PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με HOL στους Αμπελοκηπους ???



christo
07-05-08, 15:05
Ρε παιδια τις τελευταιες 5 μερες (μια βδομαδα) παρατηρω το εξης εκει που ειμαι online και ολα ειναι μια χαρα (μεχρι στιγμης δεν υπηρχε το παραμικρο προβλημα) ξαφνικα η ενδειξη δεξια στην μπαρα
χαμηλα (στο tray) απο τις 2 οθονες με την μπαλα γινετε αλλες φορες μονο δυο οθoνες ή δυο οθονες με θαυμαστικο (!) του testing No internet

Λοιπον προσπαθω να βρω τι φταιει, κοιταω στην καρτα δικτυου ,στελνει πακετα αλλα δεν λαμβανει
αρα δεν νομιζω να ειχει προβλημα η καρτα ,εκανα και ping ΟΚ! (επισης καποιες φορες που γινοταν κατι τετοιο εκανα το εξης, παταγα απενεργοποιηση (της καρτας) το αφηνα λιγο εκανα ενεργοποιηση και τσουπ "online", αυτο δεν επιανε παντα)
Αλλες φορες επρεπε απλα να κλεισω το net faster για λιγο , να το ξανανοιξω και ολα ΟΚ, online again

Να αναφερω οτι οταν εμενα-μενω σε κατασταση offline δεν γινοταν online απο μονο του (αυτοματα), οπως ειπα και πριν επρεπε να κανω κατι απο τα παραπανω (θελω να πω οτι δεν εκανε διακοπες η συνδεση , γιατι οταν κανει νομιζω οτι μπαινει και αυτοματα στο νετ)

Τωρα τελευταια ομως μενω offline συχνα και γι αυτο ρωταω εσας. Πιστευω πως ειναι συνδυασμος και του net faster και της hol αν και νομιζω περισσοτερο κολλαει το router (net faster) απο το να εχω προβλημα με την hol

Τα φωτα σας ???Τι να φταιει??? Ευχαρηστω...... (αυτα τα λιγα)

Laptop ,vista 32, net faster , dslam αμπελοκηπων (γηροκομειο)

........Auto merged post: christo added 4 Minutes and 15 Seconds later........

Επισης ειδα στο site της HOL αυτο

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Τρίτη 6 Μαΐου 2008 από τη 07:00 μέχρι τις 08:30 θα πραγματοποιηθούν έκτακτες εργασίες συντήρησης στο δίκτυο της hellas online.
Οι παραπάνω εργασίες αναμένεται να προκαλέσουν ολιγόλεπτες διακοπές σε χρήστες τηλεφωνίας του ιδιόκτητο δικτύου της hellas online σε περιοχές της Αττικής.

aa144
07-05-08, 15:10
Συνδέσου με καλώδιο Ethernet.

christo
07-05-08, 15:14
Με ethernet ειμαι . Συγνωμη ξεχασα να το αναφερω...Αλλα ειδα οτι τις μερες που ειχα προβλημα η hol εκανε εργασιες Αν και ειχα μια απο τα ιδια και σημερα πριν απο λιγο...

aa144
07-05-08, 15:16
Τότε είναι θέμα Hol. Στην περιοχή σου φαίνεται να έχουν χρονίζον πρόβλημα.

christo
07-05-08, 15:44
Εγω μεχρι στιγμης δεν ειχα .Οπως ειπα πιστευω οτι μαλλον ειναι θεμα net faster
μερικες φορες (τι μερικες , παντα )δεν μπορω να κανω login στο router
Περιμενω να δω αν κι αλλοι εχουν προβληματα με το net faster και θα βγει κανα καινουργιο FIRMWARE (FIRMWARE VERSION: 1.28.A) Καιρος τους ειναι.......

treli@ris
07-05-08, 15:52
Σε εμενα παντως απο τη στιγμη που αναβαθμισα το firmware της απλης "φριτεζας" επαψαν και οι αποσυνδεσεις αλλα και οι χαμηλη ταχυτητα. Οχι οτι ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα αλλα ετσι για το γαμωτο ;)

christo
07-05-08, 16:03
δεν ξερω αν δινουν φριτζ τωρα πια ... δεν νομιζω ...

treli@ris
07-05-08, 16:05
δεν ξερω αν δινουν φριτζ τωρα πια ... δεν νομιζω ...

Δεν νομιζω, ισως μονο αν το ζητησεις. Εγω το εχω απο την παλια 4αρα και παιζει αψογα

christo
07-05-08, 16:09
ΩΧ ολος ο μαης θα ειναι ετσι
Ανακοίνωση Τεχνικών Εργασιών - Αττική

ΧΑΜΟΣ......

aa144
07-05-08, 17:34
Δεν μπαίνει στο μενού του ρούτερ σου, επειδή πρέπει να κάνει resolve τη διεύθυνση και επειδή δεν επικοινωνεί με τους DNS servers της Hol, δεν μπαίνει, περιμένοντας απάντηση.

Αν κόψεις τη γραμμή DSL από το ρούτερ σου, βγάζοντας το καλώδιο για να μην (νομίζει ότι) έχει Internet, τότε θα μπει αμέσως στο μενού του.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 23 Seconds later........

Και ΦΡΙΤΣ να είχες, το ίδιο θα συμπεριφερόταν, δεν θα έμπαινε στο μενού του. Βέβαια αν βρεις ΦΡΙΤΣ δεν είναι κακή ιδέα να το δοκιμάσεις, αφού σε σχετικά καλές γραμμές λειτουργεί πολύ καλά.

christo
07-05-08, 19:22
Λες ε ??? Βεβαια οπως ειπα και πριν ειδα οτι η HOL κανει Τεχνικες Εργασιες και ισως να επιρεαζει...
Ισως κολλαει το router ... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.