PDA

Επιστροφή στο Forum : το pc στην κατάψυξη



Σελίδες : [1] 2 3

THEONE
07-05-08, 16:21
παιδιά έχετε σκεφτεί ποτέ να βάλετε ένα pc μέσα σε έναν καταψύκτη ?
θα μπορούσαμε να έχουμε μονό την μητρική και ότι βρίσκεται πάνω σε αυτή μέσα στον καταψυκτη
και τα DVD-RW, HARD DISC, POWER BUTTON. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ, έξω από αυτόν, τι λέτε ?
φανταστείτε τι κέρδος θα έχετε από θερμοκρασία---> επίδοση--->απόδοση--->ησυχία--->overclocking:oneup:
θέλω να μου πείτε γνώμες, απόψεις,Ιδαίες.........

giannhs1984
07-05-08, 16:23
εγω λεω να το βουτηξεις σε λαδι
θερμοκρασια επιδοση αποδση ησυχια και αμα εχεις p4 northwood ψηνεις και κανα αβγο
τουλαχιστον αυτο το εχουν κανει..

giwrgosth
07-05-08, 16:28
Ποιος σου είπε ότι θα δουλέψει στους μείων τόσους βαθμούς? Τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έχουν προδιαγραφές όσο αφορά τη μίνιμουμ θερμοκρασία λειτουργίας. Σε απλή ψύξη ναι, θα δουλέψει. Φυσικά όμως θα δουλέψει για μερικές ώρες/μέρες, μετά θα καταστραφεί από την υπερβολική υγρασία που υπάρχει στο ψυγείο.
Σε λάδι ναι θα γίνει καλή ψύξη. Υπάρχει ειδικό λάδι μη αγώγιμο κατάλληλο για ψύξη ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.

THEONE
07-05-08, 16:39
Ποιος σου είπε ότι θα δουλέψει στους μείων τόσους βαθμούς? Τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έχουν προδιαγραφές όσο αφορά τη μίνιμουμ θερμοκρασία λειτουργίας. Σε απλή ψύξη ναι, θα δουλέψει. Φυσικά όμως θα δουλέψει για μερικές ώρες/μέρες, μετά θα καταστραφεί από την υπερβολική υγρασία που υπάρχει στο ψυγείο.
Σε λάδι ναι θα γίνει καλή ψύξη. Υπάρχει ειδικό λάδι μη αγώγιμο κατάλληλο για ψύξη ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.

αν βουτήξουμε το σύστημα σε λάδι ( ας είναι και σπορέλαιο, λάδι είναι μη αγώγιμο και αυτό ) και το στεγανωποιησουμε με σιλικόνη τότε δεν θα έχει ΑΠΟΛΎΤΩΣ κανένα πρόβλημα με την υγρασία :oneup:

Hodad
07-05-08, 16:41
Έτοιμος είμουν να σου πω για την υγρασία που πολύ σωστά είπε ο Γιώργος.

Ησυχία δεν θα έχεις. Εμένα πάντως το ψυγείο δεν είναι αθόρυβο.
Για να μην πω για την κατανάλωση.

Τώρα όσον αφορά τις επιδόσεις μπορεί να είσαι γκαντέμης και να πέσεις σε καναν επεξεργαστή με cold bug.

Κάπου είχα δει (δεν θυμάμαι το url αυτή τη στιγμή ούτε μπορώ να το βρω) έναν κύβο ψύξης που είχε φτιάξει γνωστός overclocker (ο No_name) για να benchαρει.

Από όποια άποψη να το δεις αυτό με τον καταψύκτη ούτε γίνεται ούτε συμφέρει.

Αν θες extreme ψύξη για επεξεργαστή πάρε ένα phase αν και πάλι κάποια στιγμή ο επεξεργαστής θα παραδώσει πνεύμα.

........Auto merged post: Hodad added 1 Minutes and 27 Seconds later........


αν βουτήξουμε το σύστημα σε λάδι ( ας είναι και σπορέλαιο, λάδι είναι μη αγώγιμο και αυτό ) και το στεγανωποιησουμε με σιλικόνη τότε δεν θα έχει ΑΠΟΛΎΤΩΣ κανένα πρόβλημα με την υγρασία :oneup:

Ούτε λειτουργικός θα είναι ο υπολογιστής θα είναι ούτε αξίζει τον κόπο.

Μόνο για την πόρωση του πράγματος αξίζει.

psolord
07-05-08, 16:41
Η ζέστη που παράγουν τα κυκλώματα σε αντιπαράθεση με την ψύξη που υπάρχει στο ψυξείο θα δημιουργήσουν σταγόνες, που θα βραχυκυκλώσουν το σύμπαν. Όχι σε ώρες/μέρες που λέει ο φίλος γιώργος, σε λεπτά/ώρες! Αμα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο θα το είχαν ήδη παράξει τα σαίνια του hardware. Θα βάζαμε και την coca-cola μας μέσα, πάνω στο HDD που θα γινόταν και ραφάκι του ψυγείου!:lol:

Gordito
07-05-08, 16:42
....ι γνωστός overclocker (ο No_name) για να benchαρει.
...


Kατσε ρε, αυτος ειναι γνωστος...... editor.:p

giwrgosth
07-05-08, 16:43
αν βουτήξουμε το σύστημα σε λάδι ( ας είναι και σπορέλαιο, λάδι είναι μη αγώγιμο και αυτό ) και το στεγανωποιησουμε με σιλικόνη τότε δεν θα έχει ΑΠΟΛΎΤΩΣ κανένα πρόβλημα με την υγρασία :oneup:
Η απάντηση είναι εδώ:

Η ζέστη που παράγουν τα κυκλώματα σε αντιπαράθεση με την ψύξη που υπάρχει στο ψυξείο θα δημιουργήσουν σταγόνες, που θα βραχυκυκλώσουν το σύμπαν.

THEONE
07-05-08, 16:45
Αν θες extreme ψύξη για επεξεργαστή πάρε ένα phase αν και πάλι κάποια στιγμή ο επεξεργαστής θα παραδώσει πνεύμα.
.

τι είναι αυτό ? κανε το ποιο λιανα μπας και καταλαβω

psolord
07-05-08, 16:46
Βασικά υπάρχει και η άλλη λύση. Να το βουτήξεις μέσα σε διάφανο δοχείο με λάδι , να το σφραγίσεις και μετά να το βάλεις στην κατάψυξη! Αμάτο?

giwrgosth
07-05-08, 16:47
Βασικά υπάρχει και η άλλη λύση. Να το βουτήξεις μέσα σε διάφανο δοχείο με λάδι , να το σφραγίσεις και μετά να το βάλεις στην κατάψυξη! Αμάτο? :rofl: :respekt:

THEONE
07-05-08, 16:49
Η ζέστη που παράγουν τα κυκλώματα σε αντιπαράθεση με την ψύξη που υπάρχει στο ψυξείο θα δημιουργήσουν σταγόνες, που θα βραχυκυκλώσουν το σύμπαν.
:lol:

αφού θα είναι περιτριγυρισμένο από λάδι
αρα δεν θα υπάρχει αέρας για να γίνει νερό !!!!!!!!!!!!!!!!!

psolord
07-05-08, 16:49
αν βουτήξουμε το σύστημα σε λάδι ( ας είναι και σπορέλαιο, λάδι είναι μη αγώγιμο και αυτό ) και το στεγανωποιησουμε με σιλικόνη τότε δεν θα έχει ΑΠΟΛΎΤΩΣ κανένα πρόβλημα με την υγρασία :oneup:

Αχαχα! Δεν το είχα δει αυτό! Πανω στο ποστάρισμα....:oops:! Σορυ!

giwrgosth
07-05-08, 16:51
Σιλικόνη πάνω σε λάδι δεν... Κάτι σαν το διάολο με το λιβάνι ένα πράμα!

psolord
07-05-08, 16:51
:rofl: :respekt:

Αυτό είχε πει και ο theone αλλα δεν το είδαμε πάνω στο ποστάρισμα. Καταχωρήθηκε πάνω που γράφαμε! :lol:

Hodad
07-05-08, 16:51
Kατσε ρε, αυτος ειναι γνωστος...... editor.:p

Λες να είναι ο ίδιος!!?? :biggrin:

@THEONE


Phase change (http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_cooling#Phase-change_cooling)

Στην ουσία ψυγείο είναι κι αυτό.

THEONE
07-05-08, 16:52
Αχαχα! Δεν το είχα δει αυτό! Πανω στο ποστάρισμα....:oops:! Σορυ!

μην προτρέχει το χέρι πριν από το μάτι:down:

psolord
07-05-08, 16:58
μην προτρέχει το χέρι πριν από το μάτι:down:

Σιγά ρε παλικάρι μου. Ακόμα δεν γράφτηκες θα μας βάλεις και χέρι? Κουλάρισε λίγο. Μπα σε καλό σου.

CORDOBAN
07-05-08, 17:00
μπορεις να ανοιξεις έναν λακο και να τον θάψεις στο χώμα, καθως το χωμα έχει σταθερη θερμοκρασια παντου( 50-60 ποντους απο την επιφάνεια ),και έχεις διπλο συμφέρον γιατι όταν σου χαλασει δεν χρειαζεται να το πετάξεις.:):oneup:

THEONE
07-05-08, 17:03
επίσης θέλω να ξέρετε πως όταν βάλεις το λάδι στην κατάψυξη τότε το λάδι ΠΑΓΏΝΕΙ--->γίνεται ΣΤΈΡΕΌ
αυτό σημαίνει πως θα είναι σαν να έχεις το PC σε ένα τσιμέντο που να χει συνεχώς θερμοκρασία -10 με -20 !!!!!!!!!!!
ΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΙΟ ΚΑΛΌ !!!!!!!!!!

giannhs1984
07-05-08, 17:25
και φυσικα οταν αρχισετε το oc
βαλρτε του τρια πενταλ
γκαζι φρενο συμπλεκτη μην χαθει κανα watt εκεινη την ωρα δεν λεει

SSB
07-05-08, 17:28
Μόνο που το λάδι ψύξης, ακόμα και το εξειδικευμένο για κυκλώματα ισχύος, άσχετα με την αγωγιμότητά του εξακολουθεί να έχει χωρητικότητα κάτι που κάνει ακατάλληλο για πλήρη ...εμβάπτιση ολόκληρου του board. Η παρασιτική χωρητικότητα που θα αναπτυσόταν κάποια στιγμή θα δρούσε είτε ως εικονικό LC cirquit που θα αλλοίωνε τα clock waves, είτε ως capacitance bridge μεταξύ των HF timers και των γραμμών ground.

Υπάρχει ψυκτικό λάδι που έχει μικρό (όχι μηδενικό) συντελεστή χωρητικότητας αλλά και πάλι δεν θα έκανε, καθώς έστω και αυτός ο μικρός συντελεστής θα επηρέαζε σε μεγάλο βαθμό. Χώρια από αυτό, το λάδι από μόνο του δεν ψύχει, απλά εξισώνει τη θερμοκρασία του "θερμού" υλικού με αυτήν του περιεχόμενου περιβάλλοντος χώρου εντός δηλαδή του κέλυφους της "ψύκτρας". Αυτός είναι και ο λόγος που κύρια χρησιμοποιείται για την ψύξη ασύμμετρων γεωμετρικά και θερμικά υλικών όπως μετασχηματιστές, κινητήρες, διόδους, γέφυρες κλπ. Φυσικά και πάλι απαιτείται η εξωτερική προσθήκη ψυκτρών για την τελική αποβολή της θερμότητας.

ZackNV
07-05-08, 18:02
Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον να δοκιμάσουμε είναι να τον βάζαμε δίπλα στο κλιματιστικό (ή να εγκαθιστούσαμε ένα κλιματιστικό κοντά του). Αυτό σίγουρα θα έριχνε αρκετά την θερμοκρασία και χωρίς προβλήματα υγρασίας. Το περασμένο καλοκαίρι που έκανα κάτι πειράματα στο Μάτλαμπ και ήμουν Ελλάδα (θυμάστε φαντάζομαι τι θερμοκρασίες πιάσαμε τότε) το εφάρμοσα σε κάποιο βαθμό. Επειδή όμως ήταν πιο πρακτικό να τον έχω στο γραφείο πάνω, τον ανέβαζα κοντά στο κλιματιστικό στα διαλλείματα να κουλάρει λιγάκι. Δεν ξέρω αν βοήθησε την απόδοση αλλά σίγουρα δεν μου κάηκε!

Hodad
07-05-08, 18:07
Πολύ ρεύμα για το τίποτα, πραγματικά.
Καλό είναι να είναι όσο πιο δροσερό το εσωτερικό του υπολογιστή μας αλλά μην φτάνουμε και στα άκρα.

cranky
07-05-08, 18:56
Βασικά υπάρχει και η άλλη λύση. Να το βουτήξεις μέσα σε διάφανο δοχείο με λάδι , να το σφραγίσεις και μετά να το βάλεις στην κατάψυξη! Αμάτο?
...ή σε δοχείο με παραφλού.

euri
07-05-08, 19:08
Μήπως να το πήγαινα όλο το θέμα στο Fun Section; :mrgreen:

giwrgosth
07-05-08, 20:03
Μήπως να το πήγαινα όλο το θέμα στο Fun Section; :mrgreen:
Τελικά μάλλον εκεί είναι η θέση του ;) Αλλά που ξέρεις? Μπορεί μέσα από την κουβέντα να κάνουμε καμιά μεγάλη ανακάλυψη, πχ τίποτα στρογγυλό που θα κυλάει :p

Patentman
07-05-08, 20:53
Ξεκιναμε απο τα βασικα. :p

Αναλογως την καταψυξη.
Αν ειναι μικρης ισχυος ο συμπιεστης τοτε δεν θα προλαβαινει να ψυξει το συστημα.

Παμε στα βαθια.
Βαθιας καταψυξεως ή απλος καταψυκτης;
-18, -25 ή -40 βαθμους;

Παμε στην λυση της μονωσης.
Λιπος φωκιας. Χοντρη στρωση και ειναι ετοιμο.

Εναλλακτικα μπαινει και στον φουρνο.


Μήπως να το πήγαινα όλο το θέμα στο Fun Section; :mrgreen:

Νομιζω πως εδω περιοριζεται το θεμα.
Στο Fun Section θα ειχε περισσοτερη τυχη σε πρωτοτυπες ιδεες.

Μετα θελουμε εναν τολμηρο και γενναιο να κανει την δοκιμή.


ΥΓ. υπαρχει και η λυση του peltier.
Ειχα εναν επεξεργαστη στους -6 idle και 0 βαθμους full load. Χτυπησε τρελο ρεκορ σε εναν PIII 600E cA2 @1072 post, 1028 benchable, 1000 stable, αφηνοντας τον δευτερο να ειναι αιωνες πισω (ο cA2 εφτανε με (τρελη) αεροψυξη μεχρι 800 κατι, βια 850).
Ειχα χρησιμοποιησει food grade σιλικονη και καλη μονωση για να αποφυγω τα δυσαρεστα της υγροποιησης και "μονο" εναν 72W peltier αλλά εχοντας τροποποιησει δυο ΑΤ τροφοδοτικα με ρυθμιζομενη ταση (ο δικος μου peltier ηθελε συγκεκριμενη ταση, αλλοι θελουν συγκεκριμενο ρευμα (αμπερ).
Για τους σημερινους επεξεργαστες χρειαζονται μεγαλα peltier, πανω απο 120W και πιθανοτατα να μπουν σε σειρα (το ενα πανω απο το αλλο).
Ομως μετα θελεις μια ψυκτρα που να μπορει να ψυξει τοσο τα ιδια τα peltier αλλά και τον επεξεργαστη (να αποροφαει ολη αυτη την θερμοτητα).
Οποτε θελεις υδροψυξη και μαλλιστα ενεργη, δηλαδη το νερο να ψυχεται απο peltier τα οποια με την σειρα τους θα ψυχονται απο τεραστιες ψυκτρες.

Εναλλακτικα για την ενεργη ψυξη της υδροψυξης βαζεις παγακια μεσα στο δοχειο νερου και προσθετεις πριν λιωσουν.
Οσο και να φαινεται αστειο το εχω κανει. :biggrin:
(με απλη υδροψυξη οπου και δουλευε σαν ενα κανονικο PC ετρεχε στα 952Mhz stable)

:rofl:

CORDOBAN
07-05-08, 21:12
Πλάκα στην πλάκα ελπιζω αυτα που γράφονται(π.χ. καταψυξη,λάδια κ.τλ.π. ) να τα λέτε για πλάκα και να μην τα κανει κάποιος .

euri
07-05-08, 21:19
Μήπως να βάλω και καμιά επιγραφή "Ανευθυνόμαστε για τυχόν ζημιές και καταστροφές"; :mrgreen: :mrgreen:

Tiven
07-05-08, 21:25
εγω λεω να το βουτηξεις σε λαδι
θερμοκρασια επιδοση αποδση ησυχια και αμα εχεις p4 northwood ψηνεις και κανα αβγο
τουλαχιστον αυτο το εχουν κανει..

Είχα κάνει κάτι τέτοιο κάποτε ... κατά λάθος βέβαια..

Λάδωνα ένα από τα ανεμιστηράκια αλλά έβαλα πάρα πολύ λάδι κάτω από την τάπα , χωρίς να το κοιτάξω. Μόλις άρχισε να γυρνάει ψέκαζε λάδι μέσα στο κουτί , στην κυριολεξία :rofl:

Γυρνούσε πολύ γρήγορα γιατί το είχα σε τροφοδοσία 18v με μετασχηματιστή. ( η περιέργεια σκότωσε τη γάτα :whistle: )

razorblade1100
08-05-08, 00:15
Γυρνούσε πολύ γρήγορα γιατί το είχα σε τροφοδοσία 18v με μετασχηματιστή. ( η περιέργεια σκότωσε τη γάτα )
και τι εγινε χαλασε το pc? :p

Tiven
08-05-08, 00:49
και τι εγινε χαλασε το pc? :p

Όχι , το καθάρισα :rofl:

Βέβαια , η μία 6600 ( τις έχω sli σε εκείνο το pc ) από εκείνη την μέρα έως και σήμερα (πάνω από 1 χρόνο) κάνει θόρυβο :rofl:

cranky
08-05-08, 01:19
Μάλλον λάδωμα θα θέλει. :rofl:

Tiven
08-05-08, 02:26
Μάλλον λάδωμα θα θέλει. :rofl:

κι'άλλο ? :rofl::rofl::rofl:

THEONE
08-05-08, 10:26
παιδιά είστε εκτός θέματος
εγώ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΏ και δεν κάνω πλάκα
έχω σκαφτεί να το κάνω........
απλά θέλω να σκεφτείτε και να μου πείτε κάνοντας αυτό
ποιοι κίνδυνοι υπάρχουν και αν μπορούμε να τους προσπεράσουμε
και αν το καταφέρουμε θα έχουμε ένα πραγματικά φανταστικό αποτέλεσμα με σχετικά λίγο κόστος !!!!!!!!!
και κομμένες οι μ@λ@κιες μιλάω σοβαρά !!!!!!!!!!!!!!
:mad:

euri
08-05-08, 10:28
Θα πρότεινα να διαβάζατε λίγη Θερμοδυναμική ;)

giwrgosth
08-05-08, 10:39
παιδιά είστε εκτός θέματος
εγώ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΏ και δεν κάνω πλάκα
Να σου πω κάτι, μιας και το επάγγελμά μου είναι ηλεκτρονικός και αυτό που μας απασχολεί κυρίως είναι η ψύξη των μηχανημάτων που δουλεύουμε και είναι πομποί ραδιοφωνίας και τηλεόρασης, όπου οι θερμοκρασίες είναι μεγάλες, 24ώρη λειτουργία, σε περιβάλλον άστα να πάνε, θερμοκρασίες χώρου από -10 έως +60 κάποιες φορές.
Οι ζημιές είναι κυρίως λόγω της θερμοκρασίας, οπότε όπως μπορείς να καταλάβεις υπάρχουν πολλές εταιρείες που ασχολούντε με το θέμα αυτό και το μόνο που χρησιμοποιούν εδώ και δεκαετίες είναι αερόψυξη και πρόσφατα με τους solid state πομπούς υδρόψυξη. Αν υπήρχε άλλος τρόπος ψύξης να είσαι σίγουρος ότι θα τον είχαν ανακαλύψει, όμως ο αέρας και το νερό είναι μονόδρομος.
Εννοείτε πως στους χώρους που στεγάζοντε απαγορεύετε δια ροπάλου ο κλιματισμός για λόγους υγρασίας, έτσι η ψύξη του χώρου γίνετε μόνο με ροή αέρα.
Λάδι για ψύξη μόνο παλιότερα και σε κάποια παθητικά εξαρτήματα, καθώς και αυτό δεν κάνει δουλειά. Αν λοιπόν νομίζεις πως όλοι αυτοί δεν σκέφτηκαν άλλους τρόπους ψύξης, όπως αυτοί που λες, τότε τι να πω, δοκίμασέ το και καλή επιτυχία!

ZAGNA
08-05-08, 10:51
Να σου πω κάτι, μιας και το επάγγελμά μου είναι ηλεκτρονικός και αυτό που μας απασχολεί κυρίως είναι η ψύξη των μηχανημάτων που δουλεύουμε και είναι πομποί ραδιοφωνίας και τηλεόρασης, όπου οι θερμοκρασίες είναι μεγάλες, 24ώρη λειτουργία, σε περιβάλλον άστα να πάνε, θερμοκρασίες χώρου από -10 έως +60 κάποιες φορές.
Οι ζημιές είναι κυρίως λόγω της θερμοκρασίας, οπότε όπως μπορείς να καταλάβεις υπάρχουν πολλές εταιρείες που ασχολούντε με το θέμα αυτό και το μόνο που χρησιμοποιούν εδώ και δεκαετίες είναι αερόψυξη και πρόσφατα με τους solid state πομπούς υδρόψυξη. Αν υπήρχε άλλος τρόπος ψύξης να είσαι σίγουρος ότι θα τον είχαν ανακαλύψει, όμως ο αέρας και το νερό είναι μονόδρομος.
Εννοείτε πως στους χώρους που στεγάζοντε απαγορεύετε δια ροπάλου ο κλιματισμός για λόγους υγρασίας, έτσι η ψύξη του χώρου γίνετε μόνο με ροή αέρα.
Λάδι για ψύξη μόνο παλιότερα και σε κάποια παθητικά εξαρτήματα, καθώς και αυτό δεν κάνει δουλειά. Αν λοιπόν νομίζεις πως όλοι αυτοί δεν σκέφτηκαν άλλους τρόπους ψύξης, όπως αυτοί που λες, τότε τι να πω, δοκίμασέ το και καλή επιτυχία!

Θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου σε αυτό. Ίσα ίσα που στα server rooms υπάρχει απαραιτήτως ένα air-condition για λόγους εννοείται θερμοκρασιακούς αλλά και αφύγρανσης.

giwrgosth
08-05-08, 11:06
Θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου σε αυτό. Ίσα ίσα που στα server rooms υπάρχει απαραιτήτως ένα air-condition για λόγους εννοείται θερμοκρασιακούς αλλά και αφύγρανσης.
Δε διαφωνώ, άλλωστε και εμείς αρκετές φορές βάζουμε κλιματιστικά όταν ο χώρος είναι τέτοιος που η θερμοκρασίες δεν μπορούν να πέσουν με την απλή ροή αέρα. Το ότι το κάνουμε όμως δε σημαίνει ότι είναι και σωστό!

ZAGNA
08-05-08, 11:14
Εντάξει είναι γεγονός το ότι η απλή ροή αέρα είναι η καλύτερη λύση στην καταπολέμηση της αυξημένης θερμοκρασίας αλλά σε περιπτώσεις που αυτό δεν αρκεί είναι περιορισμένες οι επιλογές :( Η air-condition ή περισσότερες ντουλάπες με λιγότερα εσωτερικά switch / server .

THEONE
08-05-08, 12:04
τελικά πιστεύετε πως αυτό δεν γίνεται ?

ZAGNA
08-05-08, 13:21
Το θέμα της υγρασίας που θα δημιουργηθεί είναι απαγορευτικό για αυτή την ιδέα φίλε μου. Στο λέω κατά 98%

CORDOBAN
08-05-08, 14:28
συγνωμη αλλά ποιος ο λόγος να κάνεις τέτοιες πατέντες ?τι μηχάνημα έχεις?
η υγρασια μπορει ναλυθει αρκει να έχεις ενα ανεμιστηρα αρκετα δυνατό(συστημα no frost) αλλά τα καλώδια απο που θα τα περάσεις????
και γενικα δεν βρισκω τον λογω να κάνεις τετοια πράγματα τα οποια θα σου στοιχησουν σε εξοπλισμο,
το λάδι όπως προειπε καποιος πολυ σωστα έχει χωριτικότητα οπότε είναι ακατάλληλο,υπάρχουν βέβαια λάδια για τέτοια δουλεια που ψυχουν λυχνίες πομπων(ΑΜ) αλλά όχι με άμεση επαφη.
Γενικά σαν ηλεκτρονικος και εγώ σε συμβουλευω να μην κάνεις τέτοιες αλχημείες διοτι θα σου στοιχήσουν ακριβά και σε εξοπλισμο αλλά και γενικά στο μηχάνημα σου.
Βάλε ένα καλο ανεμιστηράκι (ειναι λιγο θορυβόδες βέβαια ) αλλά είναι η σίγουρη λύση.
Αλλιως βρές ένα παλιο φορτηγο και πάρε το intercooler απο πάνω και βάλτο:p

Τι μηχάνημα έχεις??????

giannhs1984
08-05-08, 14:33
Δε διαφωνώ, άλλωστε και εμείς αρκετές φορές βάζουμε κλιματιστικά όταν ο χώρος είναι τέτοιος που η θερμοκρασίες δεν μπορούν να πέσουν με την απλή ροή αέρα. Το ότι το κάνουμε όμως δε σημαίνει ότι είναι και σωστό!
η μελετη πρεπει να ειναι σωστη
παραδειγμα ο σερβερ της forthnet
σταθερα το room στους 23 βαθμους χωρις υγρασια
τωρα για καταψυκτες και πρασινα αλογα το μονο που θα γινει θα ειναι ενα μεγαλο μπαμ καιισως να πιασει κανα καλωδιο φωτια και να εχουμε αλλα μετα..
λαδι και παλι λαδι κανεις οσο oc θες και δεν καταλαβαινει τιποτα

manolism3
08-05-08, 14:45
Ζητείται επειγόντως ψυχίατρος στο ADSLGR η κατάσταση είναι σοβαρή.:worthy::clap:

Tiven
08-05-08, 14:50
Ζητείται επειγόντως ψυχίατρος στο ADSLGR η κατάσταση είναι σοβαρή.:worthy::clap:

Φάε λάδι κι' έλα βράδυ , που λέμε :rofl::rofl::rofl:

Hodad
08-05-08, 17:11
http://www.awardfabrik.de/forum/showthread.php?t=2923
Έχει φτάξει και ένα άλλο από plexi αν δεν κάνω λάθος.

ΤΗΕΟΝΕ μου φαίνεται δεν ξέρεις πόσο καίει το ψυγείο και το air-condition.
Αυτά που λες ακόμη και να γίνονταν θα ήταν ασύμφορα οικομικά και πρακτικά.

NT1G
08-05-08, 17:15
Το κόλπο πάντως με το λάδι νομίζω το είχαν κάνει στο tomshardware και δούλεψε. Τώρα για πόσο άντεξε το pc...:)

Hodad
08-05-08, 17:21
Με το λάδι γίνεται. Είχα διαβάσει και ένα άρθρο πριν καμιά δεκαριά χρόνια.
Φαντάσου να θέλεις να βάλεις ένα δίσκο παραπάνω όμως. Ασύμφορο πρακτικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.