PDA

Επιστροφή στο Forum : KATI TΡΕΧΕΙ...



nickvog
07-05-08, 22:27
Γραμμή 24/1 Μbit (πραγματική 15,5/1) connx και ενώ κάθε μέρα (τουλάχιστον τα βράδυα) βλέπω full ταχύτητες (σε usenet κατεβάζω μέχρι 1,56ΜΒ/s).... σήμερα η ταχύτητεσ εντός και εκτός http/ftp είναι ευγενικά μιλώντας... ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ (το πολύ μέχρι 500kb σε usenet) !!!!! :mad::mad:

Τί τρέχει βρε παιδιά ??? Μήπως φταίει η απεργία των τεχνικών (πριν λίγο το διάβασα) ???

Μπας και είμαι μόνος μου ??? Και όλα καλά στις γραμμές του ΟΤΕ ???

Συγνώμη που ρωτάω αλλά μ' έπιασε απόγνωση, απόψε που έχω να στείλω τρεις εργασίες και να κατεβάσω ένα σωρό για τη δουλειά μου... :closed:

Στατιστικά γραμμής

SNR margin (dB): 8.9 11.2
Attenuation (dB): 27.0 12.2
Output power (dBm): 18.8 12.3
Attainable rate (Kbps): 18829 1057
Rate (Kbps): 15575 1023

Ευχαριστώ θερμά για την όπια πληροφορία...

gvenos
07-05-08, 22:31
Γραμμή 24/1 Μbit (πραγματική 15,5/1) connx και ενώ κάθε μέρα (τουλάχιστον τα βράδυα) βλέπω full ταχύτητες (σε usenet κατεβάζω μέχρι 1,56ΜΒ/s).... σήμερα η ταχύτητεσ εντός και εκτός http/ftp είναι ευγενικά μιλώντας... ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ (το πολύ μέχρι 500kb σε usenet) !!!!! :mad::mad:

Τί τρέχει βρε παιδιά ??? Μήπως φταίει η απεργία των τεχνικών (πριν λίγο το διάβασα) ???

Μπας και είμαι μόνος μου ??? Και όλα καλά στις γραμμές του ΟΤΕ ???

Συγνώμη που ρωτάω αλλά μ' έπιασε απόγνωση, απόψε που έχω να στείλω τρεις εργασίες και να κατεβάσω ένα σωρό για τη δουλειά μου... :closed:

Ευχαριστώ θερμά για την όπια πληροφορία...

H Απεργία των τεχνικών του ΟΤΕ δεν έχει καμία σχέση με την ταχύτητα σου! Μήπως το όλο πρόβλημα έγγυται στο γεγονός ό,τι είναι φορτωμένο το κανάλι στο οποίο είσαι? δοκίμασε να κατεβασεις και αυτό (http://my.otenet.gr/demos/files/) το αρχείο και ανέφερε τιμές.:whistle:

nickvog
07-05-08, 22:44
H Απεργία των τεχνικών του ΟΤΕ δεν έχει καμία σχέση με την ταχύτητα σου! Μήπως το όλο πρόβλημα έγγυται στο γεγονός ό,τι είναι φορτωμένο το κανάλι στο οποίο είσαι? δοκίμασε να κατεβασεις και αυτό (http://my.otenet.gr/demos/files/) το αρχείο και ανέφερε τιμές.:whistle:

Κατέβηκε με 547 - 746 kb (γύρω στα 630kb μέσος όρος)

Εννοείται ότι κανένα από τα δύο νούμερα δεν ήταν σταθερό και ιδίως το δεύτερο μόλις που το είδα κάποια στιγμή και μετά άλλαξε προς το λιγότερο.... :oops:

utp
07-05-08, 22:53
σου εχει ξανασυμβει αυτο ή πρωτη φορα?

nickvog
07-05-08, 22:59
σου εχει ξανασυμβει αυτο ή πρωτη φορα?

Tόσο καραμπινάτο.. πρώτη φορά !!! :sorry:

Πάντα είχα σχετικά μειωμένες ταχύτητες τις εργάσιμες ώρες (αργά το βραδάκι έφτιαχνε) αλλά αυτό το σημερινό και μάλιστα από ftp της οτενετ.... too much !!!! :hmm:

Kokostas
08-05-08, 01:54
Tόσο καραμπινάτο.. πρώτη φορά !!! :sorry:

Πάντα είχα σχετικά μειωμένες ταχύτητες τις εργάσιμες ώρες (αργά το βραδάκι έφτιαχνε) αλλά αυτό το σημερινό και μάλιστα από ftp της οτενετ.... too much !!!! :hmm:

Απόσταση απο κέντρο ΟΤΕ;

nickvog
08-05-08, 02:36
Απόσταση απο κέντρο ΟΤΕ;

1.955 μέτρα

froulis94035
08-05-08, 10:50
Θα άνοιγα νέο νήμα για το θέμα, αλλά βρήκα εδώ έναν συμπάσχοντα.
Μέχρι πρόσφατα κατέβαζα από ΕΜΠ ftp σταθερότατα και ολες τις ώρες με 13.5 mbps ανοίγοντας περίπου 6 συνδέσεις.
Από την εβδομάδα μετά το Πάσχα παρατηρώ το άσχημο φαινόμενο τις απογευματινές και βραδινές ώρες η ταχύτητα να πέφτει από 5 έως και 2mbps! Εννοείται ότι δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση και οτι τα χαρακτηριστικά της γραμμής (όπως τα δείχνει το speedtouch) είναι ίδια με παλιότερα. Ενδεικτικά:
Connection @: 16.500 / 1023 kbps
Attenuation: 15 / 9
SNR: 9 / 12.5
Απόσταση καλωδίου από ΟΤΕ: 1.200 μέτρα κατ' εκτίμηση

Βεβαίως το θέμα γίνεται πιο περίεργο διαπιστώνοντας τα εξής:
1. Τις προβληματικές ώρες, το ftp της Otenet μου δίνει ταχύτητες ~12mbps, την ίδια ώρα που κατέβασμα από οπουδήποτε αλλού (όχι μόνο από ΕΜΠ) μου δίνει εξ' ίσου τραγικά αποτελέσματα με τα παραπάνω από ΕΜΠ.
2. Το ίδιο έχω παρατηρήσει σε ΄φιλο μου (επίσης με conn-x) στην Κωλέττη, στις αντίστοιχες ώρες και με τα αντίστοιχα τεστ.

Αν δεν ήταν τα αποτελέσματα του otenet ftp server θα έλεγα πως είναι τα πιτταρισμένα dslams (αν και δεν είναι δυνατόν το dslam μου να γέμισε μέσα σε μια μέρα, καθώς το πρόβλημα δε διαπιστώθηκε σταδιακά αλλά απότομα).

edit: Τα ίδια και στο Μαρούσι, 2 τετράγωνα από τον ΟΤΕ. Ταχύτητα 18mbps από οτενετ ftp (με μία σύνδεση μάλιστα), ενώ μετα βίας ταχύτητα 3-4mbps (με 7-8 συνδέσεις) από ftp servers ΕΜΠ, forthnet κλπ.

pnikolo
08-05-08, 23:38
Θα άνοιγα νέο νήμα για το θέμα, αλλά βρήκα εδώ έναν συμπάσχοντα.
Μέχρι πρόσφατα κατέβαζα από ΕΜΠ ftp σταθερότατα και ολες τις ώρες με 13.5 mbps ανοίγοντας περίπου 6 συνδέσεις.
Από την εβδομάδα μετά το Πάσχα παρατηρώ το άσχημο φαινόμενο τις απογευματινές και βραδινές ώρες η ταχύτητα να πέφτει από 5 έως και 2mbps! Εννοείται ότι δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση και οτι τα χαρακτηριστικά της γραμμής (όπως τα δείχνει το speedtouch) είναι ίδια με παλιότερα. Ενδεικτικά:
Connection @: 16.500 / 1023 kbps
Attenuation: 15 / 9
SNR: 9 / 12.5
Απόσταση καλωδίου από ΟΤΕ: 1.200 μέτρα κατ' εκτίμηση

Βεβαίως το θέμα γίνεται πιο περίεργο διαπιστώνοντας τα εξής:
1. Τις προβληματικές ώρες, το ftp της Otenet μου δίνει ταχύτητες ~12mbps, την ίδια ώρα που κατέβασμα από οπουδήποτε αλλού (όχι μόνο από ΕΜΠ) μου δίνει εξ' ίσου τραγικά αποτελέσματα με τα παραπάνω από ΕΜΠ.
2. Το ίδιο έχω παρατηρήσει σε ΄φιλο μου (επίσης με conn-x) στην Κωλέττη, στις αντίστοιχες ώρες και με τα αντίστοιχα τεστ.

Αν δεν ήταν τα αποτελέσματα του otenet ftp server θα έλεγα πως είναι τα πιτταρισμένα dslams (αν και δεν είναι δυνατόν το dslam μου να γέμισε μέσα σε μια μέρα, καθώς το πρόβλημα δε διαπιστώθηκε σταδιακά αλλά απότομα).

edit: Τα ίδια και στο Μαρούσι, 2 τετράγωνα από τον ΟΤΕ. Ταχύτητα 18mbps από οτενετ ftp (με μία σύνδεση μάλιστα), ενώ μετα βίας ταχύτητα 3-4mbps (με 7-8 συνδέσεις) από ftp servers ΕΜΠ, forthnet κλπ.

Το προφανες ειναι οτι το ΕΜΠ εχει πολυ κινηση και δε μπορει ο server του να εξηπηρετισει τη ζητηση. Παντως δεν ειναι δικο σου προβλημα αλλα και του οτε φυσικα. ;)

froulis94035
09-05-08, 09:13
Αν ήταν πρόβλημα του ΕΜΠ, τότε φίλος με Forthnet δε θα έπιανε 14mbps από το ntua ftp την ίδια στιγμή που εγώ είχα 3mbps (αυτό το είχα παραλείψει στο προηγούμενο post).
Ούτε θα είχα το ίδιο πρόβλημα με τον ftp της forthnet σπό την otenet.

pnikolo
10-05-08, 03:21
Αν ήταν πρόβλημα του ΕΜΠ, τότε φίλος με Forthnet δε θα έπιανε 14mbps από το ntua ftp την ίδια στιγμή που εγώ είχα 3mbps (αυτό το είχα παραλείψει στο προηγούμενο post).
Ούτε θα είχα το ίδιο πρόβλημα με τον ftp της forthnet σπό την otenet.

Αν ηταν προβλημα της γραμμης σου τοτε εκει που λες "Τις προβληματικές ώρες, το ftp της Otenet μου δίνει ταχύτητες ~12mbps" δε θα στις εδινε! Μπορει να φταινε οι διασυνδεσεις μεταξυ των isp και των servers. Δεν εχουν ολοι τους ιδιους (ποσοτικα) πελατες η την ιδια κινηση ολες τις ωρες ;)

aa144
10-05-08, 14:22
1.955 μέτρα

Αυτό πώς ακριβώς το μέτρησες με τέτοια ακρίβεια;

cuper
10-05-08, 15:48
Αυτό πώς ακριβώς το μέτρησες με τέτοια ακρίβεια;

Προφανώς από τον wizard υπολογισμού μέγιστης ταχύτητας συγχρονισμού.
Προσεγγιστικό είναι το νούμερο ;)

froulis94035
10-05-08, 17:05
Αν ηταν προβλημα της γραμμης σου τοτε εκει που λες "Τις προβληματικές ώρες, το ftp της Otenet μου δίνει ταχύτητες ~12mbps" δε θα στις εδινε! Μπορει να φταινε οι διασυνδεσεις μεταξυ των isp και των servers. Δεν εχουν ολοι τους ιδιους (ποσοτικα) πελατες η την ιδια κινηση ολες τις ωρες ;)

Ω μα δεν είπα ότι φταίει η γραμμή μου, αλλιώς δε θα είχα τέτοια φαινόμενα. Αναφέρω όμως ότι ΞΑΦΝΙΚΑ τις τελευταίες μέρες άρχισε να παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα, το οποίο άλλωστε δεν περιορίζεται στη δική μου γραμμή. Είναι πιθανόν να είναι πρόβλημα της οτενέτ.

nickvog
12-05-08, 01:06
Αυτό πώς ακριβώς το μέτρησες με τέτοια ακρίβεια;

Όπως είπε σωστά και ο φίλος cuper, το μέτρησα με το πρόγραμμα υπολογισμού που δίνει το site.

Πάντως εδώ και δύο ημέρες ξανάγινε όπως πρώτα...

Τί να πω...:hmm:

oktoa21
12-05-08, 13:31
Κι εγώ τα ίδια. Έχω 8άρα γραμμή κι ενώ μέχρι την εβδομάδα μετά το Πάσχα είχα full ταχύτητες τόσο από ftp, όσο και από rapidshare αλλά και torrents όλες τις ώρες της ημέρας (700-800 kB), εδώ και 5-6 ημέρες τις πρωινές και απογευματινές ώρες η γραμμή πραγματικά σέρνεται (το πολύ να πιάσει 50-60 kB). Οι μόνες ώρες της ημέρας που πιάνει full ταχύτητες είναι από τις 2 τα μεσάνυχτα μέχρι τις 10-11 το πρωί. Μόνο όταν κάνω upoload κρατάει ικανοποιητικές τιμές. Μένω στα σύνορα του Βύρωνα με το Παγκράτι. Όποιος ξέρει σε τι οφείλεται αυτό και πως διορθώνεται ας δώσει τα φώτα του παρακαλώ.

amarakom
12-05-08, 14:43
Θα άνοιγα νέο νήμα για το θέμα, αλλά βρήκα εδώ έναν συμπάσχοντα.
Μέχρι πρόσφατα κατέβαζα από ΕΜΠ ftp σταθερότατα και ολες τις ώρες με 13.5 mbps ανοίγοντας περίπου 6 συνδέσεις.
Από την εβδομάδα μετά το Πάσχα παρατηρώ το άσχημο φαινόμενο τις απογευματινές και βραδινές ώρες η ταχύτητα να πέφτει από 5 έως και 2mbps! Εννοείται ότι δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση και οτι τα χαρακτηριστικά της γραμμής (όπως τα δείχνει το speedtouch) είναι ίδια με παλιότερα. Ενδεικτικά:
Connection @: 16.500 / 1023 kbps
Attenuation: 15 / 9
SNR: 9 / 12.5
Απόσταση καλωδίου από ΟΤΕ: 1.200 μέτρα κατ' εκτίμηση

Βεβαίως το θέμα γίνεται πιο περίεργο διαπιστώνοντας τα εξής:
1. Τις προβληματικές ώρες, το ftp της Otenet μου δίνει ταχύτητες ~12mbps, την ίδια ώρα που κατέβασμα από οπουδήποτε αλλού (όχι μόνο από ΕΜΠ) μου δίνει εξ' ίσου τραγικά αποτελέσματα με τα παραπάνω από ΕΜΠ.
2. Το ίδιο έχω παρατηρήσει σε ΄φιλο μου (επίσης με conn-x) στην Κωλέττη, στις αντίστοιχες ώρες και με τα αντίστοιχα τεστ.

Αν δεν ήταν τα αποτελέσματα του otenet ftp server θα έλεγα πως είναι τα πιτταρισμένα dslams (αν και δεν είναι δυνατόν το dslam μου να γέμισε μέσα σε μια μέρα, καθώς το πρόβλημα δε διαπιστώθηκε σταδιακά αλλά απότομα).

edit: Τα ίδια και στο Μαρούσι, 2 τετράγωνα από τον ΟΤΕ. Ταχύτητα 18mbps από οτενετ ftp (με μία σύνδεση μάλιστα), ενώ μετα βίας ταχύτητα 3-4mbps (με 7-8 συνδέσεις) από ftp servers ΕΜΠ, forthnet κλπ.

Mε πρόλαβες! Κι εγω τα ίδια

Eβαλα στις 7/5 connex 4Mb. Μονο από τον ftp server της otenet πιανω 400 ΚΒ/s. Απο το ΕΜΠ δεν πιάνω ουτε 100!! Απο οπουδήποτε κατεβάσω κατι δεν περναω τα 120 ΚΒ/s. Οταν μετραω με προγραμματάκι τη γραμμη μου βγάζει το πολύ 1,8-2,3Mbps (στην καλύτερη). Εχω πάρει παντου, το δήλωσα βλάβη στο 121, αλλα μου ειπαν οτι η γραμμη είναι εντάξει και το προβλημα είναι του IP.

Παλιά είχα Vivodi μέσω OTE 1Mbps και έπιανα πολύ καλυτερες ταχύτητες σε κατεβασμα. Σχεδον πάντα 90-110 ενω τώρα κατα μεσο όρο 60-80KB/s!!! (οχι σε torrents φυσικά)

Τελικά κατάλαβα οτι πέταξα τα λεφτουδάκια μου για 4Mbps αφού έχω οτι και πριν: 1Mbps

ΥΓ. Ειμαι στο Χαλάνδρι σε αποσταση 550m απο τον ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.