PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωσεις conn-xtalk βοηθεια



psychofski
10-05-08, 15:13
Χαίρετε
Θέλω να μεταφέρω την γραμμή μου από forthnet με δίκτυο Αρύς εξολοκλήρου στον ΟΤΕ.
Σκευτομαι να πάρω adsl στα 24 mb με πακέτο ομιλίας 7 ευρώ ανά μηνά και έχω τις εξής ερωτήσεις
1) Φεύγοντας από forthnet θα πληρώνω στον ΟΤΕ και adsl πάγιο?
2) Θα με χρεώσει κάποια ενεργοποίηση adsl?
3) Το τηλέφωνο θα χρειαστεί να συνδέετε μέσω κάποιας συσκευής η δεν θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι?
4) Γενικά παίζει κάποια άλλη χρέωση που δεν έχω σκεφτεί?


όπως τα υπολογίζω εγώ και με συμφέρει άμα είναι έτσι θα πληρώνω τα εξής
Πάγιο τηλέφωνου
Adsl 24mb 29,9
Χρόνος πακέτου ομιλίας 6,99 και αν ξεπεράσω τα 240 λεπτά θα με χρεώνει ανά κλήση.



thnks

aa144
10-05-08, 15:19
Παίζει ότι αν πάρεις τηλέφωνο σε κάποιον που δεν είναι σε ΟΤΕ, όπως είναι πάρα πολλοί πια, τότε θα πληρώνεις, και επειδή υπάρχει φορητότητα αριθμών, δεν έχεις τρόπο να διακρίνεις ποιός είναι σε ΟΤΕ και ποιός όχι.

Μπορείς βέβαια να τους ρωτάς, αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό...

Σεχτικά με αυτό το "πονηρό" θέμα, θα έπρεπε εφόσον είναι αδύνατο για τον καταναλωτή να κάνει τη διάκριση μεταξύ αριθμών που είναι δωρεάν και αριθμών που δεν είναι, να υπάρχει ηχογραφημένο μήνυμα που να ειδοποιεί ότι η κλήση χρεώνεται, όταν υπάρχει δρομολόγηση εκτός δικτύου ΟΤΕ, και άρα δεν καλύπτεται από το πακέτο κλήσεων.

Αλλά τι λέω τώρα, σε ποιά χώρα είμαστε, στο Ελλαδιστάν;

cuper
10-05-08, 15:30
Για να καταλάβω. Έχεις Forthnet ΑΡΥΣ (μέσω ΟΤΕ) και θέλεις να βάλεις conn-x με το πακέτο προπληρωμένου χρόνου "ΟΤΕ 240" ε;

Οι χρεώσεις στο 2μηνιαίο λογαριασμό του ΟΤΕ θα είναι:
1) πάγιο PSTN (που πληρώνεις και τώρα): € 14,756 /μήνα επί 2 = € 29,512 (+αν έχεις αναγνώριση κλήσης)
2) Πάγιο conn-x 24: € 29,99 /μήνα επί 2 = € 59,98
3) Πάγιο "ΟΤΕ 240" : € 6,95 /μήνα επί 2 = € 13,,90

Μόλις εξαντληθούν τα 480 αστικά-υπεραστικά το δίμηνο (κατανάλωση, ανά λεπτό), θα χρεώνεσαι την κάθε κλήση με τον εκάστοτε τιμοκατάλογο.

Στον πρώτο λογαριασμό αφού ενεργοποιηθεί το conn-x, θα υπάρχουν και αναδρομικά τέλη conn-x έως € 59,98. Αυτό θα γίνει μόνο στον πρώτο λογαριασμό.

psychofski
10-05-08, 16:28
Ναι cuper σωστά κατάλαβες τα αναδρομικά τέλη τι ακριβώς είναι όμως?

cuper
10-05-08, 16:48
Ναι cuper σωστά κατάλαβες τα αναδρομικά τέλη τι ακριβώς είναι όμως?

Τα τέλη που αντιστοιχούν στην περίοδο:
από την ημέρα ενεργοποίησης έως την ημέρα έκδοσης του λογαριασμού.
Δηλαδή έως 2 μήνες, γι' αυτό και είπα αναδρομικά έως 59,98.

Το "πάγιο conn-x: 59,98" που θα πληρώνεις στο λογαριασμό, αφορά προπληρωμή για το επόμενο δίμηνο, όπως γίνεται σε όλους τους παρόχους, σταθερής και κινητής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.