PDA

Επιστροφή στο Forum : Dead On Arrival δίσκοι



nikgr
10-05-08, 13:11
Aγόρασα το νέο 640αρη δίσκο της WD που με τα 320GB ανα platter του θεωρείται ένας απ' τους πλέον γρήγορους, αθόρυβους και με χαμηλή κατανάλωση δίσκους.

Review εδώ (http://techreport.com/articles.x/14380).

Όταν τον σύνδεσα όμως ο δίσκος έκανε απίστευτα vibrations, με αποτέλεσμα να υπερκαλύπτει όχι μόνο τους παλιούς μου δίσκους αλλα και οτιδήποτε άλλο στο PC μου.
Παραλληλα άκουγα ένα επαναλαμβανόμενο τακ-τακ απ' την κεφαλή του. :(

Φυσικά ο δίσκος δεν αναγνωρίζονταν καν απ' το σύστημα (ή καλύτερα αναγνωρίζονταν ως ένας δίσκος 0 GB αγνώστου προέλευσης).

Μιλάμε δηλαδή για έναν δίσκο DOA (dead on arrival), κάτι το οποίο διαπιστώθηκε και απο το service του eshop.

θα μπορούσα να θεωρήσω τον εαυτό μου εξαιρετικά άτυχο, αν δε διάβαζα ότι και πάρα πολλοί άλλοι χρήστες (http://www.newegg.com/Product/ProductReview.aspx?Item=N82E16822136218) στο εξωτερικό είχαν παρόμοια τύχη.
Δε γίνεται λοιπόν να αγοράζουν πολλοί 2 τετοιους δίσκους και ο ένας απ' τους 2 να τους βγαίνει DOA.
Δε γίνεται να αγοράζει ο άλλος 3 δίσκους και να του βγαίνουν οι 2 στους 3 DOA...

Tελικά οι δισκοι δεν παιρνάνε απο κανενός είδους έλεγχο?
Ή ελέγχουν μια παρτίδα δειγματοληπτικά κάθε φορά?
Μήπως τελικά προτιμούν τα έξοδα αντικατάστασης των χαλασμένων δίσκων απο αυστηρότερη αλυσίδα ελέγχου του νέου δίσκου?


Σας έχει τύχει εσάς ποτέ DOA?

Patentman
10-05-08, 13:32
Δεν μου εχει τυχει εμενα ή αλλου γνωστου καποιος DOA δισκος.
Μπορει να επεσες στην περιπτωση.
Εχει ξανασυμβει, απλα δεν πηρα απο κεινη την παρτιδα (γυρνουσαν στο πλαισιο πολλοι).

Παντως γι`αυτον τον λογο επιλεγεις μια RAID 1 συστοιχια, γιατι 640GB να χαθουν σημαινει πως χαθηκαν χιλιαδες αρχεια...
Γιατι και DOA να μην ειναι ποτε δεν ξερεις ποτε θα χαλασει, οσα smart και να εχεις.

Cosmonaut
10-05-08, 15:37
Παρτίδες προβληματικών εξαρτημάτων πάντα θα βγαίνουν. :down:

mrsaccess
10-05-08, 15:44
Συχνά τα DOA δεν έρχονται κατευθείαν από τον κατασκευαστή -> προμηθευτή αλλά από διαφορετικά κανάλια διανομής.

Έστω πχ η WD δοκιμάζει όλους τους δίσκους της και όσους δεν πληρούν κάποια στάνταρς του πετάει. Δεν θα βρεθεί πιστεύεις κάποιος να τα αγοράσει για πενταροδεκάρες και να σπρώξει στην αγορά 5 ευρώ φθηνότερα από τα κανονικά;

Έστω ότι το container που φέρνει δεκάδες χιλιάδες σκληρούς πέφτει από τον γερανό που το κατεβάζει από το πλοίο. Πιστεύεις πως δεν θα βρεθεί πάλι κάποιος να τα πάρει για πενταροδεκάρες και να τα πουλήσει;

Patentman
10-05-08, 17:59
Οι χαλασμενοι μεταχειρισμενοι (παλια μοντελα) πηγαινουν για διαδικασια refurbish και πουλιωνται σαν refurbished (το αναγραφει η ετικετα).
Οι χαλασμενοι καινουριοι προφανως πηγαινουν και αυτοι για ανακατασκευη αλλά λογικα θα πουλιωνται παλι σαν καινουριοι (αφου ουσιαστικα κρατουν μονο το κελυφος).

Αυτοι που εχουν πεσει κατω με δυναμη διοχετευονται κανονικα στην αγορα και αμα εχει χαλασει κανενας χαλασε. Δεν ειναι ευθυνη της WD αυτο.

petasis
11-05-08, 02:21
Εμένα μου έχει συμβεί με 2 raptor. Τους αγόρασα για raid 1, και ήταν και οι 2 DOA, με διαφορετική βλάβη ο κάθε ένας. Ευτυχώς ήταν από πλαίσιο, και πήρα κανονικούς δίσκους...
Με το service του e-shop όλα καλά; Στους αλλάξανε; Γιατί το service τους είναι κάπως...:hmm:

nikgr
11-05-08, 02:46
Σε καμια 10αριά μέρες μου είπαν petasis θα μου τον αντικαταστήσουν... :oops:
Δηλαδή αμα μου τύχει και ο άλλος προβληματικός θα παμε στις 20μέρες μέχρι να έχω δίσκο?
Δεν μπορούν επιτόπου να σου δώσουν άλλον, απ' τη στιγμή που διαπιστώνουν και οι ίδιοι το πρόβλημα?... :down:

Anyway, ας μην το κάνουμε άλλο ένα anti-eshop thread.

Εγώ θεωρώ απαράδεκτο να φεύγουν οι δίσκοι χωρίς να έχουν ελεγχθει απ' την WD
Ούτε πιστεύω ότι κάθε μέρα πέφτουν τα containers απ' τους γερανούς. Aς βάλουν αν είναι και καμια καλύτερη συσκευασία και όχι αυτή την άθλια bulk.

cranky
11-05-08, 02:52
Οχι, δεν πέφτουν.
Μπορεί να πέσουν όμως, απο το χέρι του αποθηκάριου ή του courier.
Eίναι να μή σου τύχει.

nikgr
11-05-08, 02:58
cranky όταν μου είχαν στείλει νέο Plextor απ' το Βέλγιο, το είχαν σε τέτοια συσκευασία (με αφρολεξ, διπλό κουτί με αφρώδη peanuts ανάμεσά τους κλπ) που και κλωτσιές να έτρωγε δε θα πάθαινε τίποτα.

Για τους σκληρούς ένα αντιστατικό σακουλάκι αρκεί...

Wolverine
11-05-08, 04:26
cranky όταν μου είχαν στείλει νέο Plextor απ' το Βέλγιο, το είχαν σε τέτοια συσκευασία (με αφρολεξ, διπλό κουτί με αφρώδη peanuts ανάμεσά τους κλπ) που και κλωτσιές να έτρωγε δε θα πάθαινε τίποτα.

Για τους σκληρούς ένα αντιστατικό σακουλάκι αρκεί...

Με σακουλάκι φτάνει σε εσένα, οι κούτες με τις οποίες έρχονται οι δίσκοι έχουν προστατευτικά. Αλλά είναι η φύση των δίσκων τέτοια που είναι επιρρεπείς σε χτυπήματα ακόμα και μέσα στις κούτες με τα προστατευτικά.

George978
11-05-08, 04:36
Το πλαισιο μου εστειλε εναν 74ρη ραπτορα μεσα σε bubblewrap και καλα προστατευμενος. Ομως δεν ξερω αν το κανει σε ολους διοτι ειναι ο μοναδικος δισκος που αγορασα μεσω της ιστοσελιδας

sdikr
11-05-08, 06:48
cranky όταν μου είχαν στείλει νέο Plextor απ' το Βέλγιο, το είχαν σε τέτοια συσκευασία (με αφρολεξ, διπλό κουτί με αφρώδη peanuts ανάμεσά τους κλπ) που και κλωτσιές να έτρωγε δε θα πάθαινε τίποτα.

Για τους σκληρούς ένα αντιστατικό σακουλάκι αρκεί...

Για τους δίσκους έχουν το σακουλάκι + φελιζόλ , καμία σχέση με plextor, (και rma)

Το κακό είναι οτι πλεόν και η wd έχει αρχίσει να χαλάει

@ ADSLgr.com All rights reserved.