PDA

Επιστροφή στο Forum : Wireless δικτυο



maik13
28-09-03, 18:04
Εχω ενα 1 pc και 1 Laptop και θελω να μοιραζω την συνδεση μεσω ασυρματων καρτων δικτυου.Μπορειτε να μου πειτε πως μπορει να το κανω?
Το adsl modem ειναι το Zyxle 650 και οι ασυρματες καρτες της D-Link μοντελο DWL-650

gs
28-09-03, 18:50
Me afta pu exeis den mporeis to pio efkolo tha itan an to modem ipostirize ke asirmati karta diktiou tora tha xreiasteis kati tetio gia na kaneis to diktio ex olokliru asirmato i kati analogo tis dlink gia na sinergazonte i kartes me afto
http://www.zyxel.com/product/model.php?indexcate=1061781607&indexFlagvalue=1021876859

maik13
28-09-03, 19:02
Δηλαδη χρειαζεται να παρω ασυρματo adsl modem?

gs
28-09-03, 19:16
Δηλαδη χρειαζεται να παρω ασυρματo adsl modem?

na ipostirizei asirmati karta diktiou

bond
28-09-03, 19:52
Εχω ενα 1 pc και 1 Laptop και θελω να μοιραζω την συνδεση μεσω ασυρματων καρτων δικτυου.Μπορειτε να μου πειτε πως μπορει να το κανω?
Το adsl modem ειναι το Zyxle 650 και οι ασυρματες καρτες της D-Link μοντελο DWL-650

Η πιο εύκολη λύση είναι να συνδέσεις ένα Acess Point πάνω στο switch που έχεις το Zyxel (αν το PC το έχεις συνδεδεμένο κατευθείαν πάνω στο router πρέπει είτε να πάρεις ένα switch είτε να συνδέεις και το PC ασύρματα).
Δεύτερη λύση με αυτά που ήδη έχεις αλλα όχι σίγουρη και λιγο σύνθετη. Υποθέτω ότι έχει συνδέσει το PC με το Zyxel με καλώδιο και ότι το PC έχει ασύρματη κάρτα δικτύου. Τότε μέσα από τα windows (αν έχεις XP) κάνεις bridge τις δύο συνδέσεις (ασύρματη και ενσύρματη) και είναι σαν να συνδέεται και το Laptop στο Zyxel. Παρόμοια λύση έχω δοκιμάσει αλλά σε
Linux. Μειονέκτημα αυτή της λύσης ότι μπορείς να συνδέσεις ασύρματα μόνο ένα PC.

DrEthernet
28-09-03, 21:31
Στα ΧΡ, εφόσον είναι δύο δίκτυα ενεργά, μπορείς να κάνεις και Internet Connection Sharing. Ουσιαστικά φτιάχνει τη bridge και κάνει και τις ρυθμίσεις που χρειάζεσαι για να μοιράσεις την σύνδεση.

yiapap
28-09-03, 22:44
Στα ΧΡ, εφόσον είναι δύο δίκτυα ενεργά, μπορείς να κάνεις και Internet Connection Sharing. Ουσιαστικά φτιάχνει τη bridge και κάνει και τις ρυθμίσεις που χρειάζεσαι για να μοιράσεις την σύνδεση.
Η λύση αυτή φαίνεται να είναι η καλύτερη (σίγουρα είναι η φθηνότερη). Ως Internet Connection θα δηλώσεις την ενσύρματη κάρτα δικτύου και ως εσωτερικό δίκτυο την ασύρματη.
Στο φορητό σου είτε θα τρέξεις τη δισκέτα με το wizard, ή πιο απλά βάλε Default Gateway και DNS το IP της ασύρματης κάρτας δικτύου του desktop PC σου.

bond
28-09-03, 22:55
Στο φορητό σου είτε θα τρέξεις τη δισκέτα με το wizard, ή πιο απλά βάλε Default Gateway και DNS το IP της ασύρματης κάρτας δικτύου του desktop PC σου.

Αν φτιάξει bridge τότε το Laptop θα βλέπει κατευθείαν το 650 και σαν gateway θα πρέπει να βάλει την IP του 650 (ή καλύτερα να βάλει το laptop να παίρνει κατευθείαν IP και DNS με DHCP από το 650).
Άλλο το ICS άλλο το bridge.

thman
28-09-03, 23:05
βαλε την μια ασυρματη στο pc, την αλλη στο laptop, και κανε ICS οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω

yiapap
28-09-03, 23:05
Αν φτιάξει bridge τότε το Laptop θα βλέπει κατευθείαν το 650 και σαν gateway θα πρέπει να βάλει την IP του 650 (ή καλύτερα να βάλει το laptop να παίρνει κατευθείαν IP και DNS με DHCP από το 650).
Άλλο το ICS άλλο το bridge.
Δε διαφώνω. Αλλά και το ICS ουσιαστικά bridge κάνει απλά το κάνει με wizards και δισκέτες για ευκολία.
Τέσπα, για να μην κακοκαρδίσω τον φίλτατο bond, κάνε bridge τις δύο συνδέσεις (από το παράθυρο των συνδέσεων, τις επιλέγεις και τις δύο με CTRL, δεξί κουμπί, Bridge Connections (Ελληνικά κανείς;))
χμμμ...
bond: Τι subnets πρέπει να ορίσει έτσι, όμως; Δεν πρέπει οι δύο συνδέσεις που θα κάνει bridge να είναι σε διαφορετικό subnet?
Δλδ. το 650R στο 192.168.1.0/24 μαζί με την ενσύρματη NIC του desktop και το ασύρματο στο (π.χ.) 192.168.2.0/24. Αν ναι, τότε πως θα βάλει gateway το 650R; Δεν πρέπει το gateway να είναι στο ίδιο subnet με την ασύρματη κάρτα του laptop;;;;
:?:

maik13
28-09-03, 23:22
Σας ευχαριστω πολλη ολους για της γρηγορες απαντησεις. Θα δοκιμαζω και θα σας πω :P

bond
29-09-03, 01:12
Δε διαφώνω. Αλλά και το ICS ουσιαστικά bridge κάνει απλά το κάνει με wizards και δισκέτες για ευκολία.


Δεν νομίζω. Αν έχω καταλάβει καλά τους ορισμούς το ICS κάνει routing, ανάμεσα σε δύο διαφορετικά interfaces. Με το bridge, δημιουργείς ένα εικονικό switch, δηλαδή είναι σαν να έχεις ένα interface. Τα πακέτα που έρχονται στο ένα interface, προωθούνται αυτόματα στο άλλο, χωρίς την ανάγκη για ορισμό gateway.


Τι subnets πρέπει να ορίσει έτσι, όμως; Δεν πρέπει οι δύο συνδέσεις που θα κάνει bridge να είναι σε διαφορετικό subnet?
Δλδ. το 650R στο 192.168.1.0/24 μαζί με την ενσύρματη NIC του desktop και το ασύρματο στο (π.χ.) 192.168.2.0/24. Αν ναι, τότε πως θα βάλει gateway το 650R; Δεν πρέπει το gateway να είναι στο ίδιο subnet με την ασύρματη κάρτα του laptop;;;; :?:

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει στα XP, αλλά σε Linux, δίνεις μία IP στο bridge όχι σε κάθε interfaces. Δηλαδή στη προκειμένη περίπτωση η ενσύρματη και η ασύρματη στο PC σε bridge, θα μπορούσαν να έχουν το IP 192.168.1.2, το Zyxel την 192.168.1.1 και το λάπτοπ την 192.168.1.3.

DrEthernet
29-09-03, 02:14
Όντως, ο Bond έχει δίκιο. Έκανα bridge τον ethernet adapter με τον firewire adapter (έχω συνδέσει το laptop μέσω firewire) και παίζει κανονικά.

yiapap
29-09-03, 09:57
Μετά από "ώριμη" σκέψη (ε,ρε τι σκέφτεται ο άνθρωπος πριν τον πάρει ο Μορφέας) η ιστορία *πρέπει* να είναι ως εξής:
Το bridging στα XP (που έχουν 1 IP ανά interface και κανένα για το bridge) πρέπει να δουλεύει ως Layer-2 emulation άρα οτιδήποτε πηγαίνει στο ένα interface μεταφέρεται αυτόματα και στο άλλο ανεξαρτήτως IP/subnet. Συνεπώς η λύση να θα παίξει είτε είναι στο ίδιο subnet είτε όχι.
Ένα, μικρό για DSL, μειονέκτημα είναι ότι θα φεύγουν συνέχεια πακέτα προς τα έξω αν υλοποιήθει bridging αφού, όπως πάλι σωστά ( :oops: ) λέει ο bond, το ICS κάνει routing και κόβει τα broadcasts που αφήνει το bridging.

bond
29-09-03, 11:45
Το bridging στα XP (που έχουν 1 IP ανά interface και κανένα για το bridge)

Μόλις το δοκίμασα σε Windows XP home. Όταν κάνεις bridge δύο connections, τότε τα networking properties (TCP/IP κ.λ.π) εξαφανίζονται από τις δύο connectios και εμφανίζονται μόνο στο bridge. Δηλαδή και στα XP το bridge έχει μία IP.

maik13
30-09-03, 00:28
Λοιπον εκανα Brigde sστο pc την ασυρματη καρτα με την καρτα δικτυου που εχω πανω το zyxel . Αλλα και παλι δεν μπορω να εχω internet απο το φορητο

bond
30-09-03, 10:56
Λοιπον εκανα Brigde sστο pc την ασυρματη καρτα με την καρτα δικτυου που εχω πανω το zyxel . Αλλα και παλι δεν μπορω να εχω internet απο το φορητο

Δώσε περισσότερες πληροφορίες. To PC βλέπει κανονικά internet; Στο TCP/IP το έχεις βάλει να παίρνει αυτόματα IP και DNS ή τα βάζεις με το χέρι; Στο Laptop αντίστοιχα; Από το Laptop μπορείς να κάνεις ping την IP του Ζyxel

maik13
30-09-03, 16:14
To PC ειναι κανονικα συνδεμενο στο internet. Oi διευθυνσεις που βαζω ειναι αυτοματα και στα δυο
Ευχαριστω για το ενδιαφερον

bond
30-09-03, 21:18
To PC ειναι κανονικα συνδεμενο στο internet. Oi διευθυνσεις που βαζω ειναι αυτοματα και στα δυο
Ευχαριστω για το ενδιαφερον

To notebook βλέπει το PC;
Για δες αυτά τα δύο παρακάτω links, μήπως δεν δουλεύει σωστά το bridge. Τα XP φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα όταν ένα από τα interfaces του bridge είναι ασύρματο.
1 (http://www.microsoft.com/windowsxp/expertzone/columns/crawford/02april22.asp),2 (http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=KB;EN-US;Q302348&ID=KB;EN-US;Q302348&)

maik13
10-10-03, 00:05
Τo lapτop "βλεπει" το PC μεσω ασυρματου δικτυου.
Επισης η γεφυρα γινεται κανονικα. Μηπως φταιε που εχω και το firewire ενεργο?

ermis
10-10-03, 11:10
Mporeis na steileis mail... sth Wireless Technologies na sou poune lyseis.
www.wirelesstech.gr

Papashark
18-10-03, 11:20
Telika to lysate to provlima sas ?

Elpizw na min pires AP, mia PCI kai mia Pcmcia htan arketes......

@ ADSLgr.com All rights reserved.