PDA

Επιστροφή στο Forum : Η νεα TELLAS απο 13 Μαιου ερχεται κοντα...



Σελίδες : [1] 2

giovanni81
06-05-08, 20:43
Καλησπερα !!!
Μολις γυρισα σπιτι μου μετα απο σεμιναριο 3 ωρων στις εγκαταστασεις της WIND στην Κηφισιας που ειχε ως αντικειμενο την παρουσιαση της νεας TELLAS και το καλοσορισμα της επισημως στον ομιλο WIND.
Οποτε σας παραθετω τις νεες εξελιξεις και σχεδια απο την TELLAS
1.To λανσαρισμα θα γινει απο τις 13 Μαιου με ενα μεγαλο μπαμ που σημαινει καταιγισμο διαφημισεων σε δρομους , λεωφορεια , τρενα , μετρο και εννοειται σε tv και radio.Οπως ειπωθηκε ολα θα γινουν σε μια νυχτα και θα θυμιζει το περασμα απο TIM σε WIND.
2. Νεο λογοτυπο με πιο στρογγυλα μπλε γραμματα και τρεις κυκλους απο πανω απο την επωνυμια, εναν πορτοκαλι (απο την παλια TELLAS ) και εναν μπλε και εναν κοκκινο (απο την WIND).Ξεχναμε εντελως οπως αναφερθηκε τους καμποιδες και τα μερμυγκια.
3. Και στα 400 καταστηματα WIND εξειδικευμενο προσωπικο εκ μερους TELLAS για παροχη των υπηρεσιων της, νεες συνδεσεις,πληρωμη λογαριασμων αλλα και καθε πληροφορια σες νεους και παλιους συνδρομητες.
4.Αλλαγη και μετατροπη των πακετων TELLAS ZISTO TELEPHONE . TELLAS ZISTO DSL KAI TELLAS ZISTO TELEPHONE & DSL σε TELLAS DOUBLE PLAY BEST PRICE .TELLAS DOUBLE PLAY DSL και TELLAS DOUBLE PLAY UNLIMITY αντιστοιχα, που προς το παρον ειναι ιδιες οι υπηρεσιες απλα με αλλο ονομα.
5. Νεο σλογκαν ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ και νεο ανανεωμενο SITE στο διαδυκτιο.

Αυτα ειναι απο τα γεγονοτα που θα γινουν αμεσα.
Απο εκει και περα εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον να σας ενημερωσω για το τι ομως μας περιμενει και μαλιστα πολυ συντομα.
1. Ερχεται μεχρι τελος Μαιου 24Mbps ταχυτητα με την ιδια τιμη σε παλιους και νεους συνδρομητες(και μαλιστα οχι ονομαστικη)
2. Ολες οι υπηρεσιες και απο WIND αλλα και TELLAS που ενδεχομενως υπαρχουν σε ενα συνδρομητη θα χρεωνονται σε εναν ενιαιο λογαριασμο
3. Οnline web υπηρεσιες
4. Και τελος αφεθηκε να εννοηθει triple play και ενδεχομενη μειωση του παγιου στα αμεσα σχεδια τους.

Αν εχω ξεχασει κατι ελπιζω να το θυμηθω και να το προσθεσω!!!!
- επισης συντομα ιδιοκτητο δυκτιο παντου με επομενο αμεσο σταθμο τους την ΝΑΞΟ

iso
06-05-08, 21:01
καλά τα νέα λοιπόν :oneup: αλλά αυτό για την ταχύτητα (όχι ονομαστική) σιγά τι θα λέγανε :rofl:

kdihalas
06-05-08, 21:07
Εώς τώρα πάντως δεν έχω κανένα παράπονο απο την Τελλάς.....:oneup:
Για να δούμε τι θα γίνει απο τις 13 και μετά.. Κάτι μου λέει πως triple play θα δούμε αρκετά γρήγορα ( για λόγους ανταγωνισμού βλέπε:Forthnet)

Πάντως νέο site και υπηρεσίας μέσω internet τις χρειαζόμασταν.:clap:
Ας προσευχηθούμε λοιπόν να γίνει η αλλαγή χωρίς προβλήματα

:worthy::worthy::worthy:

sunrise
06-05-08, 21:09
Μιας και τα γνωριζεις εκ των εσω,μπορεις να μου λυσεις μια απορια σχετικα με το helpdesk της τελλας ΑΝ θα παραμεινει το ιδιο-αλλαξει Η' εκπαιδευτει το προσωπικο της?

pit7
06-05-08, 21:12
Για να δουμε :hmm:

giovanni81
06-05-08, 21:16
Μιας και τα γνωριζεις εκ των εσω,μπορεις να μου λυσεις μια απορια σχετικα με το helpdesk της τελλας ΑΝ θα παραμεινει το ιδιο-αλλαξει Η' εκπαιδευτει το προσωπικο της?


Ως προς το helpdesk αναφερθηκε οτι ειναι η ''αχιλλεως φτερνα'' τους με αποτελεσμα να ενδυναμωνουν την face 2 face εξυπηρετηση πελατων μεσω των καταστηματων WIND σε αρχικο σταδιο για αποσυμφορηση του τηλεφωνικου κεντρου και στην πορεια δημιουργια δικους τους τμηματος εξυπηρετησης και οχι μεσω συνεργασιας με αλλη εταιρεια

kdihalas
06-05-08, 21:21
Εμένα πάντως με ενδιαφέρει ποιο πολύ το triple play κομάτι....

Τι σκοπό έχει να κάνει με αυτό:hmm:

αν πάντως είναι κάτι σαν την On ας μην δώσουν ποτέ τετοια υπηρεσία.

vasiliou
06-05-08, 21:44
Αυτο το "3. Οnline web υπηρεσίες" τι θέλει να πει ο ποιητής .. Θα δούμε επιτελούς οnline παρακολούθηση λογαριασμού??

Επίσης ας προτείνει κάποιος στην υψηλόβαθμα στελεχοι τις wind να δίνουν απο τα 400 καταστήματα τα μοντεμ γιατι αν περιμένεις τους κουριερ τις τελλας καήκαμε...

Εως τώρα δεν εχω παράπονα πολλά απο την Τελλας ελπίζω όμως να γίνουν ολα καλύτερα εκτός απο πιο όμορφα που φαίνεται οτι θα γίνουν..!

ermis333
06-05-08, 23:15
Αυτο το "3. Οnline web υπηρεσίες" τι θέλει να πει ο ποιητής .. Θα δούμε επιτελούς οnline παρακολούθηση λογαριασμού??

Επίσης ας προτείνει κάποιος στην υψηλόβαθμα στελεχοι τις wind να δίνουν απο τα 400 καταστήματα τα μοντεμ γιατι αν περιμένεις τους κουριερ τις τελλας καήκαμε...

Εως τώρα δεν εχω παράπονα πολλά απο την Τελλας ελπίζω όμως να γίνουν ολα καλύτερα εκτός απο πιο όμορφα που φαίνεται οτι θα γίνουν..!

Λογικά θα υπογράφεις αίτηση και θα παίρνεις το κουτάκι κατευθείαν από τα καταστήματα της Wind. Θα μου φανεί κουλό να μην το κάνουνε.

sdikr
06-05-08, 23:23
1. Ερχεται μεχρι τελος Μαιου 24Mbps ταχυτητα με την ιδια τιμη σε παλιους και νεους συνδρομητες(και μαλιστα οχι ονομαστικη)


Και πως ακριβώς θα το κάνουν αυτό;

Socom
06-05-08, 23:37
Ας κρατήσουν τα 24Mbit για τον εαυτό τους..... Αν κρίνω από το τι έγινε όταν από τα 4 πήγαν στα 12 καλύτερα να μείνουν στα 12 για πολύ καιρό ακόμα... Δεν έχω καμία όρεξη να ξημεροβραδιάζομαι στο τηλέφωνο με τους τεχνικούς που θα μου λένε ότι θα προωθήσουν το αίτημα μου...

Υ.Γ. Το "όχι ονομαστική" πως ακριβώς το σκέφτονται... Θα βάλουν δικά τους mini dslam σε κάθε δεύτερο τετράγωνο για να μην έχει κανένας μεγάλο attenuation?

giovanni81
06-05-08, 23:48
Λογικά θα υπογράφεις αίτηση και θα παίρνεις το κουτάκι κατευθείαν από τα καταστήματα της Wind. Θα μου φανεί κουλό να μην το κάνουνε.

Δυστυχως προςτο παρον θα συνεχιστει το συστημα με την παραλαβη του modem απο το courrier λιγες μερες πριν την ενεργοποιηση και οχι απο τα καταστηματα WIND

emeliss
06-05-08, 23:52
Και πως ακριβώς θα το κάνουν αυτό;

Άστους, μην τους το χαλάς.

pppetros
06-05-08, 23:54
Ας κρατήσουν τα 24Mbit για τον εαυτό τους..... Αν κρίνω από το τι έγινε όταν από τα 4 πήγαν στα 12 καλύτερα να μείνουν στα 12 για πολύ καιρό ακόμα... Δεν έχω καμία όρεξη να ξημεροβραδιάζομαι στο τηλέφωνο με τους τεχνικούς που θα μου λένε ότι θα προωθήσουν το αίτημα μου...

Υ.Γ. Το "όχι ονομαστική" πως ακριβώς το σκέφτονται... Θα βάλουν δικά τους mini dslam σε κάθε δεύτερο τετράγωνο για να μην έχει κανένας μεγάλο attenuation?

Και οπτικες σε καθε σπιτι !!!:hmm:

giovanni81
06-05-08, 23:56
Ας κρατήσουν τα 24Mbit για τον εαυτό τους..... Αν κρίνω από το τι έγινε όταν από τα 4 πήγαν στα 12 καλύτερα να μείνουν στα 12 για πολύ καιρό ακόμα... Δεν έχω καμία όρεξη να ξημεροβραδιάζομαι στο τηλέφωνο με τους τεχνικούς που θα μου λένε ότι θα προωθήσουν το αίτημα μου...

Υ.Γ. Το "όχι ονομαστική" πως ακριβώς το σκέφτονται... Θα βάλουν δικά τους mini dslam σε κάθε δεύτερο τετράγωνο για να μην έχει κανένας μεγάλο attenuation?


η TELLAS αυτη την στιγμη ειναι η μονη που οσα Mbps διαφημιζει πως δινει τοσα κιολας παρεχει!!!
Θα ητανε πολυ ευκολο εδω και καιρο να λανσαρει οπως ολοι εως 24 Mbps(επικοινωνιακο τρικ )
και να μπενεις με 12 (και οχι με 4 οπως αλλοι) αλλα δεν το εκανε και περιμενει την καταλληλη στιγμη που θα μπορει πραγματικα να τα παρεχει.
Εκτος αυτου δεν εχει και τις ιδιες υποδομες με τους υπολοιπους οι οποιες τωρα και με την υποστιριξη της WIND (κοινως χρημα) αναβαθμιζονται ταχυτατα...
Οσο αφορα τωρα το ξημεροβραδιασμα στο τηλεφωνο νομιζω πως αυτα θα ανεικουν στο παρελθον
θα πεταγεσαι μεχρι την γωνια στην WIND και θα τους κανονιζεις real :p

cuper
07-05-08, 00:08
1. Ερχεται μεχρι τελος Μαιου 24Mbps ταχυτητα με την ιδια τιμη σε παλιους και νεους συνδρομητες (και μαλιστα οχι ονομαστικη)


Και πως ακριβώς θα το κάνουν αυτό;

Καλή απορία. Θα βάλουν mini-dslam; Θα επέμβουν στα ΚΑΦΑΟ;
Αλλιώς δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό στις ταχύτητες συγχρονισμού, πέρα από το "έως 24" που ισχύει ήδη στους περισσότερους παρόχους και επιτέλους θα το δώσει και η Tellas.

Πάντως πολύ θετικά τα νέα.
Έρχεται και η απάντηση της vodafone.
Όλα καλά.

soularav
07-05-08, 00:16
Νεο λογοτυπο με πιο στρογγυλα μπλε γραμματα και τρεις κυκλους απο πανω απο την επωνυμια, εναν πορτοκαλι (απο την παλια TELLAS ) και εναν μπλε και εναν κοκκινο (απο την WIND).Ξεχναμε εντελως οπως αναφερθηκε τους καμποιδες και τα μερμυγκια.

Επιτέλους! Καιρός ήταν τέτοιο ερασιτεχνικό διαφημιστικό concept είχα να δω από την εποχή του .... η μαμά μου η καλή που πλένει με ρολυ! Α ντε τώρα να περιμένουμε μήπως και ξυπνήσουν από μεριά cosmote και σταματήσουν να παίζουν με τις πλαστελίνες... Ωριμάστε πια!!!! :nono:
marketing rules......;)

pppetros
07-05-08, 00:21
η TELLAS αυτη την στιγμη ειναι η μονη που οσα Mbps διαφημιζει πως δινει τοσα κιολας παρεχει!!!
Θα ητανε πολυ ευκολο εδω και καιρο να λανσαρει οπως ολοι εως 24 Mbps(επικοινωνιακο τρικ )
και να μπενεις με 12 (και οχι με 4 οπως αλλοι) αλλα δεν το εκανε και περιμενει την καταλληλη στιγμη που θα μπορει πραγματικα να τα παρεχει.
Εκτος αυτου δεν εχει και τις ιδιες υποδομες με τους υπολοιπους οι οποιες τωρα και με την υποστιριξη της WIND (κοινως χρημα) αναβαθμιζονται ταχυτατα...
Οσο αφορα τωρα το ξημεροβραδιασμα στο τηλεφωνο νομιζω πως αυτα θα ανεικουν στο παρελθον
θα πεταγεσαι μεχρι την γωνια στην WIND και θα τους κανονιζεις real :p


Ειμαι περιεργος να δω, πως εγω που με το ζορι πιανω 4Mbps.......θα πιανω 24!!!:hmm:

Socom
07-05-08, 00:22
Φίλε giovanni81

Πρώτον, δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν 12. Αν κοιτάξεις λίγο στα topics θα το διαπιστώσεις.
Δεύτερον, είναι πολύ πιο εύκολο να παρέχεις 12/12 παρά 24/24. Το 12 αφήνει περιθώρια να υπάρχει απόσταση από το dslam.
Τρίτον, πως γίνεται να μειώσεις την απόσταση, όσα λεφτά και να χεις?

Μακάρι να γίνουν όλα όσα γράφεις να βγω ψεύτης.

andreasermones
07-05-08, 00:22
η TELLAS αυτη την στιγμη ειναι η μονη που οσα Mbps διαφημιζει πως δινει τοσα κιολας παρεχει!!!
Θα ητανε πολυ ευκολο εδω και καιρο να λανσαρει οπως ολοι εως 24 Mbps(επικοινωνιακο τρικ )
και να μπενεις με 12 (και οχι με 4 οπως αλλοι) αλλα δεν το εκανε και περιμενει την καταλληλη στιγμη που θα μπορει πραγματικα να τα παρεχει.
Εκτος αυτου δεν εχει και τις ιδιες υποδομες με τους υπολοιπους οι οποιες τωρα και με την υποστιριξη της WIND (κοινως χρημα) αναβαθμιζονται ταχυτατα...
Οσο αφορα τωρα το ξημεροβραδιασμα στο τηλεφωνο νομιζω πως αυτα θα ανεικουν στο παρελθον
θα πεταγεσαι μεχρι την γωνια στην WIND και θα τους κανονιζεις real :p

ωχ ωχ θα ουμε και θυματα...ε η προοδος εχει και θυματα...:p:p:pτεσπα καλα νεα αυτα και να την δουμε και επαρχια να χει καλη παρουσια....αν και θα πεσει χρημα μακαρι να γινει και κατι καλο...αντε να δουμε και τον ανταγωνισμο τωρα...

giovanni81
07-05-08, 00:27
Φίλε giovanni81

Πρώτον, δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν 12. Αν κοιτάξεις λίγο στα topics θα το διαπιστώσεις.
Δεύτερον, είναι πολύ πιο εύκολο να παρέχεις 12/12 παρά 24/24. Το 12 αφήνει περιθώρια να υπάρχει απόσταση από το dslam.
Τρίτον, πως γίνεται να μειώσεις την απόσταση, όσα λεφτά και να χεις?

Μακάρι να γίνουν όλα όσα γράφεις να βγω ψεύτης.

Σιγουρα υπαρχουν πολλα παραπονα και ειμαι σχεδον σιγουρος πως θα συνεχισουν κιολας να υπαρχουν!
Δεν πρεπει να ξεχναμε πως μετα την απελευθερωση της αγορας στις τηλεπικοινωνιες εγινε το μεγαλο μπαμ χωρις καμια εταιρεια να ειναι ετοιμη να ανταποκριθει και πολυ περισσοτερο μετα απο ενα μιση χρονο ακομα να μην ειναι ετοιμη διοτι περνανε ακομα ολες τους τις παιδικες αρρωστιες με αποτελεσμα να ειμαστε εμεις ως πελατες οι τελικοι αποδεκτες.
Οσο αφορα την ταχυτητα και τα 24 απλα αυτοι και το κεντρο τους θα ειναι ετοιμο να τα παρεχει σε σχεση με τον ανταγωνισμο ,τωρα αν δεν μπορεις να τα εκμεταλευτεις για ολους τους λογους που ξερουμε ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα.

Psycho13
07-05-08, 00:40
Οσο αφορα την ταχυτητα και τα 24 απλα αυτοι και το κεντρο τους θα ειναι ετοιμο να τα παρεχει σε σχεση με τον ανταγωνισμο ,τωρα αν δεν μπορεις να τα εκμεταλευτεις για ολους τους λογους που ξερουμε ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα.

Αυτο το τελευταιο ερχεται βεβαια σε αντιθεση με τα αρχικα λεγομενα σου..(βεβαια το 99,9% των αναγνωστων ειχαν ψιλιαστει τι παιζει!)
Οποτε και η tellas εως 24mbps!

giovanni81
07-05-08, 00:49
Αυτο το τελευταιο ερχεται βεβαια σε αντιθεση με τα αρχικα λεγομενα σου..(βεβαια το 99,9% των αναγνωστων ειχαν ψιλιαστει τι παιζει!)
Οποτε και η tellas εως 24mbps!

Η διαφορα ομως ειναι πως κεντρο της τελλας θα παρεχει 24 Μbps και απο εκει και περα ο καθενας σπιτι του θα μπορει να εκμεταλευτει αναλογη ταχυτητα σε σχεση με τον χαλκο και ολα τα συναφη
αντιθετως με αλλους παροχους που εκτος των ιδιων προβληματων το κεντρο τους παρεχει ονομαστικα 24 και οχι πραγματικα

emeliss
07-05-08, 00:57
giovanni, μην επιμένεις. Αυτό που λες (για πραγματικές ταχύτητες στα 24) δεν γίνεται τεχνικά. Αυτό γίνεται μόνο σε μισθωμένα κυκλώματα. Μακάρι να προσφέρει η Tellas ένα καλό ποσοστό, αλλά μέχρι σήμερα έχει το χειρότερο από τους εναλλακτικούς.

giovanni81
07-05-08, 01:02
giovanni, μην επιμένεις. Αυτό που λες (για πραγματικές ταχύτητες στα 24) δεν γίνεται τεχνικά. Αυτό γίνεται μόνο σε μισθωμένα κυκλώματα. Μακάρι να προσφέρει η Tellas ένα καλό ποσοστό, αλλά μέχρι σήμερα έχει το χειρότερο από τους εναλλακτικούς.

Ισως λοιπον τα δικα σου στοιχεια να ειναι πιο ενημερωμενα απο τα δικα μου
απλα σου υπενθυμιζω την υποθαλασσια συνδεση της wind με Ιταλια που πλεον εδω και 1 μηνα ηδη εκμεταλλευεται η τελλας και παρεχει ηδη χονδρικα τις υπηρεσιες της και οχι μονο οικιακα
οποτε δεν επιμενω ....:p:p:p

emeliss
07-05-08, 01:03
Δεν θες να σου υπενθυμίσω τι κυκλώματα έχει με τις επαρχιακές πόλεις...

apostol70
07-05-08, 01:03
Εμείς που δεν πάμε στα 12 με τα 24 θα δούμε και άλλη μείωση στην ταχύτητα συντονισμού;

giovanni81
07-05-08, 01:06
Δεν θες να σου υπενθυμίσω τι κυκλώματα έχει με τις επαρχιακές πόλεις...

εκει που οι υπολοιποι παροχοι θα φτασουν σε μερικα χρονια απο σημερα εννοεις?

emeliss
07-05-08, 01:08
Απλά σου λέω να κρατήσεις μια πισινή...

bored01
07-05-08, 01:08
εκει που οι υπολοιποι παροχοι θα φτασουν σε μερικα χρονια απο σημερα εννοεις?

Οι υπόλοιποι μεγάλοι πάντως μια χαρά φτάνουν. Ειδικά η Forthnet.

giovanni81
07-05-08, 01:12
Απλά σου λέω να κρατήσεις μια πισινή...

Σ αυτο εχεις δικιο παντως

emeliss
07-05-08, 01:16
Είμαι παθών και ξέρω

vaggoulas
07-05-08, 01:20
Καμία εταιρία δεν μπορεί να δώσει εγγυημένα 24.Όλοι έως δίνουν.Έτσι είναι η τεχνολογία του adsl.

cakavera
07-05-08, 01:23
Βρε παιδια μηπως ξερει κανεις τι ειναι ακριβως το SDH;
Εχω ενα φιλο που δουλευει για λογαριασμο γνωστης εταιριας και κανουν εγκατασταση καποιων
καινουργιων μηχανηματων με πρωτοκολο; Sdh.
Τα μηχανηματα ειναι για τη wind και tellas.
Ειχανε μαλιστα διορια μεχρι 5/5 αλλα μετα το πηγανε 12/5.

vasiliou
07-05-08, 01:27
SDH (Synchronous Digital Hierarchy - Σύγχρονη ψηφιακή μετάδοση)
και εννοούμε τις μισθωμένες γραμμές

* 2Mbps (E1)
* 34Mbps (E3)
* 45Mbps (T3)
* 155Mbps (STM-1) και
* 622Mbps (STM-4)

cakavera
07-05-08, 01:29
SDH (Synchronous Digital Hierarchy - Σύγχρονη ψηφιακή μετάδοση)
και εννοούμε τις μισθωμένες γραμμές

* 2Mbps (E1)
* 34Mbps (E3)
* 45Mbps (T3)
* 155Mbps (STM-1) και
* 622Mbps (STM-4)

:oneup::oneup:

Spanos
07-05-08, 01:34
Nομίζω οτι η μεγαλύτερη αλλαγή είναι στο οτι η Τελλάς θα έρθει πιο κοντά στους πελάτες με 400 καταστήματα, έτσι λοιπόν θα σταματήσει το απρόσωπο που λέει ο καθένας οτι θέλει απο το τηλέφωνο. Τα υπόλοιπα είναι φρου-φρου.

emeliss
07-05-08, 01:53
SDH (Synchronous Digital Hierarchy - Σύγχρονη ψηφιακή μετάδοση)
και εννοούμε τις μισθωμένες γραμμές

* 2Mbps (E1)
* 34Mbps (E3)
* 45Mbps (T3)
* 155Mbps (STM-1) και
* 622Mbps (STM-4)

Τα 2, 34 είναι απομεινάρια από τα pdh. Η βασική ταχύτητα του SDH είναι τα 155Mbps και αυξάνουν επί 4, δηλαδή
155Mbps
622Mbps
2,5Gbps
10Gbps
και μετά πάμε σε DWDM

liberostelios
07-05-08, 04:50
Επιτέλους, γιατί αυτό το μυρμήγκι και οι καουμπόηδες μου είχαν κάτσει στο λαιμό!!! Πράγματι, ήταν απίστευτα πρόχειρη και ερασιτεχνική η προσέγγιση στο marketing μέχρι τώρα. Ελπίζω ότι, πλέον, η εταιρεία θα εκσυγχρονιστεί και θα σοβαρευτεί. Είναι κρίμα μια εταιρεία με τέτοιες τεχνικές δυνατότητες να έχει μια δημόσια εικόνα που την κατατάσσει στις εταιρείες της σειράς...

Και επειδή τυγχάνει να είμαι από αυτούς που (λόγω χαλκού) δεν πιάνουν ούτε 12Mbps, το να πάει στα 24 με αφήνει αδιάφορο. Και, γενικώς, πιστεύω ότι ελάχιστοι θα δουν διαφορά σε αυτό το θέμα αφού και πολλοί που είναι στα 12 είναι ήδη στα όρια της γραμμής τους. Αυτό που μετράει για μένα θα έιναι η εξυπηρέτηση από τα καταστήματα WIND καθώς και το τηλεφωνικό κέντρο, το οποίο όμως το βλέπω να αργεί να φτιάχνει... Καλό θα είναι να δούμε και καμία κινησούλα σε στυλ Wi-Fi spots (στυλ Forthnet) ή κάτι τέτοιο, γιατί το Triple play δεν το βρίσκω αξιόλογο ή, εν πάση περιπτώσει, θεαματικό δεδομένου ότι κανένας δεν επενδύει στο περιεχόμενο, επί αυτού του θέματος!

ermis333
07-05-08, 07:26
Δεν θες να σου υπενθυμίσω τι κυκλώματα έχει με τις επαρχιακές πόλεις...

Βασικά η Tellas έχεις ίσως το καλύτερο δίκτυο κορμού (backbone) σε σύγκριση με όλους τους εναλλακτικούς, απόσο ξέρω όλες οι επαρχιακές πόλεις είναι συνδεδεμένες με τουλάχιστον 2.5Gbps με το δίκτυο κορμού και μάλιστα χρόνια τώρα.


Τώρα το "ονομαστική" ταχύτητα δεν ισχύει αφού στην ADSL2+ άντε μέχρι 22Mbit να φτάσεις σε ιδανικές συνθήκες ενώ συνήθως ο κόσμος φτάνει μέχρι τα 15-16Μbit. Απλά ίσως εννοούσε πως έχει αρκετό ελεύθερο Bandwidth διαθέσιμο μέχρι να επέλεθει "μπούκωμα" κάτι που ισχύει . Ενώ παραδίδονται και σύντομα (αν δεν έχουν παραδοθεί ήδη) νέα διεθνή κυκλώματα από τη Wind.

amwnra
07-05-08, 08:12
Θα καλυψει ολα τα προαστιακα αστικα κεντρα η μονο τα μεγαλα σε καθε πολη.....
Ειναι και αυτο ενα ζητουμενο γιατι οσοι δεν ειναι στα μεγαλα κεντρα των πολεων και ειναι σε προαστια δεν εχουν ενναλακτικους δυστυχως...

baskon
07-05-08, 08:32
Σίγουρα κάποια παρανόηση εγινε για το οχι ονομαστικη ταχυτητα από τον χρηστη που μας εφερε την ειδηση.
Αποκλειεται να βαλει παντου minidslam για να το δώσει,οποτε αποκλειεται να διαφημιζει οτι θα δινει 24 Mbit εγγυημενα, αν μιλάμε για ADSL φυσικά.
Χαχα.Λετε να βαλει VDSL για να δίνει σχεδον σε όλους εγγυημενα 24 Mbit? Ονειρευομαι ε?

ermis333
07-05-08, 09:14
Σίγουρα κάποια παρανόηση εγινε για το οχι ονομαστικη ταχυτητα από τον χρηστη που μας εφερε την ειδηση.
Αποκλειεται να βαλει παντου minidslam για να το δώσει,οποτε αποκλειεται να διαφημιζει οτι θα δινει 24 Mbit εγγυημενα, αν μιλάμε για ADSL φυσικά.
Χαχα.Λετε να βαλει VDSL για να δίνει σχεδον σε όλους εγγυημενα 24 Mbit? Ονειρευομαι ε?

Έχει ήδη διευκρινιστεί το θέμα δεν χριάζεται να το επαναλαμβάνουμε, με το εγγυημένα και όχι ονομαστικά, ήθελε να μας πεί ότι το δίκτυο της Tellas έχει την απαιτούμενη χωρητικότητα να τα σηκώσει τα MBit αρκεί να μπορεί να τα σηκώσει και η γραμμή του εκάστοτε συνδρομητή.

Lagman
07-05-08, 09:26
Φίλος στην Ηλιούπολη περίμενε 3 μήνες να τον ενεργοποιήσουν ... έκανε ακύρωση της αίτησης και σε μια εβδομάδα του είχε ενεργοποιηθεί ο ΟΤΕ ... φαντάζομαι έχει χάσει πολύ κόσμο στην αναμονή και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι...

ermis333
07-05-08, 09:41
Φίλος στην Ηλιούπολη περίμενε 3 μήνες να τον ενεργοποιήσουν ... έκανε ακύρωση της αίτησης και σε μια εβδομάδα του είχε ενεργοποιηθεί ο ΟΤΕ ... φαντάζομαι έχει χάσει πολύ κόσμο στην αναμονή και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι...

Πίστεψέ με αυτό συμαβαίνει σε όλους τους εναλλακτικούς, αν τύχεις σε περίοδο που έχουν τελειώσει τα ελεύθερα ζεύγη τότε την έβαψες.

Από τη στιγμή που χρεώνεσαι αφού ενεργοποιηθείς θα ήταν εντελώς ηλίθιο από τη μεριά των πάροχων να καθυστερούν τις ενεργοποιήσεις :)

Z3RatuL
07-05-08, 10:15
Μωρέ τα SNR/Attenuation να φτιάξουν γιατί λόγω αυτών σερνόμαστε σε games κι ας έχουμε συγχρονίσει σε 12/1.

emeliss
07-05-08, 10:45
Βασικά η Tellas έχεις ίσως το καλύτερο δίκτυο κορμού (backbone) σε σύγκριση με όλους τους εναλλακτικούς, απόσο ξέρω όλες οι επαρχιακές πόλεις είναι συνδεδεμένες με τουλάχιστον 2.5Gbps με το δίκτυο κορμού και μάλιστα χρόνια τώρα.
:rofl::rofl::rofl:

vasiliou
07-05-08, 12:53
Πίστεψέ με αυτό συμαβαίνει σε όλους τους εναλλακτικούς, αν τύχεις σε περίοδο που έχουν τελειώσει τα ελεύθερα ζεύγη τότε την έβαψες.

Από τη στιγμή που χρεώνεσαι αφού ενεργοποιηθείς θα ήταν εντελώς ηλίθιο από τη μεριά των πάροχων να καθυστερούν τις ενεργοποιήσεις :)

Nαι αλλα ρε Ερμι πχ αν πας στον πΟΤΕ σου λέει εκεί εχω δίκτυο adsl και πόρτες, η δεν εχω πόρτες! Ενο εδώ στην τελλας(μιλάω γιαυτην γιατι αυτή έπιασα να το κάνει)
-Τους λες ο τάδε αριθμός εχει κάλυψη για να βάλω το ζιστο? και σου λενε Βεβαίως!!!
Και μετα απο 3-15 μερες που προσπαθείς να μάθεις τι γίνετε με την αίτηση, σου ξεφουρνίζουν ξέρετε δεν υπάρχουν θυρες!

Γιατί δεν λενε απο την αρχη κύριοι έχουμε δίκτυο στην περιοχή σας αλλα προς το παρών δεν υπάρχουν πόρτες ,αν θέλετε κάντε αίτηση!

Και αντε να πιστέψω οτι οταν έκανα την αίτηση υπήρχαν και μετα απο 2-3 τελειώσαν.. αλλα πήρα και τους ψάρεψα και καλά να μου πουν αν μπορώ να βάλω ζιστο και ενο έτριβαν τα χεριά οτι και καλά βρήκαν νεο πελάτη ,οταν τους είπα πόρτες έχετε (και είδε οτι λεει 0 το σύστημα) τα μάσαγε και έλεγε ναι δεν έχουμε τώρα αλλα ανανεώνουμε καθε βδομάδα και τέτοια... Ομως κατι τέτοιο δεν ισχύει μιας και στην Λαμία περιμένω πόρτες πάνω απο μηνά!(απο την αλλη θα μου πεις γιατί δεν φεύγεις... αλλα δεν ειναι εκει το θέμα .. το θεμα ειναι να σταματήσουν να λένε ΜΠΑΡΟΎΦΕΣ)

Mouse Potato
07-05-08, 13:21
η TELLAS αυτη την στιγμη ειναι η μονη που οσα Mbps διαφημιζει πως δινει τοσα κιολας παρεχει!!!
Θα ητανε πολυ ευκολο εδω και καιρο να λανσαρει οπως ολοι εως 24 Mbps(επικοινωνιακο τρικ )
και να μπενεις με 12 (και οχι με 4 οπως αλλοι) αλλα δεν το εκανε και περιμενει την καταλληλη στιγμη που θα μπορει πραγματικα να τα παρεχει.
Εκτος αυτου δεν εχει και τις ιδιες υποδομες με τους υπολοιπους οι οποιες τωρα και με την υποστιριξη της WIND (κοινως χρημα) αναβαθμιζονται ταχυτατα...
Οσο αφορα τωρα το ξημεροβραδιασμα στο τηλεφωνο νομιζω πως αυτα θα ανεικουν στο παρελθον
θα πεταγεσαι μεχρι την γωνια στην WIND και θα τους κανονιζεις real :p

Φίλε μου θα διαφωνήσω. Άμα ψάξεις και λίγο στο forum θα δεις και συγχρονισμούς κάτω από τα 8mbps. Είναι απολύτως λογικό με τον χαλκό + απόσταση + θόρυβο γραμμής να μην μπορείς να πάρεις τα 12 που δίνουν τώρα, πόσο μάλλον τα 24. Ο μόνος τρόπος για να επιτευχθούν τέτοιοι συγχρονισμοί είναι με την τοποθέτηση, όπως αναφέρθηκε, mini dslam σε κάθε γειτονιά. Δε γωρίζω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό αλλά για να μιλάμε για πραγματικά 24mbps η λύση είναι αυτή. Πάντως πολύ καλά τα νέα που μας έφερες κι ας μην έχουμε και 24mbps βρε αδερφέ. ;)

Edit: Δεν είδα ότι είχε κι άλλα ποστς. Και για να μπω στο θέμα


Nαι αλλα ρε Ερμι πχ αν πας στον πΟΤΕ σου λέει εκεί εχω δίκτυο adsl και πόρτες, η δεν εχω πόρτες! Ενο εδώ στην τελλας(μιλάω γιαυτην γιατι αυτή έπιασα να το κάνει)
-Τους λες ο τάδε αριθμός εχει κάλυψη για να βάλω το ζιστο? και σου λενε Βεβαίως!!!
Και μετα απο 3-15 μερες που προσπαθείς να μάθεις τι γίνετε με την αίτηση, σου ξεφουρνίζουν ξέρετε δεν υπάρχουν θυρες!

Γιατί δεν λενε απο την αρχη κύριοι έχουμε δίκτυο στην περιοχή σας αλλα προς το παρών δεν υπάρχουν πόρτες ,αν θέλετε κάντε αίτηση!

Και αντε να πιστέψω οτι οταν έκανα την αίτηση υπήρχαν και μετα απο 2-3 τελειώσαν.. αλλα πήρα και τους ψάρεψα και καλά να μου πουν αν μπορώ να βάλω ζιστο και ενο έτριβαν τα χεριά οτι και καλά βρήκαν νεο πελάτη ,οταν τους είπα πόρτες έχετε (και είδε οτι λεει 0 το σύστημα) τα μάσαγε και έλεγε ναι δεν έχουμε τώρα αλλα ανανεώνουμε καθε βδομάδα και τέτοια... Ομως κατι τέτοιο δεν ισχύει μιας και στην Λαμία περιμένω πόρτες πάνω απο μηνά!(απο την αλλη θα μου πεις γιατί δεν φεύγεις... αλλα δεν ειναι εκει το θέμα .. το θεμα ειναι να σταματήσουν να λένε ΜΠΑΡΟΎΦΕΣ)

Φίλε μου μάρκετινγκ είναι αυτό. Από την στιγμή που θα υπογράψεις θεωρείσαι νέος πελάτης. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος από τον χρόνο αναμονής σηκώνεσαι και φεύγεις, αλλά υπάρχει το potential να κάτσεις. Σ' αυτό νομίζω ποντάρουν (κακώς βέβαια)

v_zalmas
07-05-08, 13:37
να παραθέσω επίσης ότι η "τελλας" αυτή την στιγμή χρησιμοποιώντας το δίκτυο τις δει και wind και το δικό τις...νοικιάζει bandwindth για την διασύνδεση τον κόμβων αλλα και προς ιταλία σε forthnet και hellas on line οι οποιες εταιρίες είναι 2 από τους μεγαλύτερους εταιρικούς πελάτες τις "τελλας"
επίσης θα ήθελα να επιβεβαιώσω το σενάριο που αναφέρει ο φίλος στο πρώτο μήνυμα ως προς τις 13 του μηνα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.