Mα υποτίθεται πως όταν κάνεις ηλεκτρονικά τέτοια αίτηση, σε καλεί εκπρόσωπος του ΟΤΕ είτε εντός μιας ώρας (αν δεν είναι αργία) είτε την επόμενη ημέρα σε ώρα που εσύ δηλώνεις στην ηλεκτρονική φόρμα. Δεν σε κάλεσε κανείς???

Cue
07-05-08, 19:25
Αστεία πράγματα...

emeliss
07-05-08, 19:27
Αύριο πάρε ξανά. Αν και θα ήταν προτιμότερο να πας σε ένα oteshop.

Cue
07-05-08, 21:50
Το αύριο περιμένω :)
Αφού πήρα σε τοπικό Oteshop και τους είπα την κατάσταση και με παρέπεμψαν στο 134! :/

Το θέμα είναι μη βρεθώ ξαφνικά με 2 αιτήσεις στο όνομά μου!
Αύριο θα γνωρίζω περισσότερα επί του θέματος, ή όχι. :whistle:

pnikolo
08-05-08, 05:11
Το θέμα είναι μη βρεθώ ξαφνικά με 2 αιτήσεις στο όνομά μου!:whistle:

Το θεμα ειναι μη βρεθεις με 2 adsl στην ιδια γραμμη! :lol:

Cue
08-05-08, 10:46
Καλά για τηλεφωνική γραμμή ήταν το αίτημα μου.

Τέσπα, πήρα σήμερα και φυσικά κατέληξα να κάνω νέο αίτημα γιατί η ηλεκτρονική αίτηση του OteShop χάθηκε δια μαγείας (μέχρι τώρα είχαμε αιτήσεις που χάνονταν στα γραφεία, τώρα χάνονται και οι ηλεκτρονικες)

Απλά 1 βδομάδα τσάμπα αναμονή συν 10 ημέρες για την σύνδεση :/ Μετά ξεκινάει ο γολγοθάς ADSL :p
Anyway. Πιστεύω δεν είναι επί του θέματος πλέον :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.