PDA

Επιστροφή στο Forum : Silverstone Tundra TD01



[DSL]MANOS
06-05-08, 13:40
Πριν μερικές μέρες αγόρασα το Silverstone Tundra TD01 και χθες παρατήρησα ότι το άσπρο λαμπάκι μπροστά χάνει την έντασή του για μερικά δέκατα του δευτερολέπτου κάθε δευτερόλεπτο. Εκτός αυτού ακούγετε και ένας θόρυβος. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν η αντλία, αλλά τώρα παρατηρώ ότι κάθε φορά που ακούγετε ο συγκεκριμένος θόρυβος, χαμηλώνει και η ένταση του φωτός μπροστά. Λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα??? Υπάρχει κάποιος όπου έχει το συγκεκριμένο μοντέλο να μου πει αν του κάνει και σ’ αυτόν το ίδιο πράγμα???


Ευχαριστώ

ZAGNA
06-05-08, 13:53
Δεν το έχω αλλά πρόσεξε αν το κάνει συνέχεια κάτω από σταθερή συχνότητα , εάν γίνεται έτσι προφανώς να είναι κάτι φυσιολογικό. Αλλιώς δοκίμασε με το pc στο full load να δεις αν συνεχίζει και το κάνει.
Ο θόρυβος που ακούγεται μάλλον είναι η πίεση του ψυκτικού υγρού την συγκεκριμένη στιγμή.

[DSL]MANOS
06-05-08, 14:03
Για το θόρυβο παρατήρησα ότι σταματάει που και που για μερικά δευτερόλεπτα (εκτός αν κουφαίνομαι εγώ προσωρινά :p), αλλά το λαμπάκι συνεχίζει να μου κάνει κόλπα.

ZAGNA
07-05-08, 10:13
Το πιο πιθανό είναι να συμβαίνει αυτό όταν υπάρχει πίεση μέσα στο ρεζερβουάρ για την κίνηση του ψυκτικού υγρού. Για καλό και για κακό πάντως συμβουλεύσου το μαγαζί από όπου το πήρες για να είσαι σίγουρος.

[DSL]MANOS
07-05-08, 10:22
Σώθηκα αν περιμένω απ' το Πλαίσιο. Αυτοί δεν ξέρουν και πολλά. Για να καταλάβεις εγώ έμαθα για το Hardware των PC λόγο του Πλαισίου. Για παράδειγμα πριν από 3+ χρόνια τους πήγα ένα P4 3Ghz γιατί ανέβαζε θερμοκρασίες της τάξης των 80+ C σε IDLE. Εκείνοι μου είπαν ότι ήταν φυσιολογικό!!!! Παρόλο που εγώ είχα μια μεγάλη Zalman ψύχτρα!!! Πάλι καλά που ρώτησα έναν ξάδερφο μου και τελικά το πρόβλημα ήταν στην πάστα. Την τσιγκουνεύτηκαν, παρόλο που την είχα πληρώσε (extra πάστα)ι!!! Τελικά με την πάστα η θερμοκρασία έπεσε σε λιγότερο απ' το μισό!!! Και αυτό είναι ένα παράδειγμα... άσε δεν έχω όρεξη να θυμάμαι. :evil:

Με άλλα λόγια για αυτό έκανα αυτό το post. Αν κάποιος το έχει να μου πει αν κάνει έτσι ή όχι. Γιατί αν πάω έτσι απλά και τους πω τον προβληματισμό μου, εκείνοι 100% θα μου πουν ότι είναι φυσιολογικό χωρίς να το γνωρίζουν αυτό φυσικά. :down:

ZAGNA
07-05-08, 10:27
Κοίτα να βρεις κάποιον που να έχει ακριβώς το ίδιο σύστημα υδρόψυξης λίγο δύσκολο μου φαίνεται.
Τώρα θα σου πρότεινα να αλλάξεις πρίζα μήπως αυτή έχει αυξομοιώσεις αλλά λιγάκι τραβηγμένο να γίνεται αυτό.

[DSL]MANOS
07-05-08, 12:09
Αφού συνδέετε με το PSU. 90 ευρώ έκανε. Corsair HX520W της Seasonic. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το PSU και να μου βγάζει πρόβλημα μόνο στο Tundra.

ZAGNA
07-05-08, 21:56
Ναι λίγο απίθανο αυτό. Τι να πω παράξενο αυτό που σου συμβαίνει... Για δοκίμασε να ψάξεις στο google μήπως βρεθεί κάποιος με το ίδιο πρόβλημα αρκετά δύσκολο όμως. Αλλά πιστεύω ότι δεν τρέχει κάτι.
Να ρωτήσω κάτι σημαντικό οι θερμοκρασίες στα μέρη που ψύχει είναι έτσι όπως θα έπρεπε? Παρατηρείς κάποια αλλαγή?

[DSL]MANOS
07-05-08, 22:19
Όχι. 32 C είναι. Μπα. Έχω ψάξει ήδη και έχω κάνει σε άλλο site (ξένο) post, αλλά τίποτα. Λέω να το αφήσω έτσι. Γιατί και το UPS που το ξεψείρισα... νομίζω πως τα έκανα μαντάρα. :p Φαίνετε πως είναι πρόβλημα απ' την μαμά του. Οπότε απ' την στιγμή που δεν είναι κάτι σοβαρό, λέω να το αφήσω.

ZAGNA
08-05-08, 01:17
Ναι αφησέ το ούτος η άλλως έχει εγγύηση. Ότι είναι να σου κάνει θα στο κάνει στο προσεχές μέλλον, δεν θα γίνει μετά απο 5 χρόνια...

[DSL]MANOS
08-05-08, 10:23
Αν το έχω και μετά από 5 χρόνια. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.