PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί bloated εφαρμογών...



DrEthernet
07-05-08, 10:13
Το παρόν είναι προϊόν διάσπασης από το MSN Messenger for mac - Κάμερα


Στα windows ειναι τοπ απο ευχρηστια κλπ.
Δεν ξερω βεβαια πως τα παει απο αποψη βιντεοκλησεων , αλλα γενικοτερα απο ευχρηστια και λοιπες δυνατοτητες ειναι κορυφη.
Αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που εχει επικρατησει (εκτος απο τον προφανεστατο , που ειναι οτι ειναι ενσωματωμενο και για αυτο το πρωτοχρησιμοποιουν ολοι)




Υ.Γ.: Η εκδοση msn για mac δεν εχει καμμια σχεση με αυτη των windows.
(οπως αντιστοιχα και το itunes για windows, που ειναι ενα πολυ βαρυ προγραμμα και με πολλα bug )

Δεν υπάρχει πρόγραμμα της Microsoft, είτε για Windows (και τα ίδια τα Windows), είτε για Mac, που να μην είναι βαρύ και γεμάτο bugs, συμπεριλαμβανόμενου και του Messenger που κατά την ταπεινή μου γνώμη έχει επικρατήσει για τον προφανέστερο λόγο.

iced
07-05-08, 10:22
Δεν υπάρχει πρόγραμμα της Microsoft, είτε για Windows (και τα ίδια τα Windows), είτε για Mac, που να μην είναι βαρύ και γεμάτο bugs, συμπεριλαμβανόμενου και του Messenger. lol lol lol lol:respekt:

haHa
07-05-08, 13:31
Δεν υπάρχει πρόγραμμα της Microsoft, είτε για Windows (και τα ίδια τα Windows), είτε για Mac, που να μην είναι βαρύ και γεμάτο bugs, συμπεριλαμβανόμενου και του Messenger ....


No comments...

RyDeR
07-05-08, 13:41
Δεν υπάρχει πρόγραμμα της Microsoft, είτε για Windows (και τα ίδια τα Windows), είτε για Mac, που να μην είναι βαρύ και γεμάτο bugs, συμπεριλαμβανόμενου και του Messenger που κατά την ταπεινή μου γνώμη έχει επικρατήσει για τον προφανέστερο λόγο.

Ε και τι να κάνουμε; Να μην τα δουλεύουμε; :hmm:


Βρές καλύτερο (καλύτερο πραγματικά όμως πρόγραμμα... όχι βγάλε εκείνο, το άλλο, το παρα-άλλο) για MSN, για Office και πρότεινέ τα για να τα δουλέψουμε αν είναι. ;)

manosdoc
07-05-08, 13:45
Δεν υπάρχει πρόγραμμα της Microsoft, είτε για Windows (και τα ίδια τα Windows), είτε για Mac, που να μην είναι βαρύ και γεμάτο bugs, συμπεριλαμβανόμενου και του Messenger που κατά την ταπεινή μου γνώμη έχει επικρατήσει για τον προφανέστερο λόγο.

Βαρύ ;
Δηλαδή το msn το θεωρείς βαρύ και buggy ;
Το Office 2003 και 2007 βαρύ ;
Τα Vista βαριά ;

Μάλλον έχεις καιρό να τα χρησιμοποιήσεις.
Για Bugs μην αρχίσουμε flame υπάρχουν από το Linux ως και σε OSX.
Καλή χρυσή η Apple, την χρησιμοποιώ αλλά μην βγάλουμε και αρχίσουμε τα Vista Suckzzz, M$ Windoze και ιστορίες για παιδάκια.

Anyway, όλα trend είναι.
Όπως και ο Intel Core στα Mac, όπως και το msn, όπως και το iTunes, όπως ο FF.
Επιλογές παντού υπάρχουν.

DrEthernet
07-05-08, 13:50
Ε και τι να κάνουμε; Να μην τα δουλεύουμε; :hmm:


Βρές καλύτερο (καλύτερο πραγματικά όμως πρόγραμμα... όχι βγάλε εκείνο, το άλλο, το παρα-άλλο) για MSN, για Office και πρότεινέ τα για να τα δουλέψουμε αν είναι. ;)

Ακριβώς επειδή οι περισσότεροι αυτά χρησιμοποιούν, θέλοντας και μη, η MS συνεχίζει να αναπτύσει και να πουλάει bloated software.

........Auto merged post: DrEthernet added 1 Minutes and 38 Seconds later........


Βαρύ ;
Δηλαδή το msn το θεωρείς βαρύ και buggy ;
Το Office 2003 και 2007 βαρύ ;
Τα Vista βαριά ;.

Βαριά κι ασήκωτα...

manosdoc
07-05-08, 13:58
Ακριβώς επειδή οι περισσότεροι αυτά χρησιμοποιούν, θέλοντας και μη, η MS συνεχίζει να αναπτύσει και να πουλάει bloated software.

........Auto merged post: DrEthernet added 1 Minutes and 38 Seconds later........



Βαριά κι ασήκωτα...

Ντάξει, πείστηκα ότι δεν έχεις ασχοληθεί παρά μόνο για βόλτα από τα προγράμματα της MS.
Πάμε, Vista Suckzzzzz, M$ Suckzzz....:punch:

Μέχρι τότε έχει βγει φιρμάνι : ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ ΟΛΑ ( κατά το δικό σου, λανθασμένο "θέλοντας και μη" )

DrEthernet
07-05-08, 14:03
Ντάξει, πείστηκα ότι δεν έχεις ασχοληθεί παρά μόνο για βόλτα από τα προγράμματα της MS.
Πάμε, Vista Suckzzzzz, M$ Suckzzz....:punch:

Μέχρι τότε έχει βγει φιρμάνι : ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ ΟΛΑ ( κατά το δικό σου, λανθασμένο "θέλοντας και μη" )

Φαντάσου να ήμουν και network administrator...

7 ολοκαίνουργια tablet PC κάναμε downgrade σε XP ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε τη δουλειά μας σαν άνθρωποι

haHa
07-05-08, 14:38
7 ολοκαίνουργια tablet PC κάναμε downgrade σε XP ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε τη δουλειά μας σαν άνθρωποι

Μονος σου λοιπον λες οτι μερικα προγραμματα της ειναι αναντικαταστα λογω δυνατοτητων..

Αναφερομαι στις tablet δυνατοτητες.

Το ιδιο ισχυει και με την κορυφαια σουιτα γραφειου παγκοσμιως,το ms office.(που ειναι τουλαχιστον αστειο να το αποκαλουμε βαρυ και buggy στην εκδοση για windows.
Tι να πουν τοτε τα openoffice κλπ..)

Τωρα οι εκδοσεις για mac ειναι αλλου παππα ευαγγελιο. Οπως ακριβως αλλου παππα ευαγγελιο ειναι και ο safari και το itunes για windows. Πχ το itunes(εκτος οτι ειναι θεοβαρο και κανει 10+ δευτερολεπτα -εχει βεβαια 200GB library- να ανοιξει σε ταχυτατο pc) με το που το κλεινω , αυτο καμμια φορα μενει ανοιχτο και μαλιστα χτυπαει 100% cpu usage (http://www.google.gr/search?q=itunes+windows+cpu+usage&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a)(σε 3 διαφορετικους υπολογιστες).
Να αρχιζω να λεω οτι το itunes ειναι σκαρτο,buggy και βαρυ και στο mac os x?

DrEthernet
07-05-08, 14:43
Μονος σου λοιπον λες οτι μερικα προγραμματα της ειναι αναντικαταστα λογω δυνατοτητων..

Αναφερομαι στις tablet δυνατοτητες.

Το ιδιο ισχυει και με την κορυφαια σουιτα γραφειου παγκοσμιως,το ms office.(που ειναι τουλαχιστον αστειο να το αποκαλουμε βαρυ και buggy στην εκδοση για windows.
Tι να πουν τοτε τα openoffice κλπ..)

Τωρα οι εκδοσεις για mac ειναι αλλου παππα ευαγγελιο. Οπως ακριβως αλλου παππα ευαγγελιο ειναι και ο safari και το itunes για windows. Πχ το itunes(εκτος οτι ειναι θεοβαρο και κανει 10+ δευτερολεπτα -εχει βεβαια 200GB library- να ανοιξει σε ταχυτατο pc) με το που το κλεινω , αυτο καμμια φορα μενει ανοιχτο και μαλιστα χτυπαει 100% cpu usage(σε 3 διαφορετικους υπολογιστες).
Να αρχιζω να λεω οτι το itunes ειναι σκαρτο,buggy και βαρυ και στο mac os x?

Η αλήθεια είναι ότι στο Office 2007 δεν έχουμε περάσει ακόμα κι εγώ πλεον δουλεύω αποκλειστικά σε Mac οπότε και δεν το έχω ζήσει, αλλά το 2003 το ξέρω για βαρύ και με bugs από πείρας. Ας μη πάμε και πιο πίσω. Τώρα, τους πήρε 4 χρόνια να φτιάξουν το Office 2008 για Mac το οποίο γονατίζει και το iMac και το MacPro και σκάει όποτε του ΄ρθει.
Η άποψή μου για τα προγράμματα της MS δεν βασίζεται στην φαντασία μου αλλά σε προσωπική πείρα.

haHa
07-05-08, 14:50
Η αλήθεια είναι ότι στο Office 2007 δεν έχουμε περάσει ακόμα κι εγώ πλεον δουλεύω αποκλειστικά σε Mac οπότε και δεν το έχω ζήσει, αλλά το 2003 το ξέρω για βαρύ και με bugs από πείρας. Ας μη πάμε και πιο πίσω. Τώρα, τους πήρε 4 χρόνια να φτιάξουν το Office 2008 για Mac το οποίο γονατίζει και το iMac και το MacPro και σκάει όποτε του ΄ρθει.

Τα ειπα και πιο πριν :

Τωρα οι εκδοσεις για mac ειναι αλλου παππα ευαγγελιο. Οπως ακριβως αλλου παππα ευαγγελιο ειναι και ο safari και το itunes για windows. Πχ το itunes(εκτος οτι ειναι θεοβαρο και κανει 10+ δευτερολεπτα -εχει βεβαια 200GB library- να ανοιξει σε ταχυτατο pc) με το που το κλεινω , αυτο καμμια φορα μενει ανοιχτο και μαλιστα χτυπαει 100% cpu usage(σε 3 διαφορετικους υπολογιστες).
Να αρχιζω να λεω οτι το itunes ειναι σκαρτο,buggy και βαρυ και στο mac os x?

Μην συγκρινεις τις εκδοσεις mac με αυτες των windows.
(Πιο ολοκληρωμενη σουιτα γραφειου χωρις προβληματα και ασυμβατοτητες δεν υπαρχει απο το office για windows.Τα αλλα φαινονται παιδικα μπροστα του, και λογω ασυμβατοτητων,προβληματων και ταχυτητας)

Γιατι αν συγκρινουμε τοτε πχ το itunes των windows ολοι θα συμφωνησουμε οτι ειναι το πιο βαρυ προγραμμα και με παρα πολλα bugs. Δια μετρου αντιθετη γνωμη ομως εχω για το itunes του mac os x .

DrEthernet
07-05-08, 14:57
Γιατι αν συγκρινουμε τοτε πχ το itunes των windows ολοι θα συμφωνησουμε οτι ειναι το πιο βαρυ προγραμμα και με παρα πολλα bugs

Δε διαφώνησα ποτέ σε αυτό και δεν αναφέρθηκα καν διότι το θέμα μας ήταν το MSN Messenger και κατ' επέκταση τα προγράμματα της Microsoft. Και είναι αναπόφευκτο όταν έχεις έναν κειμενογράφο που εκτός από word procesing ψήνει και καφέ και πάει και τον σκύλο βόλτα, να είναι bloated by definition.

Δε νομίζω πως χρειάζεται να δοθεί συνέχεια στην off topic κουβέντα μιας και δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη σε κάτι που γνωρίζω από πρώτο χέρι. Μπορεί βέβαια η κρίση μου να είναι υποκειμενική οπότε μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε.

haHa
07-05-08, 15:05
... οπότε μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε.


It's a deal! ;)

manosdoc
07-05-08, 15:06
Μην σε παραξενεύει το γιατί εξακολουθεί η πλειοψηφία να μην χρησιμοποιεί την εναλλακτική οδό.
Όταν η εναλλακτική είναι καλύτερη πάντα έχει την προτίμησή της γιατί αναγνωρίζεται, όταν δεν, απλά δεν είναι η καλύτερη.

Firefox - IE, utorrent - Azureus, Winamp - WMP, Winzip - Winrar, OpenOffice - MS Office, ..... είναι μακριά η λίστα.

Αναφέρθηκες στα progs της MS στο OSX. Εκεί ναι υπάρχει διαφορά. κακώς τα συγκρίνεις.
Τρανότατα παραδείγματα οι άθλιες υλοποιήσεις iTunes - Safari στα Win.

Επειδή όμως χρησιμοποιώ OSX, ξέρω ότι εκεί πετάνε.

Αν και βγαίνω off-topic σε προκαλώ-προσκαλώ να σου αποδείξω πως και ελαφριά είναι τα Vista αλλά και τα προγράμματα της MS που προ-αναφέραμε και
On-topic το Live Messenger 8.5 που έχει άπειρες δυνατότητες και όχι κουτσές.
Και αυτά χειροπιαστά.

Φιλικά πάντα, δεν το λέω από εχθρική σκοπιά.

DrEthernet
07-05-08, 15:24
Μην σε παραξενεύει το γιατί εξακολουθεί η πλειοψηφία να μην χρησιμοποιεί την εναλλακτική οδό.
Όταν η εναλλακτική είναι καλύτερη πάντα έχει την προτίμησή της γιατί αναγνωρίζεται, όταν δεν, απλά δεν είναι η καλύτερη.

Firefox - IE, utorrent - Azureus, Winamp - WMP, Winzip - Winrar, OpenOffice - MS Office, ..... είναι μακριά η λίστα.

Αναφέρθηκες στα progs της MS στο OSX. Εκεί ναι υπάρχει διαφορά. κακώς τα συγκρίνεις.
Τρανότατα παραδείγματα οι άθλιες υλοποιήσεις iTunes - Safari στα Win.

Επειδή όμως χρησιμοποιώ OSX, ξέρω ότι εκεί πετάνε.

Αν και βγαίνω off-topic σε προκαλώ-προσκαλώ να σου αποδείξω πως και ελαφριά είναι τα Vista αλλά και τα προγράμματα της MS που προ-αναφέραμε και
On-topic το Live Messenger 8.5 που έχει άπειρες δυνατότητες και όχι κουτσές.
Και αυτά χειροπιαστά.

Φιλικά πάντα, δεν το λέω από εχθρική σκοπιά.

Καταρχάς δε χωρίζουμε χωράφια, κουβέντα κάνουμε (και μάλιστα off topic), οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για έχθρες :) . Όταν λοιπόν είχα μια εποχή PC στο σπίτι, καθαρά για επαγγελματικούς λόγους μιας και από το '93 είμαι Mac Fanatic, Evangelist, Funboy (πες με ότι θες), μέχρι που πήρα το MacPro και βρήκα την υγειά μου, για messenger είχα το Trillian Pro (σπασμένο) και για video conferencing το Skype που ήταν μακράν καλύτερο τότε του MSN Messenger.
Όσο για τα Vista, αγοράσαμε 7 Vista Ready tablet PC της Lenovo (τα οποία Vista ήταν pre-installed) όπου ήταν πιο αργά κι από την καθυστέρηση και αναγκαστήκαμε να τα κάνουμε downgrade. Αν είναι να αγοράσω έναν supercomputer για να τρέξω τα Vista είμαι σίγουρος πως θα πετάνε.

Ερώτηση: τις διαφημίσεις τις βγάλανε από το MSN?

manosdoc
07-05-08, 15:28
Καταρχάς δε χωρίζουμε χωράφια, κουβέντα κάνουμε (και μάλιστα off topic), οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για έχθρες :) . Όταν λοιπόν είχα μια εποχή PC στο σπίτι, καθαρά για επαγγελματικούς λόγους μιας και από το '93 είμαι Mac Fanatic, Evangelist, Funboy (πες με ότι θες), μέχρι που πήρα το MacPro και βρήκα την υγειά μου, για messenger είχα το Trillian Pro (σπασμένο) και για video conferencing το Skype που ήταν μακράν καλύτερο τότε του MSN Messenger.
Όσο για τα Vista, αγοράσαμε 7 Vista Ready tablet PC της Lenovo (τα οποία Vista ήταν pre-installed) όπου ήταν πιο αργά κι από την καθυστέρηση και αναγκαστήκαμε να τα κάνουμε downgrade. Αν είναι να αγοράσω έναν supercomputer για να τρέξω τα Vista είμαι σίγουρος πως θα πετάνε.

Αυτό το pre-installed έφταιγε, συγγνώμη που στο λέω !
Δες και τα Βίντεο. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=199141
Anyway δεκτή η άποψή σου φυσικά.

DrEthernet
07-05-08, 15:34
Αυτό το pre-installed έφταιγε, συγγνώμη που στο λέω !
Δες και τα Βίντεο. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=199141
Anyway δεκτή η άποψή σου φυσικά.

Να προσθέσω τότε πως αγόρασα τα Vista Ultimate για να τα περάσω με BootCamp στο MacPro. Ούτε καν partition, dedicated 80Gb σκληρός. Δεν έμειναν πάνω από μήνα.

haHa
07-05-08, 15:40
Όσο για τα Vista, αγοράσαμε 7 Vista Ready tablet PC της Lenovo (τα οποία Vista ήταν pre-installed) όπου ήταν πιο αργά κι από την καθυστέρηση και αναγκαστήκαμε να τα κάνουμε downgrade. Αν είναι να αγοράσω έναν supercomputer για να τρέξω τα Vista είμαι σίγουρος πως θα πετάνε.

Ερώτηση: τις διαφημίσεις τις βγάλανε από το MSN?

Αλλοι λογοι φταινε για το οτι ηταν αργα. Κυριως το preinstalled σαβουρο software (που να δεις sony -εχει τα πρωτεια σε bloated preinstalled software- ολοκαινουριο φορητο να θελει 2+ λεπτα για να μπουταρει) και επισης τα οχι πολυ σωστα στημενα vista.
Δες για παραδειγμα το video (http://www.youtube.com/watch?v=H_NgZGR0iMM) του manosdoc (boot σε 30 sec),ο φορητος που εχει ειναι νομιζω των 600 ευρω(δηλαδη μιση τιμη απο macbook, δεν ειναι δηλαδη κανενα υπερμηχανημα) και τρεχει vista ultimate (που και καλα ειναι βαρια).
Αλλα ακομα και αν δε σε βολεψουν τα vista ,τοτε υπαρχουν παντα τα xp .

Για τις διαφημισεις του msn, τις βγαζεις ανεκαθεν με το a-patch (http://www.apatch.org/).

........Auto merged post: haHa added 0 Minutes and 59 Seconds later........


Να προσθέσω τότε πως αγόρασα τα Vista Ultimate για να τα περάσω με BootCamp στο MacPro. Ούτε καν partition, dedicated 80Gb σκληρός. Δεν έμειναν πάνω από μήνα.

Γιατι τα ηθελες τα windows? Και γιατι τα εβγαλες?

DrEthernet
07-05-08, 15:43
Πολύ καλά όλα αυτά που μου λέτε, αλλά ο ένας έχει γράψει έναν ολόκληρο οδηγό (πολύ χρήσιμο πραγματικά) για να κάνει το λειτουργικό σύστημα να δουλεύει όπως θα έπρεπε από τη μανούλα του και ο άλλος patchάρει τον «δωρεάν» fully featured Messenger του ώστε να μην τον spamάρει η κατά τα άλλα πάμπλουτη Microsoft με διαφημίσεις. ΟΚ, με πείσατε. Υ.Γ. όταν κλείνεις τα μισά services που είναι by default ενεργοποιημένα είναι αυτόματα μια παραδοχή για το πόσο bloated (http://en.wikipedia.org/wiki/Software_bloat) είναι τα Vista.

haHa
07-05-08, 15:56
Πολύ καλά όλα αυτά που μου λέτε, αλλά ο ένας έχει γράψει έναν ολόκληρο οδηγό (πολύ χρήσιμο πραγματικά) για να κάνει το λειτουργικό σύστημα να δουλεύει όπως θα έπρεπε από τη μανούλα του και ο άλλος patchάρει τον «δωρεάν» fully featured Messenger του ώστε να μην τον spamάρει η κατά τα άλλα πάμπλουτη Microsoft με διαφημίσεις. ΟΚ, με πείσατε.

Ο οδηγος χρειαζεται γιατι οι εταιριες φορητων επιλεγουν να γεμιζουν ετσι τα μηχανηματα και να τα κανουν αργα..
Αν τα αγορασεις και τα βαλεις μονος σου,δεν εχεις τετοια προβληματα...(και ουσιαστικα ο οδηγος αυτο λεει)
Το λειτουργικο λοιπον δουλευει οπως πρεπει,απλα οι εταιριες το βαραινουν.
Ετερον εκατερον...
Τωρα να κλεισεις μερικα services ουτε κατι τρομερο ειναι ουτε απαραιτητο.Το βασικο ειναι να φυγει το σαβουρο-preinstalled software των εταιριων.


Τωρα,για τις διαφημισεις του messenger δεν εχεις αδικο.Αλλα οι διαφημισεις (ή το patchαρισμα ) ειναι ενα κοστος που καποιοι ειναι διατεθιμενοι να πληρωσουν για να εχουν εναν ευχρηστο και κορυφαιo messenger.


Και μην ξεχνας,δεν ηταν μακρια ο καιρος που η apple ζηταγε λεφτα για να μπορεις να δεις fullscreen τα video σου με το quicktime.
Ή ζηταει λεφτα για να σε αφησει να βαλεις ringtone στο κινητο σου,για τραγουδια που κατεχεις νομιμα.
Ή που ζηταει λεφτα ή αναβαθμιση σε leopard αν θελεις να βαλεις windows στον mac που εχει tiger.

Και οπως για το msn και τις διαφημισεις υπαρχουν λυσεις(το patchαρισμα),ετσι υπαρχουν και για τα παραπανω προβληματα..


Για αυτο μην τα βλεπουμε ολα με παρωπιδες και λεμε "ου μακρια απο την κακια MS"

DrEthernet
07-05-08, 16:03
Δεν καταλαβαίνω γιατί μου αναφέρεις την Apple συνέχεια στην κουβέντα. Σχολιάζουμε κατά πόσο η Microsoft είναι ικανή να προσφέρει ένα software της προκοπής που κάνει τη δουλειά του «as advertised» χωρίς να πρέπει να έχεις δίπλωμα πληροφορικής για να κάνεις τη δουλειά σου.
Υ.Γ. Το Lenovo δεν είχε τίποτα άλλο xtra pre-installed.

haHa
07-05-08, 16:12
Δεν καταλαβαίνω γιατί μου αναφέρεις την Apple συνέχεια στην κουβέντα. Σχολιάζουμε κατά πόσο η Microsoft είναι ικανή να προσφέρει ένα software της προκοπής που κάνει τη δουλειά του «as advertised» χωρίς να πρέπει να έχεις δίπλωμα πληροφορικής για να κάνεις τη δουλειά σου.
Υ.Γ. Το Lenovo δεν είχε τίποτα άλλο xtra pre-installed.

Η συζητηση και πολυ offtopic ειναι και δεν εχει και νοημα αν εσυ θεωρεις οτι ολα τα ms προιοντα ειναι βαρια και buggy.

Αναφερω την apple σαν αντιπαραδειγμα.Γιατι οπως απο τον messenger ,πηδηξες στην κορυφαια σουιτα γραφειου(το ms office) και μετα στα windows, ετσι πηδαμε και στην apple.

Αποχωρω,γιατι πραγματικα μερικες δηλωσεις τυπου "Δεν υπάρχει πρόγραμμα της Microsoft, είτε για Windows (και τα ίδια τα Windows), είτε για Mac, που να μην είναι βαρύ και γεμάτο bugs" δεν χρηζουν σοβαρης απαντησης...

Δεν το λεω με κακια ,φιλικα παντα! ;)


Υ.Γ.: Το lenovo ολο και κατι θα ειχε.Μπορει κανα norton,μπορει κανα σαβουροdriver που δεν χρειαζεται,μπορει καποιο προγραμμα εγγραφης dvd, μπορει κανα ηλιθιο προγραμμα για διαχειρηση ενεργειας ή γενικοτερα του λαπτοπ κλπ..
Αλλα και παλι αφου τρεχει μια χαρα τα xp,εισαι οκ.

DrEthernet
07-05-08, 16:27
Αποχωρω,γιατι πραγματικα μερικες δηλωσεις τυπου "Δεν υπάρχει πρόγραμμα της Microsoft, είτε για Windows (και τα ίδια τα Windows), είτε για Mac, που να μην είναι βαρύ και γεμάτο bugs" δεν χρηζουν σοβαρης απαντησης...

Δεν το λεω με κακια ,φιλικα παντα! ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο. Let me rephrase. Δεν υπάρχει πρόγραμμα της Microsoft που να έχω δουλέψει, είτε για Windows (και τα ίδια τα Windows), είτε για Mac, που να μην το βρήκα βαρύ και γεμάτο bugs.

manosdoc
07-05-08, 23:47
Γενικά DrEthernet δεν διαφωνώ ότι τα Vista είναι ένα μεγάλο bloated OS.
Όμως επιτρέπουν την αφαίρεση δυνατοτήτων πολύ πιο απλά από προηγούμενα OS της MS, οπότε μπορείς να αναδείξεις τα δυνατά του σημεία. Memory management - Ευχρηστία - Αξιοπιστία.

Από την άλλη έχεις το OSX που κάτω από το καπό είναι ο Darwin, και δουλεύει καλοκουρδισμένα σε συγκεκριμένα profile συστημάτων, με πιο περιορισμένες επιλογές - ελευθερία, η αλήθεια να λέγεται.

Το MSN της MS σε δυνατότητες υπερέχει των ανταγωνιστών του απομιμήσεων.
Ελπίζω τώρα με τις πληροφορίες που αναγκάζει η Ε.Ε. την MS να δώσει γύρω από το προτόκολλο WLM 14 να βελτιωθεί η κατάσταση.
Το iChat είναι εντελώς διαφορετικό προιόν. Αν κυριαρχούσε αυτό τότε είμαι σίγουρος πως πάλι οποιοσδήποτε κλώνος του στο Win περιβάλλον θα ήταν βαρύ και κουτσό μπροστά του.

Και μιας και μιλάμε για bloated εφαρμογές πλέον, δεν μου έρχεται τίποτα περισσότερο στο μυαλό από το Nero στα Win. Να ναι καλά το Infrarecorder ( Open-source x64 native ) και το Imgburn.

DrEthernet
08-05-08, 14:11
Πρέπει όταν κρίνουμε κάτι να είμαστε όσο πιο αντικειμενικοί. Εσύ μπορείς να ξέρεις να «την ψάχνεις» και να γουστάρεις κι όλας. Ο μέσος χρήστης δεν ξέρει καν να κάνει format/install το σύστημά του, πόσο μάλλον να το παραμετροποιήσει ώστε να δουλεύει όπως θα έπρεπε out of the box. Τα Vista απογοήτευσαν πολύ κόσμο και αρκετοί από αυτούς προτίμησαν το downgrade, Άλλωστε η Microsoft ήδη δουλεύει πυρετωδώς την επόμενη έκδοση του λειτουργικού, Windows 7.

Γενικότερα προτιμώ να χρησιμοποιώ εξειδικευμένα προγράμματα για τις δουλειές μου παρά άλλα φορτωμένα με φρου-φρου και αρώματα που μου προσφέρουν δυνατότητες άχρηστες για τις ανάγκες μου. Για παράδειγμα, άλλες ανάγκες έχει ένας επιστήμονας από ένα κειμενογράφο και άλλες ένας σεναριογράφος. Άλλοι προτιμούν μια σουίτα που τα κάνει όλα στο περίπου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.