PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivodi και αλλαγή IP



spotlight
29-08-05, 08:32
Σκέφτομαι να βάλω Vivodi ΑΡΥΣ και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: Αν πριν αρχίζω ένα download βγάλω το καλώδιο από το modem/router ή το κάνω restart, η Vivodi θα μου αλλάξει την προκαθορισμένη ώρα ή θα παραμείνει η ίδια επειδή την άλλαξα εγώ;

aroutis
29-08-05, 09:03
Από οτι γνωριζώ από την εποχή που είχα dynamic (ενάμισι χρόνο πριν) , η IP αλλάζει upon reboot και όχι κατά τα πρότυπα π.χ. cogeco.ca με timer... οπότε απαξ και πάρεις IP, οσο δεν κάνεις boot ή δεν χάσεις το link με τον ISP για κάποιο λόγο, η IP είναι αυτή.

no_logo
29-08-05, 09:09
σε τακτά χρονικά διαστήματα η ip αλλάζει. Αυτό που περιγράφεις aroutis είναι προ αναβάθμισης. ξερεις τότε που η vivo μας είχε αφήσει με ταχύτητες pstn (όχι εσένα αλλά τους υπόλοιπους) :D

το ερώτημα είναι γιατί ο spotlight θέλει να κάνει κάτι τέτοιο πριν αρχίσει να κατεβάζει κάτι :x

spotlight
29-08-05, 10:52
Για να μην αλλάξει η ip και χάσω την σύνδεση με το πρόγραμμα που κάνω download

emav
29-08-05, 10:58
Δυο μήνες τώρα που έχω Vivodi η dynamic IP μου δεν έχει αλλάξει ούτε μια φορά.

BoGe
29-08-05, 11:04
Σχεδόν ποτέ δεν την αλλάζει

George978
29-08-05, 11:07
1 χρονο δεν εχει αλλαξει ποτε σε εμενα εκτος απο μια φορα που εγινε απο 80 σε 83

johnvam
29-08-05, 11:46
Εγώ εδώ και 2 μήνες έχω την ίδια!!!

no_logo
29-08-05, 11:50
σε μένα αλλάζει :cry:

Spyrosss
29-08-05, 12:14
Στα δυο χρόνια μια φορά άλλαξε απο 80.χ.χ.χ σε 83.χ.χ.χ

chatasos
29-08-05, 12:39
Όσοι έχετε σίγουρα dynamic σύνδεση, μπορείτε να συνδεθείτε-αποσυνδεθείτε-ξανασυνδεθείτε και να ελέγξετε αν άλλαξε η ip. Αν δεν άλλαξε τότε η vivodi έχει σετάρει τους bras (για την ακρίβεια αυτή είναι η default συμπεριφορά τους) να κρατάνε στην cache την αντιστοιχεία username-ip, έτσι ώστε αν κάποιος έχει κάποια ip, βγει, ξαναμπεί μετά από λίγο και εντωμεταξύ δεν έχει υπάρξει έλλειψη διαθέσιμων μη cached ips (δηλαδή δεν έχουν μπει πολλοί καινούργιοι χρήστες), να μπορέσει να ξαναπάρει την ίδια ip.

Spyrosss
29-08-05, 12:55
Εμένα που μου άλλαξαν κάποια στιγμή το username απο χχχχ@dsl2xxxxx σε xxxx@dsl1xxxxx πάλι δεν άλλαξε IP και τον ρούτερ κλειστό αν αφήσω ακόμα και για 2-3 μέρες πάλι δεν αλλάζει.

chatasos
29-08-05, 13:01
Την σύνδεση την κάνεις από το PC ή από το modem?
Μήπως είναι PPPoE?

sandman
29-08-05, 13:07
Και εγώ επιβεβαιώνω πως 1,5 χρόνο με vivodi η IP μου άλλαξε μια φορά, τότε με τις αναβαθμίσεις. Δεν έχει καμία σημασία αν θα κλείσω το modem και για πόση ώρα.

xantho
31-08-05, 20:26
Και εγώ επιβεβαιώνω πως 1,5 χρόνο με vivodi η IP μου άλλαξε μια φορά, τότε με τις αναβαθμίσεις. Δεν έχει καμία σημασία αν θα κλείσω το modem και για πόση ώρα.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα

antonis4
07-09-05, 14:29
Και εμενα 8 μηνες τωρα δεν εχει αλλαξει καθολου...

ace1774
07-09-05, 14:42
Εμενα μου την αλλαξαν μονο αφου τους το ζητησα μια φορα εδω και 10 μηνες.Και μου ειπαν οτι ειναι και πολυ δυσκολο να το κανουν.Μπραβο παιδια .Πληρωνουμε dynamic και αν θελουμε σηκωνουμε και site.

Α ρε γελια

Spyrosss
07-09-05, 14:45
Την σύνδεση την κάνεις από το PC ή από το modem?
Μήπως είναι PPPoE?

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση, μου ξέφυγε το thread.

Με router την κάνω (652R) και φυσικά PPPoA.

pts
07-09-05, 14:46
Εμενα μου την αλλαξαν μονο αφου τους το ζητησα μια φορα εδω και 10 μηνες.Και μου ειπαν οτι ειναι και πολυ δυσκολο να το κανουν.Μπραβο παιδια .Πληρωνουμε dynamic και αν θελουμε σηκωνουμε και site.

Α ρε γελια

Δεν σηκώνεις. Είναι μπλοκαρισμένο το 80 για incoming.

ace1774
07-09-05, 14:47
ΤΟ ειχα ξεχασει.

Thanks

Με port forwarding?

Spyrosss
07-09-05, 14:47
Πληρωνουμε dynamic και αν θελουμε σηκωνουμε και site.

Α ρε γελια

Heh, δε μπορείς σου μπλοκάρουν την port 80 ;)

pts με πρόλαβες

Decoder
16-09-05, 14:41
Αυτο το περι κλειδωμενου port 80 απο που προκυπτει; Ειναι κατι που το κανει ειδικα η vivodi η
καποιοι συγκεκριμενοι ISPs;

Ρωταω γιατι στη δικη μου συνδεση (HOL) εχω σηκωσει web-server κανονικα.

SakisRouvas
16-09-05, 14:55
Όχι, μόνο η βιβόντι απ όσο ξέρω. Επειδή κανείς δεν αγοράζει το στάτικ (αφού το νταϊνάμικ είναι καρα-στάτικ) κόβουν τις: 80,25,110 ώστε αν θες να σηκώσεις σαιτ (γουέμπ και μαιλ σέρβερ) να πας
σε στάτικ πακέτο (+10 ευρώ τον μήνα).

Παράνομο εντελώς αφού δεν το αναφέρουν πουθενά και το διαπιστώνεις μόνος σου.

Decoder
16-09-05, 14:58
Περιεργο...

εκτος και αν ειναι καμια ιστορια με τις τζαμπα ΗOL συνδρομες που εδωσε το RAM.

Λες αυτες να ειναι και STATIC εκτος απο τζαμπα?

aroutis
16-09-05, 15:35
Όχι, μόνο η βιβόντι απ όσο ξέρω. Επειδή κανείς δεν αγοράζει το στάτικ (αφού το νταϊνάμικ είναι καρα-στάτικ) κόβουν τις: 80,25,110 ώστε αν θες να σηκώσεις σαιτ (γουέμπ και μαιλ σέρβερ) να πας
σε στάτικ πακέτο (+10 ευρώ τον μήνα).Παράνομο; Εννοείς οτι χρειάζεται να αναφέρει αν έχει πόρτες κλειστές στο συμβόλαιο που υπογράφει;

Δεν ειμαι σίγουρος, πάντως αν ισχύει γιατι αυτοί που έχουν δυναμική IP δεν κάνουν κάτι;

Decoder
16-09-05, 15:58
Θα δοκιμασω και με sparknet και θα κανω post. Νομιζω οτι ειναι ενδιαφερον να δουμε
ποιοι isps πραγματικα κοβουν τα ports.

Αν μπορει κανεις αλλος με αλλο isp σε dynamic ας κανει κανενα τεστ...

aroutis
16-09-05, 18:21
Παντως στο εξωτερικό ειναι πάγια τακτική. Στον καναδά πχ η cogeco οσο ξέρω το κάνει. Δεν είναι μονο η viivodi που το κάνει.

clopier
23-09-05, 12:26
ΝΑι παιδια εδω και μισο χρονο αλλαξε η I.P μου μια φορα, τοτε με το μπαχαλο . Μεσα απο την VIVODI μου το εχουν πει οτι ετσι ειναι ι πολιτικη τους να μην αλλαζει ο πελατης I.P. Φυσικα εινα κομενες ολες οι πορτες (25 110 80) για αποφυγη στησιματος web server οχι ομως και η 443 ;) .
To μεγαλυτερο προσον της στατικης Ι.P ειναι οτι δουλευει αποβληματιστα το Dc++ που χρειαζετε στατικη για να δουλεψει σωστα.

theopan
23-09-05, 19:33
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα


Το ιδιο κι εδω.Τους τελευταιους δυο μηνες που εχω τη συνδεση, δεν εχει αλλαξει ποτε η ΙΡ μου και εχει κλεισει το ρουτερ ακομα και για 5 μερες.Εχω την ιδια ΙΡ απο την πρωτη μερα που συνδεθηκα.

spotlight
24-09-05, 10:59
Δηλαδή αν θέλει κάποιος να αλλάξει την ip και έχει vivodi τι πρέπει να κάνει;

NoYmErOs
24-09-05, 11:58
Δηλαδή αν θέλει κάποιος να αλλάξει την ip και έχει vivodi τι πρέπει να κάνει;

Δεν είναι πάντα προτέρημα η static

Να βάλει forthnet :p έτσι αλλάζει ip ...

SakisRouvas
24-09-05, 12:59
Παράνομο; Εννοείς οτι χρειάζεται να αναφέρει αν έχει πόρτες κλειστές στο συμβόλαιο που υπογράφει;



Ναι, δεν το αναφέρει πουθενά, και τώρα αν πάρεις τηλέφωνο και ρωτήσεις αν κόβουν κάτι θα σου πούνε όχι. Σύμφωνα με κάθε τεχνική περιγραφή το Internet είναι TCP/IP. Οταν δίνεις TCP(-80,25,100)/IP δεν είναι INTERNET, αλλά ολίγο από (ή σχεδόν) INTERNET, και διαφημίζοντας το ως INTERNET διαπράτεις το αδίκημα της απάτης. Αν το λες στην σύμβαση και στα τηλέφωνα, ώστε να το ξέρουν όλοι (και οι ανταγωνιστές) τότε αλλάζει το πράμα.



Δεν ειμαι σίγουρος, πάντως αν ισχύει γιατι αυτοί που έχουν δυναμική IP δεν κάνουν κάτι;

Είμαι 1000% σίγουρος , μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου.
Μα καλά, στην ελλάδα ποιος και πόσοι θέλουν(ξέρουν) να στήσουν web/domain/mail σπίτι τους. Στην ελλάδα το σπιτικό Internet = παιχνίδια και ταινίες για το 99.99% του κόσμου.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι αυτοί δεν παραπλανούν το 0.01% .

BoGe
24-09-05, 15:26
Δεν είναι πάντα προτέρημα η static

Να βάλει forthnet :p έτσι αλλάζει ip ...

Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που δεν έχουν "καβαλήσει το καλάμι" και αλλάζουν επίσης ΙP :)

Decoder
26-09-05, 12:32
Σχετικα με τις πορτες,

δοκιμασα με ΗΟΛ και δεν με αφηνει να μπω με telnet ουτε ssh. Ενω αφηνει τον web server.
Εαν σηκωσω το συστημα με sparknet myadsl παιζουν ολα κανονικα telnet/ssh/web servers.

@ ADSLgr.com All rights reserved.