PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινουργιο PC συντομα



JediMasterMANIAC
08-05-08, 16:40
λοιπον κατεληξα στην τελικη συνθεση του νεου PC
Λοιπον εχου με με λεμε
Κουτι thermaltake Soprnano http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700278
Core 2 Quad 9300 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558247
4 giga ram 1066 Mushkin (5αρες)
Asus P5k SE motherboard http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522554
Asus 9600GT 512 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513325
Western Digital 500αρηδες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303789 (3 απο αυτους)
750W απο την thermaltake :) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700497 (θα πεσει και καρτα video στο συστημα για αυτο τοσο πολυ)

Το συστηματακι παει για video editing κυριως κ αντε λιγο gaming (MMOs) κ ελαχιστη επεξεργασια φωτογραφιας...τα υπολοιπα γενικη χρηση λιγο απο ολα:D
Θα στηθει με Windows Vista Business 64bit gr + Linux (μαλλον debian - ubuntu - arch; δεν εχω αποφασισει ακομα)

Αμα εχετε καμια περετερω συμβουλη παρακαλω πειτε το :)
Επισης οχι δεν θα αγοραστει απο e-shop :)
Δεν προκειται να κανω αναβαθμιση σε 5 χρονια (μπορει GPU)
Δεν θελω πιο ακριβη motherboard γιατι αμα χρειαστω συγκεκ....τεσπα πολυ μιλαω :p
Πειτε γνωμες plz :)

ZAGNA
08-05-08, 16:45
Πολύ καλό συστηματάκι. Το μόνο που με χαλάει είναι το κουτί, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπητα :D Όλα τα άλλα είναι πολύ καλά και σε πολύ καλή τιμή. Μεγειά!

Gordito
08-05-08, 16:50
Κλασικα 220€ για επεξεργαστη και 70€ για μητρικη.
Εγω θα εδινα 220€ για μητρικη και 70€ για επεξεργαστη.

Κατα τα αλλα, ειναι κριμα να μην παρεις μητρικη με 6 σατα θυρες, μπορει να τις χρειαστεις.
Θα επαιρνα και αλλο κουτι, το συγκεκριμενο ειναι γεματο πλαστικο και κανει πολυ θορυβο.
Χαρακτηριστικο αποσπασμα απο review:


There's an overall feeling of cheapness to the Soprano.

Εχουν περασει απο τα χερια μου 2 καρτες γραφικων made by Asus, η μια ηταν αστερι και η αλλη ενα ματσο χαλια.
Η ματσο χαλια ειχε την ιδια ψυξη με τη δικια σου, που δεν μου αρεσει καθολου. Παρε μια Gainward.

Hodad
08-05-08, 16:52
Πάρε μητρική με raid αφού το θες για επεξεργασία βίντεο και θα πάρεις και τρεις δίσκους.

Κάρτα γραφικών μπορείς να πάρεις και μια πιο φθηνή και να γλιτώσεις λεφτά.

ZAGNA
08-05-08, 16:55
Κλασικα 220€ για επεξεργαστη και 70€ για μητρικη.
Εγω θα εδινα 220€ για μητρικη και 70€ για επεξεργαστη.

Κατα τα αλλα, ειναι κριμα να μην παρεις μητρικη με 6 σατα θυρες, μπορει να τις χρειαστεις.
Θα επαιρνα και αλλο κουτι, το συγκεκριμενο ειναι γεματο πλαστικο και κανει πολυ θορυβο.
Χαρακτηριστικο αποσπασμα απο review:



Εχουν περασει απο τα χερια μου 2 καρτες γραφικων made by Asus, η μια ηταν αστερι και η αλλη ενα ματσο χαλια.
Η ματσο χαλια ειχε την ιδια ψυξη με τη δικια σου, που δεν μου αρεσει καθολου. Παρε μια Gainward.

Γιατί να πάρει μητρική με 220€? Νομίζεις ότι θα προλάβει να την αξιοποιήσει πλήρως?
Τουτέστιν να βάλει Intel Extreme , DDR3 1600Mhz 4gb , 6 SATA 500gb , SLi κ.α. ... δεν νομίζω.
Όσο για την κάρτα δεν νομίζω ότι είνα καλό να συγκρίνουμε τις κάρτες από τις ψύκτρες :(
Στο ότι η Gainward είναι BEST στις κάρτες γραφικών ναι και γω Gainward έχω αλλά δεν νομίζω να παίζει τόσο ρόλο.

JediMasterMANIAC
08-05-08, 16:58
εχω μια βδομαδα για να αλλαξω γνωμη ^_^ :p

Gordito
08-05-08, 16:58
Γιατί να πάρει μητρική με 220€? Νομίζεις ότι θα προλάβει να την αξιοποιήσει πλήρως?
Τουτέστιν να βάλει Intel Extreme , DDR3 1600Mhz 4gb , 6 SATA 500gb , SLi κ.α. ... δεν νομίζω.
Όσο για την κάρτα δεν νομίζω ότι είνα καλό να συγκρίνουμε τις κάρτες από τις ψύκτρες :(
Στο ότι η Gainward είναι BEST στις κάρτες γραφικών ναι και γω Gainward έχω αλλά δεν νομίζω να παίζει τόσο ρόλο.

Εννοειται οτι ηταν σχημα λογου. Η καλυτερη μητρικη ομως δεν εχει απλα περισσοτερα features αλλα ειναι και πιο σταθερη και πιο γρηγορη.

Οσον αφορα την Asus, ειχα την 8800GT με αυτην την ψυξη και δε μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις.
Ασε που δεν μπορουσα να δω θερμοκρασιες και να κλοκαρω, παρα μονο με τα προγραματα της Asus.:down:

Νο more Asus for me....

JediMasterMANIAC
09-05-08, 16:23
Τελικά θα το γυρισω σε motherboard+GPU Gigabyte :)
Τα αντιστοιχα.... με φοβισες λιγο nichris

rockstar
09-05-08, 20:08
Φιλε εχω το soprano 3 χρονια και κατι...ολα καλα αλλα πολυ θορυβο το ατιμο οποτε απο μενα παρε κατι αλλο της thermaltake οπως το armor junior κτλ...

Patentman
11-05-08, 10:03
Εφοσον δεν θελεις αλλη μητρικη παω πασο.
Διαφορετικα Asus P5K-E WiFi/AP.

Τροφοδοτικο: υπαρχουν και φθηνοτερα οπως το chieftec cft-560a-12c ή το seasonic 550W S12 ή αν θελεις σε αυτα τα λεφτα το ισχυροτερο τοτε το etasis 750W gaming.

Στις καρτες γραφικων και γω κατα της Asus ειμαι. Εκτος οτι συνηθως ειναι ακριβες χωρις λογο, η asus βγαζει 5-6 μοντελα μιας gpu και ετσι πολυ πιθανο να παρεις μια κομμενη εκδοση χωρις να το ξερεις (αν δεν ψαξεις τα χαρακτηριστικα).
Γενικα θα προτιμουσα μια reference υλοποιηση απο οποιαδηποτε μαρκα.

JediMasterMANIAC
11-05-08, 17:31
Εφοσον δεν θελεις αλλη μητρικη παω πασο.
Διαφορετικα Asus P5K-E WiFi/AP.

Τροφοδοτικο: υπαρχουν και φθηνοτερα οπως το chieftec cft-560a-12c ή το seasonic 550W S12 ή αν θελεις σε αυτα τα λεφτα το ισχυροτερο τοτε το etasis 750W gaming.

Στις καρτες γραφικων και γω κατα της Asus ειμαι. Εκτος οτι συνηθως ειναι ακριβες χωρις λογο, η asus βγαζει 5-6 μοντελα μιας gpu και ετσι πολυ πιθανο να παρεις μια κομμενη εκδοση χωρις να το ξερεις (αν δεν ψαξεις τα χαρακτηριστικα).
Γενικα θα προτιμουσα μια reference υλοποιηση απο οποιαδηποτε μαρκα.
λοιπον οπως ειπα πριν της Asus την βαζω στην ακρη
τελικα θα παρω αυτα τα 2
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526680 DS3 motherboard(υπαρχει ουσιαστικη διαφορα σε HD audio και σε απλο σωστα;)
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516160 9600GT της gigabyte
Patentman 750W θελω οπωσδηποτε γιατι θα πεταξω κ καρτα επεξεργασιας video στο συστηματακι

........Auto merged post: JediMasterMANIAC πρόσθεσε 101 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αληθεια απο κουτακια τι επιλογες προτεινετε; μονο κακα λογια ακουω για το κουτακι ;
μεχρι 68 ευρω (τελικη :p) παραπανω δεν εχω διαδεση να δωσω για ενα κουτι
Να παραθεσω επισησ οτι ο θορυβος δεν ειναι θεμα που με ενοχλει ιδιαιτερα.Κ βομβες να επεφταν παλι θα κοιμομουν που λεει ο λογος :)

Patentman
11-05-08, 23:34
Patentman 750W θελω οπωσδηποτε γιατι θα πεταξω κ καρτα επεξεργασιας video στο συστηματακι

Μην κοιτας τα Watt τα οποια ειναι MAX στην καλυτερη αλλά αρκετες φορες μαλλιστα ειναι PEAK (οχι σε αυτη την σειρα παντως).
Να κοιτας ποσα αμπερ βγαζει το τροφοδοτικο στην γραμμη που σε ενδιαφερει.
Εχει μεγαλη διαφορά το ενα με το αλλο.


Κουτι-> chieftec aegis

JediMasterMANIAC
15-05-08, 21:47
weeee!! to PC ειναι ετοιμο!!!
παω λοιπον να βαλω τα XP (χωρις SP-απο τα πρωτα XP) κ μου βγηκε η πιστη ακομα δεν τα εχω βαλει ... vista ειχα την δυνατοτητα να βαλω αλλα ηθελα XP για συμβατοτηα με το hardware μου.. τωρα ειμαι με live fedora κ ψαχνω να δω τι να κανω :P (αν αναρωτιεστε για τι μιλαω δεν μπορω να διαλεξω το δισκο/partition που θελω να κανω την εγκατασταση καθως μου λεει οτι δεν ειναι συμβατο filesystem :p
ΕΛΕΟΣ
σε λιγο θα μαθω κ επιδοσεις :D:p:rofl::rofl::rofl:

Patentman
15-05-08, 23:01
Καλοριζικο.

Πετα τα XP GOLD και βαλε κατι της προκοπης γιατι σε βλεπω ολο προβληματα.
Το minimum που θελει μια συγχρονη μητρικη ακομα και κατα την εγκατασταση ειναι XP SP2.
Οποτε αν τα εχεις GOLD τοτε περασε το SP2 με την εξης μεθοδο:
Αξιόπιστο οπτικό μέσο εγκατάστασης Windows (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=166926)

Ενσωματωσε και το chipset.inf (driver) αλλά και τον ICH9R driver (και ας εχεις ICH9).

Τελος για να μην μπλεξεις τους δισκους και τα partitions τοτε κοιταξε εδω:
Τέρμα στο Dual-Boot. Ευκολία Selectable Boot Device κατα το POST της μητρικης. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=163961)

Τα ΧΡ μονα τους, το linux μονο του και τα δεδομενα σου σε αλλον δισκο (αν σου φτανουν οι δισκοι).
Καθε ωρα και στιγμη θα μπορεις να αφαιρεις τον δισκο που θελεις (XP ή linux) και ο αλλος θα δουλευει.
Ουτε προβληματα grub σε αναβαθμιση ή καποιο πειραγμα ουτε τιποτα.

JediMasterMANIAC
16-05-08, 11:22
εκανα κατι αλλο τελικα πριν το διαβασω
Εβαλα το live δισκακι του ubuntu κ μεσω του partition manager εκανα NTFS ολους τους δισκους (το αλλαζω κκ αργοτερα αυτο)
Για να την αληθεια δεν εχω ιδεα αν ειναι με RAID συνδεση οι δισκοι κ δεν εχω ποτε ξανασχοληθει με RAID οποτε ειμαι λιγο ασχετος (ουτε αν γινεται με jumperακια -τιποτα!! :P) βαριομουν να ανοιξω το κουτι αλλα παρολα αυτα πισω στο θεμα....
αφου εκανα μεσω liveCD φορματ τους δισκους οταν ξαναεβαλα το δισκακι των XP δουλεψε.... την προηγουμενη δεν δουλευω οποτε πιστευω εκανε δουλεια
(χρησημοποιησα ανακγαστικα ενα slipstream με XP που "βρηκα" )
τεσπα αφου κανω την εγκατασταση ξενερωσα γιατι παρατηρησα οτι ηταν τα PRO :p (εχω απλο cdkey -genuine ofc :P)
ανοιπομονω για δοκιμες αμα μου το επιτρεψουν τα ρημαδια τα xp :p

edit:ααα οσον αφορα αυτο με το dual boot
τους 2 500αρηδες τους θελω καθαρους δηλ,. να μην βλεπω τιποτα αλλο μεσα για λογους δουλειας
πολυ καλη ιδεα παρολα αυτα

(γινεται κ με την μητρικη μου :) - ακομα κ το παλιο μου pc το κανει )

Patentman
16-05-08, 17:48
Εχεις μπλεξει τος εκδοσεις, τις εκδοχες, τους τυπους και τις ανανεωσεις των XP.
Αχταρμας!

Βαλτα λιγο σε σειρα γιατι συστημα της προκοπης δεν βλεπω να φτιαχνεις.
Θα το περνανε και τα Celeron. :mrgreen:

ΥΓ. format, file system & partitions κανεις/φτιαχνεις με το δισκακι των windows XP.

ΥΓ2. Εφαρμοσε ακριβως οτι εγραψα στο προηγουμενο μηνυμα μου.

ΥΓ3. Αν το εφαρμοσεις θα μπορεσεις να βαλεις τον ελεγκτη δισκων σε AHCI mode. Αλλά ακομα και αν δεν τον βαλεις παλι θα παιξει καλα.

JediMasterMANIAC
16-05-08, 18:44
Ενταξει το εχω ηδη σεταρει να ναι καλα το δισκακι των ubuntu κ ο partition editor τους :)
Αργοτερα θα βαλω κ debian η archlinux αλλα μαλλον σε arch θα το γυρισω στο τελος
(αν καταλαβα καλα ο pacman κανει update μεσω .tar.bz2 ; Αυτα ειναι sources/κωδικες ; )

Edit: Καμια καλη εφαρμογη (εκτος απο video encoding που θα κανω αργοτερα) για να κανω κανα κρας τεστ ; (οχι προγραμματακια που βγαζουν σκορ αλλα καμια εφαρμογη;u know :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.