PDA

Επιστροφή στο Forum : Philips cga5722n(ασύρματο) και ρυθμίσεις connx



poupasre
06-05-08, 14:25
γεια σας και χαίρομαι που σας βλέπω,

έχω ένα πρόβλημα και αναρωτιόμουν εάν μπορείτε να με βοηθήσετε

έκανα προχθές upgrade το firmware του Philips cga5722 και χάθηκαν όλες οι ρυθμίσεις σύνδεσης με τον διακομιστή του OTE. δύστηχως δεν έχω καταφέρει να συνεννοηθώ με κανέναν υπεύθυνο είτε και με την υπηρεσία υποστύριξης.
Θα μπορούσε κάποιος να μου παρέχει τις απαίτουμενες πληροφορίες του τμήματος ISP SETTINGS συγκεκριμένα προκείμενου να καταφέρω και πάλι να συνδεθώ;

σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
:)

sunrise
06-05-08, 21:33
γεια σας και χαίρομαι που σας βλέπω,

έχω ένα πρόβλημα και αναρωτιόμουν εάν μπορείτε να με βοηθήσετε

έκανα προχθές upgrade το firmware του Philips cga5722 και χάθηκαν όλες οι ρυθμίσεις σύνδεσης με τον διακομιστή του OTE. δύστηχως δεν έχω καταφέρει να συνεννοηθώ με κανέναν υπεύθυνο είτε και με την υπηρεσία υποστύριξης.
Θα μπορούσε κάποιος να μου παρέχει τις απαίτουμενες πληροφορίες του τμήματος ISP SETTINGS συγκεκριμένα προκείμενου να καταφέρω και πάλι να συνδεθώ;

σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
:)


Protocol ---PPPoE
IP Address ---Αστο ως εχει(μηδενικα δλδ)

Subnet Mask ---(επισης μηδενικα)
VPI/VCI / ----8/35
Encapsulation ---VC/MUX
QoS Class -----UBR
PCR/SCR/MBS // ----4000/4000/10

Connect Type ---always connected
Idle Time (Minute) --30
Username
Password
Confirm Password
MTU ------1492

Αυτα.Ελπιζω να βοηθησα...:oneup:

........Auto merged post: sunrise added 2 Minutes and 57 Seconds later........




έκανα προχθές upgrade το firmware του Philips cga5722 και χάθηκαν όλες οι ρυθμίσεις σύνδεσης με τον διακομιστή του OTE. δύστηχως δεν έχω καταφέρει να συνεννοηθώ με κανέναν υπεύθυνο είτε και με την υπηρεσία υποστύριξης.

:)

Συγνωμη κιολας αλλα πηρες το 1242 και δεν σου δωσανε τις ρυθμισεις τους?:hmm:

poupasre
07-05-08, 03:30
πωπω περάσα πολές μέρες για να καταφέρω να συνδεθώ με τον αρχικό account που σου δίνει ο OTE (otenet@otenet.gr) για να καταφέρω να βάλω μπρός το CD και να μου πει πως το username βάζουμε πάντα με το @otenet.gr στο τέλος.

τέλος πάντων, όλα κάλα ελπίζω


Συγνωμη κιολας αλλα πηρες το 1242 και δεν σου δωσανε τις ρυθμισεις τους?
1242???? στη Θεσσαλονίκη???? όχι φίλε μου κάποιος λάθος θα κάνεις. δε μιλάς με το 1242 στη Θεσσαλονική. :nono:

σ' ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε μου sunrise, με ώθησες προς τη λύση του προβλήματος μου.

sunrise
07-05-08, 22:27
πωπω περάσα πολές μέρες για να καταφέρω να συνδεθώ με τον αρχικό account που σου δίνει ο OTE (otenet@otenet.gr) για να καταφέρω να βάλω μπρός το CD και να μου πει πως το username βάζουμε πάντα με το @otenet.gr στο τέλος.

τέλος πάντων, όλα κάλα ελπίζω


1242???? στη Θεσσαλονίκη???? όχι φίλε μου κάποιος λάθος θα κάνεις. δε μιλάς με το 1242 στη Θεσσαλονική. :nono:

σ' ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε μου sunrise, με ώθησες προς τη λύση του προβλήματος μου.

Το @otenet.gr εννοειται χεεχεχε

φιλε poupasre το 1242 δεν εχει να κανει αν μενεις θεσ/νικη Η' τρικαλα..Πανελλαδικος αριθμος εξυπηρετησης ειναι....
anyway
οπως και να χει..τελος καλα ολα καλα λοιπον...

Ενημερωσε τωρα το προφιλ σου με τα στοιχεια της γραμμης σου,σε ποιο dslam εισαι και τα σχετικα..

cheers:oneup:

poupasre
08-05-08, 00:15
Το @otenet.gr εννοειται χεεχεχε

φιλε poupasre το 1242 δεν εχει να κανει αν μενεις θεσ/νικη Η' τρικαλα..Πανελλαδικος αριθμος εξυπηρετησης ειναι....
anyway
οπως και να χει..τελος καλα ολα καλα λοιπον...

Ενημερωσε τωρα το προφιλ σου με τα στοιχεια της γραμμης σου,σε ποιο dslam εισαι και τα σχετικα..

cheers:oneup:


έχω την εντύπωση πως κάνει λάθος sunrise. για την θεσσαλονίκη, για παράδειγμα, υπάρχουν 3 άτομα που εξυπηρετούν γραμμές της Θεσσαλονίκης.

τέλος πάντων, και ξέχασα... καλώς σας βρήκα... :)

zeta
08-05-08, 02:29
dns server 195.170.0.1
alternate dns server 195.170.2.2

η default gateway του philips ειναι η 192.168.2.1

poupasre
08-05-08, 09:07
dns server 195.170.0.1
alternate dns server 195.170.2.2

η default gateway του philips ειναι η 192.168.2.1

η default ip θέλεις να πείς zeta, μη μπερδεύεσαι. ;)

zeta
08-05-08, 18:08
η default ip θέλεις να πείς zeta, μη μπερδεύεσαι. ;)

η default ip είναι αυτή που μπαίνει στις ρυθμίσεις δικτύου (tcp/ip properties) σαν default gateway.
και από κάτω μπαίνουν οι dns servers.
δεν μπερδεύομαι καθόλου. Δεν τον ενδιαφερει τον φιλο η φιλολογια για το ποια ειναι η default ip, τις ρυθμίσεις ζήτησε.

sunrise
08-05-08, 19:23
η default ip είναι αυτή που μπαίνει στις ρυθμίσεις δικτύου (tcp/ip properties) σαν default gateway.
και από κάτω μπαίνουν οι dns servers.
δεν μπερδεύομαι καθόλου. Δεν τον ενδιαφερει τον φιλο η φιλολογια για το ποια ειναι η default ip, τις ρυθμίσεις ζήτησε.

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: Ο ιδιος ειναι που απαντας ο θεματογραφος.....:rofl::rofl::rofl:
Λευτερια στις ξανθιες:respekt:

aa144
08-05-08, 19:24
Θα μπλέξεις τώρα με αυτό που της είπες...

pnikolo
08-05-08, 23:51
Γυναικες... δε παραδεχονται ποτε τα λαθη τους, ουτε καν τα τυπογραφικα :p :lol:

zeta
09-05-08, 02:51
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: Ο ιδιος ειναι που απαντας ο θεματογραφος.....:rofl::rofl::rofl:
Λευτερια στις ξανθιες:respekt:

ε, δεν το πρόσεξα!! ο σκοπός ήταν να απαντήσω.....σε ποιον δεν εχει σημασία!!
αλλη ώρα απάντησα στην ερώτηση, και επόμενη φορά είδα την απάντηση, δεν γύρισα πίσω να
δώ άν ήταν ο ίδιος με τον προηγούμενο...σιγά το πράγμα....:p:cool:
πάντως έχω αίσθηση του χιούμορ, και ας λέει ο φίλος πιο κάτω ότι θα μπλέξεις.....
πιο πιθανό είναι να μπλέξει αυτός:p

(Υ.Γ. ξανθιά ούτε κατά διάνοια, πολύ μελαχρινή θα έλεγα!!!)

aa144
09-05-08, 03:23
Κάποιος θα μπλέξει και είπα να προειδοποιήσω τον πιο πιθανό ενδιαφερόμενο, εγώ είμαι παθών και ξέρω...

zeta
09-05-08, 04:11
Κάποιος θα μπλέξει και είπα να προειδοποιήσω τον πιο πιθανό ενδιαφερόμενο, εγώ είμαι παθών και ξέρω...

τώρα ευθυμήσαμε....
εγώ σε είχα ξεχάσει, τώρα όμως νομίζω? ότι μου θύμισες γιατί είχαμε αρπαχτεί...
(και δε θα σχολιάσω)

sunrise
09-05-08, 15:24
βρε αντωνη...γιατι να μπλεξω?..........
Φυσικα και η φιλη zetta καταλαβε το χαβαλε και ελπιζω να μην προσβαλλεται..απλα κι αυθορμητα μου βγηκε..

Γυναικες=γλυκος μπελας.......................:respekt:

zeta
09-05-08, 18:08
βρε αντωνη...γιατι να μπλεξω?..........
Φυσικα και η φιλη zetta καταλαβε το χαβαλε και ελπιζω να μην προσβαλλεται..απλα κι αυθορμητα μου βγηκε..

Γυναικες=γλυκος μπελας.......................:respekt:

φυσικά και δεν προσβάλλομαι!!

γέλασα με το χαβαλέ :rofl:

καλό απόγευμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.