PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 64bit



Σελίδες : [1] 2

giannhs1984
08-05-08, 13:49
μετα απο καιρο και αφου το εχω σκεφτει καλα θελω να περασω στην 64bit εποχη

και ρωταω μερικα απλα πραγματα καθοτι δεν το ειχα ποτε σαν main λειτουργικο απλα σαν demo

το wow εχει ωριμασει καθολου η παλι ατα ιδια θα εχω?
η συμβατοτητα με τα 32bit ειναι πιο σταθερη τωρα?
xp 64 η vista 64?
η ati εχει καλους οδηγους για τα 64?

manosdoc
08-05-08, 13:59
μετα απο καιρο και αφου το εχω σκεφτει καλα θελω να περασω στην 64bit εποχη

και ρωταω μερικα απλα πραγματα καθοτι δεν το ειχα ποτε σαν main λειτουργικο απλα σαν demo

το wow εχει ωριμασει καθολου η παλι ατα ιδια θα εχω?
η συμβατοτητα με τα 32bit ειναι πιο σταθερη τωρα?
xp 64 η vista 64?
η ati εχει καλους οδηγους για τα 64?

Θα πάθεις πλάκα αν δοκιμάσεις. Vista x64 SP1 πάντα.
Σταθερότατο, δέχεται τα πάντα και τα εκτελεί σαν αστραπή.
Υπάρχουν κανονικότατα Drivers, αν και δεν θα χρειαστεί, θα σου μπουν αυτόματα μέσω Windows Update οι latest.

Teoulas
08-05-08, 14:01
Εδώ και κανένα χρόνο με vista 64bit δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα. Μόνο για την webcam μου δεν βρήκα drivers. Από software συμβατότητα δε νομίζω να συναντήσεις κανένα πρόβλημα, εκτός κι αν χρησιμοποιείς πολύ παλιά προγράμματα. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να τα δουλέψεις ενδεχομένως σε ένα virtual machine. Για τους drivers της ATI δεν μπορώ να σου πω γιατί έχω nvidia. Αν έχεις SLI/crossfire ίσως υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν έχω τέτοιο setup για να σου πω.

Τώρα σε σχέση με τα XP 64bit, νομίζω τα vista είναι πιο έτοιμα για 64bit, και γιατί όλα τα apps τους είναι 64bit (τα 64άρια XP έχουν αρκετά 32bitα) αλλά κυρίως γιατί έχω την εντύπωση ότι θα βρεις πιο εύκολα drivers.

Πάντως αν δεν έχεις 4GB RAM και πάνω νομίζω δεν αξίζει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, αφού τα 32bitα βλέπουν ήδη 3-3.5GB και δεν υπάρχουν 64bitες εφαρμογές ακόμα, εκτός από πολύ ειδικές περιπτώσεις.

giannhs1984
08-05-08, 14:20
δεν ψαχνω για εφαρμογες απλως θελω να μαθω εαν ειναι πιο γρηγρα κατα γενικη ομολογια απο τα 32bit αδερφακια τους
εαν ναι καλα ειναι και ας δουλευω με 32 bit

manosdoc
08-05-08, 14:54
δεν ψαχνω για εφαρμογες απλως θελω να μαθω εαν ειναι πιο γρηγρα κατα γενικη ομολογια απο τα 32bit αδερφακια τους
εαν ναι καλα ειναι και ας δουλευω με 32 bit

Στο σύνολο μια εφαρμογή 32bit μέσω wow αποκρίνεται το ίδιο ή και πιο γρήγορα αναλόγως του τι κάνει. Μια 64bit εφαρμογή αποκρίνεται πολύ πιο γρήγορα και τα Vista είναι γεμάτα από αυτές.
Στο συν βάλε τον πολύ καλό memory manager, την σωστή χρήση μνήμης, την ασφάλεια με τον διαφορετικό kernel από τα 32bit Vista, την σταθερότητα.

Δεν χρειάζεται να σου πω, μια δοκιμή θα σε πείσει.

giannhs1984
08-05-08, 15:18
ναι σαφως αλλα πρεπει να βρω κωδικο για να τα δοκιμασω αλλιως δεν λεει:rofl:
λοιπον με 2 gb παω πουθενα η μπα?

sonic
08-05-08, 15:34
Όχι, στα Βιστα μπορείς να εγκαταστήσεις και χωρίς κωδικό. Απλά θα παίζει για ένα μήνα, μετά θα πρέπει να βάλεις κωδικό για να τα ενεργοποιήσεις.

Και με 2 κάνεις δουλειά, αλλά αν πας σε 64μπιτ τα 4 είναι όπως και να το κάνουμε καλύτερα.

xolloth
08-05-08, 15:37
64μπιτα ultimate,4 giga ram,ο συνδιασμοs που σκοτωνει.

Jazzer
08-05-08, 17:58
Έχω την εντύπωση ότι τα Vista 64 bit είναι "παρεξηγημένα" από άτομα που πιθανόν δε γνωρίζουν ή δε θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν για δικούς τους λόγους.
Προσωπικά στο επόμενο μηχάνημα μου θα αγοραστούν χωρίς αμφιβολία τα Ultimate 64 bit.

sonic
08-05-08, 18:15
Έχει να κάνει πολύ με την απόδοση που είχαν τα Βιστα όταν πρωτοβγήκαν. Και όχι άδικα, έβαλα πρώτη φορά Βιστα 64 (ulimate) τον Αύγουστο του 07 ,και η αίσθηση του συστήματος ήταν σαν ζελές.

Στο ίδιο μηχάνημα με 4γιγα (πλέον) και ΣΡ1, πετάει. Η μνήμη δεν έκανε τόση διαφορά, είχα 2γιγα το καλοκαίρι.

Ακόμα και εγώ έγραφα αρνητικά μέχρι πριν λίγο καιρό, άρα οι πιο πολλοί θα το έχουν καταχωρίσει στο μυαλό τους ως μαμακία λειτουργικό, γενικά προς αποφυγή, που πλέον δεν ισχύει.

George978
08-05-08, 18:20
ναι σαφως αλλα πρεπει να βρω κωδικο για να τα δοκιμασω αλλιως δεν λεει:rofl:
λοιπον με 2 gb παω πουθενα η μπα?

με 2 γιγα δεν υπαρχει λογος να δοκιμαζεις.

manosdoc
08-05-08, 18:32
με 2 γιγα δεν υπαρχει λογος να δοκιμαζεις.

Γιατί αν είχε 4GB και χρησιμοποιούσε MSN+FF υπάρχει λόγος σύμφωνα με την λογική αυτή ;

Το ζήτημα είναι πως και με 2GB μια χαρά αξίζει καθώς είναι πολύ καλύτερο λειτουργικό και θα είναι και native.

giannhs1984
08-05-08, 18:54
ε καλα αμα ειναι να κανει 300 ωρες να ανοιξει προτιμω xp 64
αλλα και παλι πιστευω οτι τα 2 gb ειναι μια χαρα

manosdoc
08-05-08, 19:30
ε καλα αμα ειναι να κανει 300 ωρες να ανοιξει προτιμω xp 64
αλλα και παλι πιστευω οτι τα 2 gb ειναι μια χαρα

Δες λίγο εδώ για τις 300 ώρες....
Στο τέλος τα βιντεάκια
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=199141

xolloth
08-05-08, 19:39
ρε παιδια τσιγγουνιεs θα κανουμε στην ram τωρα που ειναι το πιο φθηνο hardware του pc;
τα ναχειs 2 giga και να βαλειs αλλα 2, 50 ευρω υποθεση ειναι.

hemlock
08-05-08, 19:41
ρε παιδια τσιγγουνιεs θα κανουμε στην ram τωρα που ειναι το πιο φθηνο hardware του pc;
τα ναχειs 2 giga και να βαλειs αλλα 2, 50 ευρω υποθεση ειναι.
Χμμμ οταν βρει χρηση αυτων των 2 extra GB να τα παρει...Ποιο πριν νομιζω οτι ειναι αχρηστα.;)

Teoulas
08-05-08, 20:06
Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσει και να κρατήσει το λειτουργικό που του αρέσει περισσότερο. Γεγονός είναι οτι τα Vista:
a) τρώνε περισσότερη μνήμη από τα XP (και τα 64bitα λίγη περισσότερη από τα 32bitα) και
b) στα παιχνίδια κυρίως φαίνεται μια μικρή μείωση των επιδόσεων σε σχέση με τα XP.

Συνοψίζοντας, παίζουν το ίδιο καλά με την 32bit έκδοση, και ότι drivers υπάρχουν για Vista x86 υπάρχουν και για x64. Καμία 32bit εφαρμογή δεν επωφελείται από τη μετάβαση σε 64bit OS. Τρέχουν το ίδιο καλά. Η διαφορά παρατηρείται μόνο σε 64bit εφαρμογές που είναι ελάχιστες (δεν μετράω αυτές που περιλαμβάνονται στα Vista). Εννοείται στα Vista βάζουμε SP1 που υποτίθεται κλείνει λίγο την ψαλίδα με τα XP όσον αφορά τις επιδόσεις.

manosdoc
08-05-08, 21:18
Χμμμ οταν βρει χρηση αυτων των 2 extra GB να τα παρει...Ποιο πριν νομιζω οτι ειναι αχρηστα.;)

Σοβαρότατος λόγος : Superfetch


Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσει και να κρατήσει το λειτουργικό που του αρέσει περισσότερο. Γεγονός είναι οτι τα Vista:
a) τρώνε περισσότερη μνήμη από τα XP (και τα 64bitα λίγη περισσότερη από τα 32bitα) και
b) στα παιχνίδια κυρίως φαίνεται μια μικρή μείωση των επιδόσεων σε σχέση με τα XP.



a) Δεν τρώνε μνήμη επειδή τους κατέβηκε. Superfetch.
b) Όταν βγουν παιχνίδια με DX10.1 τότε να δούμε την μείωση... αλλιώς συγκρίνουμε άκυρα.

arkara
08-05-08, 22:27
βασικά τα 64 λειτουργικά είναι το μέλλον πως να το κάνουμε..
άν και εγώ είμαι ακόμα σε 32 bit πολύ το σκεύτομαι να περάσω σε 64 bit
(μιλάμε για linux πάντα) αλλά δε θα με χάλαγε να περάσω και σε 64 windows
παλιά είχα μια σκέψη με τα xp αλλά δεν την επιδείωξα

Teoulas
08-05-08, 23:55
a) Δεν τρώνε μνήμη επειδή τους κατέβηκε. Superfetch.
b) Όταν βγουν παιχνίδια με DX10.1 τότε να δούμε την μείωση... αλλιώς συγκρίνουμε άκυρα.
a) Αναφέρομαι στη μνήμη που καταλώνουν οι διεργασίες που τρέχουν (private working set στο task manager) και όχι στην cache του superfetch. Οι διεργασίες στα Vista είναι περισσότερες και στο σύνολό τους καταλαμβάνουν περισσότερη μνήμη. Έτσι λοιπόν για κάποιον που χρησιμοποιεί στο max τα 2GB RAM του στα XP, στα Vista τα 2GB θα του είναι λίγα, όχι λόγω του superfetch, αλλά για το λόγο που ανέφερα.

b) Επιφυλάσσομαι για το τι θα γίνει όταν βγούν DX10.1 games. Όπου ακούς πολλά κεράσια όμως... Δες τι έγινε με ένα major revision (DX9-> DX10). Τα περισσότερα games είχαν σημαντικά χαμηλότερες επιδόσεις στο DX10. Δε νομίζω ότι ένα minor revision (10->10.1) θα καταφέρει ότι δε κατάφερε ένα major. Εδώ παιχνίδια που γράφτηκαν για DX10 παίζουν καλύτερα σε DX9 (βλέπε crysis). Συγκρίνουμε αυτό που έχουμε τώρα λοιπόν.

PS. Δεν είμαι Vista-hater. Ίσα-ίσα αυτά έχω και μάλιστα τα 64bitα. Αυτό που λέω είναι ότι προς το παρόν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό όφελος από τη μετάβαση στα 64bit, παρά μόνο η αξιοποίηση της περισσότερης RAM πάνω από τα 3-3.5GB.

giannhs1984
08-05-08, 23:55
αμα ηθελα μνημη θα εβαζα και usb stick

stivakos
09-05-08, 02:16
Σοβαρότατος λόγος : Superfetch



a) Δεν τρώνε μνήμη επειδή τους κατέβηκε. Superfetch.
b) Όταν βγουν παιχνίδια με DX10.1 τότε να δούμε την μείωση... αλλιώς συγκρίνουμε άκυρα.

Τώρα τι θες ρε γιατρέ? Να αλλαξοπιστήσω και να βάλω vista? Εχω 64bit φορητό με 4GB RAM.
Τα είχα δοκιμάσει στην αρχή (όχι τα 64bit) και τα άλλαξα σε 2 ημέρες. Δε τα μπόρεσα καθόλου.

Vietmam
09-05-08, 23:25
Pε παιδιά από vista home premium 32 bit σε 64 βιτ είναι free?
Aν όχι πόσο πάει ένα τέτοιο update?

manosdoc
10-05-08, 00:52
Τώρα τι θες ρε γιατρέ? Να αλλαξοπιστήσω και να βάλω vista? Εχω 64bit φορητό με 4GB RAM.
Τα είχα δοκιμάσει στην αρχή (όχι τα 64bit) και τα άλλαξα σε 2 ημέρες. Δε τα μπόρεσα καθόλου.

Stivakos, αν και δεν θέλω να σε βάλω σε μπελάδες, κάνε και συ αν κάποια στιγμή έχεις όρεξη ένα dual-boot με το hardy-Vista 64 όπως έχω και εγώ.

Δεν έχουν καμία σχέση με τα 32bit. Γρήγορα, αποκρίσιμα, δεν νιώθουν από κολλήματα...
Κυρίως η ταχύτητα και το Memory management μου αρέσει.

Αν αποφασίσεις να τα βάλεις να θυμάσαι πως τρέχουν ότι 32bit έχεις αψεγάδιαστα και τις περισσότερες φορές και καλύτερα.

Α! Θα σου αναγνωρίζεται και η μαύρη η σκύλα η Atheros..... που κοσμεί το κουτί με τα άχρηστα στην ντουλάπα μου ! Όσο την είχα πάντως στα Vista ήταν GG, αλλά με το Linux είναι μαλωμένη....:lol:

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Pε παιδιά από vista home premium 32 bit σε 64 βιτ είναι free?
Aν όχι πόσο πάει ένα τέτοιο update?

Συννενοήσου με την Microsoft Hellas, Δεν νομίζω να χρεώνουν κάτι παραπάνω από ένα συμβολικό αντίτιμο αν τα έχεις αγοράσει retail. Ένα τηλέφωνο θα σου λύσει απορίες.

Vietmam
10-05-08, 02:00
προ-εγκατεστημένα στο Laptop ενός φίλου είναι :/

stivakos
10-05-08, 02:57
Α! Θα σου αναγνωρίζεται και η μαύρη η σκύλα η Atheros..... που κοσμεί το κουτί με τα άχρηστα στην ντουλάπα μου ! Όσο την είχα πάντως στα Vista ήταν GG, αλλά με το Linux είναι μαλωμένη....:lol:

:rofl::rofl::rofl:

SSB
10-05-08, 15:45
Pε παιδιά από vista home premium 32 bit σε 64 βιτ είναι free?
Aν όχι πόσο πάει ένα τέτοιο update?

Δωρεάν είναι. Να απευθυνθείς στον προμηθευτή σου ή στην Microsoft Hellas και θα στο στείλουν. Αν πάλι βιάζεσαι και τυγχάνει να το έχει κάποιος φίλος σου, μπορείς να το περάσεις χρησιμοποιοώντας το δικό σου CD key που ισχύει και για τα 64bit.

vigor83
12-05-08, 11:12
Δωρεάν είναι. Να απευθυνθείς στον προμηθευτή σου ή στην Microsoft Hellas και θα στο στείλουν. Αν πάλι βιάζεσαι και τυγχάνει να το έχει κάποιος φίλος σου, μπορείς να το περάσεις χρησιμοποιοώντας το δικό σου CD key που ισχύει και για τα 64bit.

Μόλις πήρα τηλέφωνο στην M$ και μου είπαν πως δεν γίνεται να βάλω τα 64-bit επειδή έχω OEM έκδοση!!! Τα αγόρασα μαζί με λάπτοπ multirama. Γίνεται μόνο στις retail εκδόσεις.

:down::evil::down::evil::down::evil:

xolloth
12-05-08, 12:44
ε δεν το ηξερεs αυτο;
ειναι γνωστο οτι μονο οι retail εχουν προνομια.

SSB
12-05-08, 13:59
Μόλις πήρα τηλέφωνο στην M$ και μου είπαν πως δεν γίνεται να βάλω τα 64-bit επειδή έχω OEM έκδοση!!! Τα αγόρασα μαζί με λάπτοπ multirama. Γίνεται μόνο στις retail εκδόσεις.

Και πάλι μπορείς να ζητήσεις το 64bit upgrade από τον προμηθευτή του laptop σου. Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι κατασκευαστές laptop που υποστηρίζουν 64bit, προσφέρουν το upgrade άλλοτε δωρεάν και άλλοτε με μία μικρή επιβάρυνση.
Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με κάποια "φτηνά" ή συναρμολογημένα laptops. Πάντως ρώτησε τον προμηθευτή σου.

Vietmam
12-05-08, 14:19
Πολύ κακό αυτό!
Η HP δίνει άραγε upgrade ξέρει κανείς?
Παίζει κανα τηλέφωνο να πάρω να ρωτήσω?

vigor83
12-05-08, 14:56
Και πάλι μπορείς να ζητήσεις το 64bit upgrade από τον προμηθευτή του laptop σου. Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι κατασκευαστές laptop που υποστηρίζουν 64bit, προσφέρουν το upgrade άλλοτε δωρεάν και άλλοτε με μία μικρή επιβάρυνση.
Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με κάποια "φτηνά" ή συναρμολογημένα laptops. Πάντως ρώτησε τον προμηθευτή σου.

Επικοινώνησα με multirama και οι τύποι απλά αδυνατούσαν να με εξυπηρετήσουν. Αφού είπα σε 4 διαφορετικούς τύπους τί χρειάζομαι (τους εξήγησα κιόλας αυτά που μου είπαν από M$), τελικά ένας τεχνικός άρχισε να ψάχνει σε ποια καταστήματα έχουν διαθέσιμα ελληνικά vista home premium 64bit για να τα αγοράσω!!!

Πρώτη φορά αγόρασα αυθεντικά windows και με βλέπω σε λίγο καιρό να τα αφήνω στην άκρη και να βάζω πάλι πειρατικά, διότι δεν μπορούν να μου προσφέρουν την υποστήριξη που χρειάζομαι ως απλός χρήστης.

Vietmam
12-05-08, 15:05
Α π α ρ α δ ε κ τ ο !!!

Αυτό το τυρί με τα laptop ...

Όπως επιλέγεις ENG - GR vista έπρεπε με είχε και επιλογή 32 - 64 bit!!

Να προετοιμάσω το φιλαράκι οτι έρχεται ταλαιπωρία δηλαδή!!

SSB
12-05-08, 15:24
Το αν ένας κατασκευαστής laptop προσφέρει δωρεάν upgrade στα Vista64, εξαρτάται από τη συμφωνία και την OEM license που έχουν συνάψει με την Microsoft. Πολλοί κατασκευαστές, συμπεριλαμβανομένων HP, Toshiba κ.α. δίνουν αυτή τη δυνατότητα αν όχι σε όλα τα laptops, τουλάχιστον σε αυτά που συνοδεύονται από Vista Business.
Αυτό δεν είναι πάντως "νόμος" καθώς υπάρχουν και μοντέλα με τα Home Premium στα οποία επίσης παρέχεται η δυνατότητα αναβάθμισης στα 64bit Vista.
Στο εξωτερικό (US) από όπου έχω και ανάλογη προσωπική εμπειρία, οι περισσότεροι προμηθευτές Vista laptops δίνουν την δυνατότητα αναβάθμισης σε 64bit και μάλιστα δωρεάν. Τώρα το τι ακριβώς γίνεται με τους Έλληνες αντιπροσώπους και τα shops, αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική και δυστυχώς πολλές φορές θλιβερή ιστορία.

ranger
07-06-08, 11:35
Μιας και χρειάζομαι για 2-3 συγκεκριμένες δουλειές τα windows στον υπολογιστή μου και με τον ερχομό του νέου υπολογιστή ήμουν αποφασισμένος να χρησιμοποιώ αποκλειστικά 64bita λειτουργικά Έτσι πέρασα windows XP 64 bit για να εκμεταλλευτώ και όλη τη RAM μου.
Ένα μήνα περίπου μετά, τα 64ρια XP παίρνουν για τα καλά πόδι από το PC. Η υποστήριξη είναι άθλια, δεν μπορώ να κάνω αυτά που θέλω και απ' ότι βλέπω τα προβλήματα που έχω είναι δηλωμένα εδώ και πολλούς μήνες αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Εκτός από τα βασικά κομμάτια hardware του υπολογιστή, δεν υπάρχουν drivers για τίποτα άλλο.
Με τα 32ρια ΧΡ δούλευαν τα πάντα και φυσικά σε 32ρι-64ρι Linux δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ήδη ψάχνω το cd με τα 32ρια και αυτό με τα 64ρια μάλλον πάει για ακουμπάω την μπύρα. Ίσως το πιο αποτυχημένο λειτουργικό που έχω δουλέψει...:closed:

manosdoc
07-06-08, 12:04
Μιας και χρειάζομαι για 2-3 συγκεκριμένες δουλειές τα windows στον υπολογιστή μου και με τον ερχομό του νέου υπολογιστή ήμουν αποφασισμένος να χρησιμοποιώ αποκλειστικά 64bita λειτουργικά Έτσι πέρασα windows XP 64 bit για να εκμεταλλευτώ και όλη τη RAM μου.
Ένα μήνα περίπου μετά, τα 64ρια XP παίρνουν για τα καλά πόδι από το PC. Η υποστήριξη είναι άθλια, δεν μπορώ να κάνω αυτά που θέλω και απ' ότι βλέπω τα προβλήματα που έχω είναι δηλωμένα εδώ και πολλούς μήνες αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Εκτός από τα βασικά κομμάτια hardware του υπολογιστή, δεν υπάρχουν drivers για τίποτα άλλο.
Με τα 32ρια ΧΡ δούλευαν τα πάντα και φυσικά σε 32ρι-64ρι Linux δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ήδη ψάχνω το cd με τα 32ρια και αυτό με τα 64ρια μάλλον πάει για ακουμπάω την μπύρα. Ίσως το πιο αποτυχημένο λειτουργικό που έχω δουλέψει...:closed:
Tην ιδέα να έβαζες Vista x64 δεν σου πέρσασε από το μυαλό ;
Φυσικά και τα XP είναι πλέον βαλτότοπος.
Δοκίμασε και τα ξαναλέμε.
Στα Vista μέχρι και τα HP Quick Launch Buttons έχουν 64bit driver...

RyDeR
07-06-08, 12:06
Μιας και χρειάζομαι για 2-3 συγκεκριμένες δουλειές τα windows στον υπολογιστή μου και με τον ερχομό του νέου υπολογιστή ήμουν αποφασισμένος να χρησιμοποιώ αποκλειστικά 64bita λειτουργικά Έτσι πέρασα windows XP 64 bit για να εκμεταλλευτώ και όλη τη RAM μου.
Ένα μήνα περίπου μετά, τα 64ρια XP παίρνουν για τα καλά πόδι από το PC. Η υποστήριξη είναι άθλια, δεν μπορώ να κάνω αυτά που θέλω και απ' ότι βλέπω τα προβλήματα που έχω είναι δηλωμένα εδώ και πολλούς μήνες αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Εκτός από τα βασικά κομμάτια hardware του υπολογιστή, δεν υπάρχουν drivers για τίποτα άλλο.
Με τα 32ρια ΧΡ δούλευαν τα πάντα και φυσικά σε 32ρι-64ρι Linux δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ήδη ψάχνω το cd με τα 32ρια και αυτό με τα 64ρια μάλλον πάει για ακουμπάω την μπύρα. Ίσως το πιο αποτυχημένο λειτουργικό που έχω δουλέψει...:closed:

Ναι είναι εντελώς αίσχος. :down: Λόγω NT 5.2 kernel, δεν παίζει τίποτα. Κάποια παιχνίδια το αναγνωρίζουν σαν server edition και δεν μπορείς να τα εγκαταστήσεις... drivers δεν υπάρχουν και ένα σωρό άλλες βλακείες. :down:

Βάλε Vista x64, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. ;)

sonic
07-06-08, 12:09
Να τα ακούνε αυτά κάποιο που επιμένουν να προτείνουν ΧΡ64 το 2008:down:

ranger
07-06-08, 12:09
Tην ιδέα να έβαζες Vista x64 δεν σου πέρσασε από το μυαλό ;
Φυσικά και τα XP είναι πλέον βαλτότοπος.
Δοκίμασε και τα ξαναλέμε.
Στα Vista μέχρι και τα HP Quick Launch Buttons έχουν 64bit driver...

Πλέον βαλτότοπος; Δηλαδή πότε δεν ήταν; Τα προβλήματα υπάρχουν πολύ πριν βγουν τα vista και κανείς δεν νοιάστηκε να τα λύσει. Κάποιο από το hardware που δεν δουλεύει είναι εποχής XP 64 αλλά ποτέ δεν είχε drivers.
Φαίνεται ότι τα XP 64 βγήκαν μόνο και μόνο για να πουν ότι τα έβγαλαν.

Vista δεν σκέφτομαι να βάλω. Τα windows τα θέλω για συγκεκριμένη δουλεία ή οποία γίνεται άψογα με τα XP. Δεν θέλω άλλα προβλήματα.

RyDeR
07-06-08, 12:11
Vista δεν σκέφτομαι να βάλω. Τα windows τα θέλω για συγκεκριμένη δουλεία ή οποία γίνεται άψογα με τα XP. Δεν θέλω άλλα προβλήματα.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. ;) Πίστεψε με είναι ΠΟΛΥ καλύτερα. ;)

ranger
07-06-08, 12:12
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. ;) Πίστεψε με είναι ΠΟΛΥ καλύτερα. ;)

Συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ δεν παίζει σε vista
Δοκιμασμένο αυτό. ;)

RyDeR
07-06-08, 12:14
Συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ δεν παίζει σε vista
Δοκιμασμένο αυτό. ;)

Α τότε πάω πάσο. :)

ranger
07-06-08, 12:17
Άρα πάμε στα 32ρια και ας βλέπουμε μόνο 3 GB RAM

razorblade1100
07-06-08, 12:17
@ ryder τα vista που εβαλες τα επεξεργαστηκες με το vlite?αν ναι ποια στοιχεια αφαιρεσες?

RyDeR
07-06-08, 12:18
@ ryder τα vista που εβαλες τα επεξεργαστηκες με το vlite?αν ναι ποια στοιχεια αφαιρεσες?

Μπά δεν ασχολήθηκα ποτέ μου με vLite/nLite για αφαίρεση στοιχείων. Μόνο προσθέτω. :p

manosdoc
07-06-08, 12:21
Συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ δεν παίζει σε vista
Δοκιμασμένο αυτό. ;)

Virtual Box τότε.
Είμαι περίεργος DOS εφαρμογή είναι ;

Ναι με vLite αν και πρέπει να υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιήσεις.

razorblade1100
07-06-08, 12:25
Μπά δεν ασχολήθηκα ποτέ μου με vLite/nLite για αφαίρεση στοιχείων. Μόνο προσθέτω. :p
καλα και σου τρεχουν γρηγορα χωρις αφαιρεση στοιχειων? εγω τα εβαλα σε vmware workstation
και ηταν αισθητα πιο αργα σε σχεση με τα nlited Xp που εχω :hmm:γιαυτο εχω αμφιβολιες.
εκτος αυτου ξερει κανεις αν oi 32 bit εφαρμογες θα εγκαθιστουνται και θα παιζουν κανονικα σε 64 vista? :hmm:

ranger
07-06-08, 12:29
Virtual Box τότε.

Ναι, είναι και αυτή μια λύση και ήδη ψάχνωμαι.
Αλλά από τη στιγμή που δεν έχω πρόβλημα χώρου, ούτε κάποιο κόλλημα με τα windows, δεν βρίσκω λόγο να μην τα έχω και native. Αλλά native θα βάλω κάτι που δουλεύει όπως το θέλω.


Είμαι περίεργος DOS εφαρμογή είναι ;


Όχι, αγορασμένη (πολλαπλές άδειες) εμπορική εφαρμογή.
Έχει βγει νέα έκδοση για vista αλλά το κόστος να περάσουμε στην νέα έκδοση είναι πολύ μεγάλο και το μόνο που προσφέρει είναι υποστήριξη vista και τίποτα παραπάνω. Δεν αξίζει.

manosdoc
07-06-08, 12:33
Πάω πάσο.

Απλά δεν ισχύει το γνωστό Vista $uckzzzz και λοιπά, και καθημερινά τρέχω 64bit Linux και Vista x64.
Απλά δεν είναι για την περίπτωσή σου όπως λες..

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλα και σου τρεχουν γρηγορα χωρις αφαιρεση στοιχειων? εγω τα εβαλα σε vmware workstation
και ηταν αισθητα πιο αργα σε σχεση με τα nlited Xp που εχω :hmm:γιαυτο εχω αμφιβολιες.
εκτος αυτου ξερει κανεις αν oi 32 bit εφαρμογες θα εγκαθιστουνται και θα παιζουν κανονικα σε 64 vista? :hmm:

1.Nαι
2.Ναι

Δες τους οδηγούς μου για παραμετροποίηση.

panaiz
08-06-08, 11:17
64bit windows vista!

@ ADSLgr.com All rights reserved.