PDA

Επιστροφή στο Forum : JetSki PPPoA Vs. JetSki PPPoE



_sPi_
28-09-03, 10:18
Μετά απο (οχι εξαντλητικές) δοκιμές με το JestSki παρατήρησα τα εξής.

Με PPPoA έχει σαφώς καλύτερο ping. Δοκίμασα σε Ιταλικό server
(|68ms|194.177.125.53:27960) με διαφορά 2-3 λεπτών, μόνος μου και στις 2 περιπτώσεις, 9 το πρωί Κυριακής.
Οι μετρήσεις έγιναν In-game, οχι με command line ping.

PPPoE ~ 80 μέσος όρος
PPPoΑ ~ 70 μέσος όρος

Δεν έιναι φοβερή διαφορά, αλλα παρόλα αυτά είναι αντιληπτή.

Αντίθετα με το ping, το browsing με PPPoA είναι σαφώς πιο αργό.
Το DNS resolving αργεί πάρα πολύ. Πολλές φορές φέρνει την μισή σελίδα και κολλάει...

Μια άλλη παρατήρηση είναι οτι με PPPoA οταν είναι ανοιχτά Emule, Kazaa και SoulSeek, άσχετα με upload/download bw που χρησιμοποιείται, το browsing είναι σχεδόν αδύνατο.
Τα παραπάνω δείχνουν οτι "κολλάνε" οταν υπάρχουν πολλές συνδέσεις.

Αντίθετα, με PPPoE δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Emper0r
28-09-03, 13:37
Αντίθετα με το ping, το browsing με PPPoA είναι σαφώς πιο αργό.
Το DNS resolving αργεί πάρα πολύ. Πολλές φορές φέρνει την μισή σελίδα και κολλάει...

Μια άλλη παρατήρηση είναι οτι με PPPoA οταν είναι ανοιχτά Emule, Kazaa και SoulSeek, άσχετα με upload/download bw που χρησιμοποιείται, το browsing είναι σχεδόν αδύνατο.
Τα παραπάνω δείχνουν οτι "κολλάνε" οταν υπάρχουν πολλές συνδέσεις.

Αντίθετα, με PPPoE δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ημμμ εμένα πιο πολύ μου ακούγεται σαν misconfigured modem παρά PPPoA problem.

_sPi_
28-09-03, 15:41
Ημμμ εμένα πιο πολύ μου ακούγεται σαν misconfigured modem παρά PPPoA problem.


Είναι πολύ πιθανό, καμμιά πρόταση ?

Εχω δοκιμάσει και το DNS relaying του JetSki, και καρφωτούς τους DNS στα TCP/IP properties της κάρτα δικτύου... εκτός αν δεν είναι θέμα DNS

Emper0r
28-09-03, 15:49
Στο PPPoA το modem παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο από ότι σε PPPoE(το μόνο που κάνει σε PPPoE είναι bridging). Επειδή προσωπικά δεν έχω JetSpeed modem δεν έχω να προτείνω κάτι πάντως εγώ με το Zyxel μου δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Δοκίμασε να κάνεις ένα search για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις μιας και ακούω διάφορα παράπονα για τα JetSpeed και ίσως κάποιος να το έχει λύσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.