PDA

Επιστροφή στο Forum : To Bournemouth η πρώτη οπτικη πόλη (Fibrecity) της Βρετανίας



wireless_surfer
09-05-08, 05:52
Η H20 Networks, μία εταιρία που περνάει τις οπτικές της ίνες απ το αποχετευτικό δίκτυο (http://networks.silicon.com/broadband/0,39024661,39164065,00.htm), ανακοίνωσε πως στους επόμενους 6 μήνες, κάθε σπίτι και γραφείο στο Bournemouth, θα απολαμβάνει ταχύτητες μέχρι 100Mbps. To κόστος του προγράμματος υπολογίζεται περί τα 30 εκατομμύρια λίρες και θα είναι το μεγαλύτερο του είδους του στην Ευρώπη, σύμφωνα με την ίδια.

Οι χρήσεις του δικτύου θα περιλαμβάνουν, παρακολούθηση της κυκλοφορίας σε πραγματικό χρόνο, βελτιωμένη πληροφορία στα σχολεία και τηλεδιάσκεψη. Το δίκτυο μπορεί επίσης να δώσει ώθηση στην ευέλικτη εργασία, επιτρέποντας στους περισσότερους ανθρώπους να εργάζονται από το σπίτι.

Οι οπτικές ίνες, δεν είναι κάτι άγνωστο για τον Δήμο του Bournermouth, αφού πέρυσι η ίδια εταιρία, η H2O, εγκατέστησε δίκτυο οπτικών ινών μέσα απο το αποχετευτικό δίκτυο, που λειτουργεί ως back-up στο υπάρχων δίκτυο χαλκού της ΒΤ (http://www.silicon.com/publicsector/0,3800010403,39166170,00.htm) και για τις ανάγκες του Δήμου.
Η πόλη είναι μία απο τις πρώτες τρεις (http://networks.silicon.com/silicon/networks/broadband/0,39024661,39169788-1,00.htm) που η Η2Ο παρέχει δίκτυο οπτικών ινών, μέσα απο το δίκτυο αποχέτευσης, μαζί με τις πόλεις του Dundee και του Northampton.

πηγή: www.silicon.com (http://networks.silicon.com/broadband/0,39024661,39215331,00.htm?r=1)

katafitos
09-05-08, 10:35
Φτου γκαντεμια!!
Δεν μπορουσαν να τα περασουν 9 χρονια πριν? :p

Jazzer
09-05-08, 12:10
Ας την ονομάσουμε οπτικούπολη τότε ! :p

George978
09-05-08, 12:20
Αντε και στο Newcastle :rofl:

dom
09-05-08, 12:42
Η πόλη του Φωτός!!

gkarak
09-05-08, 13:02
Η πόλη είναι μία απο τις πρώτες τρεις (http://networks.silicon.com/silicon/networks/broadband/0,39024661,39169788-1,00.htm) που η Η2Ο παρέχει δίκτυο οπτικών ινών, μέσα απο το δίκτυο αποχέτευσης, μαζί με τις πόλεις του Dundee και του Northampton.

πηγή: www.silicon.com (http://networks.silicon.com/broadband/0,39024661,39215331,00.htm?r=1)

Τωρα καταλαβα γιατι όταν πήγα τουαλέτα στο Bournemouth ακουγα φωνές μέσα απο την λεκάνη...
Ηταν οι εργάτες που έβαζαν τις οπτικές ίνες!!! :whistle:

andreasermones
09-05-08, 13:07
Τωρα καταλαβα γιατι όταν πήγα τουαλέτα στο Bournemouth ακουγα φωνές μέσα απο την λεκάνη...
Ηταν οι εργάτες που έβαζαν τις οπτικές ίνες!!! :whistle:

+100000 και τωρα ο περιοριστικος παραγοντας θα ναι το ποσο πηγαινεις στην τουαλετα και οχι το snr...:p:p:p:p τεσπα πολυ καλη κινηση..τετοια να βλεπουμε και μεις..

Andrikos
09-05-08, 13:12
Τι λες τωρα ρεεε...!?!?Αυτα ειναι!!

murex
09-05-08, 13:15
...μπούκωσε η οπτική θα λέμε από δω και δώθε

shakm
09-05-08, 13:19
Το δίκτυο μπορεί επίσης να δώσει ώθηση στην ευέλικτη εργασία, επιτρέποντας στους περισσότερους ανθρώπους να εργάζονται από το σπίτι.

2 εισητήρια για Bournemouth παρακαλώ ! :cool:

di_tlg
09-05-08, 13:26
Γνωρίζει κανείς πόσο μεγαλη ειναι αυτη η πολη- αριθμος κατοικων???
Φανταζομαι μια μικρη πολη... οπως και να εχει μια ιδιωτικη εταιρια επενδυει στην οπτικη ινα!!!

lewton
09-05-08, 14:00
Γνωρίζει κανείς πόσο μεγαλη ειναι αυτη η πολη- αριθμος κατοικων???

Φαντάζομαι η wikipedia!!!

kozi1989
09-05-08, 14:05
2 εισητήρια για Bournemouth παρακαλώ ! :cool:

Και εγώ άλλα δύο παρακαλώ!!!:oneup::respekt:

D_J_V
09-05-08, 14:14
To Bournemouth (Μπόρνμουθ) ήταν πάντα προχωρημένη πόλη...
Είναι σχετικά μικρή αλλά με μεγάλη ανάπτυξη και η πρώτη καλύτερη, στη Νότια Αγγλία, σε παραλία και δεύτερη σε Νightlife μετά το Brighton, κατα τη γνώμη μου πάντα...
http://en.wikipedia.org/wiki/Bournemouth

Mouse Potato
09-05-08, 14:15
Σιγά τα ωά! Χαλκός ρε!!! :rofl::yahoo:

alexisazen
09-05-08, 14:16
και το opera (http://www.operahouse.co.uk/) ωραίο club :oneup:

SABBATH
09-05-08, 14:37
και μετα θα λεμε οταν θα πεφτει ο σερβερ 'τι σκατα δικτυο ειναι αυτο' και θα το ενοουμε με ολη την σημασια!!!

pancon
09-05-08, 14:49
Γνωρίζει κανείς πόσο μεγαλη ειναι αυτη η πολη- αριθμος κατοικων???

Απ'ό,τι ξέρω είναι μικρή, παραθαλάσσια και... high-class, μια Γλυφάδα/Βουλιαγμένη της Αγγλίας. :p
(Πολύ πιο όμορφη σίγουρα αν εξαιρέσεις τον ανύπαρκτο ήλιο)


Φανταζομαι μια μικρη πολη... οπως και να εχει μια ιδιωτικη εταιρια επενδυει στην οπτικη ινα!!!

Δεν είναι τόσο εύκολο για τεράστιες κρατικές εταιρείες (και να ήθελαν) να ρισκάρουν, συνήθως πιο τολμήρες στην καινοτομία είναι οι μικρότερες ιδιωτικές θέλοντας και μη, για να κάνουν ένα βήμα εμπρός και να μην τις φάνε τα θηρία.


Τωρα καταλαβα γιατι όταν πήγα τουαλέτα στο Bournemouth ακουγα φωνές μέσα απο την λεκάνη...


και μετα θα λεμε οταν θα πεφτει ο σερβερ 'τι σκατα δικτυο ειναι αυτο' και θα το ενοουμε με ολη την σημασια!!!

:lol:

shakm
09-05-08, 15:00
και μετα θα λεμε οταν θα πεφτει ο σερβερ 'τι σκατα δικτυο ειναι αυτο' και θα το ενοουμε με ολη την σημασια!!!

:lol: πράγματι

skyliner34
09-05-08, 15:35
Γιατρέ μου όταν τραβάω καζανάκι τρώω disconnect!

Deorum
09-05-08, 16:58
Εγώ πάντως δεν μπορώ να κρατηθώ κ να το πετάξω.

Υπερεκτιμημένη η οπτική ίνα στο σπίτι σου. (για τα λεφτά που θέλουν...)

Τι δλδ σου προσφέρει παραπάνω απο μια καλής ποιότητας 24...? πλέον ο περιορισμός δεν είιναι στον χαλκό, αλλά σε άλλα (ping/contetion ratio κτλ...)
Ούτως η άλλος απο την στιγμή που η πληροφορία φεύγει απο το τοπικό δίκτυο της περιοχής (γιατί λογικά δεν προορίζεται για LAN in the CITY, αλλα για Internet, μετά θα δεί το bottleneck του όλου συστήματος.

Κ ethernet gbit να έχει μεχρι το dslm, τι να το κάνεις... Απο εκεί κ πέρα τι γίνεται...

elakbar
09-05-08, 17:25
Τωρα καταλαβα γιατι όταν πήγα τουαλέτα στο Bournemouth ακουγα φωνές μέσα απο την λεκάνη...
Ηταν οι εργάτες που έβαζαν τις οπτικές ίνες!!! :whistle:
φιλε μου εισαι πρωτος. φοβερο σχολιο. το ιδιο προβλημα εχω και εγω με τον οτε. οταν βρεχει πλυμηριζει το σπιτι απο την μπριζα του οτε. :)

parianos
09-05-08, 19:55
Και εγώ άλλα δύο παρακαλώ!!!:oneup::respekt:


Και εγώ άλλα 2 παρακαλώ!!!!!!!!!

MNP-10
09-05-08, 21:57
Εγώ πάντως δεν μπορώ να κρατηθώ κ να το πετάξω.

Υπερεκτιμημένη η οπτική ίνα στο σπίτι σου. (για τα λεφτά που θέλουν...)

Τι δλδ σου προσφέρει παραπάνω απο μια καλής ποιότητας 24...? πλέον ο περιορισμός δεν είιναι στον χαλκό, αλλά σε άλλα (ping/contetion ratio κτλ...)


- pings (αν εχεις πχ 25 ms με το πρωτο hop, τωρα θα εχεις 0.2)
- σοβαρο upload (οχι 512 kbps και 1 mbps)
- σταθεροτητα στη γραμμη (τελος τα disconnects, τα περιεργα κλειδωματα κτλ)
- αναβαθμησιμοτητα
- υψηλοτερο download

zeta
10-05-08, 01:00
παιδιά φοβερή πόλη το Bournemouth!!εχω πάει 2 φορές, έκανε μεταπτυχιακό η αδερφή μου εκεί.
Είναι μια πόλη όπως πρέπει να ειναι οι πόλεις και πανέμορφο! και καταπράσινο.
Και έχει μια παραλία 7 χιλιόμετρα. Και αρκετό ήλιο για Αγγλία.
αν δεν κάνω λάθος, ο πληθυσμός ειναι γύρω στις 200.000, αλλά στη συνέχεια είναι κολλημένο με άλλη
πόλη, το Poole (δεύτερο μεγαλύτερο φυσικό λιμάνι στον κόσμο), όπου είναι και το δημαρχείο.

Deorum
10-05-08, 02:21
- pings (αν εχεις πχ 25 ms με το πρωτο hop, τωρα θα εχεις 0.2)
- σοβαρο upload (οχι 512 kbps και 1 mbps)
- σταθεροτητα στη γραμμη (τελος τα disconnects, τα περιεργα κλειδωματα κτλ)
- αναβαθμησιμοτητα
- υψηλοτερο download


για την σταθερότητα στην γραμμή να συμφωνήσω

για τον download είπαμε μέχρι τον κόμβο, απο εκεί κ πέρα τι? Όπως υπάρχουν 20ρες τώρα γραμμές (με καλά νούμερα...) που βλέπουν τα 2mb/sec μόνο απο ftp του provider τους.


Για το ping το ίδιο, μέχρι το dslam 0.2ms, μετά απο εκεί και πέρα που μεσωλαβούν άλλοι 1000 κόμβοι (μή οπτικοί... ) το χάος.

MNP-10
10-05-08, 04:35
για την σταθερότητα στην γραμμή να συμφωνήσω

για τον download είπαμε μέχρι τον κόμβο, απο εκεί κ πέρα τι? Όπως υπάρχουν 20ρες τώρα γραμμές (με καλά νούμερα...) που βλέπουν τα 2mb/sec μόνο απο ftp του provider τους.


Για το ping το ίδιο, μέχρι το dslam 0.2ms, μετά απο εκεί και πέρα που μεσωλαβούν άλλοι 1000 κόμβοι (μή οπτικοί... ) το χάος.

Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.. οι περισσοτεροι παροχοι εχουν γενικα καλες ταχυτητες εκτος και αν εχουν αργησει καμμια αναβαθμιση. Και σε αυτο πρεπει να συνυπολογισουμε οτι δεν εφαρμοζουν ογκοχρεωσεις κτλ οπως σε αλλες χωρες.

michael92
11-05-08, 12:18
- pings (αν εχεις πχ 25 ms με το πρωτο hop, τωρα θα εχεις 0.2)
- σοβαρο upload (οχι 512 kbps και 1 mbps)
- σταθεροτητα στη γραμμη (τελος τα disconnects, τα περιεργα κλειδωματα κτλ)
- αναβαθμησιμοτητα
- υψηλοτερο download

Συμφωνώ, + του ότι πρέπει να καταργηθούν τα username και password για την γραμμή και να υπάρχει μόνο το encryption για το wireless modem. Εγώ το κρίνω πολύ άσκοπο να πρέπει να βάλεις στο Router username & password όταν δεν είναι dial up και υπάρχει πρόσβαση μόνο από το σπίτι σου. Για το upload, το 1mbps που έχω δεν μπορώ να πω ότι δεν με καλύπτει, αλλά θα προτιμούσα κάπου στα 4mbps. Τα disconnect συμβαίνουν και πολύ συχνά και είναι πολύ σπαστικά ιδιαίτερα στο Instant messaging με πολλά άτομα που πρέπει να ξεκινήσει η σύνδεση από την αρχή. Εγώ πιστεύω ότι για κανά 2 χρονάκια θα κολλήσουμε στις συνδέσεις που υπάρχουν τώρα 24mbps, μέχρι καμιά εταιρεία να προσφέρει 54mbps, ας ελπίσουμε να το ξεκινήσουν οι Γερμαναράδες. Πιστεύω ότι ο ΟΤΕ θα προκόψει με την ιδιωτικοποίηση. Και να μην προκόψει δεν μας ενδιαφέρει γιατί υπάρχουν εναλλακτικοί πάροχοι.

shakm
13-05-08, 16:38
Και εγώ άλλα 2 παρακαλώ!!!!!!!!!

Ωραία μαζευόμαστε πολλοί. Θα μας κάνουν και έκπτωση.. :p


- pings (αν εχεις πχ 25 ms με το πρωτο hop, τωρα θα εχεις 0.2)
- σοβαρο upload (οχι 512 kbps και 1 mbps)
- σταθεροτητα στη γραμμη (τελος τα disconnects, τα περιεργα κλειδωματα κτλ)
- αναβαθμησιμοτητα
- υψηλοτερο download

..αμην και πότε με αυτά τα upload..

@ ADSLgr.com All rights reserved.