PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα 1 mbit και συγχρονισμός κοντά στα 24...



agoraki_24
08-05-08, 16:14
Λοιπόν πριν 1μισι βδομάδα συνδέθηκα στο ιδιόκτητο εδώ στη Ξάνθη.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής.
Το ρούτερ μου crypto f360 συχρονίζει στα 23 mbit και πάνω που είναι πολύ καλό.
όμως η ταχύτητα δε ανεβαίνει ποτέ ακόμα και με ftp forthnet ,nvidia να κατεβάζω πάνω από 1 ή 2 mbit...
Έχω μια κεντρική γραμμή στο χωλ και έχω συνδεδεμένο πάνω το τηλ και με ένα splitterακι έχω τραβήξει ένα καλώδιο 6-7 μέτρων στο δωμάτιο μου ΄βστε να το συνδέω με το ρούτερ στο χώρο που είναι ο υπολογιστής.
Από τη τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι αυτός μπορεί να είναι ο λόγος,διότι απ το ftp τους που κατέβαζα έβλεπαν ότι κατέβαζα με 23000 ενώ εγώ κατέβαζα με 300 kb στα καλά του 5 αρχεία μαζί.
Το δοκίμασα και χωρίς το splitter μήπως έφταιγε αυτό τίποτα...
Μου πρότεινε να το συνδέσω με μικρό καλωδιο τηλέφωνου γώρωστα 2 μέτρα και να το δούμε μετά.
Το θέμα είναι ότι 1) ε΄γ ωγιατί νομίζω ότι υποτιμάει τη νοημοσύνη μου και ότι το τηλ καλ.ωδιο δε παίζει κανένα ρόλο? και 2) δε μπορώ να συνδέσω το ρούτερ έξω στο τηλ με μικρότερο καλώδιο γιατί πρέπει να μεταφέρω όλο το πισι...

Θέλω να ρω΄τησω όντως θα είναι αυτό το πρόβλημα?Παίζει ρόλο?Από κάποιον ηλεκτρολόγο αν ξέρει...Η κάποιον?
Για να ξέρω αν είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο να τραβήξει γραμμή στο δωμάτιο μου και να κάνει τα σχετικά...

slaughter
08-05-08, 16:26
μπορείς να βάλεις μικρό καλώδιο τηλεφώνου κ μεγάλο καλώδιο δικτύου (ethernet) που δεν επηρεάζεται τόσο.

ZAGNA
08-05-08, 16:32
Δεν έχει καμία σχέση πόσο θα είναι το τηλεφωνικό καλώδιο δεν πα να είναι και 20 μέτρα?.
Οπότε αυτό το αφήνουμε.
Δεν υπάρχει περίπτωση να βλέπανε αυτοί ότι κατέβαζες με 23.000 δλδ κανονικά 2.3mbyte /sec και εσύ να κατέβαζες με 300kb.
Να δεχθώ πως χωρίς download accelarator δεν πρόκειται να κατεβάσεις με 2.000kbs εκτός από torrents.
Δοκίμασε λίγο αυτά που προτείνω ΕΔΩ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1732350&postcount=1) και αν δεν βρείς άκρη ξανά γράψε εδώ να δούμε.

agoraki_24
08-05-08, 17:08
Αυτό με το dap που μου είπεσ κατεβάζω χρόνια με flashget και δνε είχα ποτέ παράπονο...
Πάντα πιάνω το full τησ ταχύτητας ειδικά σε rapidshare που κατεβάζω.

Τώρα αυτό με το καλώδιο δεν είναι κουφό?
Μου το έχουν πει όμως και άλλη φορά -η δεύτερη είναι- από τεχνική υποστήριξη ότι μπορεί να φταίει αυτό...
Αλλά τι σχέση έχει το καλώδιο ρε παιδιά-ειλικρινά μου φαίνετε απίστευτα κουφό-!

athan.k
08-05-08, 19:56
Δηλαδή αν μένει κάποιος στον 5ο όροφο θα κατεβάζει πιο αργά από αυτόν που μένει στον 1ο επειδή έχει πιο μακρύ καλώδιο?
Θα μας τρελάνουν αυτοί!

hel
08-05-08, 20:36
Αυτό με το dap που μου είπεσ κατεβάζω χρόνια με flashget και δνε είχα ποτέ παράπονο...
Πάντα πιάνω το full τησ ταχύτητας ειδικά σε rapidshare που κατεβάζω.

Τώρα αυτό με το καλώδιο δεν είναι κουφό?
Μου το έχουν πει όμως και άλλη φορά -η δεύτερη είναι- από τεχνική υποστήριξη ότι μπορεί να φταίει αυτό...
Αλλά τι σχέση έχει το καλώδιο ρε παιδιά-ειλικρινά μου φαίνετε απίστευτα κουφό-!

Τελικά τι ταχύτητες πιάνεις;
Κουφό είναι για το καλώδιο, μάλλον θέλανε να πούνε τίποτα άλλο:down:

Antre
08-05-08, 20:47
Δηλαδή αν μένει κάποιος στον 5ο όροφο θα κατεβάζει πιο αργά από αυτόν που μένει στον 1ο επειδή έχει πιο μακρύ καλώδιο?
Θα μας τρελάνουν αυτοί!

Και όμως ναι θα συγχρονίζει ελαφρώς χαμηλότερα... σίγουρα όμως δεν θα έχει τόση τεράστεια διαφορά και ακόμη πιο σίγουρο είναι ότι θα κατεβάζει τόσο όσο του "επιτρέπει" το επίπεδο στο οποίο συγχρονίζει... το να συγχρονίζει στα 23 mbps και να φτάνει ταχύτητες μόλις 300 kb/sec δεν έχει καμία σχέση με αυτό που του λένε.

Ίσως να συγχρόνιζε στα 23,1 mbps (λέμε τώρα) αν είχε κοντύτερο καλώδιο, αλλά ολοφάνερα δεν είναι αυτό το πρόβλημά του.

........Auto merged post: Antre added 1 Minutes and 17 Seconds later........

Hard reset δοκίμασες να κάνεις;

makisvo
08-05-08, 20:58
Σου είπα ρε Αγοράκι άλλαξε την πρίζα σου.

........Auto merged post: makisvo added 3 Minutes and 29 Seconds later........


Λοιπόν πριν 1μισι βδομάδα συνδέθηκα στο ιδιόκτητο εδώ στη Ξάνθη.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής.
Το ρούτερ μου crypto f360 συχρονίζει στα 23 mbit και πάνω που είναι πολύ καλό.
όμως η ταχύτητα δε ανεβαίνει ποτέ ακόμα και με ftp forthnet ,nvidia να κατεβάζω πάνω από 1 ή 2 mbit...
Έχω μια κεντρική γραμμή στο χωλ και έχω συνδεδεμένο πάνω το τηλ και με ένα splitterακι έχω τραβήξει ένα καλώδιο 6-7 μέτρων στο δωμάτιο μου ΄βστε να το συνδέω με το ρούτερ στο χώρο που είναι ο υπολογιστής.
Από τη τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι αυτός μπορεί να είναι ο λόγος,διότι απ το ftp τους που κατέβαζα έβλεπαν ότι κατέβαζα με 23000 ενώ εγώ κατέβαζα με 300 kb στα καλά του 5 αρχεία μαζί.
Το δοκίμασα και χωρίς το splitter μήπως έφταιγε αυτό τίποτα...
Μου πρότεινε να το συνδέσω με μικρό καλωδιο τηλέφωνου γώρωστα 2 μέτρα και να το δούμε μετά.
Το θέμα είναι ότι 1) ε΄γ ωγιατί νομίζω ότι υποτιμάει τη νοημοσύνη μου και ότι το τηλ καλ.ωδιο δε παίζει κανένα ρόλο? και 2) δε μπορώ να συνδέσω το ρούτερ έξω στο τηλ με μικρότερο καλώδιο γιατί πρέπει να μεταφέρω όλο το πισι...

Θέλω να ρω΄τησω όντως θα είναι αυτό το πρόβλημα?Παίζει ρόλο?Από κάποιον ηλεκτρολόγο αν ξέρει...Η κάποιον?
Για να ξέρω αν είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο να τραβήξει γραμμή στο δωμάτιο μου και να κάνει τα σχετικά...Κοίτα την πρίζα σου αν έχει πυκνωτάκι.

emeliss
08-05-08, 20:59
το να συγχρονίζει στα 23 mbps και να φτάνει ταχύτητες μόλις 300 kb/sec δεν έχει καμία σχέση με αυτό που του λένε.
:oneup:

makisvo
08-05-08, 21:20
:oneup:

Κι εγώ συχρονίζω στα 22500 αλλά το downloading ειδικά τα απογεύματα είναι απαράδεκτο.
Κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχουν μπουκώσει οι γραμμές εδώ στην Ξάνθη απο τις πολλές
συνδέσεις, να τους ζαλίσουμε λίγο τους κυρίους της forthnet για να δούμε αποτελέσματα.

agoraki_24
08-05-08, 21:31
Κι εγώ συχρονίζω στα 22500 αλλά το downloading ειδικά τα απογεύματα είναι απαράδεκτο.
Κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχουν μπουκώσει οι γραμμές εδώ στην Ξάνθη απο τις πολλές
συνδέσεις, να τους ζαλίσουμε λίγο τους κυρίους της forthnet για να δούμε αποτελέσματα.

Έλα ρε Μάκη!Που είσαι στ μαγαζί?
Θα πάω να παρω αύριο μια πρίζα που είναι ενσωματωμένη στο τοίχο να δω τι παίζει...
Κάτι τέτοιο δεν εννοείς?
http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=232_658_803_805&products_id=13054

Γιατί εγώ έχω τέτοια σπίτι..,
http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=232_658_803_805&products_id=1451

theopan
08-05-08, 21:50
Σου είπα ρε Αγοράκι άλλαξε την πρίζα σου.

........Auto merged post: makisvo added 3 Minutes and 29 Seconds later........

Κοίτα την πρίζα σου αν έχει πυκνωτάκι.

Δεν παίζουν τον παραμικρό ρόλο τα μακριά καλώδια ή τα πυκνωτάκια σε τίποτα άλλο εκτός του συγχρονισμού ή της σταθερότητας (και αυτό κάποιες μόνο φορές). Εφόσον συγχρονίζει τόσο ψηλά, το πρόβλημα σίγουρα είναι από το dslam και πέρα.

29gk
08-05-08, 22:03
Αλλαξε την πριζα, παρε την πιο απλη που θα βρεις χωρις να εχει σημασια αν ειναι τοιχου ή εξωτερικη και κανε δοκιμες με μονο το ρουτερ, χωρις φιλτρα ή σπλιτερ και χωρις καμια τηλεφωνικη συσκευη του σπιτιου συνδεδεμενη. Αν το προβλημα συνεχισει, παρτους τηλεφωνο και δηλωσε βλαβη.

oidarvt
08-05-08, 22:05
Λοιπόν πριν 1μισι βδομάδα συνδέθηκα στο ιδιόκτητο εδώ στη Ξάνθη.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής.
Το ρούτερ μου crypto f360 συχρονίζει στα 23 mbit και πάνω που είναι πολύ καλό.
όμως η ταχύτητα δε ανεβαίνει ποτέ ακόμα και με ftp forthnet ,nvidia να κατεβάζω πάνω από 1 ή 2 mbit...
Έχω μια κεντρική γραμμή στο χωλ και έχω συνδεδεμένο πάνω το τηλ και με ένα splitterακι έχω τραβήξει ένα καλώδιο 6-7 μέτρων στο δωμάτιο μου ΄βστε να το συνδέω με το ρούτερ στο χώρο που είναι ο υπολογιστής.
Από τη τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι αυτός μπορεί να είναι ο λόγος,διότι απ το ftp τους που κατέβαζα έβλεπαν ότι κατέβαζα με 23000 ενώ εγώ κατέβαζα με 300 kb στα καλά του 5 αρχεία μαζί.
Το δοκίμασα και χωρίς το splitter μήπως έφταιγε αυτό τίποτα...
Μου πρότεινε να το συνδέσω με μικρό καλωδιο τηλέφωνου γώρωστα 2 μέτρα και να το δούμε μετά.
Το θέμα είναι ότι 1) ε΄γ ωγιατί νομίζω ότι υποτιμάει τη νοημοσύνη μου και ότι το τηλ καλ.ωδιο δε παίζει κανένα ρόλο? και 2) δε μπορώ να συνδέσω το ρούτερ έξω στο τηλ με μικρότερο καλώδιο γιατί πρέπει να μεταφέρω όλο το πισι...

Θέλω να ρω΄τησω όντως θα είναι αυτό το πρόβλημα?Παίζει ρόλο?Από κάποιον ηλεκτρολόγο αν ξέρει...Η κάποιον?
Για να ξέρω αν είναι να φωνάξω ηλεκτρολόγο να τραβήξει γραμμή στο δωμάτιο μου και να κάνει τα σχετικά...

Οπως λεει μια παροιμια, αν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στο μωαμεθ.
Δηλαδη, αν δεν μπορεις να μεταφερεις τηλεφωνικο καλωδιο, μετεφερε καλωδιο δικτυου. ( Σε ενα φροντιστηριο αυτο δουλεψε, για 20 μετρα καλωδιο τηλεφωνικο που γινοταν της αποσυνδεσης, μεταφεροντας το Lan αντι για την τηλ.γραμμη ειχε καλο αποτελεσμα)



Η υποθεση μου θυμιζει περιπτωση παρομοια σε hol.
Συγχρόνιζε στα 18000 αλλα πρακτικα κατεβαζε με το ζορι σαν γραμμη των 2mbit
Νομιζω οτι η αιτια ειναι το μικρο snr

Το κουφο που μου ετυχε ηταν σε συνδεση connx 1μβιτ , ειχε snr 27db και Αtt 49db
Με ρωτησαν να κανουν αναβαθμιση, ποσο να βαλουν. Απαντησα οτι δεν θα πιασει με τιποτα 24mbit και δεν ξερω αν θα επιανε και 8mbit.
Τελικα ζητησαν αναβαθμιση σε 8mibt και επειδη μπηκαν σε adsl2+ εγινε το SNR 17 και το Att περιεργως κατεβηκε στα 39db.
Το download ειναι σταθερο 700-800 kilobytes / sec δηλαδη full η ταχυτητα η οποια εχει αγοραστει.

Επομενως εγω λεω οτι οι ενναλακτικοι βάζουν χαμηλο snr για να συγχρονιζουν σε υψηλες ταχυτητες, και να δημιουργουνται εντυπωσεις, αλλα το κατεβασμα τους ειναι δραμα. Ενω ο οτε δινει μεγαλα snr και δεν εχει διακοπες. Εκτος αν ισχυριστει καποιος οτι ο Οτε παει και μειωνει το SNR του εναλλακτικου για να εχει αποσυνδεσεις.

agoraki_24
08-05-08, 22:33
Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 9.1 15.6
Attenuation (dB): 14.5 4.5

Line Rate - Upstream (Kbps): 1020
Line Rate - Downstream (Kbps): 21256

Ti παίζει με ατό το snr?
Ρε παιδιά τι να πω?Που να στηριχτώ όταν στην τεχνική υποστήριξη τους μου λένε για μέτρα τηλεφωνικού καλωδίου?
Θα πάρω ένα μεγάλο καλώδιο δικτυου και θα δοκιμάσω πάλι να δω...
Πάντως έχω snr 9,1 χαμηλό δεν είναι?
Ενώ συχρονίζω στα 21 τώρα και πολλές φορές στα 23,5 και 23 mbit?

Antre
08-05-08, 22:35
Οπως λεει μια παροιμια, αν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στο μωαμεθ.
Δηλαδη, αν δεν μπορεις να μεταφερεις τηλεφωνικο καλωδιο, μετεφερε καλωδιο δικτυου. ( Σε ενα φροντιστηριο αυτο δουλεψε, για 20 μετρα καλωδιο τηλεφωνικο που γινοταν της αποσυνδεσης, μεταφεροντας το Lan αντι για την τηλ.γραμμη ειχε καλο αποτελεσμα)



Η υποθεση μου θυμιζει περιπτωση παρομοια σε hol.
Συγχρόνιζε στα 18000 αλλα πρακτικα κατεβαζε με το ζορι σαν γραμμη των 2mbit
Νομιζω οτι η αιτια ειναι το μικρο snr

Το κουφο που μου ετυχε ηταν σε συνδεση connx 1μβιτ , ειχε snr 27db και Αtt 49db
Με ρωτησαν να κανουν αναβαθμιση, ποσο να βαλουν. Απαντησα οτι δεν θα πιασει με τιποτα 24mbit και δεν ξερω αν θα επιανε και 8mbit.
Τελικα ζητησαν αναβαθμιση σε 8mibt και επειδη μπηκαν σε adsl2+ εγινε το SNR 17 και το Att περιεργως κατεβηκε στα 39db.
Το download ειναι σταθερο 700-800 kilobytes / sec δηλαδη full η ταχυτητα η οποια εχει αγοραστει.

Επομενως εγω λεω οτι οι ενναλακτικοι βάζουν χαμηλο snr για να συγχρονιζουν σε υψηλες ταχυτητες, και να δημιουργουνται εντυπωσεις, αλλα το κατεβασμα τους ειναι δραμα. Ενω ο οτε δινει μεγαλα snr και δεν εχει διακοπες. Εκτος αν ισχυριστει καποιος οτι ο Οτε παει και μειωνει το SNR του εναλλακτικου για να εχει αποσυνδεσεις.


Μήπως αλλάξατε και router όταν κάνατε την αναβάθμιση;

Όσον αφορά το κατά πόσο εκμεταλλεύεσαι την ταχύτητα συγχρονισμού είναι θέμα bandwidth και κατά πόσο έχει μπουκώσει το dslam και όχι το snr

hel
09-05-08, 08:33
Οπως λεει μια παροιμια, αν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στο μωαμεθ.
Δηλαδη, αν δεν μπορεις να μεταφερεις τηλεφωνικο καλωδιο, μετεφερε καλωδιο δικτυου. ( Σε ενα φροντιστηριο αυτο δουλεψε, για 20 μετρα καλωδιο τηλεφωνικο που γινοταν της αποσυνδεσης, μεταφεροντας το Lan αντι για την τηλ.γραμμη ειχε καλο αποτελεσμα)



Η υποθεση μου θυμιζει περιπτωση παρομοια σε hol.
Συγχρόνιζε στα 18000 αλλα πρακτικα κατεβαζε με το ζορι σαν γραμμη των 2mbit
Νομιζω οτι η αιτια ειναι το μικρο snr

Το κουφο που μου ετυχε ηταν σε συνδεση connx 1μβιτ , ειχε snr 27db και Αtt 49db
Με ρωτησαν να κανουν αναβαθμιση, ποσο να βαλουν. Απαντησα οτι δεν θα πιασει με τιποτα 24mbit και δεν ξερω αν θα επιανε και 8mbit.
Τελικα ζητησαν αναβαθμιση σε 8mibt και επειδη μπηκαν σε adsl2+ εγινε το SNR 17 και το Att περιεργως κατεβηκε στα 39db.
Το download ειναι σταθερο 700-800 kilobytes / sec δηλαδη full η ταχυτητα η οποια εχει αγοραστει.

Επομενως εγω λεω οτι οι ενναλακτικοι βάζουν χαμηλο snr για να συγχρονιζουν σε υψηλες ταχυτητες, και να δημιουργουνται εντυπωσεις, αλλα το κατεβασμα τους ειναι δραμα. Ενω ο οτε δινει μεγαλα snr και δεν εχει διακοπες. Εκτος αν ισχυριστει καποιος οτι ο Οτε παει και μειωνει το SNR του εναλλακτικου για να εχει αποσυνδεσεις.


Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα εδώ μέσα από κόσμο που πειράζει το snr (μερικοί το έφτασαν και στο 1dB) και κατεβάζουν με την μέγιστη ταχύτητα της σύνδεσής τους.
Το χαμηλό snr έχει να κάνει περισσότερο με τις αποσυνδέσεις και όχι με την πραγματική ταχύτητα.

efo355
13-05-08, 00:21
φιλε μου εχω 10 μέτρα καλώδιο τηλεφονικό που το πέρασα με πιχακια πάνω από την πόρτα και σε πλιροφορώ ότι με 1,4mb/sec κατέβαζα πριν το βάλω και αφοθ το έβαλα πάλι την ίδια ταχύτητα πιάνω όποτε δε παίζει θέμα με το καλώδιο μάλλον σε δουλεύουν χοντρά οι τύποι

agoraki_24
13-05-08, 20:09
Το ξέρω φίλε μου γιατί πέρασα γραμμή στο δωμάτιο μου χτες και εξακολουθεί η ίδια κατάσταση με ούτε 2 μ καλώδιο...
Με πήρε πάντως τηλέφωνο μια που σχετίζετε πιστεύω με το αντικείμενο- εννοώ δεν είναι τα παιδάκια που δέχοντε τα τηλ όταν καλείς εσύ- μου είπε να κατεβάσω από ftp.forthnet 5 αρχεία μαζί και 4 αρχεία από ftp.ntua
Είχα συνολική ταχύτητα 300-400 kb για όλα τα αρχεία.
Μόλις τοπ είδε μου είπε θα το προωθήσει να το δουν.

Antre
13-05-08, 20:16
φιλε μου εχω 10 μέτρα καλώδιο τηλεφονικό που το πέρασα με πιχακια πάνω από την πόρτα και σε πλιροφορώ ότι με 1,4mb/sec κατέβαζα πριν το βάλω και αφοθ το έβαλα πάλι την ίδια ταχύτητα πιάνω όποτε δε παίζει θέμα με το καλώδιο μάλλον σε δουλεύουν χοντρά οι τύποι

Για να το πούμε λίγο πιο απλά "αυξάνεις" την απόσταση αφενός και αφετέρου αυξάνονται οι πιθανότητες να δεχτείς παρεμβολές από ηλεκτρικές συσκευές που έχεις στο σπίτι. Βέβαια δεν είναι αυτό το πρόβλημα του παιδιού. Παραθέτω τι είχα γράψει παραπάνω :


Και όμως ναι θα συγχρονίζει ελαφρώς χαμηλότερα... σίγουρα όμως δεν θα έχει τόση τεράστια διαφορά και ακόμη πιο σίγουρο είναι ότι θα κατεβάζει τόσο όσο του "επιτρέπει" το επίπεδο στο οποίο συγχρονίζει... το να συγχρονίζει στα 23 mbps και να φτάνει ταχύτητες μόλις 300 kb/sec δεν έχει καμία σχέση με αυτό που του λένε.

Ίσως να συγχρόνιζε στα 23,1 mbps (λέμε τώρα) αν είχε κοντύτερο καλώδιο, αλλά ολοφάνερα δεν είναι αυτό το πρόβλημά του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.