PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco Router 836 και DSLAM OTE



O2DS
29-09-03, 10:40
Καλή σας ημέρα. Θα ήθελα να κάνω την εξεής ερώτηση: θέλουμε να αγοράσουμε τον νέο Router 836 της Cisco. Κολλάμε στην αγορά του γιατί δεν είμαστε σίγουροι εαν βάλουμε DSL θα παίζει με το δίκτυο του ΟΤΕ. Ακούγονται ιάφορα στην αγορά, ότι δηλαδή τα μόντεμ πρέπει να είναι συμβατά με το DSLAM και τα λοιπά. Προς το παρόν, χρησιμοποιούμε IDSN γραμμές, όπου το συγκερκιμένος Router παίζει κανονικότατα. Ευχαριστώ πολύ.

CRC
29-09-03, 10:46
Το συγκεκριμένο router έχει ένα περίεργο "πρόβλημα". Λέει πως υποστηρίζει ETSI 101-388 Annex-B και UR-2 το οποίο είναι θεωρητικά το Γερμανικό πρότυπο για ADSL. Λογικά λοιπόν θα έπρεπε να δουλεύει σεταρισμένος ώς ETSI αλλα τελικά δουλεύει σεταρισμένος σε UR-2! Κουφό αλλα αφού έτσι δουλεύει τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.

Πιθανόν κάποιο bug στο λειτουργικό του μια και απο ότι φαίνεται δεν είναι Cisco (αξιοπιστία, ευελιξία μπλα μπλα μπλα μπλα.....) αλλα κάτι απο Taiwan μεριά.

Συμπέρασμα ..Αγορασέ τον και μη φοβού ουδένα!

Να συμπληρώσω επίσης (μια και πολύ σωστά ο φίλος απο κάτω ρωτά το DSLAM) ότι το συγκεκριμένο "πρόβλημα" παρατηρήθηκε σε Intracom.

delto
29-09-03, 11:29
se ti DSLAM pefteis?

TiO
29-09-03, 18:30
836 dokimasmenos me Intracom DSLAM se dsl operating mode multi alla kai me ETSI

O2DS
29-09-03, 21:41
Ακόμα δεν έχω διαθέσιμη DSL στην πειοχή όπου είναι το γραφείο. Πρώτα απ' όλα, θέλω να τον αγοράσω για να είναι ISDN router και μετά ADSL. Κάπου άκουσα ότι για να τρέχει και ως ISDN router χρειάζεται extra λογισμικό, το οποίο κοστίζει 150 Ευρώ. Είναι ποτέ δυνατόν?

TiO
01-10-03, 20:33
nomizw pws to 836 douleuei kai ws ISDN dialup router... to SOHO 96 den paizei...
twra gia times...den xerw

chatasos
01-10-03, 20:34
http://www.cisco.com/warp/public/cc/pd/rt/800/prodlit/836ad_ds.htm

delto
02-10-03, 10:25
prosoxh an to IOS "ths manas tou" einai to 12.2(13)ZH

einai buggy ("deferred") ki upotei8etai dior8wnetai me to ZH2

gs
05-10-03, 14:42
prosoxh an to IOS "ths manas tou" einai to 12.2(13)ZH

einai buggy ("deferred") ki upotei8etai dior8wnetai me to ZH2

Diorthonete? ipotithete? GIATI MILAME GIA TO PIO AKRIVO MODEM TIS AGORAS 360 + FPA PU THA EPREPE NA TO VAZEIS KE NA PEZEI KE NA MIN IPOTITHETE TIPOTA OK I CISCO EXEI PARADOSI STA NETWORKS
ALLA AN IPOTITHENTE TOSA POLLA KE SU VGAZEI TIN PISTI NA PEXI?
ESEIS TI LETE?

chatasos
05-10-03, 16:22
prosoxh an to IOS "ths manas tou" einai to 12.2(13)ZH

einai buggy ("deferred") ki upotei8etai dior8wnetai me to ZH2

Diorthonete? ipotithete? GIATI MILAME GIA TO PIO AKRIVO MODEM TIS AGORAS 360 + FPA PU THA EPREPE NA TO VAZEIS KE NA PEZEI KE NA MIN IPOTITHETE TIPOTA OK I CISCO EXEI PARADOSI STA NETWORKS
ALLA AN IPOTITHENTE TOSA POLLA KE SU VGAZEI TIN PISTI NA PEXI?
ESEIS TI LETE?

Welcome to CISCO world :twisted: :twisted: :twisted:

xenbast_
07-10-03, 15:37
φαντάσου αν τα σισκο έχουν μπαγκς, τα άλλα τι θα σέρνουν πάνω τους...

gs
07-10-03, 19:51
NE ALLA MEXRI STIGMIS OLA TA ALLA DULEVUN MEXRI KE TU KOKALI ME ANAVATHIMISI DULEVI MONO STO CISCO EXUN PARATIRITHI TETIA PROVLIMATA

pcclub
07-10-03, 21:45
Pragmati sto Rethymno me to topiko DSLAM tou OTE me ETSI den paizei enw me to UR-2 paizei opos aytos thelei me taxythtes poy kamia fora sygkrinontai me modem 33,6KBps enw oti ki an prospathiseis na katebaseis katebainei corrupted.

BIG BIG PROBLEM

Perimenw apo thn CISCO na dwsei lysh. :cry:

vagelis
08-10-03, 08:25
παιδιά .
το ότι είναι cisco δεν σημαίνει ότι δεν έχει και προβλήματα συμβατότητας . ένα όμως είναι σίγουρο , αν το καταφέρεις να δουλέψει μετά το ξεχνάς . Τα cisco προιόντα γενικά είναι δύσκολα στις ρυθμίσεις τους . όλα ανεξαιρέτως . Έχω μια κάρτα wireless της cisco , μέχρι να την κάνω να δουλέψει , μου έβγαλε το λάδι , αλλά μετά πήγαινε σφαίρα . Φοβά΄μαι ότι η cisco δεν θα ασχοληθεί με τη λύση του προβλήματος.Άρα μην αγοράσεις το συγκεκριμένο router.

delto
08-10-03, 10:33
To ADSL chipset tou 836 pantws einai Alcatel.

ST-Micro DynaMiTe (formerly Alcatel Micro Electronics) ADSL Chipset (20150)

lacacitos
08-10-03, 10:55
genika ta cisco den einai bug-free. deite kai auto: (apo th selida to WIC-1ADSL)

DSLAM Interoperability

ADSL over ISDN WIC:

* Siemens Xpresslink DSLAM 2.0 (16-port linecard) and 2.1 (32-port linecard)
* ECI DSLAM Hi-FOCuS (linecards 16 & 16A)
* Alcatel DSLAM—fourth quarter of calendar year 2003
* Cisco DSLAM—fourth quarter of calendar year 2003

den exei pollh plaka oti den yposthrize eksarxhs (endexomenws kai na mhn ta yposthrizei akoma) ta DSLAM ths idias ths Cisco?

O2DS
08-10-03, 16:48
Το ξέρετε ότι για να λειτουργήσει το ISDN Backup πρέπει να πληρώσει κανείς άλλα 150 Ευρώ (το οποίο μάλιστα η Cisco το αποκρύπτει), για νέο λογισμικό? Που το έχει πει κάποιος από Πλαίσιο, επικοινώνησα πάλι με Cisco και μου το επιβεβαίωσαν...

chatasos
08-10-03, 17:08
Δεν νομίζω να το κρύβει...
http://www.cisco.com/warp/public/cc/pd/iosw/prodlit/957_pp.htm

Σε όλους τους routes της Cisco, σαν ιδιώτης πρέπει να πληρώσεις όταν θέλεις να κάνεις upgrade στο ios (διαφορετικό software package/feature set).
Αν επιμείνεις όμως λίγο στον προμηθευτή σου, ίσως να καταφέρεις κάτι.

O2DS
09-10-03, 08:58
Νομίζω όταν μιλάς με τον Γενικό Διευθυντή Πωλήσεων και ρωτάς αυτά τα πράγματα και δεν σου αναφέρει τίποτε, είναι λογικό να νομίζεις ότι στο κρύβουν. Δεν γνωρίζω εαν είναι upgrade, αλλά είναι απαραίτητη η αγορά του για να παίξει το ISDN Backup, αλλιώς τζίφος.

TiO
09-10-03, 12:41
siga mhn xerei o genikos diey0ynths pwlhsewn oles tis texnikes leptomereies gia ka0e proion...

pcclub
09-10-03, 15:52
Το άλλο πρόβλημα είναι ότι το συγκεκριμένο router που έχω δηλ. το 836 αν και συνδέεται ότι αρχείο και να κατεβάσω από οποιονδήποτε Η/Υ είναι corrupted. Ξέρει κανείς αν φταίει ο router η όχι; :?:

delto
09-10-03, 17:32
gia kane ena show dsl int a0 kai des pws paei h grammh sou apo la8h

pcclub
18-10-03, 03:35
Παιδιά ξεχάστε το άλλαξα router κι όλα ρολόι. Αστοχία του εν λόγω δυστυχώς.

pcclub
18-10-03, 03:35
Παιδιά ξεχάστε το άλλαξα router κι όλα ρολόι. Αστοχία του εν λόγω δυστυχώς.

pcclub
18-10-03, 03:36
Παιδιά ξεχάστε το άλλαξα router κι όλα ρολόι. Αστοχία του εν λόγω δυστυχώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.