PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Internet explorer 7.HELP!!!



magicdek
09-05-08, 00:32
Καλησπεριζω ολους τους συμφορουμιτες και μπαινω κατ'ευθειαν στο θεμα.

Προσφατα εκανα ενα format στον υπολογιστη και ολα δουλευαν μια χαρα.Μετα απο λιγο καιρο και ενω προσπαθουσα να απεγκαταστησω ενα anti-virus που δεν μπορουσα να το βγαλω απο πουθενα (καθως η προσθαφαιρεση δεν το εβρισκε) ,χρησιμοποιησα και το tune up utilities και το your uninstaller.Τελικα διεγραψα απλα το φακελο αφου δεν μπορουσα να το βγαλω αλλιως.

Ψαχνοντας ομως και σκαλιζοντας τα παραπανω προγραμματα πρεπει να εκανα λαλακια και να εσβησα καποια αρχεια συστηματος η κατι τετοιο.Δεν το πολυκαταλαβα για να ειμαι ειλικρινης.

Πηγα μετα να ανοιξω τον internet explorer και μου πεταγε μια συντομευση στο desktop χωρις να μπαινει internet.Δηλαδη εχασα την προσβαση στο internet απο τον explorer.

Απεγκατεστησα τον 7 (σωστα αυτη τη φορα:rolleyes:) και εμεινα με τον 6 , ο οποιος εχει κανονικη προσβαση.Κατεβασα τον 7 απο την microsoft και τον εβαλα παλι πιστευοντας οτι θα αποκατασταθει η λαλακια μου.Αλλα παλι το ιδιο γινεται.Με τον 7 δεν εχω προσβαση με τον 6 εχω.

Εχει κανεις καμμια ιδεα για το τι γινεται και πως μπορει να λυθει ή η μονη λυση ειναι ξανα το format?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Υ.Γ. : Να σημειωσω οτι μετα απο λιγο ψαξιμο νομιζω οτι βρηκα ενα αρχειο .dll (psapi.dll για την ακριβεια) που ελειπε το κατεβασα αλλα δεν μπορω να το βαλω στη registry.

ZORO
09-05-08, 12:28
Δοκίμασε να κάνεις επιδιόρθωση των windows μέσα από το cd

magicdek
10-05-08, 12:01
Eυχαριστω για την απαντηση.Μηπως εκτος απο αυτο υπαρχει καποιος τροπος να βρω τα αρχεια που τυχον λειπουν και να ψαχτω να τα βρω και να τα εγκαταστησω αμεσα?

Thuglife
10-05-08, 15:02
Δοκίμασε με "sfc /scannow" στην εκτέλεση.
http://support.microsoft.com/kb/310747

magicdek
10-05-08, 22:00
Δοκίμασε με "sfc /scannow" στην εκτέλεση.
http://support.microsoft.com/kb/310747

Το δοκιμασα αυτο που λες και δεν βγηκε τιποτα.Mου βγαζει μηνυμα "The RPC Server is unavaliable "

Thuglife
10-05-08, 22:34
Άνοιξε μια κονσόλα (cmd) και δώσε "net start rpcss", αν σου βγάλει σφάλμα και δεν μπορεί να ξεκινήσει το service ακολούθησε αυτό
http://support.microsoft.com/?kbid=838428#appliesto

Βεβαιώσου ότι τρέχει το service Remote Procedure Call (RPC), πριν δοκιμάσεις πάλι το sfc. Μπορείς να δεις λίστα των services με net start ή services.msc στην κονσόλα.

gvenos
10-05-08, 22:35
μια είναι η λύση! Βάλε Firefox να δεις άπρη μέρα

magicdek
11-05-08, 12:28
Άνοιξε μια κονσόλα (cmd) και δώσε "net start rpcss", αν σου βγάλει σφάλμα και δεν μπορεί να ξεκινήσει το service ακολούθησε αυτό
http://support.microsoft.com/?kbid=838428#appliesto

Βεβαιώσου ότι τρέχει το service Remote Procedure Call (RPC), πριν δοκιμάσεις πάλι το sfc. Μπορείς να δεις λίστα των services με net start ή services.msc στην κονσόλα.

Eνω το rpc ειναι ανοιχτο και τρεχει στην κονσολα μου βγαζει ακομα το ιδιο μηνυμα.Οτι ειναι unavaliable.



μια είναι η λύση! Βάλε Firefox να δεις άπρη μέρα

Eχω και τον firefox αλλα θελω να το φτιαξω γιατι χαλασε μαλλον απο δικια μου μα#$^ια.

Thuglife
11-05-08, 20:30
:hmm:

Κάνε αναζήτηση να βρεις όλα τα psapi.dll και κάνε τα rename εκτός από αυτό που βρίσκεται στο \Windows\System32. Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιείς usb router και αν ναι ποιο?

Άνοιξε τον event viewer (eventvwr.msc) και κάνε post τυχών σφάλματα.

magicdek
12-05-08, 01:47
Εκανα αναζητηση για τα psapi.dll και η αναζητηση δεν βρηκε κανενα :vava:
Δεν χρησιμοποιω ρουτερ με usb αλλα με ethernet.

Στον event viewer απ'οτι βλεπω γινεται ενας χαμος απο errors.Παραθετω ενδεικτικα :

exetlos
12-05-08, 10:30
Κατέβασε το sp2 (WindowsXP-KB835935-SP2-ELL) και πέρασε το απο πάνω. Πιστεύω πως θα λυθεί το πρόβλημά σου.

tjetri
12-05-08, 11:00
Απενεργοποίησε το proxy server από το LAN settings στην καρτέλα connections στο internet options !

Thuglife
12-05-08, 11:43
Απενεργοποίησε το proxy server από το LAN settings στην καρτέλα connections στο internet options !

Οι ρυθμίσεις proxy είναι κοινές, δεν θα έπαιζε ούτε ο 6!

2ο screenshot από το τέλος, δες ποιο service - driver δημιουργεί πρόβλημα, service control manager errors 7000 – 7009. Διπλό κλικ στο error για να δεις το message.

Όσο για τα dcom errors δοκίμασε το ακόλουθο αν και είναι πολύ γενικό, dcomcnfg στην εκτέλεση component services - > computers - > my computer - > DCOM config πάτα yes σε όσα warnings σου βγάλει.

magicdek
12-05-08, 13:07
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τον χρονο που μου αφιερωσατε.
Δυστυχως λογω καταταξης στον στρατο δεν θα μπορεσω να επικοινωνησω αμεσα.
Ελπιζω να επανελθω καποια στιγμη.:oneup::respekt::clap:

Τα errors προερχονται απο το windows card space που δεν ξεκιναει.Πρσπαθησα αλλα....
Τα dcom errors ,εκανα αυτο που ειπες Thuglife.

Επισης, δεν εχω ενεργοποιημενο proxy server tjetri.
Το sp2 θα το δοκιμασω καποια αλλη στιγμη exetlos.

Thanx anyway.

@ ADSLgr.com All rights reserved.