PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέγιστα CFM στα ~12dBa



Athanasios
06-05-08, 22:26
Ψάχνω για 120mm fans που θα κρυώνουν Thermochill PA120.3 (ψυγείο για υδρόψυξη...), άλλα όπως γράφω και στον τίτλο, θέλω να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβα.

Στα 12dBa περίπου, έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε; Εγώ το μόνο που βρήκα είναι το 800rpm Slip Stream (http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=49&products_id=22542&zenid=39acd3f4c88633c99abafdd35328ffce) της Scythe, στα 10.7dbA με 40CFM.


PS: Επίσης, ισχύει ότι αν έχει 1 πηγή ήχου, τότε προσθέτεις +3dBa για κάθε νέα πηγή που βάζεις κοντά στην υπάρχουσα;

PS2: Tα fans δεν χρειάζεται να είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα.

razorblade1100
06-05-08, 23:46
PS: Επίσης, ισχύει ότι αν έχει 1 πηγή ήχου, τότε προσθέτεις +3dBa για κάθε νέα πηγή που βάζεις κοντά στην υπάρχουσα;
αυτο ισχυει με τον διπλασιασμο καθε φορα της πηγης δηλαδη:
1 πηγη πχ 10 dBa
2 πηγες =13 dBa
4 πηγες =16dBa
8 πηγες= 19 dBa
16 πηγες= 22 dBa
32 πηγες = 25 dBa
κτλκτλκτλ
εγω θα παιρνα το scythe που προτεινεις ειναι πολυ καλο,
εγω εχω ενα με 45 CFM στα 18 dBa και δεν ακουγεται οποτε μην ανυσηχεις :oneup:

Athanasios
07-05-08, 00:11
Δηλαδή, αφού το κάθε pa120.3 παίρνει 6 fans (push-pull) και θα έχω διπλό loop, θα έχω 12 πηγές περίπου 20 dBa !?!?!? :(

Και κάτι σχετικό, το πιο αθόρυβο psu στα 800W περίπου τι θόρυβο κάνει; Γιατί αν τα fans στα ψυγεία έχουν 10 dba, και το τροφοτικό έχει 20 dba, δώρον άδωρον (αν και στο νέο τροφοδοτικό θα αλλάξω και το fan του PSU αν είναι πιο θορυβώδες).


PS: Και εγώ έχω κάτι Akasa Amber series (http://www.akasa-europe.com/akasa_english/spec_page/fans/spec_ak_183_l2b.htm)στα 18dba στα 45 CFM... το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν ακούγονται αυτά, ή το fan του τροφοτικού (Zalman 650W αν θυμάμαι καλά). Για αυτό ρωτάω στα 12 dBa, ώστε να είμαι σίγουρος.

razorblade1100
07-05-08, 00:16
θα έχω 12 πηγές περίπου 20 dBa !?!?!?
ναι μην σου φαινεται παραξενο γιατι αν ηταν +3 dBa ανα πηγη ηχου τοτεε σκεψου οτι σε ενα κυκλοφοριακο με 100 αμαξια με 40 (τουλαχιστον ) dBa απο το καθενα θα ειχες +3 επι 100 αρα 300 !!!! dBa πραγμα γελοιο αφου ειναι περισσοτερο απο το boing 747. :lol:
οποτε και 12 πηγες να εχεις μπορει στο τελος το τροφοδοτικο να ακουγεται περισσοτερο.
τωρα τον χαμηλοτερο θορυβο απο PSU δεν ειμαι σιγουρος αλλα υποθετω γυρω στα 18-22 και αυτο (μπορει και να υπαρχουν εξαιρεσεις)

panaiz
09-05-08, 16:47
επισης μην κοιτας μονο τα χαρακτηριστικα που δινουν οι κατασκευαστες αλλα να βλεπεις και reviews και συγκρισης που πιστευω ειναι πιο αξιοπιστα. δες εδω http://www.silentpcreview.com/article695-page1.html για 120mm fans συγκριτικο

Patentman
10-05-08, 12:02
PS: Επίσης, ισχύει ότι αν έχει 1 πηγή ήχου, τότε προσθέτεις +3dBa για κάθε νέα πηγή που βάζεις κοντά στην υπάρχουσα;


Οχι βεβαια!
Οπως σου εξηγησαν καθε 3dB περιπου διπλασιαζεται η ακουστικη πιεση, αλλα οχι οτι ανα νεα πηγη οτι μεταπηδας στο +3dB, δηλαδη στο να διπλασιαζεις τον θορυβο.
Ασε που οι ανεμιστηρες δεν βγαζουν την ιδια συχνοτητα ωστε αυτη να λειτουργησει αθροιστικα.

Εκεινο βεβαια που δεν εχεις υπολογισει ειναι το φαινομενο της φυσαρμονικας.

Ο ανεμιστηρας απο που βγαζει θορυβο;
1. Απο τον τριβεα του αξονα, ειτε ειναι κουζινετο ειτε ειναι ρουλεμαν (με ρουλεμαν κανουν περισσοτερο αλλά αντεχουν περισσοτερο/δεν κολλανε).
2. Απο τον στροβλιλισμο του αερα.

Συνηθως οτι θορυβο ακους προερχεται μονο απο τον τριβεα, αφου το θεμα στροβιλισμου του αερα που αλλαζει την πιεση αερα γυρω του (και ετσι βγαζει ηχο) και παλι καλυπτεται απο τον υψηλοτερο θορυβο του τριβεα.

Παμε στο φαινομενο της φυσαρμονικας.
Μολις βαλεις αυτον τον φαινομενικα αθορυβο ανεμιστηρα σε μια ψυκτρα που εχει πολυ κοντα τα πτερυγια της τοτε λειτουργει σαν φυσαρμονικα. Και οσο πιο στενα αλλά και λεπτα τα πτερυγια τοσο χειροτερα.
Πλεον δεν ακους τον τριβεα μιας και η "φυσαρμονικα" καλυπτει τον θορυβο του τριβεα.

Υπαρχει βεβαια και ο θορυβος απο:
α) Κραδασμους->δημιουργια συντονισμων στα υπολοιπα μερη.
β) Κραδασμους απο φτερωτη που δεν ειναι ζυγισμενη->ανωμαλη λειτουργια και ασταθης ρυθμος περιστροφης ο οποιος δημιουργει αυξομειωσεις στην πιεση (αερα) και δημιουργει μια βαβουρα που την αντιλαμβανομαστε σαν αυξημενο θορυβο.

Παμε τωρα και στο αυτι:
Οταν ακουμε πολλες πηγες ηχου και σε διαφορες συχνοτητες τοτε αντιλαμβανομαστε οτι ο χωρος εχει γεμισει απο 'θορυβο" και αυτη η αντιληψη ειναι σαν να διπλασιαζουμε ή και τριπλασιαζουμε την ενταση του θορυβου αφου κατανταει ενοχλητικος.


Τωρα αν θελεις αθορυβο ανεμιστηρα παρε τους Coolermaster Silent Fan S1 120mm με 4 ευρω ο ενας, και μην ψαχνεις παραπερα.
Εαν τους θες ακομα λιγοτερο θορυβωδες τοτε βαλε τους μια αντισταση των 40Ω ή μια των 60Ω. Που δεν χρειαζονται τιποτα.

SSB
10-05-08, 12:47
Συνηθως οτι θορυβο ακους προερχεται μονο απο τον τριβεα, αφου το θεμα στροβιλισμου του αερα που αλλαζει την πιεση αερα γυρω του (και ετσι βγαζει ηχο) και παλι καλυπτεται απο τον υψηλοτερο θορυβο του τριβεα.

Συμφωνώντας σε όλα τα άλλα, θα μου επιτρέψεις να διαφοροποιηθώ στο παραπάνω. Ο θόρυβος του μηχανισμού ενός fan, εκτός κάποιων εξαιρέσεων ελάχιστα προσθέτει στο σύνολο του noise το οποίο κύρια οφείλεται στο airflow.
Ειδικά μάλιστα όταν μιλούμε για προσπίπτον ρεύμα αέρα σε εμπόδια όπως hsf fins, φίλτρα ή fan protectors, τότε οι στροβιλισμοί που ήδη ανάφερες παύουν να έχουν σταθερή συχνότητα και παράγουν πλήθος χαμηλών και ασύμμετρων αρμονικών που γίνονται αντιληπτές ως θόρυβος.

Όταν μάλιστα μιλάμε για ψήκτρες, ο αέρας που παράγεται οδηγείται από την μεγάλης διαμέτρου εξαγωγή του fan στα μικρής απόστασης fins πράγμα που δημιουργεί το φαινόμενο της σύραγγος, αυξάνεται δηλαδή εκθετικά η ταχύτητά του συνεπώς και συνολικά η ο παραγόμενος θόρυβος.

Εκεί που θα συμφωνήσω ότι παίζει ρόλο ο θόρυβος του μηχανισμού, είναι σε πολύ χαμηλές στροφές, όταν δηλαδή το aiflow είναι τόσο χαμηλό που δεν υπερκαλύπτει το μηχανικό θόρυβο. Αλλά μάλλον σήμερα δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα καθώς ακόμα και τα εξαιρετικά "θορυβώδη" Delta, ADDA κλπ χρησιμοποιούν μεν ball bearing αλλά καμμιά σχέση με τα παλαιότερα bb που έκαναν σαν δίχρονη μηχανή.

Τέλος κάτι σχετικά με την εξαίρεση στα παραπάνω δηλαδή τον παθητικά δημιουργούμενο θόρυβο, αυτόν ειδικά που δημιουργείται από χαμηλής συχνότητας ταλαντώσεις του fan οι οποίες και μεταδίδονται στο case ή την ψήκτρα.
Το πρόβλημα αυτό κύρια οφείλεται στα μαγνητικά carriers των μηχανισμών, στις πόσες δηλαδή ενεργές ή παθητικές μαγνητικές ή ηλεκτρομαγνητικές ζώνες που έχει ο κάθε μηχανισμός. Ένας "τετράπολος" μηχανισμός με ανάπτυξη πόλων ανά τεταρτημόριο στροφής δημιουργεί ταλαντώσεις μισής συχνότητας από έναν με τις διπλάσιες ζώνες και ταυτόχρονα οι ταλαντώσεις αυτές έχουν το διπλάσιο πλάτος ταλάντωση, διπλάσια δηλαδή παθητική κινητική ενέργεια.

Αυτή η ενέργεια μεταφέρεται σχεδόν αυτούσια στη "λαμαρίνα", κάνοντάς της να αντηχεί σε συχνότητα (RPM/μαγνητικούς πόλους)*2 (π.χ. 2500/4*2=1250hz). Δυστυχώς οι συχνότητες αυτές είναι και πολύ υψηλές ώστε να μπορούν απο αποσβεστούν με absorbers όπως φλάντζες ή βίδες σιλικόνης, και ταυτόχρονα πολύ χαμηλές ώστε να χρησιμοποιηθούν hf-neutral υλικά στο fan-cage.

Οπότε η μόνη λύση παραμένει η μη χρησιμοποιήση τέτοιων fans όπου τουλάχιστον η ησυχία είναι το ζητούμενο. Δυστυχώς όμως οι παραπάνω θορυβώδεις μηχανισμοί, είναι οι μόνοι που σε συνεργασία με κατάλληλες έλικες μπορούν να δημιουργήσουν πραγματικά ισχυρή στατική πίεση αέρα, πράγμα απαραίτητο σε ορισμένες εφαρμογές (π.χ. cpu coolers).

Τελειώνοντας θα τολμήσω να προτείνω και κάποια fans. Προσωπικά βρήκα τα Scythe S-Flex εξαιρετικά λόγω του ότι συνδυάζουν το Fluid Dynamic Bearing μηχανισμό με μεγάλο mtbf και τρομερά χαμηλά παραγόμενες ταλαντώσεις. Ακόμα όμως και με αυτά τα fan είναι προτιμότερη η αγορά ταχύτερων (π.χ. SFF21F-1600rpm) και η υποοδήγησή τους σε 800-1000rpm αντί της απευθείας χρήσης ενός SFF21D 800rpm. Έχω παρατηρήσει ότι σε αυτή την περίπτωση οι ταλαντώσεις είναι προσεγγιστικά έως και 50% μικρότερου πλάτους, κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο ειδικά σε αλουμινένια κουτιά (λόγω ιδοσυχνότητος του αλουμινίου).

Πάντως αν και προτείνω Scythe σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο όταν μιλάμε για στατική πίεση, για ψύξη δηλαδή CPU heatsink, ειδικά όταν αυτή έχει μικρή απόσταση fins. Σε αυτή την περίπτωση ή βάζουμε ένα SFF21F στις 1300 τουλάχιστον στροφές ή διαλέγουμε κάτι άλλο. Tί όμως και πόσο θα ακούγεται;

Πάντως για να απαντήσω και στον αρχικό poster, δεν θα πρότεινα το "Slip stream". Στο συγκεκριμένο μοντέλο οι πτέρυγες της έλικας είναι πολλές και πολύ μαλακές με αποτέλεσμα την απόσβεση μεν του noise αλλά το ανύπαρκτο σχεδόν static pressure. Αυτό και μόνο το καθιστά ακατάλληλο τουλάχιστον για ψυγείο υδρόψυξης. Πάρε ένα S-Flex 1600rpm υποοδήγησέ το στις 1000rpm και θα είναι μια χαρά, ίδια ή λίγο περισσότερα cfm αλλά πολύ καλύτερη ή για την ακρίβεια "υπαρκτή" στατική πίεση.

Patentman
10-05-08, 13:19
Το ιδιο ειπα στο θεμα "περι φυσαρμονικας".

petasis
11-05-08, 02:32
Δες και κατά scythe και noctua μεριά...
Επίσης υπάρχει και το www.silentpcreview.com, που πρόσφατα δοκίμασε αρκετά μοντέλα scythe.

Athanasios
11-05-08, 10:36
Πάντως για να απαντήσω και στον αρχικό poster, δεν θα πρότεινα το "Slip stream". Στο συγκεκριμένο μοντέλο οι πτέρυγες της έλικας είναι πολλές και πολύ μαλακές με αποτέλεσμα την απόσβεση μεν του noise αλλά το ανύπαρκτο σχεδόν static pressure. Αυτό και μόνο το καθιστά ακατάλληλο τουλάχιστον για ψυγείο υδρόψυξης. Πάρε ένα S-Flex 1600rpm υποοδήγησέ το στις 1000rpm και θα είναι μια χαρά, ίδια ή λίγο περισσότερα cfm αλλά πολύ καλύτερη ή για την ακρίβεια "υπαρκτή" στατική πίεση.
Αυτό που λες πάντα με προβλημάτιζε... γιατί να πάρω 1600rpm και να το ρίξω στις 1000rpm, και να μην πάρω απευθείας 1000rpm, αφού τα CFM θα είναι και στις δύο περιπτώσεις ίδια; Και για το συγκεκριμένο S-flex, πόσα dba θα βγάζει στις 1000rpm;

Επίσης, για τα PA120.3 και για τα loops που προορίζονται, χρειάζομαι τουλάχιστον 80 CFM. Όμως για 80 CFM το πιο "αθόρυβο" fan είναι γύρω στα 50 dBa... το γεγονός ότι ρίχνω συνειδητά τα CFM στα ~40 (ώστε να πέσουν και τα dba) το αντισταθμίζω εν μέρει με την push & pull διάταξη.

Πάντως είναι γεγονός ότι το θέμα του θορύβου και πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας είναι υποκειμενικό. Προσωπικά (για να καταλάβετε την "εμμονή" μου στα >14dba fans) στο 1ο υδρόψυκτο που έκανα είχα βάλει κάτι 120mm ThermalTake Thunderblade (ή κάπως έτσι), μια χαρά τα CFM, άλλα μόλις τα άναψα μόνο που δεν έπεσα από την καρέκλα... σαν να απογειονόταν κανένα jet μου φάνηκε.

tedd
11-05-08, 11:01
Αυτό που λες πάντα με προβλημάτιζε... γιατί να πάρω 1600rpm και να το ρίξω στις 1000rpm, και να μην πάρω απευθείας 1000rpm, αφού τα CFM θα είναι και στις δύο περιπτώσεις ίδια; Και για το συγκεκριμένο S-flex, πόσα dba θα βγάζει στις 1000rpm;



Για λόγους ευελιξίας, θα προτιμούσα έναν με πολλές στροφές και να τον έριχνα παρακάτω λόγω ότι το καλοκαιρι με τις υψηλές θερμοκράσιες μπορω να βελτιώνω την ψύξη περισσότερο αυξάνοντας τις στροφές του ανεμιστήρα.

SSB
11-05-08, 13:58
Αυτό που λες πάντα με προβλημάτιζε... γιατί να πάρω 1600rpm και να το ρίξω στις 1000rpm, και να μην πάρω απευθείας 1000rpm, αφού τα CFM θα είναι και στις δύο περιπτώσεις ίδια; Και για το συγκεκριμένο S-flex, πόσα dba θα βγάζει στις 1000rpm;
Φίλε Athanasie, θα συμφωνήσω με ότι ήδη απάντησε ο tedd, είναι περισσότερο θέμα ευελιξίας. Πολλές φορές είναι προτιμότερο να έχεις απόθεμα στροφών και ισχύος για όταν και αν χρειαστεί.
Το συγκεκριμένο fan (SFF21F) στις 900rpm αποδίδει περίπου 35cfm αλλά σχεδόν αθόρυβα. Σύμφωνα με αυτό το review (http://www.silentpcreview.com/article695-page5.html) αποδίδει αρκετά περισσότερο αλλά τουλάχιστον σε δικές μου δοκιμές με ένα μικρό εργαστηριακό ανεμόμετρο δεν είδα περισσότερα από 35cfm σε ανοιχτή ροή. Πάντως καθημερινά χρησιμοποιώ δεκάδες τέτοια fan σε 800-1000rpm και σε πολλά projects με πολύ καλά αποτελέσματα. Χώρια που το mtbf των S-Flex είναι υπερδιπλάσιο των περισσοτέρων άλλων fans της κατηγορίας, κάτι που τουλάχιστον εμένα δεν με αφήνει αδιάφορο καθώς τα χρησιμοποιώ και σε projects στα οποία δεν έχω εύκολη πρόσβαση.



Επίσης, για τα PA120.3 και για τα loops που προορίζονται, χρειάζομαι τουλάχιστον 80 CFM. Όμως για 80 CFM το πιο "αθόρυβο" fan είναι γύρω στα 50 dBA... το γεγονός ότι ρίχνω συνειδητά τα CFM στα ~40 (ώστε να πέσουν και τα dba) το αντισταθμίζω εν μέρει με την push & pull διάταξη.
Δυστυχώς για πραγματικά >80cfm θα πρέπει να "ζήσεις" με θόρυβο της τάξης >40 dBA, εκτός φυσικά και αν πιστεύεις τα ψεύτικα specifications και τις "ανοησίες" που δηλώνουν κάποιοι pc-oriented κατασκευαστές ή reviewers για fans με δεκάδες cfm και ανύπαρκτο θόρυβο...

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αυτό που λέμε "μαγική συνταγή". Η απόδοση σε cfm και static pressure είναι πάντοτε ανάλογη των στροφών του fan και φυσικά του παραγόμενου θορύβου. Από προσωπική μου πείρα, και όχι αποκλειστικά σε pc fans, αυτό που λέμε υψηλής απόδοσης fan με χαμηλό θόρυβο δεν υπάρχει και οι διαφορές μεταξύ των fans τουλάχιστον όσο αφορά τον θόρυβο είναι ελάχιστες, όσο μένει φυσικά σταθερή η ζητούμενη απόδοση σε airflow και pressure.
Άσε που όταν μιλούμε για 80-90cfm, και μόνο ο θόρυβος του airflow από τη φύση του, ακόμα και αν υποθετικά δεν υπήρχε κινητήρας, υπερβαίνει τα 45dBa.

Πάντως αν μπορείς να ζήσεις με >45dBA τότε δοκίμασε κανένα Delta AFB1212xx στα 25 ή 38mm και θα λύσεις για πάντα το πρόβλημα των CFM, αλλά καλού - κακού πάρε και μερικά ζευγάρια ...ωτασπίδες :)

Ένα άλλο εξαιρετικά ενδιαφέρον, ισχυρό και σχετικά χαμηλού θορύβου fan που επίσης χρησιμοποιώ χρόνια τώρα είναι το ADDA AD1212LS-A71GL (http://www.addausa.com/specifications/92-120.pdf) (1800rpm, 72cfm, 34.4 dBA). Αν και ελαφρώς πιο θορυβώδες από ότι δηλώνει ο κατασκευαστής παράγει περισσότερο από τα 72cfm και με πολύ καλή πίεση. Προσωπικά είναι το μόνο fan που ποτέ δοκίμασα και δίνει περισσότερο από 70cfm όντας ταυτόχρονα εντός λογικών ορίων θορύβου. Δεν θα το έβαζα σε cpu cooler καθώς παρουσιάζει ελαφρώς αυξημένες στρεπτικές ταλαντώσεις χαμηλής συχνότητας αλλά σε άλλης χρήσης radiators λειτουργεί άψογα.
Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν θα το βρεις ετοιμοπαράδοτο στην Ελλάδα, αλλά βέβαια μπορείς να το παραγγείλεις από το εξωτερικό. Γενικώς ρίξε μια ματιά στο προηγούμενο pdf σε όλα τα fans εκτός ίσως αυτών με ball bearing καθώς τα ADDA με τέτοιο κινητήρα είναι πολύ θορυβώδη.

A_gamer
11-05-08, 14:05
Εγώ το μόνο που βρήκα είναι το 800rpm Slip Stream της Scythe, στα 10.7dbA με 40CFM.

Σύμφωνα με το Silent PC Review η σειρά Slip Stream είναι κορυφαία, πάρε λοιπόν αυτόν και στην ανάγκη κάνε και undervolt.

Όσο για τροφοδοτικό, έχω ακούσει τα καλύτερα για τα Corsair (τα οποία τα φτιάχνει η Seasonic).

razorblade1100
11-05-08, 14:07
Αυτό που λες πάντα με προβλημάτιζε... γιατί να πάρω 1600rpm και να το ρίξω στις 1000rpm, και να μην πάρω απευθείας 1000rpm, αφού τα CFM θα είναι και στις δύο περιπτώσεις ίδια; Και για το συγκεκριμένο S-flex, πόσα dba θα βγάζει στις 1000rpm;

Επίσης, για τα PA120.3 και για τα loops που προορίζονται, χρειάζομαι τουλάχιστον 80 CFM. Όμως για 80 CFM το πιο "αθόρυβο" fan είναι γύρω στα 50 dBa... το γεγονός ότι ρίχνω συνειδητά τα CFM στα ~40 (ώστε να πέσουν και τα dba) το αντισταθμίζω εν μέρει με την push & pull διάταξη.

δεν θα ηταν πιο ευκολο να παρεις ανεμηστηρα στα 140mm και να τον προσαρμοσεις στο κουτι με κανα mod?
π.χ. SHARKOON CASE FAN 140MM POWER 1500RPM (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804049)
η
SHARKOON CASE FAN 140MM MIDRANGE 1200RPM (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804050)

και να τους ριξεις επειτα τις στροφες για καπως λιγοτερη φασαρια (αν και ειναι ηδη 27-33 dBa :hmm:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.