PDA

Επιστροφή στο Forum : φιλτρο και τηλεφωνο..παραξενο...



utp
09-05-08, 23:10
Εκανα κατι δοκιμες και εβαλα το τηλ. στην υποδοχη του adsl στο φιλτρο και το τηλ. δουλευει κανονικοτατα χωρις τον παραμικρο θορυβο.Πως το εξηγειτε?:hmm:

SantoPtol
09-05-08, 23:31
Αυτή είναι η δουλειά του φιλτρου, εμποδίζει τις συχνότητες από την μια περιοχή να πάνε στην άλλη.

utp
10-05-08, 00:39
λεω οτι εβαλα το τηλεφωνο στην υποδοχη που γραφει adsl αντι στην υποδοχη που γραφει phone.Δηλαδη εκανα το αντιθετο.Κανονικα δεν θα επρεπε να ακουω κατι παραξενο στο τηλεφωνο?Φυσικα τωρα τα εχω βαλει σωστα αλλα σας το λεω γιατι μου εκανε εντυπωση!

zeta
10-05-08, 03:04
μπορεί και να μην καταλάβεις τίποτα, αν και ειναι πιθανό να πεσει το adsl αν χτυπήσει το τηλέφωνο.
Μπορεί όμως να μην καταλάβεις τίποτα, γιατί είσαι στα 1024. δοκίμασέ το!

aa144
11-05-08, 14:24
Εξαρτάται από το τηλέφωνο, αν θα ακούσεις κάτι ή όχι, μερικά τηλέφωνα δεν μπορούν να αναπαράγουν ψηλές συχνότητες.

Σύνδεσε απευθείας στη γραμμή το τηλέφωνο, την ώρα που είναι πάνω και το ρούτερ και έχει συγχρονίσει, κατέβαζε / ανέβαζε και κάτι εκείνη την ώρα για να υπάρχει διακίνηση δεδομένων στη γραμμή, μετά σήκωσε το τηλέφωνο και άκου, επίσης δοκίμασε και με άλλες συσκευές αν με αυτή που έχεις δεν ακούς τίποτε.

Κάτι θα ακούσεις, είναι σίγουρο, όμως μπορεί να χρειαστεί να δοκιμάσεις διάφορες συσκευές, πάντα όμως με το ρούτερ πάνω, και να έχει συγχρονίσει και κατά προτίμηση να ανεβάζει / κατεβάζει κάτι, π.χ. βάλε κανένα μουλάρι σε λειτουργία.

Αυτό που θα ακούσεις είναι το Upload, που είναι χαμηλότερης συχνότητας, και που ξεκινάει από το ρούτερ σου, γιατί το Download είναι σε ψηλότερη συχνότητα και πολύ πιο εξασθενημένο, λόγω απόστασης από το DSLAM.

[Insomniac]
12-05-08, 04:06
λεω οτι εβαλα το τηλεφωνο στην υποδοχη που γραφει adsl αντι στην υποδοχη που γραφει phone.Δηλαδη εκανα το αντιθετο.Κανονικα δεν θα επρεπε να ακουω κατι παραξενο στο τηλεφωνο?Φυσικα τωρα τα εχω βαλει σωστα αλλα σας το λεω γιατι μου εκανε εντυπωση!

Αν κατάλαβα καλά τι έκανες, κανονικά δε θα έπρεπε ν'ακούς τίποτα, να μη δουλεύει το τηλέφωνο δηλαδή, επειδή το φίλτρο θα έκοβε τις χαμηλές συχνότητες.

Κάποια splitter όμως, περνάνε απείραχτο το σήμα στην ADSL έξοδο και κόβουν μόνο τις υψηλές συχνότητες στην έξοδο για το τηλέφωνο.

Προφανώς και το δικό σου είναι τέτοιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.