PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco 877 Firmware και IOS



geobest99
06-05-08, 15:35
Καλησπέρα,

γνώριζει κάποιος ποιό είναι το τελευταίο IOS για Cisco 877 ?
μπορώ να το κατεβάσω από κάπου ?
με την αναβάθμιση του IOS γίνεται αναβάθμιση και του Firmware ?
ποίο είναι το τελευταίο Firmware?

συγνώμη αν σας ζαλισα με τις ερωτήσεις

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά
Γιώργος


Αν τα βρήκα σωστά, αυτή τη στιγμή έχει τα εξής :
Cisco IOS Software, C870 Software (C870-ADVIPSERVICESK9-M), Version 12.4(4)T3
Rom : System Bootstrap, Version 12.3(8r)YI2
FW Version: 2.542

gatoulas
06-05-08, 16:10
Για να κατεβάσεις νέο IOS πρέπει να έχεις συμβόλαιο υποστήριξης (SMARTNET ή SMB SA - με το πρώτο εκτος από updates κατεβάζεις και νέες εκδόσεις).
Firmware κατεβάζεις όποτε σου χρειάζεται χωρίς κάποια προϋπόθεση.
To IOS ουσιαστικά εμπεριέχει firmware για το alcatel που έχει πάνω ο router σου.

geobest99
06-05-08, 16:25
σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

τρεις ερωτήσεις μονο
ξέρεις που πρέπει να απευθηνθω για το συμβόλαιο υποστήριξης ?
ξέρεις πόσο στοιχίζει ?
ξέρεις ποιο είναι το τελευταίο IOS ?

και πάλι ευχαριστώ

fu.
07-05-08, 04:57
ξέρεις που πρέπει να απευθηνθω για το συμβόλαιο υποστήριξης ?

Η αγορά SMB/SmartNet είναι πιο πολύπλοκη απ' όσο θα επρεπε (κατά καιρούς σε επίπεδα αυνανισμού)

Γενικώς απευθύνεσε directly στην Cisco (Hellas?) ή σε Cisco Resellers/Service Providers



ξέρεις πόσο στοιχίζει ?

Το ποσό εξαρτάτε απο το επίπεδο υποστήριξης που επιλέγει ο πελάτης (Software Only, 1 or 3 year contract, response time, κτλ )

Μπορείς να βρείς ενα FAQ για όλα αυτα στο site της ITHSC: SMARTnet FAQ (http://www.ciscohardwaremaintenance.com/catalog/SMARTnet_FAQ.php)

Η ίδια εταιρία πουλάει και SmartNet contracts (internationally), με pricing ανάλογο του Cisco product & support lelvel: SMARTnet Calculator (http://www.ciscohardwaremaintenance.com/catalog/SMARTnet_calculator.php)

Είχα συνεργαστεί στο παρελθόν μαζί τους, ξέρουν τι κάνουν, όλα ΟΚ.

Τοπικά (στην Ελλάδα) δεν γνωρίζω λεπτομέριες

costaorf
07-05-08, 13:17
Πολύ ενδιαφέρον το site. Ευχαριστώ πολύ. Εγώ είχα απευθυνθεί παλαιότερα στη Cisco Ελλάς αλλά δεν είχα δικαίωμα λόγω εγγύησης που είχε λήξει (θα μπορούσαν τουλάχιστον να προτείνουν ένα software only-συμφωνώ και εγώ στα περί αυνανισμού).

gatoulas
07-05-08, 14:08
Άλλο η εγγύηση (warranty - 1 έτος) κι άλλο το συμβόλαιο υποστήριξης

costaorf
07-05-08, 14:23
Στο προαναφερθέν site, όπως και στη Cisco Ελλάς, αναφέρεται ευθαρσώς "Product should ideally still be under warranty, or should be under an existing SMARTnet contract. Older equipment can be covered, but may be subject to an inspection charge".
Αλήθεια, τί σημαίνει "inspection charge";

gatoulas
07-05-08, 14:26
Υπήρχε η πρκτική πολλοί να ενεργοποιούν smartnet με τη βλάβη του εξοπλισμού.
Το inspection διασφαλίζει ότι θα ενεργοποιηθεί σε εξοπλισμό που λειτουργει

fu.
07-05-08, 14:52
Στο προαναφερθέν site, όπως και στη Cisco Ελλάς, αναφέρεται ευθαρσώς "Product should ideally still be under warranty, or should be under an existing SMARTnet contract. Older equipment can be covered, but may be subject to an inspection charge".
Αλήθεια, τί σημαίνει "inspection charge";

Ναι, με λίγα λόγια, αγόρασε SmartNet μέσα στον 1ο χρόνο του προιόντος, ακόμα καλύτερα να αγοράσεις το SmartNet μαζί με το Cisco product (γίνεται auto-enroll χωρίς επιπλέον γραφειοκρατικό χαρτομάνι (αιτήσες, αποδείξεις αγοράς κτλ))


Inspection charge: είναι το ποσό που χρεώνει η Cisco για την επίσκεψη του τεχνικού της στον χώρο του πελάτη, ενδεικτικά στην Αμερική παίζει ενα rate apo $200 μέχρι $xxxx την ώρα (και πάλι ανάλογο του πελάτη/infrastructure), στην Αγγλία τα ίδια νούμερα αλλά σε £ (καθώς γνωστοί τρόμπες πληρώνουν τα πάντα τουλάχιστον διπλάσια απ' οπουδήποτε αλλού στον (δυτικό) κόσμο).


Προσωπικά το συστήνω το SmartNet, το response time της Cisco είναι professional (όταν λένε 2ώρες, το εννοούν)


(btw: ξανασημειώνω ότι οι σχέση η δικιά μου με την Cisco και το Service της έχει να κάνει με New York - London - Berlin, τοπικές λεπτομέρειες/εμπειρίες για την Ελλάδα δεν γνωρίζω)

costaorf
07-05-08, 16:11
Ευχαριστώ πολύ. Το μηχάνημά μου είναι όμως εκτός εγγύησης. Τελικά το software only είναι αυτό που είναι ανεξάρτητο από μηχάνημα και έτσι μπορεί να αγορασθεί ακόμα και μετά το τέλος της εγγύησης (άλλωστε το θέμα μας είναι "Cisco 877 Firmware και IOS"-δηλαδή software).

mspant
07-05-08, 20:24
Τι εγγύηση έχεις αν κάνεις μια αγορά μια cisco συσκευής, πχ της σειράς 870 ;
Aγόρασα το Δεκέμβρη έναν 877w και ένα smartnet πχ για 3 χρόνια για ~110 λίρες είναι καλή τιμή.
Είμαι εκτός εγγύησης ή προλαβαίνω ακόμα ; Κάτι για 3 μήνες έχω ακούσει.

Ευχαριστώ

gatoulas
07-05-08, 21:35
Τι εγγύηση έχεις αν κάνεις μια αγορά μια cisco συσκευής, πχ της σειράς 870 ;
Aγόρασα το Δεκέμβρη έναν 877w και ένα smartnet πχ για 3 χρόνια για ~110 λίρες είναι καλή τιμή.
Είμαι εκτός εγγύησης ή προλαβαίνω ακόμα ; Κάτι για 3 μήνες έχω ακούσει.

Ευχαριστώ

Class D. 1 year warranty
Είσαι σίγουρος για την τιμή;;;
Προλαβαίνεις πάντα, απλά μπορεί να χρειαστεί να περάσεις inspection (συνήθως είναι η αλήθεια δε γίνεται Inspection για 800άρια. Πολύ φασαρία για το τίποτα)

mspant
07-05-08, 22:05
Σύμφωνα με το

http://www.ciscohardwaremaintenance.com/catalog/ciscosmartnetquote.php?smb=1&smbsa=1&length=3&smartnetfor=CISCO877W-G-E-K9&engineer=0&cover=8&response=0
(τη σελίδα που πρότεινε ο φίλος fu.)
στοιχίζει ~£110

fu.
07-05-08, 23:12
Aγόρασα το Δεκέμβρη έναν 877w και ένα smartnet πχ για 3 χρόνια για ~110 λίρες είναι καλή τιμή.
Είμαι εκτός εγγύησης ή προλαβαίνω ακόμα ; Κάτι για 3 μήνες έχω ακούσει.

1 year minimum, (υπάρχει ακόμα υπο σκιάν αυτο το regulation της Ε.Ε για τα ηλεκτρονικά προιόντα που πωλούνται εντός Ε.Ε. και θα πρέπει να έρχονται με τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση.)



...Προλαβαίνεις πάντα, απλά μπορεί να χρειαστεί να περάσεις inspection (συνήθως είναι η αλήθεια δε γίνεται Inspection για 800άρια. Πολύ φασαρία για το τίποτα)

Όντως το inspection για τα "μικρά" της Cisco είναι random, έχει να κάνει με τα κέφια του τύπου που θα μιλήσεις στο τηλέφωνο καθώς και την αίτηση που θα κάνεις για το SmartNet (από που το αγόρασες, αν έχεις κρατήσει την απόδειξη/τιμολόγιο κτλ.) Αντίστοιχα, αν κάνεις μια αίτηση για ενα Cisco που αγόρασες 2nd-hand απο κάπου/κάποιον/κάποτε στο eBay, το πιο πιθανό είναι να την απορρίψουν. Ως γνωστών, η Cisco δεν γουστάρει retail/end-users....


Σύμφωνα με το
http://www.ciscohardwaremaintenance.com/catalog/ciscosmartnetquote.php?smb=1&smbsa=1&length=3&smartnetfor=CISCO877W-G-E-K9&engineer=0&cover=8&response=0
(τη σελίδα που πρότεινε ο φίλος fu.)
στοιχίζει ~£110

Αξίζει τον κόπο mspant, απ' την στιγμή που κάποιος αγόράζει Cisco, το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να το προστατέψει.

Under heavy load, οι flash ram έχουν την τάση να τηγανίζονται
Το IOS δεν είναι παιχνίδι, ούτε your average linux bastardized version από κάποιον που προσπαθεί να μάθει coding. Απο το ένα IOS version στο άλλο μπορείς να βρεθείς σε άλλο κόσμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.