PDA

Επιστροφή στο Forum : Mobile Connect Card



Gio Alex
07-05-08, 10:36
Έχοντας ταλαιπωρηθεί αρκετά από το Vodafone ADSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164975 και http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194204) αποφάσισα να κάνω διακοπή, αφού φως δεν υπήρχε στον ορίζοντα. Μαζεύω τον εξοπλισμό και τους απλήρωτους λογαριασμού και πάω στο κατάστημα που είχα κάνει την σύνδεση. Λέω στον υπάλλητο το και το, μιλάει στο τηλέφωνο με τα κεντρικά και μου προτείνει να μου δώσουν την κάρτα με το πάγιο που έχω τώρα, με απεριόριστο όγκο και χωρίς άλλη χρέωση μέχρι να ολοκληρωθεί η σύνδεσή μου. Καλά, του λέω, θα το σκεφτώ. Παίρνω στο 13830, με συνδέουν με το τμήμα του ADSL, τους ξαναλέω την ιστορία και μου λέει ναι, την δίνουν την κάρτα ΔΩΡΕΑΝ μέχρι να ολοκληρωθεί η σύνδεση, χωρίς πάγιο. Μα κυρία μου, ο υπάλληλος μου είπε ότι θα πληρώνω το πάγιο που έχω μέχρι τώρα. Μάλλον λάθος θα έκανε ή δεν θα κατάλαβε καλά. Την ρωτάω αν μπορώ να έχω αυτούς τους όρους εγγράφως (μην τυχών γίνει καμία στραβή και τρέχουμε μετά), με βάζει στην αναμονή και μετά μου λέει ότι γίνεται, απλά αν θέλω πρώτα τους όρους και μετά να μου την στείλουν την κάρτα θα καθυστερήσει, εκτός αν θέλω κάρτα και όρους μαζί. Πρώτα όροι κ μετά κάρτα της λέω. Οκ, θα αποσταλούν ταχυδρομικώς στην διεύθυνση που έχετε δηλώσει.

Έχει κανένας γνώμη/εμπειρία επί του θέματος?

tassos1978
07-05-08, 12:50
Φίλε είναι δωρεάν, έχει πάρει πολύς κόσμος, προχώρα άφοβα γιατί καμοιά άλλη εταιρία δεν παρέχει τέτοια υπηρεσία και μάλιστα δωρεάν.
(Αν είχα καλό 3G σήμα στην περιοχή θα παρακαλούσα να μου συμβεί κι εμένα! :P )

vaggouras
20-05-08, 22:27
κανονικά οι χρεώσεις αυτής της κάρτας είναι πολύ υψηλές αφού είναι για ειδικές περιπτώσεις και όχι συνήθως για να την χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης που κατεβάζει ταινίες κτλ κτλ.Ωστόσο είναι μια λύση για να μπει στο internet μέχρι να πραγματοποιηθεί η κανονική σύνδεση.Δεδομένου ότι χάνει αρκετά λεφτά η εταιρία με την δωρεάν χορήγησή της,είναι ένα από τα θετικά στοιχεία της αφού δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει(ακόμα κι αν ευθύνεται η ίδια για την καθυστέρηση και όχι ο ΟΤΕ).Οπότε αν δε θες να διακόψεις είναι μια καλή προσωρινή και εντελώς τσαμπέ λύση.

gmitsiou
21-05-08, 21:04
Φίλε Gio Alex δε υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να φοβάσαι. Η Vodafone στους συνδρομητές που έχουν κάνει αίτηση για internet και έχει καθυστερήσει η υλοποίηση της σύνδεσης, προκειμένου να εξυπηρετήσει τους συνδρομητές της, δίνει μια κάρτα vmc(vodafone mobile connect) που λειτουργεί ασύρματα χωρίς καμία χρέωση και χωρίς κανένα πάγιο.
Σαν πρόγραμμα και σαν κάρτα έχει παγιο, αλλά εκτός από περιπτώσεις που είναι σαν την δικιά σου, σου την δίνουν με την μορφή χρησιδανεισμού, όσο καιρό απαιτείται να συνδεθεί η σύνδεση του internet.
Οπότε δεν χρειάζεται φόβος και υπόνοια για το οτιδήποτε.

jimarass
25-05-08, 01:47
Για άλλη μια φορά vodafone rules!! Για να δούμε και τους άλλους!!

mbartsas
27-05-08, 15:34
Ναι φίλε και εμένα μου ειχαν δώσει το VMC για διαρκια 3 μηνών που ειχε πρόβλημα η συνδεση μου. Σε όλη αυτή την διάρκεια ερχόντουσαν οι λογαριασμοί του VMC, (κατι 5.500€) αλλα μαζί ερχόταν και πιστοτικά οπότε ουδέν πρόβλημα. Βέβαια εχθές μου ήρθε λογαριασμός για τους μήνες εκείνους τα 32,50€ του παγιου που εχω κανονικα, αν και μου είχαν πει οτι δεν θα χρειαστεί να πληρώνω ούτε αυτά και αυτές τις μέρες προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω.

gmitsiou
27-05-08, 23:32
Καλησπέρα φίλε mbartsas,
σχετικά με τα 32,50 ευρώ που σου έρχονται να ξέρεις ότι θα γίνουν πίστωση, αν και εξυπακούεται.Εκτός τούτου, θα σε παρακαλέσω να κάνεις ένα τηλέφωνο στο 13830 να καταγράψουν το ζήτημα σου(για να είσαι πλήρως κατοχυρωμένος ότι κάλεσεςαπό την πλευρά σου)καθώς και επίσης να πας σε ένα κατάστημα να κάνεις αίτημα αμφισβήτησης.Να ξέρεις ότι όλα αυτά πιστώονται αυτόματα από τα μηχανογραφημένα συστήματα της εταιρείας αλλά κάνε αυτά τα δύο πραγματάκια για καλό και για κακό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.