PDA

Επιστροφή στο Forum : Η γνώμη σας για τίς διακοπές ρεύματος στις μεγάλες πόλεις ??



ibok
28-09-03, 11:58
Θα ήθελα την γνωμη σας ,διότι εμένα κατι περίεργο μου μυρίζει.
Ξεκίνησε το πανηγύρι από Ν.Υόρκη ακολούθησε το Λονδίνο μετά το Παρίσι και χθές πήγε στην Ιταλία.
Λέω και εγώ με το παρανοικό μου μυαλό : Bρε λές να εχουν φτιάξει κανα όπλο οι Αμερικλάνοι (ΟΧΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ) και να κάνουν τις δοκιμές τους και στο τέλος να γίνει κανα Blackout ψιλο παγκόσμιο ή έστω σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ευρώπης και γιά ξεκάρφωμα και σε κανα δυό τρεις των
Η.Π.Α. και να ρίξουν τον χαβαλέ εκει που θα τους βολεύει???
Εμένα αυτα που μας λένε τα Ελληνικά Μέσα εννημέρωσης ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Ζητάω εκ των προτέρων μιά συγνώμη μπας και παρα ειμαι ΠΑΡΑΝΟΙΚΟΣ.

nevian
28-09-03, 12:36
Μην το παρατραβάμε το 'σενάριο'...

Οι υποδομές ηλεκτρικού ρεύματος σε Ευρώπη αλλά και Αμερική έχουν φτάσει πλέων σε οριακό σημείο... ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΖΗΤΗΣΗ, ιδιαίτερα ξαφνικά 'peaks' αφού δεν έχουν φτιαχτεί για πολλά χρόνια παραγωγικές μονάδες ικανές να καλύψουν τις ανάγκες των κατανλωτών που αυξάνονται σχεδόν εκθετικά.

Για να γίνω πιο σαφής τα εργοστάσια πυρηνικής ενέργειας κλείνουν (και ορθά κάνουν κατά τη γνώμη μου) το ένα μετά το άλλο αλλά οι μονάδες με βάση το πετρέλαιο ή το φυσικό αέριο δεν επαρκούν για να καλύψουν τα κενά που δημιουργούνται). Για ανανεώσιμες πηγές ενέργειας ας μη το συζητάμε ακόμη...

Στην Ιταλία δημιουργήθηκε ένα τρελό 'peak' διότι χτές είχαν μια ολονύχτια εκδήλωση με ανοιχτά μουσεία, υπαιθριες εκδηλώσεις με αποτέλεσμα να καταρεύσει η γραμμή εισαγωγής ρεύματος από τη Γαλλία...

Κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί και σε εμάς αφού εν μέρη εισάγουμε ρεύμα από Ιταλία (αν και έχουμε σταματήσει αφού δεν φτάνει για αυτούς πλέων), από λοιπές Βαλκανικές χώρες και φυσικά από Τουρκία...

Η εγχώρια παραγωγή ΔΕΝ φτάνει να καλύψει τις ανάγκες μας και αν ποτέ κάποια από αυτές τις γραμμές 'κοπεί' θα έχουμε και εμείς τα ίδια αποτελέσματα, blackout σε πολλές περιοχές της Ελλάδας κλπ...

Αλλά εμείς έχουμε 'συνηθίσει' με την ΔΕΗ οπότε δεν τους πολυενδιαφέρει αν συμβεί η όχι... Μας έχουν δεμένους με το μονοπόλιο... Τώρα σους Ολυμπιακούς αν δείτε να κόβεται το ρεύμα σε πειροχές εκτός Ολυμπιακών πόλεων θα ξέρετε το γιατί...

yiapap
28-09-03, 13:02
Τώρα σους Ολυμπιακούς αν δείτε να κόβεται το ρεύμα σε πειροχές εκτός Ολυμπιακών πόλεων θα ξέρετε το γιατί...
Ωραίο αυτό το σενάριο... Δε φτάνει που τα τελευταία χρόνια έχουν μείνει στο συρτάρι τόσα και τόσα έργα χάριν των Ολυμπιακών, το μόνο που μας έλειπε είναι να έχουμε και ρεύμα με το δελτίο!!!

Κανένα ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος κανείς;;;;;;;
:cry:

xlntstay
01-10-03, 01:57
Με Βλεπω με ηλιακους συλλεκτες.Ειδα κατι σωστα συστηματακια στην ΔΕΘ και γουσταρα.Ετσι και αλλιως Ηλιο εχουμε,ΔΕΗ εχουμε(δηλαδη δεν εχουμε),λεφτα δεν εχουμε,αναγκες ηλεκτρικες εχουμε,αυτο ειναι λοιπον 2 ζευγη ηλιακων συλλεκτων σαν αυτους των θερμοσιφωνων και εχεις λεει το ρευμα για ολη την μερα με ολες τις μικρες ηλεκτρικες συσκευες(τηλεοραση,Η/Υ,κ.λ.π.)αλλα και ψυγειο και ηλεκτρικη κουζινα για 4 ωρες(4 ωρες για την κουζινα ) :) .
Μετα βαζουμε και ενα "αιολικο" και αρχιζουμε και πουλαμε. :)

blizard
01-10-03, 04:39
Πολυ ενδιαφερον αυτο με τους ηλιακους συλλεκτες.
Παλια ειχα και ενα κολιμα με την "αυτονομια" σε ενα σπιτι...νερο βροχης-φαγητο απο τον κηπο- ηλεκτρικο με γενητρια η συλλεκτες!!!

Αν και τωρα με το dsl εχουν αλλαξει τα πραγματα...δεν μπορω να με φανταστω χωρις αυτο :roll:

ibok
01-10-03, 08:33
Αυτό που περιγράφετε πιό πάνω ειναι κατά την γνώμη μου "ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΠΙΤΙ" αυτόνομο πέρα ως πέρα,εκτός απο ΟΤΕ.
Το έχω και εγώ αυτό το κόλημμα,αλλά αν μένεις σε πολυκατοικία ειναι ψιλοδύσκολο,αν ομως εισαι από τους τυχερούς και μένεις σε μονοκατοικία (με μικρό) κήπο εισαι στην ιδανική φάση.Μόνον που ειναι χοντροακριβά αυτά που χρειάζονται.(εκτός και αν εχω χάσει επεισόδεια στις τιμές).

maria
01-10-03, 10:18
Ειναι πολυ ακριβα!!Το μονο υλοποιημενο αυτονομο σπιτι με ηλιακους που ξερω στην Ελλαδα ειναι στο Αγιο Ορος οπου εχουν βαλει 2 συλλεκτες 1Χ5 για να εχουν ρευμα κυριως το βραδυ και για την αντλια νερου.Το προβλημα δεν ειναι μονο στις τιμες(γιατι αυτο ειναι εφαπαξ κοστος) αλλα κυριως στις μπαταριες αποθηκευσης και στα αλλα τεχνικα που δεν ξερω καλα (διατηρηση τασης κτλ).Το σκηνικο με το τελος αναπτυξης νεων τεχνολογιων της ΔΕΗ το ειδατε?Που διεταξε ο Τσοχατζοπουλος διακοπη του και επιστροφη των χρηματων και η ΔΕΗ ειπε οχι? 8O

ibok
01-10-03, 12:36
Και νομίζω (αν κάνω λάθος διωρθώστε με) πως η ΔΕΗ κυρίως αυτή σου δημιουργεί ΑΠΕΙΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
Διότι σκεφτείτε να βάλει ενα 10-15% των κατοίκων της Ελλάδας τέτοιες συσκευές και ξαφνικά να πεί στην ΔΕΗ ελάτε και πάρτε το ρολόι σας ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΠΛΕΟΝ.
Τι έχει να γίνει και πόσα φράγκα θα χαθούν για το Ελληνικό ΔΗΜΟΣΙΟ που εχει συνηθίσει να ξεσκίζει εμάς τους πολίτες του.
Ε ρε γλέντια.!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Gothic
01-10-03, 13:37
Έχω κόλλημα και εγώ με αυτόνομη ενέργεια... Τουλάχιστον εδώ και 15 χρόνια έχουμε καταργήσει το πετρέλαιο για ζεστό νερό και θέρμανση και έχουμε καθαρό αέριο. Τώρα που περνάνε γραμμές θα σταματήσω επιτέλους να κουβαλάω και τις μπουκάλες :?
Ένα σπίτι που δουλεύει με ηλιακή και αιολική ενέργεια (άντε και wireless internet με IP telephony για να πάρει και τον μπουλελέουρα ο πΟΤΕς) θέλω, πολλά ζητάω; Μπουχου. Στην ιδανική χώρα ζούμε για αυτά (εκτός του internet). Αλλα είχε δείξει παλιά το ΝΕΤ πώς η ΔΕΗ γειώνει περίτεχνα τις εναλλακτικές πηγές ενέργειας οπότε τι να λέμε.
Που θα πάει, θα μειωθούν οι τιμές σε σημείο που θα συμφέρει να χρησιμοποιείς εναλλακτικές -δωρεάν- πηγές και θα βγάζεις την χασούρα σε 2 χρόνια. Θα γυρίσει ο τροχός...

maria
01-10-03, 13:49
Υπαρχουν 2 αιολικα παρκα(δε λεω που)που παραγουν το 20% της ετησιας καταναλωσης της περιοχης που βρισκονται.Η Ε.Ε. υποχρεωνει και επιδοτει τη χρηση 17% επι της συνολικης καταναλωσης απο ηπιες μορφες ενεργειας(αιολικα, υδροηλεκτρικα, ηλιακα)αλλα η ΔΕΗ της περιοχης αξιοποιει μονο το 17 ή και λιγοτερο % γιατι τα παρκα ειναι ιδιωτικα και πρεπει να πληρωνουν τον ιδιωτη!Κι αν ο ιδιοκτητης ειχε πληρη αποσβεση των παρκων θα εφτιαχνε και τριτο!Επισης στην Πτολεμαιδα το νερο που χρησιμοποιειται για την ψυξη των τουρμπινων διοχετευεται σε ολο το νομο Κοζανης (η λεγομενη τηλεθερμανση) και ετσι σχεδον κανενας δεν καει πετρελαιο.Το ιδιο συστημα εφαρμοστηκε σε μια τεχνικη σχολη στην Αθηνα οπου τα παιδια συνδεσαν το σχολειο με το συστημα ψυξης ενος διπλανου εργοστασιου.Και τελος ολο το ηλεκτρικο συστημα του ΤΕΙ Κοζανης εχει κατασκευαστει (μετα απο πτυχιακη μελετη φοιτητων του) ετσι ωστε να εχει τον μεγιστο φωτισμο με την μικροτερη καταναλωση.Καπου αλλου ειχα αναφερει και για τα φιλτρα της ΔΕΗ αλλα ας μην το σκεφτομαι καλυτερα :x

sonic
01-10-03, 14:22
Did you know ....ότι ηθέλαν να φτιάξουν αιολικό πάρκο στην Εύβοια και δεν ηθέλαν οι κάτοικοι γιατι λέει ότι προκάλει στειρότητα στα πρόβατα 8O , το άκουσα στο ραδιόφωνο, και στο ίδιο ρεπορτάζ έλεγε οτι αντίστοιχα στην Ολλανδία οι αγρότες έχουν απο μια ανεμογεννήτρια στο κτήμα τους και το ρεύμα που τους περισεύει το πουλάνε......αυτά!

Αλλά για τα μπλάκ ούτ μπορεί να γίνονται και για άλλους λόγους, το ξέρετε ότι στην Αμερική εξετάζουν σχέδιο για να ανοίξουν νέα πυρηνικά εγροστάσια ενέργειας? Τι καλύτερο απο ένα μπλακ ουτ για να δείξουμε οτι υπάρχει πρόβλημα...........αλήθεια βρήκαν γιατι έγινε?Δεν νομίζω!

ibok
01-10-03, 15:02
Μα για αυτό ξεκίνησα με τις παρανοικές μου σκέψεις sonic.!!!!!!
Όσο για τα πυρηνικά εργοστάσια μ΄άρεσε που κάποιος φίλος στην αρχή είπε πως αυτά τα μπλακ αουτ έγιναν διότι έχουν κλείσει πυρηνικά εργοστάσια.
ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ να μην γράψω τίποτε περί αυτού.

sonic
01-10-03, 15:18
Ibook είναι σίγουρο (σχεδόν) οτι για τέτοιους λόγους έγινε, αν φτιαχτούν πυρηνικά εργοστάσια τα λεφτά πάνε στους κολλητούς, like the Iraqi war, you know :wink:

sonic
01-10-03, 15:31
Α και το πιο ωραίο.... Μπους ο νεότερος έχει στο Τexas(s) ένα υπέροχο σουπερ οικολογικό ράντζο, χωρίς πλάκα τωρα 8O

hippie
01-10-03, 15:56
Α και το πιο ωραίο.... Μπους ο νεότερος έχει στο Τexas(s) ένα υπέροχο σουπερ οικολογικό ράντζο, χωρίς πλάκα τωρα 8O


καπου το διαβασα και εγω αυτο για το οικολογικο ραντσο του, στο οποιο δεν χρησιμοποιειται καθολου πετρελαιο... 8O

παντως, το ραντσο μπορει να ειναι οικολογικου τυπου, αλλα ειναι fully armed... (μην ξεχνιομαστε ) :wink:

τωρα αν βρισκονται αποθηκευμενα και καποια (τακτικα) οπλα μαζικης καταστροφης (πυρηνικα η βιολογικα) δεν ειμαι σιγουρος... :cry:

ibok
01-10-03, 16:47
Βρε την κουφα......τσα.,βρε το ατιμούλικο το ηλίθιο που το κάνανε και ΠΛΑΝΗΤΑΡΧΗ.
Μπορει να εχει μπόμπες οικολογικές μωρε!!!!!!! :P :twisted:

sonic
01-10-03, 16:53
Μπορει να εχει μπόμπες οικολογικές μωρε!!!!!!!

Ναι, απο αυτές που σκοτώνουν μόνο πετρελαιάδες :D

elias24
01-10-03, 17:53
Εγώ λέω είναι άτομα που θέλουν να κάνουν την πλάκα τους, κάτι σαν τους HACKERS του web και τους virus creators. Αυτό το hacking δε πρέπει να είναι και ιδιαίτερα δύσκολο για κάποιον που ξέρει τα κατατόπια στα δίκτυα ηλεκτροδότησης.
Πραγματικά είναι πολύ μεγάλη πλάκα αν το κάνεις. Τους αλλάζεις τα φώτα στην κυριολεξία. Και γύρευε πόσο κοστίζει το κάθε δευτερόλεπτο διακοπής ηλεκτροδότησης στη Νέα Υόρκη. . . , αν σε πιάνανε, θα σε είχανε . . .

sonic
01-10-03, 21:10
Η αλήθεια είναι οτι ο elias24 έχει ένα δίκιο, αλλά απο την άλλη είναι πολύ "ευτυχής" η συγκηρία για τους κατασκευαστές των προαναφερθέντων πυρηνικών σταθμών για να είναι κάποιοι απλοί hackers, το εν λόγω σχέδιο κατασκευής είχε συζητηθεί λίγο πριν το συμβάν :idea:

The truth is out there......

maria
02-10-03, 10:31
Για αυτους που δεν εμπιστευονται ουτε τον ισκιο τους:
http://www.iridescent-publishing.com/msccont.htm
Αν σας αρεσει το διαβασμα ριξτε μια ματια.

hippie
02-10-03, 19:53
...The truth is out there......


protected by a web of lies... :wink:

wizardsl
03-10-03, 23:32
Den trexei tipota, to elegxw.

@ ADSLgr.com All rights reserved.