PDA

Επιστροφή στο Forum : Μολις μπηκε το Zisto αλλα δεν εχω τηλεφωνο



Thrylos
09-05-08, 12:23
Εχω κανει αιτηση για Zisto tel+dsl εδω και 1 μηνα. Πραγματι στο χρονικο οριο που μου ειχαν πει, σε ακριβως 1 μηνα (χτες δηλαδη) κοβεται το τηλεφωνο. Βαζω το modem πανω και βλεπω την ωραιοτατη DSL γραμμουλα 12mbit. Τους παιρνω τηλ να μου πουν το Activation ID για να συνδεθω στο internet τουλαχιστον μεχρι να ερθει το τηλεφωνο (εμενα αυτο με καιει, τους γονεις το τηλεφωνο). Μου το δινουν αλλα δεν πιανει. Ξαναπαιρνω (απο αλλο τηλεφωνο εννοειται αφου σπιτι δε λειτουργει) και μου λενε οτι δεν πιανει γιατι η υπηρεσια δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα....οποτε να περιμενω να ερθει και το τηλεφωνο. Οποτε το παρατησα για χτες και λεω να δω σημερα τι παιζει.
Μου ειχνα πει μερικες ωρες μεχρι 1 μερα οτι κανει το τηλεφωνο οποτε αφου κοπηκε χτες στις 10 το πρωι μου λενε αμα μεχρι αυριο πρωι δεν εχει ερθει παρε τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη. Τελικα σημερα στις 12 ξυπναω, κοιταζω παλι τηλεφωνο γιοκ! παω να δοκιμαζω το customer ID ετσι μηπως και.... και πιανει!! Φτιαχνω password και username, σημειωνω το customer ID που μου λεει η σελιδα και παταω να προχωρησει.....και βγαζει error ο explorer. Παω να το κανω απο τηγν αρχη και μου λεει οτι το activation ID εχει ηδη χρησιμοποιηθει....λεω την πατησα τωρα....αντε βαζω στο modem το user name και το password που ειχα διαλεξει μηηηηηπως και τα επιασε παρα το error και ναι! ειμαι στο internet!!

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ακομα δεν εχω τηλεφωνο ενω υποτιθεται οτι η υπηρεσια ενεργοποιηθηκε για να επιασε το activation ID...σωστα? Επισης εξαιτιας αυτου του error τελικα το customer ID δε το χρησιμοποιησα πουθενα....μηπως επρεπε να χρησιμοποιηθει σε αλλη σελιδα? μηπως ενεργοποιει και το τηλεφωνο ή κατι τετοιο?
Πειτε μου τι να κανω....να παρω τηλ τεχνικη υποστηριξη ή να περιμενω απλα και αλλη για το τηλ?

Παρεπιπτοντως απο την αποδοση του internet πολυ ευχαριστημενος στην πρωτη δοκιμη. Απο microsoft κατεβασα το directx redistributable για δοκιμη και κατεβασε χωρις καν download manager τα 70mb σε 1 λεπτο και 9 δευτερολεπτα...δηλαδη πανω απο 1mb/s και το θεωρητικο μεγιστο ειναι 1.2mb/s...

Στο modem μου γραφει :
Down : 11994000
Up : 1021000
αυτα ειναι τα μεγιστα ετσι? δε περιμενα να λεει και στρογγυλα 12000000/1024000
Και απο SNR εχω 15.5 , attentutation 28.5 , αυτα τι λενε?

ermis333
09-05-08, 12:36
Έχεις μια αρκετά καλή γραμμούλα.

Τώρα όσων αφορά το τηλέφωνο καμια φορά αν είσαι γκαντέμης μπορεί να πάρει κάποιες μέρες μέχρι να φτιάξει αλλά μην προβλήματίζεσαι.....όλα αυτά τα customer ID είναι άχρηστα, πάρε τηλ το 1212 και πές τους το πρόβλημα και θα είσαι ΟΚ.

Thrylos
09-05-08, 12:46
ηρθε και το τηλεφωνο! παροτι δεν ειχα σημα, καλεσα απο το κινητο μου και χτυπησε! και μετα το σηκωσα και ειχα σημα, εκανα και ενα τηλεφωνο τωρα και ακουγεται μια χαρα! Δεν ξερω αν ειχε σχεση το τηλεφωνο που εκανα ή η ενεργοποιηση του internet ή αν απλα ετυχε το timming...

Παντως πολυ ευχαριστημενος και απο τηλεφωνο και απο internet μεχρι τωρα! Αν δεν προκυψουν και τα γνωστα προβληματα των εναλλακτικων δε το κουναω απο tellas!

ΥΓ: Τωρα μιλαω απο το τηλεφωνο που ειναι με splitter στο modem και ειανι μια χαρα, για τις υπολοιπες μπριζες του σπιτιου πρεπει να παρω φιλτρα ή οχι?

Parazaar
09-05-08, 13:02
Παρε φιλτρα για ολες τις τηλεφωνικες σου συσκευες που εχεις σπιτι σου

ermis333
09-05-08, 13:20
ηρθε και το τηλεφωνο! παροτι δεν ειχα σημα, καλεσα απο το κινητο μου και χτυπησε! και μετα το σηκωσα και ειχα σημα, εκανα και ενα τηλεφωνο τωρα και ακουγεται μια χαρα! Δεν ξερω αν ειχε σχεση το τηλεφωνο που εκανα ή η ενεργοποιηση του internet ή αν απλα ετυχε το timming...

Παντως πολυ ευχαριστημενος και απο τηλεφωνο και απο internet μεχρι τωρα! Αν δεν προκυψουν και τα γνωστα προβληματα των εναλλακτικων δε το κουναω απο tellas!

ΥΓ: Τωρα μιλαω απο το τηλεφωνο που ειναι με splitter στο modem και ειανι μια χαρα, για τις υπολοιπες μπριζες του σπιτιου πρεπει να παρω φιλτρα ή οχι?

Το κόλπο με το κινητό ΝΑΙ, έπιανε πολύ παλιά, ειδικά στην αρχή που κοβόταν κάποιες φορές το τηλέφωνο όταν καλούσες από κινητό έφτιαχνε!!!

Thrylos
09-05-08, 14:32
Επειδη ειχα ISDN με τον ΟΤΕ και ειχα 2 γραμμες στο σπιτι που εμπαιναν πανω στο netmod, σκεφτηκα πως μιας και ξεκινανε απο το ιδιο σημειο (που παλια υπηρχε το netmod) αν τις συνεδεα και τις 2 με καποιο διακλαδωτη πανω στο splitter του modem (που κανει το αρχικο φιλτραρισμα) θα ητνα ολες φιλτραρισμενες απο την αρχη και δε θα χρειαζοταν φιλτρο σε καθε μπριζα. Σωστα? Παντως μου δουλεψε...
Επισης επιδη δεν ειχα διακκλαδωτη χρησιμοποιησα ενα splitter απο παλιοτερο modem για αυτη τη δουλεια (με τη λογικη οτι η μια γραμμη του splitter που δε φιλτραρεται γιατι παει στο modem δε πειραζει γιατι ειναι ηδη φιλτραρισμενη απο πριν) και φαινεται να δουλευει κανονικα!

Ειναι λογικα/σωστα αυτα που εχω κανει? Παντως το αποτελεσμα δειχνει πως ειναι....αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σας!

ermis333
09-05-08, 16:38
Επειδη ειχα ISDN με τον ΟΤΕ και ειχα 2 γραμμες στο σπιτι που εμπαιναν πανω στο netmod, σκεφτηκα πως μιας και ξεκινανε απο το ιδιο σημειο (που παλια υπηρχε το netmod) αν τις συνεδεα και τις 2 με καποιο διακλαδωτη πανω στο splitter του modem (που κανει το αρχικο φιλτραρισμα) θα ητνα ολες φιλτραρισμενες απο την αρχη και δε θα χρειαζοταν φιλτρο σε καθε μπριζα. Σωστα? Παντως μου δουλεψε...
Επισης επιδη δεν ειχα διακκλαδωτη χρησιμοποιησα ενα splitter απο παλιοτερο modem για αυτη τη δουλεια (με τη λογικη οτι η μια γραμμη του splitter που δε φιλτραρεται γιατι παει στο modem δε πειραζει γιατι ειναι ηδη φιλτραρισμενη απο πριν) και φαινεται να δουλευει κανονικα!

Ειναι λογικα/σωστα αυτα που εχω κανει? Παντως το αποτελεσμα δειχνει πως ειναι....αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σας!

Kαι εγώ κάτι παρόμοιο έχω κάνει μην σε ανησυχεί, αν υπήρχε πρόβλημα θα το είχες ήδη συναντήσει.

Z3RatuL
09-05-08, 16:49
Το τηλέφωνο που έχουμε βάλει στο splitter μαζί με το router θέλει και φίλτρο ή δε χρειάζεται; Το ρωτάω αυτό γιατί έβαλα ένα ενσύρματο και είχε θόρυβο ενώ ένα ασύρματο δούλευε κανονικά χωρίς φίλτρο μετά το splitter.

ermis333
09-05-08, 22:33
Το τηλέφωνο που έχουμε βάλει στο splitter μαζί με το router θέλει και φίλτρο ή δε χρειάζεται; Το ρωτάω αυτό γιατί έβαλα ένα ενσύρματο και είχε θόρυβο ενώ ένα ασύρματο δούλευε κανονικά χωρίς φίλτρο μετά το splitter.

To splitter είναι και φίλτρο ταυτόχρονα.

pan82
10-05-08, 02:46
Επισης εξαιτιας αυτου του error τελικα το customer ID δε το χρησιμοποιησα πουθενα....μηπως επρεπε να χρησιμοποιηθει σε αλλη σελιδα? μηπως ενεργοποιει και το τηλεφωνο ή κατι τετοιο?

To customer id αν και δεν το κατάλαβες το χρησιμοποίησες. Απλά όταν βάζεις τα στοιχεία σου χρησιμοποιώντας το customer id σε πετάει σε error o explorer αλλά η διαδικασία έχει γίνει και έχει ενεργοποιηθεί, γι΄αυτό όταν πήγες να το χρησιμοποιήσεις έβγαλε ότι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί, αυτή είναι και η χρησιμότητα του. Βλακεία αυτό που κάνουν να πετάει error η σελίδα γιατί όλοι νομίζουν ότι έχουν κάνει λάθος και ψάχνονται. Και όχι δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο

Thrylos
10-05-08, 15:27
Ολα αρκετ ακαλα μετα απο 1 μερα. Μονο ενοχλητικο οτι καθε τοσο κανει και καποια αποσυνδεση και αμεση επανασυνδεση. Αυτο ειναι ενοχλητικο αν παιζεις καποιο online game εκεινη την ωρα, ή αν στελνεις κατι μεσω MSN πχ που δεν εχει resume. Ελπιζω να φταιει το modem σε αυτο, και με το alcatel που περιμενω να μου στειλουν (γιατι απο λαθος στειλανε το siemens ενω ειχα ζητησει το ασυρματο γνωστο καλο 585) να μην υπαρχουν.
Μπορει να φταιει κατι αλλο γι'αυτες τις αποσυνδεσεις? Επειδη η επανασυνδεση ειναι αμεση ελπιζω να φταιει το modem...

Z3RatuL
10-05-08, 17:13
Αυτά τα 2,90 επιπλέον που πληρώνεις είναι για 1 ολόκληρο χρόνο, τα πληρώνεις μέχρι να σταματήσεις τη σύνδεση, ή για κάποιους μήνες και μετά αφού το αποπληρώσεις είναι πλέον δικό σου τo Speedtouch;

vaggoulas
10-05-08, 17:58
Αυτά τα 2,90 επιπλέον που πληρώνεις είναι για 1 ολόκληρο χρόνο, τα πληρώνεις μέχρι να σταματήσεις τη σύνδεση, ή για κάποιους μήνες και μετά αφού το αποπληρώσεις είναι πλέον δικό σου τo Speedtouch;
Για 12 μήνες τα πληρώνεις και μετά είναι δικό σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.