PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταμόσχευση βύσματος ps2 από ποντίκι σε πληκτρολόγιο



kourampies
30-08-05, 07:24
Το ξέρω ότι ένα καινούριο πληκτρολόγιο κάνει 3 ευρώ αλλά εγώ θέλω το δικό μου.
Έχει ψιλοχαλάσει το βύσμα ps2 κ δ κάνει καλή επαφή, κ δεν θέλω να μου κάψει τίποτα!
Χαλασμένα πληκτρολόγια δεν έχω, ποντίκια όμως έχω πολλά. Αν κόψω κ ράψω τα καλώδια από το ποντίκι στο πληκτρολόγιο θα δουλέψει? Έχουν ίδια χρώματα κτλ?

giorgosc61
30-08-05, 09:39
Δεν αξίζει...πήγαινε πάρε καινούριο.
Κι αν βραχυκυκλώσεις τίποτα...αξίζει να κάψεις το πανάκριβο σύστημά σου για 3 ευρώ?

XPHSTOS29
30-08-05, 12:30
Τα καλωδια απο ποντικι δεν θα δουλεψουν δυστυχως.(χρησημοποιουν αλλα πιν)

Μονο απο πληκτρολογιο μπορεις να κανεις την μεταμοσχευση.

Με ενα πληκτρολογιο των 3 ευρω κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

WAntilles
30-08-05, 13:21
Κουραμπιέ, ξέρω πολύ καλά τί λες γιατί την είχα πάθει και εγώ. Η συνήθεια στο πληκτρολόγιο είναι μεγάλο πράγμα.

Με λίγη τύχη, εάν κάνεις μία βόλτα πάνω-κάτω στη Στουρνάρη, θα βρεις το πληκτρολόγιό σου, ή ένα άλλο που να έχει σχεδόν την ίδια αίσθηση.

HaRRy
30-08-05, 13:46
Εγω πάλι ειμαι χαμαιλέοντας...
Προσαρμόζομαι άνετα στο κάθε πληκτρολόγιο
πχ. αλλο έχω στη δουλειά (ΗΡ) άλλο στο σπιτι (MS Multimedia) και έχω και το laptop καμία σχέση με τα άλλα 2 εντελώς!!!

DSLamer
30-08-05, 14:42
Εμένα ακόμα μου λείπει το πρώτο μου πληκτρολόγιο ('95).

Αυτό που δέν αντέχω είναι το μικρό backspace. Εχω αλλάξει πληκτρολόγιο μόνο εξαιτίας αυτού.
Και το μικρό enter ειναι ενοχλητικό. Τα F1-F12 οταν κολλάνε με τα απο κάτω πληκτρα.
Τα arrows οταν έιναι σε περίεργη διάταξη και όταν ειναι κολλητά με άλλα κουμπιά.
Και το αθλιο Winkey. Δεν το βρίσκω χρήσιμο και με ενοχλεί όταν παίζω παλιά παιχνίδια.

Παντως το να προσθέσεις το PS2 απο ποντίκι ειμαι σίγουρος ότι γίνεται. Για σωστή δουλειά καλό είναι να τα κολλήσεις με κολλητίρι. Βρές απο το δίκτυο που πάει το κάθε καλωδιο και go for it.

Προσωπικά έχω κάνει κολλήσεις σε usb και σε σειριακό καλώδιο χωρίς προβλήματα.

GP
30-08-05, 15:35
Νομίζω πως αν ανοίξεις το πληκτρολόγιο θα δεις ότι το καλώδιο καταλήγει σε ενα μικρό βύσμα. Είναι πιθανό το ίδιο να συμβαίνει και στο mouse. To θέμα είναι αν θα είναι ίδια σε μέγεθος-διάταξη (τα βύσματα) και pin-compatible (ίσως από τα χρώματα των καλωδίων καταλάβεις). Οπως και νά 'χει μια ιδέα είπα - το ρίσκο πάνω σου.

:offtopic: Μια που μιλάμε για άχρηστα πλήκτρα - εκείνο το πλήκτρο αριστερά του ctrl (δεξί click) το χρησιμοποιεί κανένας;;; Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά... :-k :offtopic:

yiapap
30-08-05, 15:39
Μια που μιλάμε για άχρηστα πλήκτρα - εκείνο το πλήκτρο αριστερά του ctrl (δεξί click) το χρησιμοποιεί κανένας;;; Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά...
<yiapap επεξεργάζεται το νέο πλήκτρο που μόλις τώρα παρατήρησε στο πληκτρολόγιό του>
:mrgreen:

apok
30-08-05, 15:43
Νομίζω πως αν ανοίξεις το πληκτρολόγιο θα δεις ότι το καλώδιο καταλήγει σε ενα μικρό βύσμα. Είναι πιθανό το ίδιο να συμβαίνει και στο mouse. To θέμα είναι αν θα είναι ίδια σε μέγεθος-διάταξη (τα βύσματα) και pin-compatible (ίσως από τα χρώματα των καλωδίων καταλάβεις). Οπως και νά 'χει μια ιδέα είπα - το ρίσκο πάνω σου.

:offtopic: Μια που μιλάμε για άχρηστα πλήκτρα - εκείνο το πλήκτρο αριστερά του ctrl (δεξί click) το χρησιμοποιεί κανένας;;; Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά... :-k :offtopic:

Ναι όταν πολλές φορές είμαι σε κειμενογράφο ( sic ) και δε θέλω να αφήσω τα χέρια από το k/b για να κάνω π.χ ένα copy το χρησιμοποιώ.. Αλλά μόνο εκεί.. ;)

< γιάπαπ ρίχτο στα γεμιστά να νοστιμήσουν;) >

tvelocity
30-08-05, 16:16
Μια που μιλάμε για άχρηστα πλήκτρα - εκείνο το πλήκτρο αριστερά του ctrl (δεξί click) το χρησιμοποιεί κανένας;;;

lol... είχα ξεχάσει την ύπαρξη αυτού του πλήκτρου... Χμ... ευκαιρία να το κάνω bind σε τίποτα χρήσιμο :p

giorgosc61
30-08-05, 17:09
To πιο βασικό για μένα στο πληκτρολόγια είναι να έχει απαλή υφή και όσο το δυνατόν αθόρυβο...

kourampies
30-08-05, 18:10
πιο μαλακό κ αθόρυβο απο το δικό μου δ γίνεται. απο τη βρώμα κ τη λειανση απο το πάτημα τον τελευταιων ετών έχει γίνει απαλό σαν μετάξι, κ πλεον δε κάνει θόρυβο γιατι τα πλήκτρα έχουν χάσει την ελαστικότητα τους από το πολύ πατημα :p

great
06-09-05, 12:14
κατι σχετικό με το θέμα για να μην ανοιγω καινουριο thread...
Εχω ενα βήσμα με το καλώδιο μόνο. Μπορώ με καποια ενωση στα καλωδια να το αναγνωρίσουν το ποντικι τα windows ώστε να μου βγάλουν τον cursor κανονικα. Το καταλαβαίνω οτι δεν θα κουνιετε αλλα θελω να το ξεγελάσω

@ ADSLgr.com All rights reserved.