PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αποσυνδέσεις (DMT screenshot)



DiM
09-05-08, 17:38
Τα φώτα σας οι ειδικοί :)

Έχω ένα φιλαράκι και έχει συνεχείς αποσυνδέσεις. Aλλαξε καλώδια, router, splitter τα πάντα τίποτα.

Η οτενετ του λέει πως η γραμμή του είναι μια χαρά δεν έχει κανένα απόλυτος πρόβλημα.

Του είπα να βγάλει οτιδήποτε από την γραμμή και να αφήσει μονο πάνω τον router. Το έκανε και ιδού το screenshot από το DMT.

Οποιος ξέρει να διαβάζει καλά το σχεδιάγραμμα του DMT ας κάνει τον κόπο να μας το εξηγήσει. Το SNR πάντως κάνει βύθισεις στο μείον και πέφτει η γραμμή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

35968

35969

35970

aa144
09-05-08, 20:06
Επειδή δεν θέλουν να τα βλέπουν, δέστα από εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=200152&page=2

DiM
10-05-08, 02:34
Δεν κατάλαβα τι εννοείς φιλε, το crosstalk δεν νομίζω να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα.

Εδώ μιλάμε για συνεχείς αποσυνδέσεις με το SNR να κάνει βουτιές στο κενό. Επίσης το attenuation και αυτό αλλάζει τιμές λες και είναι ασανσέρ.

Οποιος ξέρει να διαβάσει το DMT ας ρίξει την γνώμη του :)

linkinp
10-05-08, 03:15
μηπως εχει κανα ρουτερ της κακιας ωρας?

pnikolo
10-05-08, 04:30
Δεν κατάλαβα τι εννοείς φιλε, το crosstalk δεν νομίζω να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα.

Εδώ μιλάμε για συνεχείς αποσυνδέσεις με το SNR να κάνει βουτιές στο κενό. Επίσης το attenuation και αυτό αλλάζει τιμές λες και είναι ασανσέρ.

Οποιος ξέρει να διαβάσει το DMT ας ρίξει την γνώμη του :)

1)Θελω να μου πεις την περιοχη απ 'οπου ειναι η συνδεση και αν ειναι σε υψωμα!
2)Τι ειναι το καθενα απο τα 3 ss
Προφανως αν και το 3ο ειναι απο την ιδια συνδεση εκει δεν θα πρεπει ναχε προβλημα και να ειναι οταν εβαλε το ρουτερ στην γραμμη απ' ευθειας, σωστα? :hmm:
Τα 2 gaps (κενα) που εχει ειναι απο τη παρεμβολη (RF) των 2 κρατικων σταθμων στα μεσαια (MW) ητοι στους 666 KHz και στους 729KHz.
Τα 2 πρωτα ss κατι δε παει καλα στο εσωτερικο δικτυο, θελει ψαξιμο και ειδικα χαλαρες ενωσεις σε πριζες, κακη καλωδιωση, σπλιτερ και φιλτρο. Ολα θελουν ελεγχο ;)
Απαντησε μου σε αυτα και θα παμε βημα βημα να δουμε "τις πταιει" :cool:

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδή δεν θέλουν να τα βλέπουν, δέστα από εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=200152&page=2

Ωραια τα θεματα με το crosstalk αλλα μη τα αναγαγεις ολα εκει. ;)
Στη συγγεκριμενη περιπτωση... καμια σχεση! :worthy:

aa144
10-05-08, 14:18
Καλή θεωρία περί σταθμών εκπομπής σε διαμόρφωση πλάτους και θέση σε ύψωμα. Μένω σε ύψωμα, αυτό είναι δικό μου.


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-c.jpg


Όσο για την άρνηση πολλών για το αν υπάρχει έστω crosstalk, δεν μπορώ να κάνω τίποτε για αυτό αφού μάλλον ανάγεται σε πνευματικά θέματα πίστης. Όποιος μπορεί να διαβάσει και επίσης μπορεί και να καταλάβει τι διαβάζει, ας μου πει τις αντιρρήσεις του, πολύ θα χαρώ να τις ακούσω.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2019810&postcount=20

pnikolo
10-05-08, 17:34
Καλή θεωρία περί σταθμών εκπομπής σε διαμόρφωση πλάτους και θέση σε ύψωμα. Μένω σε ύψωμα, αυτό είναι δικό μου.


http://www.asda.gr/actins/HOL/Clipboard01-c.jpg


Όσο για την άρνηση πολλών για το αν υπάρχει έστω crosstalk, δεν μπορώ να κάνω τίποτε για αυτό αφού μάλλον ανάγεται σε πνευματικά θέματα πίστης. Όποιος μπορεί να διαβάσει και επίσης μπορεί και να καταλάβει τι διαβάζει, ας μου πει τις αντιρρήσεις του, πολύ θα χαρώ να τις ακούσω.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2019810&postcount=20

Δεν ειναι θεωρια, ειναι πραξη! Στο συγκεκριμενο φαινονται οι βυθισεις με ακριβες σημειο των συχνοτητων. Εγω δεν αρνουμαι το φαινομενο του crosstalk, καθε αλλο! Το γνωριζω και πολυ καλα μαλιστα, αλλα δεν αναγονται ολες οι περιπτωσεις εκει ειπα. Η μομφη δεν ξερω αν αφορα εμενα, "Όποιος μπορεί να διαβάσει και επίσης μπορεί και να καταλάβει τι διαβάζει" αν εννοεις εμενα πες το ευθεως και θα σου απαντησω αναλογα.
Για πες μου και αυτο crosstalk ειναι?

aa144
10-05-08, 19:36
Όχι, αυτά είναι αρμονικές.

Δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά έχω ακούσει πολλά περί crosstalk, από το ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, μέχρι ότι τους ενοχλεί όταν κάποιος ρωτάει τι είναι, να του το εξηγώ με εικόνες για να το καταλάβει πιο εύκολα.

Δεν είχα καμία πρόθεση να ανεβάσω διδακτορικές διατριβές, ειδικά μάλιστα και από ξένα πανεπιστήμια, αλλά όταν εξηγείς κάτι και παίρνεις απάντηση "δεν το πιστεύω", "δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα", "τι μας λες τώρα" και άλλα επιστημονικά, μετά τι άλλο να πεις. Το φαινόμενο είναι υπαρκτό και τεκμηριωμένο, ενώ η αμοιβαία επαγωγή μπορεί να γίνει αντιληπτή από τον καθένα που διαθέτει γνώσεις φυσικής επιπέδου υποχρεωτικής εκπαίδευσης.

Επειδή δεν πείθονται λοιπόν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, και ειρωνεύονται και τις εικόνες που το δείχνουν απλά, είπα να το πάμε σε λίγο πιο σοβαρό επίπεδο, υπάρχει υλικό να γίνει συζήτηση και όποιος είναι αντίθετος με τη θεωρία να εκθέσει τις απόψεις του τεκμηριωμένα, όπως τεκμηριωμένα αναφέρεται και στις διδακτορικές διατριβές.

Εντελώς άσχετα όλα αυτά με εσένα, το ξαναλέω.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για τα συγκεκριμένα τώρα, όχι αυτό που ανέβασες με τις αρμονικές, αλλά τα αρχικά γραφήματα, από το σχήμα του λοβού του upload και όχι μόνο, εμένα μου δείχνει crosstalk σε μεγάλο βαθμό.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 3 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πράγματι φαίνεται να έχεις δίκιο για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς.

foyltaka
10-05-08, 21:23
Οι ειδικοί παρακαλούνται να δώσουν τα φώτα τους και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683)

pnikolo
10-05-08, 21:43
Όχι, αυτά είναι αρμονικές.

Δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά έχω ακούσει πολλά περί crosstalk, από το ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, μέχρι ότι τους ενοχλεί όταν κάποιος ρωτάει τι είναι, να του το εξηγώ με εικόνες για να το καταλάβει πιο εύκολα.

Δεν είχα καμία πρόθεση να ανεβάσω διδακτορικές διατριβές, ειδικά μάλιστα και από ξένα πανεπιστήμια, αλλά όταν εξηγείς κάτι και παίρνεις απάντηση "δεν το πιστεύω", "δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα", "τι μας λες τώρα" και άλλα επιστημονικά, μετά τι άλλο να πεις. Το φαινόμενο είναι υπαρκτό και τεκμηριωμένο, ενώ η αμοιβαία επαγωγή μπορεί να γίνει αντιληπτή από τον καθένα που διαθέτει γνώσεις φυσικής επιπέδου υποχρεωτικής εκπαίδευσης.

Επειδή δεν πείθονται λοιπόν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, και ειρωνεύονται και τις εικόνες που το δείχνουν απλά, είπα να το πάμε σε λίγο πιο σοβαρό επίπεδο, υπάρχει υλικό να γίνει συζήτηση και όποιος είναι αντίθετος με τη θεωρία να εκθέσει τις απόψεις του τεκμηριωμένα, όπως τεκμηριωμένα αναφέρεται και στις διδακτορικές διατριβές.

Εντελώς άσχετα όλα αυτά με εσένα, το ξαναλέω.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για τα συγκεκριμένα τώρα, όχι αυτό που ανέβασες με τις αρμονικές, αλλά τα αρχικά γραφήματα, από το σχήμα του λοβού του upload και όχι μόνο, εμένα μου δείχνει crosstalk σε μεγάλο βαθμό.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 3 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πράγματι φαίνεται να έχεις δίκιο για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς.

Δικαιο εχω και δεν το θετω σε αμφισβητηση!
Αρμονικες ανα 38Khz? Και η βασικη που βρισκεται?
Δεν εχω ανεβασει αλλο, αλλος ποσταρε, εγω απαντησα.
Η δικια μου δεν εχει cross talk. Μπηκε απο τον οτε, μιλησα με τον τεχνικο λογω της ερευνας με το προβλημα μου, με 5 ζευγαρια επανω και 5 κατω ελευθερα!
Για να μη πεδευεσαι ειναι προβλημα που δημιουργει ενα εξωτερικο παλμοτροφοδοτικο μιας TFT TV της γειτονισσας που επιρειαζει τις γραμμες σε ακτινα 30-40μ ακομα και στο καφαο. Ηρθε η ΕΕΤΤ με ραδιογωνιομετρο και το βρηκε. Οταν η TV δεν δουλευει δες το γραφημα :oneup:
Επισης εχω και γραφημα με ραδιοερασιτεχνη (πειρατη) στους 1670 KHz που σχεδον καθε φορα που "ανοιγει" μου ριχνει την συνδεση 1 φορα! Καρατσεκαρισμενα αυτα γιατι το gap μου δειχνει την συχνοτητα και μετα τον βρισκω και τον ακουω στο δεκτη μου :oneup:

sdikr
11-05-08, 05:29
Όχι, αυτά είναι αρμονικές.

Δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά έχω ακούσει πολλά περί crosstalk, από το ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, μέχρι ότι τους ενοχλεί όταν κάποιος ρωτάει τι είναι, να του το εξηγώ με εικόνες για να το καταλάβει πιο εύκολα.

Δεν είχα καμία πρόθεση να ανεβάσω διδακτορικές διατριβές, ειδικά μάλιστα και από ξένα πανεπιστήμια, αλλά όταν εξηγείς κάτι και παίρνεις απάντηση "δεν το πιστεύω", "δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα", "τι μας λες τώρα" και άλλα επιστημονικά, μετά τι άλλο να πεις. Το φαινόμενο είναι υπαρκτό και τεκμηριωμένο, ενώ η αμοιβαία επαγωγή μπορεί να γίνει αντιληπτή από τον καθένα που διαθέτει γνώσεις φυσικής επιπέδου υποχρεωτικής εκπαίδευσης.

Επειδή δεν πείθονται λοιπόν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα, και ειρωνεύονται και τις εικόνες που το δείχνουν απλά, είπα να το πάμε σε λίγο πιο σοβαρό επίπεδο, υπάρχει υλικό να γίνει συζήτηση και όποιος είναι αντίθετος με τη θεωρία να εκθέσει τις απόψεις του τεκμηριωμένα, όπως τεκμηριωμένα αναφέρεται και στις διδακτορικές διατριβές.

Εντελώς άσχετα όλα αυτά με εσένα, το ξαναλέω.


Επειδή εγώ το είπα το σχετικό με την εικόνα, δεν είπα πουθενά οτι δεν πιστεύω αυτά που λέει η εικόνα, αλλά το ότι είναι κουραστικό να βλέπεις την ίδια εικόνα ξανά και ξανά
Θα μπορούσες να το κάνεις ενα ποστ κάπου και μετά να δείνεις το λινκ.

ΥΓ να φανταστείς οτι είχα αρχίσει να βλέπω την εικόνα στα όνειρα μου απο τόσες φόρες που την έχω δεί,

pnikolo
11-05-08, 06:39
Οι ειδικοί παρακαλούνται να δώσουν τα φώτα τους και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683)

Ορισμενα links ειναι πολυ ενδιαφεροντα! :oneup:
Προτεινω οσοι μπορουν να τα διαβασουν και ειδικα οι πιο προχωρημενοι ;)
ΜΠΡΑΒΟ που εψαξες τα βρηκες και τα εκανες ποστ! :clap:
Αν τοχες κανει νωριτερα θα ειχα απαλαγει απο 4 μηνες "τρεξιμο" και ερευνα! Το βρηκα το προβλημα που ειχα σχεδον, αναφερεται σε ενα link :whistle:
Για τη δουλεια σου εχεις απολυτο :respekt: απο εμενα!

Βεβαια εαν ποτε ερθω Θεσ/νικη θα κερασεις μπουγατσα με κρεμα;) και καφε! Βλεπεις τι ωρα ειναι και με ξενυχτησες ολο το βραδυ να διαβαζω. Σε μενα παει γαντι το "γηρασκω αει διδασκομενος" :rtfm:
Και παλι ευγε! :up:

[Insomniac]
12-05-08, 05:12
Αρμονικες ανα 38Khz?

...

Για να μη πεδευεσαι ειναι προβλημα που δημιουργει ενα εξωτερικο παλμοτροφοδοτικο μιας TFT TV της γειτονισσας που επιρειαζει τις γραμμες σε ακτινα 30-40μ ακομα και στο καφαο.

Τις παρεμβολές από το παλμοτροφοδοτικό της γειτόνισσας που δημιουργούν σταθερή, επαναλαμβανόμενη βύθιση στο SNR ανά 38kHZ πώς θα τις χαρακτήριζες;


@aa144 η ύπαρξη του crosstalk δεν μπορεί ν'αμφισβητηθεί, όπως και η αρνητική επιρροή του στις ταχύτητες (κατά συνέπεια λοιπόν κι αυτά που αναφέρονται στα pdf που ανέβασες).

Σ'αυτό που θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους όμως, είναι ότι δεν μπορεί όλα να ξεκινούν και να καταλήγουν σ'αυτό. Δεν μπορεί για όλα να φταίει το crosstalk.

Φιλικά.


Στο θέμα μας τώρα, εκτός του SNRM, δεν μπορεί το attenuation να πηγαίνει, π.χ. στο upstream, μια 5,5db, μια 9,5 και μια 7,5db.

Αφού λες ότι έχει δοκιμάσει και μ'άλλο ρούτερ και είχε πάλι τα ίδια, τότε ας ξεκινήσει από εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) και αν δεν βγει άκρη, επιμένει και ξαναδηλώνει βλάβη.

pnikolo
12-05-08, 06:10
[QUOTE='[Insomniac];2031502']Τις παρεμβολές από το παλμοτροφοδοτικό της γειτόνισσας που δημιουργούν σταθερή, επαναλαμβανόμενη βύθιση στο SNR ανά 38kHZ πώς θα τις χαρακτήριζες;

Η ερωτηση ειναι για μενα?
Αν ναι θα πρεπει να ξερω οπως γραφω "η βασικη που βρισκεται?"
Ξερουμε το τι ειναι αρμονικες αλλα αν δεν βρω την κεντρικη? Υπ' οψιν δεν εχω βρει σε ολο το ευρος του δεκτη μου (κατι σαν carrier ας πουμε). Μονο μερικα peaks βρισκω. :hmm:

[Insomniac]
12-05-08, 09:32
Τι άλλο θα μπορούσαν να είναι αυτά τα κενά; Την βασική την υποδηλώνει το διάστημα ανάμεσα στα gaps, δηλαδή τα 38kHz στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Τα παλμοτροφοδοτικά παράγουν ένα τετραγωνικό κύμα σε συχνότητες των 30-90kHz ή και παραπάνω και οι αρμονικές από αυτά, μπορούν υπό συνθήκες να δημιουργήσουν πρόβλημα παρεμβολών στις συχνότητες του ADSL.

pnikolo
12-05-08, 11:28
;2031622']Τι άλλο θα μπορούσαν να είναι αυτά τα κενά; Την βασική την υποδηλώνει το διάστημα ανάμεσα στα gaps, δηλαδή τα 38kHz στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Τα παλμοτροφοδοτικά παράγουν ένα τετραγωνικό κύμα σε συχνότητες των 30-90kHz ή και παραπάνω και οι αρμονικές από αυτά, μπορούν υπό συνθήκες να δημιουργήσουν πρόβλημα παρεμβολών στις συχνότητες του ADSL.

Εκει ειναι peaks οχι βασικη συχνοτητα, υπαρχουν φορες που υπαρχουν και 16 gaps και με μεγαλυτερο ευρος. Και οπως βλεπεις οι παρεμβολες ξεκινανε απο τους 550ΚΗz. Οι πιο κατω δεν φαινονται αλλα ακουγονται στον δεκτη μου, και ειναι πολυ χαμηλωτερες σε ισχυ. Ως γωστον οι αρμονικες ειναι χαμηλοτερης ισχυος απο τη βασικη. Αρα αναμεσα στα gaps υπαρχει μειωση ισχυος αρα δεν ειναι βασικη ;)

[Insomniac]
12-05-08, 17:51
@pnikolo, σου λέω ότι τη βασική συχνότητα την υποδηλώνει το διάστημα ανάμεσα στα gaps (από κενό σε κενό), το διάστημα ανάμεσα στα peaks της εκπομπής δηλαδή και όχι το εύρος των gaps. Αυτό ισχύει, όπως ισχύει και ότι τα peaks, σε τέτοιες παρεμβολές, δεν έχουν όλα ακριβώς το ίδιο εύρος.

Τώρα τι ακριβώς εξέπεμπε το παλμοτροφοδοτικό και τι ακριβώς "τσιμπούσε" η γραμμή σου, αν σε ενδιαφέρει εγκυκλοπαιδικά, πάρε το στα χέρια σου και άρχισε τις δοκιμές.

Αν πάλι επιμένεις ότι αυτά που βλέπουμε στο snapshot δεν είναι αρμονικές, η ερώτησή μου παραμένει. Τι είναι;

Πώς θα χαρακτήριζες τις παρεμβολές που δημιουργούν σταθερή, επαναλαμβανόμενη βύθιση στο SNR ανά 38kHZ και πώς δικαιολογούνται;

Φιλικά.

pnikolo
12-05-08, 21:41
;2032891']@pnikolo, σου λέω ότι τη βασική συχνότητα την υποδηλώνει το διάστημα ανάμεσα στα gaps (από κενό σε κενό), το διάστημα ανάμεσα στα peaks της εκπομπής δηλαδή και όχι το εύρος των gaps. Αυτό ισχύει, όπως ισχύει και ότι τα peaks, σε τέτοιες παρεμβολές, δεν έχουν όλα ακριβώς το ίδιο εύρος.

Τώρα τι ακριβώς εξέπεμπε το παλμοτροφοδοτικό και τι ακριβώς "τσιμπούσε" η γραμμή σου, αν σε ενδιαφέρει εγκυκλοπαιδικά, πάρε το στα χέρια σου και άρχισε τις δοκιμές.

Αν πάλι επιμένεις ότι αυτά που βλέπουμε στο snapshot δεν είναι αρμονικές, η ερώτησή μου παραμένει. Τι είναι;

Πώς θα χαρακτήριζες τις παρεμβολές που δημιουργούν σταθερή, επαναλαμβανόμενη βύθιση στο SNR ανά 38kHZ και πώς δικαιολογούνται;

Φιλικά.

Αριθμητικα μπορεις να μου πεις που ειναι? (στους "ταδε" KHz) Φαινονται οι συχνοτητες .
Δεν εξεπεμπε, εκπεμπει :down: Η ακτινοβολια αυτη εκπεμπεται σε ακτινα ανω των 30-40μ και δεν την τσιμπα μονο η γραμμη αλλα και το καφαο με τη γραμμη μου εκτος συνδεσης. Το διαπιστωσε ο οτε απο τις ταχυτητες αλλα και η ΕΕΤΤ με το ραδιογωνιομετρο :rtfm:

[Insomniac]
12-05-08, 22:42
Δεν το άλλαξε ακόμη; Είχα την εντύπωση ότι το άλλαξε.

Σύμφωνα με τα gaps που έχεις, η βασική είναι κάπου στα 30-35kHz και τα παλμοτροφοδοτικά εκπέμπουν σ'αυτή τη συχνότητα.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να δεις στο φάσμα του SNR την βασική με όλες τις αρμονικές της. Το ότι εκπέμπουν δε σημαίνει απαραίτητα ότι περνάνε όλες στη γραμμή σου (π.χ. όσο φτηνό και νά'ναι, όλο και κάποια στοιχειώδη προστασία θα έχει). Αυτές που "τσιμπάει" η γραμμή σου (και όχι μόνο) τελικά, απ'ό,τι φαίνεται, είναι κάποιες από τις αρμονικές της, στην MF μπάντα.

Αν δεν μπορεί να το αλλάξει, κοίταξε μήπως μπορεί να γίνει κάτι για καλύτερη θωράκιση, αν και το ορθό θα ήταν να πάρει ένα καινούριο που να δουλεύει σωστά.

klainmain
12-05-08, 23:50
Επειδή δεν θέλουν να τα βλέπουν, δέστα από εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=200152&page=2

Ε, όχι πάλι τα ίδια. Έλεος.:worthy::worthy::worthy:

@pnicolo ως ραδιοηλεκτρολόγος θα συμφωνήσω με τον @[Insomniac].

Νομίζω πως τα λέει καλά. Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο πέρα από αρμονικές.

Τη βασική δεν την βλέπεις για διάφορους λόγους. Μπορείς να καταλάβεις από τη συμμετρία.

Υπάρχει μια μέθοδος που λέει ότι μετράς 11 gaps και συγκρατείς τη χαμηλότερη και την υψηλότερη συχνότητα. Σύμφωνα με ένα παλιότερο γραφημά σου μέτρησα f(min)=1246 kHz και f(max)=1656 kHz και η βασική βγαίνει περίπου (1656-1246)/10=41 kHz. Κάπου εκεί νομίζω ότι βρίσκεται.

Ελπίζω να βοήθησα.

pnikolo
13-05-08, 03:58
;2033775']Δεν το άλλαξε ακόμη; Είχα την εντύπωση ότι το άλλαξε.

Σύμφωνα με τα gaps που έχεις, η βασική είναι κάπου στα 30-35kHz και τα παλμοτροφοδοτικά εκπέμπουν σ'αυτή τη συχνότητα.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να δεις στο φάσμα του SNR την βασική με όλες τις αρμονικές της. Το ότι εκπέμπουν δε σημαίνει απαραίτητα ότι περνάνε όλες στη γραμμή σου (π.χ. όσο φτηνό και νά'ναι, όλο και κάποια στοιχειώδη προστασία θα έχει). Αυτές που "τσιμπάει" η γραμμή σου (και όχι μόνο) τελικά, απ'ό,τι φαίνεται, είναι κάποιες από τις αρμονικές της, στην MF μπάντα.

Αν δεν μπορεί να το αλλάξει, κοίταξε μήπως μπορεί να γίνει κάτι για καλύτερη θωράκιση, αν και το ορθό θα ήταν να πάρει ένα καινούριο που να δουλεύει σωστά.

Οχι βεβαια περιμενει λεει το χαρτι απο τη ΕΕΤΤ, οπου μιλησα μαζι τους και ειπαν οτι εχει παρει υπογραφες (ουτε ξερω απο ποσους) μιλησα με 2 που το υπεγραψαν και ειπαν οτι θα ερθει με δικαστικο κλητηρα, λογικα θα παρω αντιγραφο οπως θα παει και στη Δ/νση πιστοποιησης του Υπ. Μεταφορων. Μεσα γραφει -μου ειπαν- οτι δεν πρεπει να την λειτουργει μεχρι να διορθωσει το προβλημα γιατι εχει ευθυνες! Βεβαια μου "τυφλωνει" και τον δεκτη μου με παρασιτα σχεδον στο συνολο του ευρους του. Εγω βεβαια ακουω πανω απο τα 150ΚΗz.
Λογικα θα πρεπει να της το αλλαξουν αλλα αν ειναι απο ελευθερο εισαγωγεα "πιασε το αυγο και κουρεφτο". Περιμενω το χαρτι να παω στο μαγαζι που την αγορασε εδω στη γειτονια να μαθω τα περεταιρω.
Προστασια :) :lol: :rofl: Πλακα κανεις!!!
Θα δω τι μελει γεννεσθαι σε λιγες μερες για τα επομενα βηματα.
Χθες επαιζε ολη μερα και νυχτα :evil: αλλα σημερα απο το μεσημερι εκλεισε μαλλον θα λειπουν.
Το τι RF τρωνε δε περιγραφεται στο 1-2 μ που το εχουν (ασε που ζεματαει αλλα δε καιγεται το ρημαδι). Οταν φτασαμε εξω απο τη πορτα με τους τεχνικους της ΕΕΤΤ ο δεκτης τους κοντεψε να διαλυθει απο τον θορυβο! Στη ταρατσα -7ος οροφος- (αυτη μενει στον 2ο) ακουταν πολυ εντονα, ακομα εξω απο τη πολ/κια αλλα και στο υπογειο, γιατι μετρησαν και στην χωνευτη αλλα πιο χαμηλα.

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 26 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ε, όχι πάλι τα ίδια. Έλεος.:worthy::worthy::worthy:

@pnikolo ως ραδιοηλεκτρολόγος θα συμφωνήσω με τον @[Insomniac].

Νομίζω πως τα λέει καλά. Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο πέρα από αρμονικές.

Τη βασική δεν την βλέπεις για διάφορους λόγους. Μπορείς να καταλάβεις από τη συμμετρία.

Υπάρχει μια μέθοδος που λέει ότι μετράς 11 gaps και συγκρατείς τη χαμηλότερη και την υψηλότερη συχνότητα. Σύμφωνα με ένα παλιότερο γραφημά σου μέτρησα f(min)=1246 kHz και f(max)=1656 kHz και η βασική βγαίνει περίπου (1656-1246)/10=41 kHz. Κάπου εκεί νομίζω ότι βρίσκεται.

Ελπίζω να βοήθησα.

Κανενα τροπο να της το καψω απο μακρυα υπαρχει? :lol:
Σκεφθηκα να της βαλω ενα χρυσοχαρτο στο 4πολικο βυσμα αλλα δε θα αναβε μετα και θα με εσφαζε ;)
Διολου απιθανο να ειναι εκει (41ΚΗz), εγω πιανω το peak στους 1254KHz οπου το s-meter μου δειχνει περιπου 7,5/8 η και 8/8.
Πολλες φορες τα gaps ξεπερνανε το ευρος της μπαντας του dsl δηλαδη τους 2,2MHz :whistle:
Να σε ρωτησω σαν ραδιοηλεκτρολόγος που εισαι, γιατι εγω ειμαι ηλεκτρονικος, καπου διαβασα οτι εξαλειφεται η μειωνεται δραστικα χρησιμοποιοντας φεριτες η baloon φεριτη, ισχυει αυτο?
Και ασφαλως παει στην εξοδο του τροφοδοτικου αλλα αυτο το "ρημαδι" φοβαμαι οτι διαχεει το θορυβο και στο δικτυο της ΔΕΗ και πιθανον ναμαι στην ιδια φαση και να παιρω κι απο κει θορυβο, παροτι ολα μου τα μηχανηματα τροφοδοτουνται απο UPS :hmm:

pipisf
13-05-08, 11:00
Τα φώτα σας οι ειδικοί :)

Έχω ένα φιλαράκι και έχει συνεχείς αποσυνδέσεις. Aλλαξε καλώδια, router, splitter τα πάντα τίποτα.

Η οτενετ του λέει πως η γραμμή του είναι μια χαρά δεν έχει κανένα απόλυτος πρόβλημα.

Του είπα να βγάλει οτιδήποτε από την γραμμή και να αφήσει μονο πάνω τον router. Το έκανε και ιδού το screenshot από το DMT.

Οποιος ξέρει να διαβάζει καλά το σχεδιάγραμμα του DMT ας κάνει τον κόπο να μας το εξηγήσει. Το SNR πάντως κάνει βύθισεις στο μείον και πέφτει η γραμμή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

35968

35969

35970

Φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και εγω.
Η απαντηση του τεχνικου ΟΤΕ για θεματα ADSL ειναι οτι καποιος
σχετικα κοντα εχει μηχανημα που παραγει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο
και μεταφερει παρεμβολη στα καλωδια του ΟΤΕ και ετσι αυξανει ο
θορυβος της γραμμης.
Τις ιδιες διακυμανσεις εχω και εγω ολη την ημερα στην ΒΙ.ΠΕ.ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.
Δεν κανουν τιποτε γιατι δεν μπορουν να κανουν τιποτε.

aa144
13-05-08, 12:15
Και ασφαλως παει στην εξοδο του τροφοδοτικου αλλα αυτο το "ρημαδι" φοβαμαι οτι διαχεει το θορυβο και στο δικτυο της ΔΕΗ και πιθανον ναμαι στην ιδια φαση και να παιρω κι απο κει θορυβο, παροτι ολα μου τα μηχανηματα τροφοδοτουνται απο UPS :hmm:


Βάλε μερικά τέτοια στη σειρά με την τροφοδοσία σου, αν είναι όπως τα λες θα δεις διαφορά.



http://www.asda.gr/actins/HOL/DSC00409-80.jpg


http://www.asda.gr/actins/HOL/DSC00410-80.jpg

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και βγάλε το ρούτερ από το UPS όταν κάνεις τη δοκιμή.

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 5 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η τηλεόραση που παράγει τα παράσιτα είναι σε πρίζα με γείωση; Η γείωση της πρίζας πάει πράγματι στη γη ή το καλώδιο είναι στον αέρα; Σε παλιά σπίτια συχνά συμβαίνει αυτό, έπαιρναν γη στον πίνακα από σωλήνα ύδρευσης, ή από μεταλλικό σιφώνι αποχέτευσης και μετά από επισκευή υδραυλικού στο σημείο εκείνο, το καλώδιο έμενε στον αέρα, αφού ο υδραυλικός δεν ήξερε τι να το κάνει.

Το τροφοδοτικό που παράγει τα παράσιτα έχει γύρω του διάτρητο λαμαρινένιο περίβλημα (κλωβό Faraday) για θωράκιση; Αν έχει, είναι συνδεμένο το περίβλημα με πραγματική γείωση; Αν όχι, μπορείς να το γειώσεις; Θα σε αφήσει;

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ε, όχι πάλι τα ίδια. Έλεος.:worthy::worthy::worthy:



Για ποιό λόγο ακριβώς;

pnikolo
13-05-08, 12:36
Που βρε να τα βαλω αυτα μεσα στο Κινεζικο κονσερβοκουτι της γειτονισσας? Ρωταω για να βαλω εξωτερικο baloon στην εξοδο του τροφοδοτικου οπως εχουν καποιες συσκευες, γιατι το καλωδιο τροφοδοσιας ειναι σαν του pc χοντρο με iec φις. Λεει οτι εχει γειωση αλλα ξερω γω? Ειναι και ψιλοπαραξενη και εχει εναν... "συντροφο" ιστορια αμαρτια ξερολα και αμφυσβητια. Εδω μπηκε η ΕΕΤΤ με το ματσουκι στο χερι αυτος λεει τραγουδια :whistle: Αντε να φερει το χαρτι ο κλητηρας μπας και ηρεμησω... η θα τρεχω στα δικαστηρια :rtfm:
Ξερω καλα πως ειναι μεσα εχω επισκευασει καμποσα, αυτο ειναι κλειστο σε πλαστικο, πως εχουν καπιες sony οθονες οι καπιοι εκτυπωτες? Τετοιο ειναι αλλα Κινεζικο :angryr:

aa144
13-05-08, 12:43
Στην τροφοδοσία του ρούτερ σου θα τα βάλεις αυτά, είναι πολύ καλύτερα και δεν έχουν σχέση με τα εξωτερικά "φίλτρα" πάνω στα καλώδια.

Υπάρχει βέβαια και ένα άλλο σενάριο, πιο σπάνιο. Έχει αναφερθεί περίπτωση όπου το παράσιτο δεν περνούσε από τη γραμμή DSL στο ρούτερ, αλλά από τις θύρες Ethernet, μέσω του τροφοδοτικού του υπολογιστή, που το έπαιρνε από το δίκτυο ρεύματος, αφού ήταν και αυτός χωρίς γείωση. Για να δοκιμάσεις ειδικά αυτή την εκδοχή, πρέπει να μην έχεις τίποτε ενσύρματα πάνω στο ρούτερ, εκτός από τη γραμμή DSL, και να συνδεθείς ασύρματα με κάποιο Laptop πχ, ώστε να πάρεις γράφημα. Πολύ σπάνιο σενάριο, αλλά έχει συμβεί και αυτό.

pnikolo
13-05-08, 12:56
Στην τροφοδοσία του ρούτερ σου θα τα βάλεις αυτά, είναι πολύ καλύτερα και δεν έχουν σχέση με τα εξωτερικά "φίλτρα" πάνω στα καλώδια.

Υπάρχει βέβαια και ένα άλλο σενάριο, πιο σπάνιο. Έχει αναφερθεί περίπτωση όπου το παράσιτο δεν περνούσε από τη γραμμή DSL στο ρούτερ, αλλά από τις θύρες Ethernet, μέσω του τροφοδοτικού του υπολογιστή, που το έπαιρνε από το δίκτυο ρεύματος, αφού ήταν και αυτός χωρίς γείωση. Για να δοκιμάσεις ειδικά αυτή την εκδοχή, πρέπει να μην έχεις τίποτε ενσύρματα πάνω στο ρούτερ, εκτός από τη γραμμή DSL, και να συνδεθείς ασύρματα με κάποιο Laptop πχ, ώστε να πάρεις γράφημα. Πολύ σπάνιο σενάριο, αλλά έχει συμβεί και αυτό.

Εχω δοκιμασει και μονο με ασυρματο στο laptop, ολα εδω ειναι καλογειωμενα με τα ups τους κλπ. Ειμαι πολυ "ψειρας" και τακτικος με αυτα! Αφου σου λεω ο τεχνικος του οτε στο καφαο με κομμενη τη γραμμη προς τα μενα με laptop και modem χωρις καμια τροφοδοσια κλειδωνε στα 13! 30+μ μακρυα και μεσολαβουν μπροστα 3 πολ/κιες μεγαλες. Οι της ΕΕΤΤ επαθαν πλακα σου λεω βγαλανε φωτο την tv και το τροφοδοτικο και κανανε εγγραφο στο υπ. μεταφορων στη διευθυνση πιστοποιησης :worthy:

papakos
10-06-08, 02:46
Που βρε να τα βαλω αυτα μεσα στο Κινεζικο κονσερβοκουτι της γειτονισσας? Ρωταω για να βαλω εξωτερικο baloon στην εξοδο του τροφοδοτικου οπως εχουν καποιες συσκευες, γιατι το καλωδιο τροφοδοσιας ειναι σαν του pc χοντρο με iec φις. Λεει οτι εχει γειωση αλλα ξερω γω? Ειναι και ψιλοπαραξενη και εχει εναν... "συντροφο" ιστορια αμαρτια ξερολα και αμφυσβητια. Εδω μπηκε η ΕΕΤΤ με το ματσουκι στο χερι αυτος λεει τραγουδια :whistle: Αντε να φερει το χαρτι ο κλητηρας μπας και ηρεμησω... η θα τρεχω στα δικαστηρια :rtfm:
Ξερω καλα πως ειναι μεσα εχω επισκευασει καμποσα, αυτο ειναι κλειστο σε πλαστικο, πως εχουν καπιες sony οθονες οι καπιοι εκτυπωτες? Τετοιο ειναι αλλα Κινεζικο :angryr:

Μα τι λεμε τωρα ρε παιδια?
Θα σε ρωτησει ο καθενας τι να αγορασει στο σπιτι του για να μην σε επηρεαζει?
Δηλαδη αν ειχες εναν νομιμοτατο ραδιερασειτεχνη διπλα σου με κατευθυνομενες στα βραχεα και ενα ματσο ισχυ τι θα του εκανες? ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.......

Και γιατι δεν κανεις κατι πιο πρακτικο? Παρτης ενα τροφοδοτικο η ακομα καλυτερα μια τηλεοραση.

ΚΑΝΕΝΑ παρασιτο δεν μπορει σ επιπεδο ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟΥΜΕΝΗΣ ( εξ επαγωγης ) καταστασης να επηρεασει ακουστικη φερουσα συχνοτητα οταν τα καλωδια ειναι πληρως θωρακισμενα ( που ειναι μεχρι και την εισαγωγη ) και συνεχιζουν με UTP.
Εαν το παρασιτο περνα απο το δικτυο της ηλεκτρικης παροχης η απο τα τροφοδοτικα - πακακια των routers ειναιι αλλη ιστορια και τοτε φταινε οι ΔΙΚΕΣ μας συσκευες κι οχι του οποιου γειτονα.

pnikolo
10-06-08, 03:36
Μα τι λεμε τωρα ρε παιδια?
Θα σε ρωτησει ο καθενας τι να αγορασει στο σπιτι του για να μην σε επηρεαζει?
Δηλαδη αν ειχες εναν νομιμοτατο ραδιερασειτεχνη διπλα σου με κατευθυνομενες στα βραχεα και ενα ματσο ισχυ τι θα του εκανες? ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.......

Και γιατι δεν κανεις κατι πιο πρακτικο? Παρτης ενα τροφοδοτικο η ακομα καλυτερα μια τηλεοραση.

ΚΑΝΕΝΑ παρασιτο δεν μπορει σ επιπεδο ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟΥΜΕΝΗΣ ( εξ επαγωγης ) καταστασης να επηρεασει ακουστικη φερουσα συχνοτητα οταν τα καλωδια ειναι πληρως θωρακισμενα ( που ειναι μεχρι και την εισαγωγη ) και συνεχιζουν με UTP.
Εαν το παρασιτο περνα απο το δικτυο της ηλεκτρικης παροχης η απο τα τροφοδοτικα - πακακια των routers ειναιι αλλη ιστορια και τοτε φταινε οι ΔΙΚΕΣ μας συσκευες κι οχι του οποιου γειτονα.

Θες να μας πεις οτι η ΕΕΤΤ ειναι παραλογη και παρανομη?
Για διαβασε καλυτερα τον ΝΟΜΟ 3431/2006 και κατι θα μαθεις που δε ξερεις!
Ο ερασιτεχνης λαμβανει τα μετρα του και δεν παρενοχλει! Κανε σαν νομιμος ραδιοερασιτεχνης TVI στη γειτονια και δεν συμορφωθεις να δεις που θα παει η αδεια σου και οχι μονο. Εγω τον δεκτη μου (αρκετα ακριβος) δεν τον αγορασα νομιμα και πρεπει να ακουω τους κρατικους η ξενους σταθμους? (DXing) Πρεπει ολοι σε ακτινα 30-50μ να ακουμε παρασιτα, βομβους και τριξιματα? Για ρωτα τον τεχνικο του οτε στο καφαο γιατι κλειδωνε 12-14Mbps και οταν σε επαναληψη μετρησης της βλαβης και ηταν κλειστη η tv κλειδωνε με το μοντεμ του 22+ και εγω 24? Δες τη ζημια που εκανε το Κινεζικο τροφοδοτικο, και σου ευχομαι να μη σου τυχει! :angryr:
Δε μου περισσευουν 180Ε που εχει το γνησιο τροφοδοτικο. Ας το απαιτησει απο την εταιρεια που δεν της εδωσε το γνησιο. Αν και ειπαν οτι θα το αλλαξουν αλλα δεν εχει γινει ακομα.
Αλλα θα μπορουσε να της το παρει ο οτε που παρενοχλει το δικτυο του! :lol:

papakos
10-06-08, 14:33
180Ε ενα τ/φ 12volt?

Εφ οσον τα μηχανηματα κι οι εγκαταστασεις ενος ραδιοερασειτεχνη πληρουν τις προδιαγραφες του νομου 2801 ακομα και TVI να κανει κανεις δεν μπορει να τον "καταργησει" παρα μονο να του συστησει επανελενχο.

Τρομακτικα ακραιες καταστασεις τις θεωρω εγω ολες αυτες...αν ας πουμε την παρεμβολη την εκανε καποιος κρατικος φορεας - οργανισμος το αποτελεσμα δεν ηταν καθολου ευτυχες.

pnikolo
10-06-08, 16:52
180Ε ενα τ/φ 12volt?

Εφ οσον τα μηχανηματα κι οι εγκαταστασεις ενος ραδιοερασειτεχνη πληρουν τις προδιαγραφες του νομου 2801 ακομα και TVI να κανει κανεις δεν μπορει να τον "καταργησει" παρα μονο να του συστησει επανελενχο.

Τρομακτικα ακραιες καταστασεις τις θεωρω εγω ολες αυτες...αν ας πουμε την παρεμβολη την εκανε καποιος κρατικος φορεας - οργανισμος το αποτελεσμα δεν ηταν καθολου ευτυχες.

Ναι 180Ε !!! Θες μηπως το τφ του service της Thomson να ρωτησεις? :whistle:
Εαν εκανε 30-40Ε θα της το εκανα δωρο για να ησυχαζα, θα το εκανα κοματια και να ειχα την ικανοποιηση για τη 4μηνη ταλαιπωρεια που περασα!
Και σε περιπτωση μη συμορφωσης του? :hmm:
Αυτες ειναι ακραιες υποθεσεις. :down: Οι κρατικοι φορεις φροντιζουν να δουλευουν σωστα παντα! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.