PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ και Internet στη Λαμία...



rible
10-05-08, 06:30
Γεια σας παιδια!!!
Ως φοιτητης στη Λαμια και μετα απο ενα σχεδον χρονο συμβιωσης με την τοπικη δωρεαν ασυρματη υπηρεσια (ξερουν οι ντοπιοι ;)) αποφασισα επιτελους πριν απο 3 βδομαδες να κανω αιτηση για adsl connex 8mbps(μενω στην αμπλιανη κοντα στο αστυνομικο τμημα για οσους ξερουν)...
Τελος παντων , πηγα στο oteshop να κανω τα απαραιτητα για την αποκτηση του πολυποθητου πακετου και τι μου λενε ;
Οτι 8 mbps δεν προκειται να πιασω σε καμια περιπτωση σε τετοια αποσταση (2-2,5km:whistle: παρακαλω) , και αρχικα μου προτειναν την 4αρα , αλλα με μετεπειτα συννενοηση με τον (χοντρο) κυριο-υπαλληλο συμφωνησαμε να βαλω 2αρα :blink: και αμα "τραβαει" να την αναβαθμισω σε 4αρα...
Για τον χρονο ενεργοποιησης της adsl δεν μπορω να πω οτι ειχα ιδιαιτερο παραπονο , καθε αλλο , σε 8 εργασιμες ημουν ετοιμος .. ομως τα καλα νεα σταματουσαν για μενα εδω ...
Πρωτος μου σκοπος λοιπον ηταν να μετρησω την συνδεση μου με οτιδηποτε υπαρχει στο internet σε θεματα μετρησης ταχυτητας download και upload (speedtest , ftp.otenet.gr , random servers κλπ κλπ ) ...
Θα αναφερω τα αποτελεσματα του speedtest μιας και ηταν τα πιο ενθαρρυντικα , κρατηθειτε:
Download Rate:484 kbps:shock:
Upload Rate:232 kbps(normal)...
Σας δινω επισης τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου που ελαβα απο το config του router :


Downstream Upstream




SNR Margin: 9.0 24.5 db


Line Attenuation: 37.0 23.3 db



Data Rate: 1047 252 kbps
Σημερινα αποτελεσματα μιας και χτες η ταχυτητα ηταν κλειδωμενη στα 2mbps..:sorry:
Αξιζει να αναφερω οτι στις ωρες αιχμης (μιλαμε για Λαμια παντα) η ταχυτητα που κατεβαζα κυμαινοταν στα 35-42 kbps!!!Ενω το βραδυ η ταχυτητα επιανε για 2 , αντε 3 ωρες το πολυ τα 160-180kbps...
Και σας ρωτω :
Ειναι δυνατον στην εποχη του broadband σε μια πολη σαν την λαμια με πανω απο 6000 φοιτητες (ε μα τι στο καλο , στο κεντρο της ελλαδας βρισκεται) να υπαρχει αυτο το αισχος ;
Να μην υπαρχει εστω ενας εναλλακτικος φορεας , να εχουμε πλειαδα επιλογων και να εχουμε και να απολαμβανουμε υπηρεσιες ανταξιες των χρηματων που πληρωνουμε για να τις αποκτησουμε αλλα και των απαιτησεων μας ;(τι να σου κανει το 1mbps οταν κατεβαζεις αβερτα... :p)...
Αυτα προς το παρον ...

........Auto merged post: rible πρόσθεσε 11 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γεια σας παιδια!!!
Ως φοιτητης στη Λαμια και μετα απο ενα σχεδον χρονο συμβιωσης με την τοπικη δωρεαν ασυρματη υπηρεσια (ξερουν οι ντοπιοι ;)) αποφασισα επιτελους πριν απο 3 βδομαδες να κανω αιτηση για adsl connex 8mbps(μενω στην αμπλιανη κοντα στο αστυνομικο τμημα για οσους ξερουν)...
Τελος παντων , πηγα στο oteshop να κανω τα απαραιτητα για την αποκτηση του πολυποθητου πακετου και τι μου λενε ;
Οτι 8 mbps δεν προκειται να πιασω σε καμια περιπτωση σε τετοια αποσταση (2-2,5km:whistle: παρακαλω) , και αρχικα μου προτειναν την 4αρα , αλλα με μετεπειτα συννενοηση με τον (χοντρο) κυριο-υπαλληλο συμφωνησαμε να βαλω 2αρα :blink: και αμα "τραβαει" να την αναβαθμισω σε 4αρα...
Για τον χρονο ενεργοποιησης της adsl δεν μπορω να πω οτι ειχα ιδιαιτερο παραπονο , καθε αλλο , σε 8 εργασιμες ημουν ετοιμος .. ομως τα καλα νεα σταματουσαν για μενα εδω ...
Πρωτος μου σκοπος λοιπον ηταν να μετρησω την συνδεση μου με οτιδηποτε υπαρχει στο internet σε θεματα μετρησης ταχυτητας download και upload (speedtest , ftp.otenet.gr , random servers κλπ κλπ ) ...
Θα αναφερω τα αποτελεσματα του speedtest μιας και ηταν τα πιο ενθαρρυντικα , κρατηθειτε:
Download Rate:484 kbps:shock:
Upload Rate:232 kbps(normal)...
Σας δινω επισης τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου που ελαβα απο το config του router :


Downstream Upstream




SNR Margin: 9.0 24.5 db


Line Attenuation: 37.0 23.3 db



Data Rate: 1047 252 kbps
Σημερινα αποτελεσματα μιας και χτες η ταχυτητα ηταν κλειδωμενη στα 2mbps..:sorry:
Αξιζει να αναφερω οτι στις ωρες αιχμης (μιλαμε για Λαμια παντα) η ταχυτητα που κατεβαζα κυμαινοταν στα 35-42 kbps!!!Ενω το βραδυ η ταχυτητα επιανε για 2 , αντε 3 ωρες το πολυ τα 160-180kbps...
Και σας ρωτω :
Ειναι δυνατον στην εποχη του broadband σε μια πολη σαν την λαμια με πανω απο 6000 φοιτητες (ε μα τι στο καλο , στο κεντρο της ελλαδας βρισκεται) να υπαρχει αυτο το αισχος ;
Να μην υπαρχει εστω ενας εναλλακτικος φορεας , να εχουμε πλειαδα επιλογων και να εχουμε και να απολαμβανουμε υπηρεσιες ανταξιες των χρηματων που πληρωνουμε για να τις αποκτησουμε αλλα και των απαιτησεων μας ;(τι να σου κανει το 1mbps οταν κατεβαζεις αβερτα... :p)...
Αυτα προς το παρον ...

Λιγο πριν κλεισω το routeraki(ξεχασα να αναφερω ποιο , baudtec wireless , το καινουργιο "τενεκεδακι" που δινει ο ΟΤΕ)εκανα 2 φορες ανανεωση σελιδας στο status , την μια φορα μου εδειξε 1047 παλι και την δευτερη 2050 , πραγμα που σημαινει οτι δυσκολευεται να συγχρονιστει..
Επισης την μερα πριν γινει η ενεργοποιηση τα στατιστικα της γραμμης (noise και attenuation) ηταν αισθητα καλυτερα..
Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε λυση για το προβλμα αυτο (του noise και του attenuation) με ρυθμισεις απο το router ;
Αμα κανω αναβαθμιση στα 4 ισως "ξεμπουκωσει" η γραμμη (μιας και εκει ειναι πιο ανετα , πιστευω...:hmm:)και συγχρονιζω καλυτερα ;
Ευχαριστω εκ των προτερων...:oneup:
Φιλικα,
rible...

sunrise
10-05-08, 11:52
Γεια σας παιδια!!!
Ως φοιτητης στη Λαμια και μετα απο ενα σχεδον χρονο συμβιωσης με την τοπικη δωρεαν ασυρματη υπηρεσια (ξερουν οι ντοπιοι ;)) αποφασισα επιτελους πριν απο 3 βδομαδες να κανω αιτηση για adsl connex 8mbps(μενω στην αμπλιανη κοντα στο αστυνομικο τμημα για οσους ξερουν)...
Τελος παντων , πηγα στο oteshop να κανω τα απαραιτητα για την αποκτηση του πολυποθητου πακετου και τι μου λενε ;
Οτι 8 mbps δεν προκειται να πιασω σε καμια περιπτωση σε τετοια αποσταση (2-2,5km:whistle: παρακαλω) , και αρχικα μου προτειναν την 4αρα , αλλα με μετεπειτα συννενοηση με τον (χοντρο) κυριο-υπαλληλο συμφωνησαμε να βαλω 2αρα :blink: και αμα "τραβαει" να την αναβαθμισω σε 4αρα...
Για τον χρονο ενεργοποιησης της adsl δεν μπορω να πω οτι ειχα ιδιαιτερο παραπονο , καθε αλλο , σε 8 εργασιμες ημουν ετοιμος .. ομως τα καλα νεα σταματουσαν για μενα εδω ...
Πρωτος μου σκοπος λοιπον ηταν να μετρησω την συνδεση μου με οτιδηποτε υπαρχει στο internet σε θεματα μετρησης ταχυτητας download και upload (speedtest , ftp.otenet.gr , random servers κλπ κλπ ) ...
Θα αναφερω τα αποτελεσματα του speedtest μιας και ηταν τα πιο ενθαρρυντικα , κρατηθειτε:
Download Rate:484 kbps:shock:
Upload Rate:232 kbps(normal)...
Σας δινω επισης τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου που ελαβα απο το config του router :


Downstream Upstream




SNR Margin: 9.0 24.5 db


Line Attenuation: 37.0 23.3 db



Data Rate: 1047 252 kbps
Σημερινα αποτελεσματα μιας και χτες η ταχυτητα ηταν κλειδωμενη στα 2mbps..:sorry:
Αξιζει να αναφερω οτι στις ωρες αιχμης (μιλαμε για Λαμια παντα) η ταχυτητα που κατεβαζα κυμαινοταν στα 35-42 kbps!!!Ενω το βραδυ η ταχυτητα επιανε για 2 , αντε 3 ωρες το πολυ τα 160-180kbps...
Και σας ρωτω :
Ειναι δυνατον στην εποχη του broadband σε μια πολη σαν την λαμια με πανω απο 6000 φοιτητες (ε μα τι στο καλο , στο κεντρο της ελλαδας βρισκεται) να υπαρχει αυτο το αισχος ;
Να μην υπαρχει εστω ενας εναλλακτικος φορεας , να εχουμε πλειαδα επιλογων και να εχουμε και να απολαμβανουμε υπηρεσιες ανταξιες των χρηματων που πληρωνουμε για να τις αποκτησουμε αλλα και των απαιτησεων μας ;(τι να σου κανει το 1mbps οταν κατεβαζεις αβερτα... :p)...
Αυτα προς το παρον ...

........Auto merged post: rible πρόσθεσε 11 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Λιγο πριν κλεισω το routeraki(ξεχασα να αναφερω ποιο , baudtec wireless , το καινουργιο "τενεκεδακι" που δινει ο ΟΤΕ)εκανα 2 φορες ανανεωση σελιδας στο status , την μια φορα μου εδειξε 1047 παλι και την δευτερη 2050 , πραγμα που σημαινει οτι δυσκολευεται να συγχρονιστει..
Επισης την μερα πριν γινει η ενεργοποιηση τα στατιστικα της γραμμης (noise και attenuation) ηταν αισθητα καλυτερα..
Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε λυση για το προβλμα αυτο (του noise και του attenuation) με ρυθμισεις απο το router ;
Αμα κανω αναβαθμιση στα 4 ισως "ξεμπουκωσει" η γραμμη (μιας και εκει ειναι πιο ανετα , πιστευω...:hmm:)και συγχρονιζω καλυτερα ;
Ευχαριστω εκ των προτερων...:oneup:
Φιλικα,
rible...

Βαση των στατιστικων του ρουτερ σου,εχεις 8ορυβο σε ανυσηχητικο σημειο αλλα και 8αρα σηκωνει πιστευω....(τωρα με αποσυνδεσεις Η οχι δεν ξερω)

Πριν ομως πουμε πολλα και με σκοπο να εκμηδενισουμε το ποσοστο λαθους απο πλευρας μας...θελω να σε ρωτησω...η εσωτερικη σου καλωδιωση ειναι ελεγμενη οτι ειναι ΟΚ?:hmm: Φιλτρα -συνδεσμολογια?
Τωρα εαν εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι οκ,παμε στο βημα 2:p στενο πρεσινγκ στο τμημα βλαβων να σου στειλουν συνεργειο να ελενξουν το ζευγος καλωδιων του οτε;)

rible
10-05-08, 18:40
Για την συνδεσμολογια που μου λες , εχω ελεγξει τα παντα , δοκιμασα σε wireless mode , το εβαλα σε ethernet , αλλαξα router με παλιοτερο που ειχα , τιποτα , δυστυχως :sorry: ..
Οσο για τον θορυβο , εχεις δικιο ειναι αρκετα ανησυχητικα τα νεα , ομως προ λιγων ημερων ηταν εμφανως καλυτερα..
Μαλλον απ οτι φαινεται , η μοναδικη λυση ειναι 1242 χωρις σταματημο , αν και δεν νομιζω οτι θα αλλαζαν για μενα ολοκληρο το δικτυο καλωδιωσεων της Λαμιας :p

pnikolo
10-05-08, 21:12
Για την συνδεσμολογια που μου λες , εχω ελεγξει τα παντα , δοκιμασα σε wireless mode , το εβαλα σε ethernet , αλλαξα router με παλιοτερο που ειχα , τιποτα , δυστυχως :sorry: ..
Οσο για τον θορυβο , εχεις δικιο ειναι αρκετα ανησυχητικα τα νεα , ομως προ λιγων ημερων ηταν εμφανως καλυτερα..
Μαλλον απ οτι φαινεται , η μοναδικη λυση ειναι 1242 χωρις σταματημο , αν και δεν νομιζω οτι θα αλλαζαν για μενα ολοκληρο το δικτυο καλωδιωσεων της Λαμιας :p

Προφανως δε καταλαβες. Για το εσωτερικο δικτυο των γραμμων του οτε μιλαει. Ενωσε το ρουτερ σου απ' ευθειας στη γραμμη του οτε χωρις το εσωτερικο δικτυο παραλληλων γραμμων αν υπαρχει, χωρις τφ, σπλιτερ, φιλτρα κλπ. Σκετο ρουτερ στην εισερχομενη γραμμη του οτε και δες τα χαρακτηριστικα ;)
Το δε 1242 δεν εχει καμια σχεση με το θεμα σου ειναι help desk. Αν χρειαστεις κατι θαναι οι βλαβες στο 121:whistle:

rible
10-05-08, 22:00
Προφανως δε καταλαβες. Για το εσωτερικο δικτυο των γραμμων του οτε μιλαει. Ενωσε το ρουτερ σου απ' ευθειας στη γραμμη του οτε χωρις το εσωτερικο δικτυο παραλληλων γραμμων αν υπαρχει, χωρις τφ, σπλιτερ, φιλτρα κλπ. Σκετο ρουτερ στην εισερχομενη γραμμη του οτε και δες τα χαρακτηριστικα ;)
Το δε 1242 δεν εχει καμια σχεση με το θεμα σου ειναι help desk. Αν χρειαστεις κατι θαναι οι βλαβες στο 121:whistle:

Το routeraki το συνεδεσα απ ευθειας πανω στη γραμμη αλλα τιποτα.. μαλιστα πριν απο μια ωρα για πρωτη φορα μετα την συνδεση εκανε συνεχως disconnect .
Ο θορυβος ανεβοκατεβαινε καθε ενα sec απο 20-22 db στα 7-9 db , το attenuation σταθερο στα 34 db (για download rate μιλαω παντα , το upload ηταν σταθερο με θορυβο στα 25 db και attenuation στα 26 db) με αποτελεσμα να μην μπορω να συνδεθω για 1 ωρα ...:down:
Οσο για το τηλεφωνο , εχεις δικιο :whistle:

pnikolo
10-05-08, 22:09
Το routeraki το συνεδεσα απ ευθειας πανω στη γραμμη αλλα τιποτα.. μαλιστα πριν απο μια ωρα για πρωτη φορα μετα την συνδεση εκανε συνεχως disconnect .
Ο θορυβος ανεβοκατεβαινε καθε ενα sec απο 20-22 db στα 7-9 db , το attenuation σταθερο στα 34 db (για download rate μιλαω παντα , το upload ηταν σταθερο με θορυβο στα 25 db και attenuation στα 26 db) με αποτελεσμα να μην μπορω να συνδεθω για 1 ωρα ...:down:
Οσο για το τηλεφωνο , εχεις δικιο :whistle:

Εννοειται δεν υπηρχε παραλληλη γραμμη επανω! Εχεις προβλημα, δωστο βλαβη στο 121 :down:
Παρατηρισε οταν σου κανει αυτα ακους κανενα θορυβο στο ακουστικο του τηλεφωνου? :hmm:

rible
10-05-08, 23:19
Εννοειται δεν υπηρχε παραλληλη γραμμη επανω! Εχεις προβλημα, δωστο βλαβη στο 121 :down:
Παρατηρισε οταν σου κανει αυτα ακους κανενα θορυβο στο ακουστικο του τηλεφωνου? :hmm:
Δευτερα απο πουρνο πουρνο το 121 θα ειναι ολημερις κατειλλημενο ... απο τα δικα μου τηλεφωνηματα ...:mad:
Το τηλεφωνο ειναι το μονο αξιοθαυμαστο στην ολη υποθεση μιας και δεν ακουγεται κανενας απολυτως θορυβος η παρασιτο , ακομα και την ωρα που συμβαινουν ολα αυτα τα "τρελα" ..
Παντως αμφιβαλλω αν για την ποιοτητα της γραμμης φταιει το attenuation (34 db σταθερο) , πιστευω πως φταιει η ποιοτητα του εσωτερικου δικτυου (παρ ολο που η πολυκατοικια που μενω ειναι μολις 3 χρονων)...

pnikolo
10-05-08, 23:31
Δευτερα απο πουρνο πουρνο το 121 θα ειναι ολημερις κατειλλημενο ... απο τα δικα μου τηλεφωνηματα ...:mad:
Το τηλεφωνο ειναι το μονο αξιοθαυμαστο στην ολη υποθεση μιας και δεν ακουγεται κανενας απολυτως θορυβος η παρασιτο , ακομα και την ωρα που συμβαινουν ολα αυτα τα "τρελα" ..
Παντως αμφιβαλλω αν για την ποιοτητα της γραμμης φταιει το attenuation (34 db σταθερο) , πιστευω πως φταιει η ποιοτητα του εσωτερικου δικτυου (παρ ολο που η πολυκατοικια που μενω ειναι μολις 3 χρονων)...

To attn αφορα το συνολικο δικτυο. Εαν φταιει το εσωτερικο ειναι δικη σου ευθυνη και αν θελουν σε χρεωνουν 50Ε ;)

rible
11-05-08, 05:25
To attn αφορα το συνολικο δικτυο. Εαν φταιει το εσωτερικο ειναι δικη σου ευθυνη και αν θελουν σε χρεωνουν 50Ε ;)
Τοτε με σταθερο 34 db και κυμαινομενο θορυβο (απο 23-26 db τις πρωινες ωρες και 13-16 db , μπορει και 4-8 db με προβληματα συγχρονισμου .. ποιος φταιει ; :hmm:
Αν μηπως αναβαθμισω την ταχυτητα στα 4 η 8 mbps ανεβει καπως απο αυτο το χαλι που βρισκεται τωρα ;

No-Name
11-05-08, 05:29
Όσο ανεβάζεις ταχύτητα το μόνο σίγουρο είναι ότι το χάλι επιδυνώνεται.....
Για αυτό Προσόχή

pnikolo
11-05-08, 06:52
Τοτε με σταθερο 34 db και κυμαινομενο θορυβο (απο 23-26 db τις πρωινες ωρες και 13-16 db , μπορει και 4-8 db με προβληματα συγχρονισμου .. ποιος φταιει ; :hmm:
Αν μηπως αναβαθμισω την ταχυτητα στα 4 η 8 mbps ανεβει καπως απο αυτο το χαλι που βρισκεται τωρα ;

Αστο μη ρωτας, πολλα μπορει να φταινε. Να ευχεσαι να φταιει ο ΟΤΕ :worthy:

rible
11-05-08, 17:23
Χτες καθως εψαχνα καποια πραγματα στο config του baudtec ανακαλυψα οτι ηταν ρυθμισμενο στο adsl2+ και οχι στο adsl2 που εχω εγω (λογικα, μιας και 2mbps δεν νομιζω να ειναι adsl2+).
Το αλλαξα και παρατηρησα οτι ο θορυβος αυξηθηκε αισθητα (απο 15-17 db σε 26-28 db) αλλα το download rate παρεμεινε στα ιδια επιπεδα , αναλογα τις ωρες δηλαδη .
Αυτη την ωρα που σας γραφω κατεβαζω απο τον ftp της otenet με 36-42 kbps :down:
Δηλαδη μονο τις πρωινες ωρες θα εχω τις ταχυτητες που εχω πληρωσει ;
Υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει αυτη η κατασταση η τσαμπα θα παιρνω τηλεφωνα ;:sorry:

xmperop1
11-05-08, 20:10
Χτες καθως εψαχνα καποια πραγματα στο config του baudtec ανακαλυψα οτι ηταν ρυθμισμενο στο adsl2+ και οχι στο adsl2 που εχω εγω (λογικα, μιας και 2mbps δεν νομιζω να ειναι adsl2+).
Το αλλαξα και παρατηρησα οτι ο θορυβος αυξηθηκε αισθητα (απο 15-17 db σε 26-28 db) αλλα το download rate παρεμεινε στα ιδια επιπεδα , αναλογα τις ωρες δηλαδη .
Αυτη την ωρα που σας γραφω κατεβαζω απο τον ftp της otenet με 36-42 kbps :down:
Δηλαδη μονο τις πρωινες ωρες θα εχω τις ταχυτητες που εχω πληρωσει ;
Υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει αυτη η κατασταση η τσαμπα θα παιρνω τηλεφωνα ;:sorry:

Δήλωσε βλάβη στο 121 αλλά βλάβη adsl και όχι γραμμής και όταν έρθει ο τεχνικός ζήτησε του να ελέγξει και τη γραμμή.

panoc
11-05-08, 20:17
δοκιμασε με g.dmt (σκετο adsl), το 2 και το 2+ χειροτερευουν τα πραγματα σε κακες γραμμες.

utp
11-05-08, 20:17
Δήλωσε βλάβη στο 121 αλλά βλάβη adsl και όχι γραμμής και όταν έρθει ο τεχνικός ζήτησε του να ελέγξει και τη γραμμή.

''Ρε παιδια ερχεται κανεις τεχνικος?Οσες φορες εχω δηλωση βλαβη μετα απο λιγο καιρο κλεινουν τη βλαβη και λενε αποκατασταθηκε.Χωρις βεβαια να φτιαχτει τιποτα!Και μετα παλι απο την αρχη για δηλωση στο 121....4 φορες για το τηλεφωνο ομως οχι adsl.''

emeliss
11-05-08, 20:33
Αν ζητήσεις συνεργείο θα έρθει. Αν όμως έρθουν και με το δικό τους ρούτερ και laptop δεν βρουν πρόβλημα θα σε χρεώσουν για άσκοπη μετακίνηση.

xmperop1
11-05-08, 20:48
''Ρε παιδια ερχεται κανεις τεχνικος?Οσες φορες εχω δηλωση βλαβη μετα απο λιγο καιρο κλεινουν τη βλαβη και λενε αποκατασταθηκε.Χωρις βεβαια να φτιαχτει τιποτα!Και μετα παλι απο την αρχη για δηλωση στο 121....4 φορες για το τηλεφωνο ομως οχι adsl.''

Δήλωσε βλάβη adsl και ζήτησε στο 121 να στείλει παράπονο βλάβης στην τεχνική περιοχή που ανήκεις και να ζητάει επίσκεψη τεχνικού με το αιτιολογικό ότι έχεις δηλώσει βλάβη τόσες φορές και δεν έγινε τίποτα.
Απλά πράγματα.

magnuslupus
12-05-08, 01:35
Ωρέ τι έχω να τραβήξω το καλοκαίρι που θα μετακομίσω στην Λαμία!!! Εχω να δωσω μαχη με τους ΟΤΕτζιδες εκει :jedi:

rible
12-05-08, 19:17
δοκιμασε με g.dmt (σκετο adsl), το 2 και το 2+ χειροτερευουν τα πραγματα σε κακες γραμμες.

Δοκιμασα g.dmt αλλα ο θορυβος στο upload μειωθηκε πολυ και το attenuation απο 34 db πηγε 47 db ...
Μuch worse .. δοκιμαζω απο το πρωι 121 αλλα τιποτα ... κατειλλημμενα ..

Furious_Angel
14-05-08, 02:27
Καταρχάς το έχω πει και σε παλιότερα νήμα σχετικά με το ΟΤΕshop Λαμίας, ότι είναι άθλιοι εκεί μέσα. Όπως επίσης οτι οι γραμμές και τα λοιπά σε όλη την πόλη είναι χάλια μαύρα.

Εσύ μένεις πολύ μακριά απο το κέντρο και σε περιοχή όχι ιδιαίτερα "καλή". Δήλωσε βλάβη, δοκίμασε κάθε μέρα τηλ μέχρι να απαντήσουν, αλλά και πάλι δε το κόβω να γίνεται και τπτ.

magnuslupus: Εξαρτάται που θα μείνεις. Εαν μείνεις κοντά στο κέντρο δε θα έχεις πρόβλημα.

6.000 φοιτητές στη Λαμία, αποκλείεται έτσι. Με 3 ΤΕΙ και 1 ΑΕΙ (ο θεός να το κάνει...)

magnuslupus
14-05-08, 13:32
Παιδια κουραγιο δημοπρατηθηκε το εργο των οπτικων ινων στην Λαμια. Το διαβασα σε τοπικη εφημεριδα.Το πηρε η INTRACOM. Πολυ συντομα θα υπαρχουν οπτικες ινες στην Λαμια. Απο οτι λεει προτεραιοτητα θα δουθει πρωτα στις δημοσιες υπηρεσιες, μετα στους ιδιωτες και κατοπιν στις εταιρειες.

H forthnet ειχε εξαγγειλει ιδιοκτητο στην Λαμια τον Φεβρουαριο αλλα συμφωνα με την τελευταία ενημέρωση 04/04/2008 λεει:

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet: Αναμενόμενη κάλυψη: 30/06/2008 Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιοκτητων υποδομών οπτικών ινών.

Να παρουμε ολοι ενα γκασμά, να αρχισουμε να σκαβουμε να τελειωσει γρηγορα:rofl:

xmperop1
14-05-08, 16:24
Παιδια κουραγιο δημοπρατηθηκε το εργο των οπτικων ινων στην Λαμια. Το διαβασα σε τοπικη εφημεριδα.Το πηρε η INTRACOM. Πολυ συντομα θα υπαρχουν οπτικες ινες στην Λαμια. Απο οτι λεει προτεραιοτητα θα δουθει πρωτα στις δημοσιες υπηρεσιες, μετα στους ιδιωτες και κατοπιν στις εταιρειες.

H forthnet ειχε εξαγγειλει ιδιοκτητο στην Λαμια τον Φεβρουαριο αλλα συμφωνα με την τελευταία ενημέρωση 04/04/2008 λεει:

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet: Αναμενόμενη κάλυψη: 30/06/2008 Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιοκτητων υποδομών οπτικών ινών.

Να παρουμε ολοι ενα γκασμά, να αρχισουμε να σκαβουμε να τελειωσει γρηγορα:rofl:

Να πάρετε αλλά προσοχή περνάνε και ίνες από κάτω.:D:D:D:D:D

Furious_Angel
14-05-08, 19:04
Παιδια κουραγιο δημοπρατηθηκε το εργο των οπτικων ινων στην Λαμια. Το διαβασα σε τοπικη εφημεριδα.Το πηρε η INTRACOM. Πολυ συντομα θα υπαρχουν οπτικες ινες στην Λαμια. Απο οτι λεει προτεραιοτητα θα δουθει πρωτα στις δημοσιες υπηρεσιες, μετα στους ιδιωτες και κατοπιν στις εταιρειες.

H forthnet ειχε εξαγγειλει ιδιοκτητο στην Λαμια τον Φεβρουαριο αλλα συμφωνα με την τελευταία ενημέρωση 04/04/2008 λεει:

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet: Αναμενόμενη κάλυψη: 30/06/2008 Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιοκτητων υποδομών οπτικών ινών.

Να παρουμε ολοι ενα γκασμά, να αρχισουμε να σκαβουμε να τελειωσει γρηγορα:rofl:
Δηλαδή θα ξανασκάψουν για 3η φόρα μέσα σε 2 χρόνια? Τι λαλάκες είναι αυτοί ρε παιδιά.

rible
14-05-08, 19:39
Δηλαδη παιδια το μονο που μου(μας) μενει οσοι μενουμε εξοριστοι εξω απο το κεντρο να αναμενουμε (πολυ) μεχρι να εγκατασταθει αυτο το περιβοητο δικτυο οπτικων ινων που απ οτι φαινεται θα το δω οταν θα παρω το πτυχιο , και εχω πολυ καιρο ακομα γι αυτο ...:p
Βρε λετε τα ενοικια των διαμερισματων στο κεντρο να ειναι πιο ακριβα γι αυτο ακριβως τον λογο ;

rible
20-05-08, 01:28
Παιδια , μια εικονα ισον 1000 λεξεις γι αυτο σας παραθετω την παρακατω εικονα ... κρατηθειτε στις θεσεις σας παρακαλω... και αυτο γιατι μαλλον επελεξα να συγχρονιζει με απλη adsl(1) αντι για adsl2 ή adsl2+ μιας και εχω (και καλα) 2mbps (με adsl2 ή adsl2+ δεν συγχρονιζει πια καθολου , συνεχως dc και προσπαθει να συνδεθει με το dslam αλλα τιποτα)... αυτα προς το παρον και αναμονη για το "τεχνικο επιτελειο" του πΟΤΕ...

magnuslupus
20-05-08, 02:23
Παιδια , μια εικονα ισον 1000 λεξεις γι αυτο σας παραθετω την παρακατω εικονα ... κρατηθειτε στις θεσεις σας παρακαλω... και αυτο γιατι μαλλον επελεξα να συγχρονιζει με απλη adsl(1) αντι για adsl2 ή adsl2+ μιας και εχω (και καλα) 2mbps (με adsl2 ή adsl2+ δεν συγχρονιζει πια καθολου , συνεχως dc και προσπαθει να συνδεθει με το dslam αλλα τιποτα)... αυτα προς το παρον και αναμονη για το "τεχνικο επιτελειο" του πΟΤΕ...

Ρε παιδια ειναι πολυ αστειο:rofl:, sorry φιλε μου που γελαω, αλλα με 46 atten που πας??? που πας ρε τρελαμενε??? :band: Ηθελα να 'ξερα που μενεις στην Λαμια, στην Ροδιτσα??? Ενημερωσε μας σε παρακαλω!!! Απο την φωτο σου εγω θα κρατησω μονο αυτο :gun:36843:chair: γιατι τα υπολοιπα ειναι αστα να πανε:down:

pnikolo
20-05-08, 03:29
Παιδια , μια εικονα ισον 1000 λεξεις γι αυτο σας παραθετω την παρακατω εικονα ... κρατηθειτε στις θεσεις σας παρακαλω... και αυτο γιατι μαλλον επελεξα να συγχρονιζει με απλη adsl(1) αντι για adsl2 ή adsl2+ μιας και εχω (και καλα) 2mbps (με adsl2 ή adsl2+ δεν συγχρονιζει πια καθολου , συνεχως dc και προσπαθει να συνδεθει με το dslam αλλα τιποτα)... αυτα προς το παρον και αναμονη για το "τεχνικο επιτελειο" του πΟΤΕ...

Και φυσικα εισαι σε dslam adsl(v1) και γυρνα σε PPPoA! Και εκει να τα αφησεις! Που ειδες adsl2 & adsl2+ σε 2αρα συνδεση? :hmm:
Με το snr (αρα τον θορυβο) που εχεις ειναι φυση αδυνατον να κρατηθει η συνδεση :down:
Ασε να ερθουν μετο καλο να δουν τι συμβαινει για να κλειδωσεις σωστα ;)

rible
20-05-08, 06:12
Ρε παιδια ειναι πολυ αστειο:rofl:, sorry φιλε μου που γελαω, αλλα με 46 atten που πας??? που πας ρε τρελαμενε??? :band: Ηθελα να 'ξερα που μενεις στην Λαμια, στην Ροδιτσα??? Ενημερωσε μας σε παρακαλω!!! Απο την φωτο σου εγω θα κρατησω μονο αυτο :gun:36843:chair: γιατι τα υπολοιπα ειναι αστα να πανε:down:

Φιλε magnuslupus καλα κανεις και γελας , γιατι αυτο το χαλι η για γελια ειναι η για κλαματα ... το 46 atten που βλεπεις "επιτυγχανεται"(μενω αμπλιανη , περιπου 2km απο το κεντρο :blink:, σοβαρολογω) οταν επιλεγω να συγχρονιζει σε adsl v1 γιατι οταν ειναι auto sync πηγαινει αυτοματως σε adsl2+(η κατασταση βελτιωνεται καπως οταν ειναι ρυθμισμενο σε adsl2 απλο με attenuation γυρω στα 32 db αλλα τις απογευματινες και βραδυνες ωρες συμβαινει το ιδιο πραγμα με το g.dmt-adsl v1) , δεν ξερω γιατι , εγω 2mbps πληρωνω , ασχετα αν δεν τα εχω παντα ... δειτε και τις εικονες οσοι δεν ξερετε το συγκεκριμενο μοντεμ...

magnuslupus
20-05-08, 17:02
Φιλε magnuslupus καλα κανεις και γελας , γιατι αυτο το χαλι η για γελια ειναι η για κλαματα ... το 46 atten που βλεπεις "επιτυγχανεται"(μενω αμπλιανη , περιπου 2km απο το κεντρο :blink:, σοβαρολογω) οταν επιλεγω να συγχρονιζει σε adsl v1 γιατι οταν ειναι auto sync πηγαινει αυτοματως σε adsl2+(η κατασταση βελτιωνεται καπως οταν ειναι ρυθμισμενο σε adsl2 απλο με attenuation γυρω στα 32 db αλλα τις απογευματινες και βραδυνες ωρες συμβαινει το ιδιο πραγμα με το g.dmt-adsl v1) , δεν ξερω γιατι , εγω 2mbps πληρωνω , ασχετα αν δεν τα εχω παντα ... δειτε και τις εικονες οσοι δεν ξερετε το συγκεκριμενο μοντεμ...

Οταν ερθουν οι τεχνικοι του πΟΤΕ ενημερωσε μας. Ευτυχως που πληρωνεις για 2 Mbps και οχι για 24!!!! Οι Λαμια σαν πολη εχει μεγαλωσει αρκετα, απλα καποιοι δεν λενε να το καταλαβουν. Φαντασου αυτους που μενουν στα Γαλανεικα ή κοντα

στο πανω Νοσοκομειο. Η τοποθετηση καινουργιων dslam στα προαστια της πολης ειναι απαραιτητη.

Furious_Angel
23-05-08, 02:29
Τα Γαλανεικα πάνε μια χαρά. Δεν είμαστε μακρια απο το κέντρο εμείς, Το πρόβλημα είναι στις περιοχές που εντάχθησαν με καποδίστρια, άμπλιανη, ροδίτσα, Μαγνησία κτλπ.

magnuslupus
05-08-08, 09:10
Υπάρχει κάποιος που να μένει κοντά στα πρακτορεία Αθηνών να μας δώσει στατιστικά γραμμής;

magnuslupus
19-08-08, 16:09
Δεν με χάλασε καθόλου η καινούργια μου σύνδεση στην Λαμία!!!!
42477

costas_
18-10-08, 12:43
Υπάρχει κάποιος που να μένει κοντά στο Υπουργείο συγκοινωνιών;

Τι να βάλω ρε παιδιά εκεί; 2 ή 4 ΜΒ; ο "γνωστός " χοντρός υπάλληλος του ΟΤΕ δεν παίρνει θέση...τα φώτα σας please............

chosen0ne
18-10-08, 12:55
Δεν με χάλασε καθόλου η καινούργια μου σύνδεση στην Λαμία!!!!
42477

Ούτε κι εμένα εδώ στην Λάρισα...... ;) Αλλά είσαι off-topic! :p
Για τον άλλο που ρώτησε κοντά στο υπουργείο συγκοινωνιών...........τι να πω?? :whistle: :lol: :oops: Πάντως για να μην βγω και εγώ off-topic όπως είπε ο ερμής (νομίζω) σε κάποιο τόπικ, μπορείς να ζητήσεις απο τον ΟΤΕ να σου κάνουν μια "δοκιμή" στην γραμμή σου πριν ακόμα κάνεις αίτηση να σου πουν ΠΕΡΙΠΟΥ πόσο πιάνει.... :)

magnuslupus
18-10-08, 15:05
Υπάρχει κάποιος που να μένει κοντά στο Υπουργείο συγκοινωνιών;

Τι να βάλω ρε παιδιά εκεί; 2 ή 4 ΜΒ; ο "γνωστός " χοντρός υπάλληλος του ΟΤΕ δεν παίρνει θέση...τα φώτα σας please............

Ο γνωστός υπάλληλος δεν ξέρει ούτε τι είναι DSLAM, για αυτο και δεν παίρνει θεση....και καλα κανει.

Η άποψή μου είναι να κάνεις αίτηση για 8 Mbps. Όταν ενεργοποιηθείς σήκωσε στατιστικά της γραμμής.

Furious_Angel
18-10-08, 20:31
Πού είναι το Υπουργείο Συγκοινωνιών, πες λίγο οδό.

Καλά ο χοντρός πρέπει να απολυθεί πραγματικά (και τον ξέρω και προσωπικά όπως και τον γιό του)

costas_
19-10-08, 11:36
Πού είναι το Υπουργείο Συγκοινωνιών, πες λίγο οδό.

Καλά ο χοντρός πρέπει να απολυθεί πραγματικά (και τον ξέρω και προσωπικά όπως και τον γιό του)

είναι πιο κάτω απ την εφορία, στη συμβολή Ανθήλης και Κύπρου γωνία, (δεν έχει αριθμό) - δίπλα στην Νi**an.... για μην κάνω και διαφήμιση....

ξέρουμε κάτι για την περιοχή; :hmm:

aenaos15
19-10-08, 12:37
Υπάρχει κάποιος που να μένει κοντά στα πρακτορεία Αθηνών να μας δώσει στατιστικά γραμμής;

Μπορω να σου δωσω αλλα απο παρασκευη που θα ειμαι λαμια... μενω 200 μετρα μακρια , προς θερμοπυλων και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το το δικτυο.....

billpeppas
21-10-08, 02:22
Ψιλο-φτυάρι, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ.

Το παλικάρι που άνοιξε το thread που μένει/έμενε στην Άμπλιανη κοντά στην Αστυνομία που του λέγανε πως δεν πρόκειται να πιάσει 8 με τίποτα κλπ....και δυσκολεύεται η γραμμή του ακόμα και στα 2Mbps... ROFL

Οι της Λαμίας του πΟΤΕ είναι για σφαλιάρες.
Πρώτον στο υποκατάστημα εκεί δεν σηκώνανε το τηλέφωνο σχεδόν ποτέ...
Μου είχανε κόψει το τηλ & ADSL λέγοντας πως χρωστούσα λεφτά... που αποδείχθηκε έπειτα από μεγάλο μπινελίκωμα ότι δεν χρωστούσα και ότι έκαναν λάθος οι άχρηστοι.

Το αστείο της υπόθεσης και ο κύριος λόγος που ποστάρω ?
Ήμουν φοιτητής εκεί... και μάλιστα εγω έμενα πιο μακριά ( από το DSLAM ) από το παλικάρι ( τον OP )... δίπλα στην FIAT στα ΤΕΙ...
Ακόμα και με το "Philips" το ψεύτικο που δίνει ο πΟΤΕ ( το ενσύρματο με την μια μόνο LAN, CGA3600TN νομίζω το είχανε "βαφτίσει" ) έπιανα 8Mbps σταθερά με ADSL2+ mode...

ΟΤΕ for teh win! :p

magnuslupus
21-10-08, 16:21
Οι της Λαμίας του πΟΤΕ είναι για σφαλιάρες [......]Μου είχανε κόψει το τηλ & ADSL λέγοντας πως χρωστούσα λεφτά... που αποδείχθηκε έπειτα από μεγάλο μπινελίκωμα ότι δεν χρωστούσα και ότι έκαναν λάθος οι άχρηστοι.

Η εκκαθάριση των λογαριασμών δεν γίνεται στην Λαμία. Η Διεύθυνση που κάνει τις εκκαθαρίσεις βρίσκεται στο Αγρίνιο. Εκεί υπάγεται το κατ-μα του ΟΤΕ-Λαμίας.:p

hel
21-10-08, 16:55
Nα κάνετε παράπονα στα κεντρικά στην Αθήνα. Όχι σήμερα γιατί απεργούν , πάλι :)

emeliss
21-10-08, 16:59
Η ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ απεργεί (πάλι) για πράγματα που προφανώς δεν σε αγγίζουν γιατί δεν είσαι εργαζόμενος

@ ADSLgr.com All rights reserved.