PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση των τεχνικών της OTEPLUS



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

chomsky
10-05-08, 22:05
Μέσα απο αυτό το θέμα θέλω να παρουσιάσω την εταιρεία OTEPLUS και συγκεκριμένα τους εργαζομένους της που εργάζονται στον ΟΤΕ ως τεχνικοί, πιστεύω πως αφορά τόσο όσους θέλουν μελλοντικά να απασχοληθούν στην εταιρεία αλλά και τους συνδρομητές οι οποίοι πλέον θα έρχονται πιο συχνά σε επαφή με τεχνικούς της OTEPLUS. Αρχικά μας έχουν προσλάβει με σύμβαση ορισμένου χρόνου διάρκειας 10 μηνών και χωρίς να μας έχουν υποσχεθεί πως θα ανανεωθεί, παρόλα αυτά θα γίνουν δύο αξιολογήσεις μια στο τετράμηνο και μια στο δεκάμηνο, η εταιρεία λειτουργεί σαν ιδιωτική παρόλα αυτά μας ασφαλίζουν στον ΤΑΠ-ΟΤΕ επίση μας παρέχουν και μια ομαδική ασφάλιση στην Εθνική ασφαλιστική. Δουλεύουμε ως τεχνικοί σε οποιοδήποτε πόστο, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός, η δουλειά είναι πενθήμερο και οκτάωρο και τα λεφτά για πτυχίο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είναι 720 ευρούδια :( ότι άλλο απο πτυχία έχεις δεν πληρώνεται και ούτε πρόκειται να πληρωθεί, επίσης για τα έχτρα των οτετζίδων ούτε λόγος να γίνεται. Οι υπερωρίες πληρώνονται κανονικά και μάλιστα συνηθίζεται στο ΟΤΕ όσοι δουλεύουν το σάββατο να τους το χρεώνουν πεντάωρο κυριακής ώστε να μη παίρνουν ρεπό, έτσι εάν δουλεψεις τέσσερα σάββατα παίρνεις περίπου 300 ευρώ επιπλέον οπότε σώζεσαι απο την πείνα.Εκπτώσεις σε λογαριασμούς δεν έχεις, έτσι μπορεί να σκίζεσαι να τοποθετήσεις τα dslam και γενικά να υποστηρίζεις το adsl του ΟΤΕ και στο σπίτι σου να έχεις ιδιόκτητο της forthnet(γαμάτο εεεε).
Παρόλα αυτά παίζει βύσμα να μπεις, πως πήρανε εμένα δεν ξέρω, βρέθηκα λόγω μετάθεσης της γυναίκας μου στην χειρότερη επαρχιακή πόλη και με πήρανε με το πτύχίο ΔΕ παρόλο που είχα και πτυχίο ΤΕΙ Πειραιά αλλά μάλλον προτίμησαν να πάρουν έναν δικό τους ηλεκτρολόγο ΤΕΙ, έχει γεμίσει ο ΟΤΕ με ηλεκτρολόγους ήμαρτον θεέ μου.
Για αυτούς που τους αρέσει να κωλοβαράνε πρέπει να πούμε ότι στο ΟΤΕ πέφτει πολύ κωλοβάρεμα, έπαθα ένα σοκ την πρώτη μέρα που βγήκα έξω με τους δικτυάδες μέχρι τις 1.30 που σχολάσαμε είχαμε προλάβει να πιούμε δύο καφέδες σε καφενείο και καφετέρια της πόλης.
Εμείς που είμαστε απο την OTEPLUS είμαστε πιο φιλότιμοι και προσπαθούμε να δουλέψουμε αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να δουλέψεις στο κωλοχανίο του ΟΤΕ, απο παντού σε αποτρέπουν, έτσι πάνε οι χριστο-παναγίες σύννεφο και οι τσακωμοί δεν λείπουν, εγώ προσωπικά παρόλο που η δουλειά είναι ενδιαφέρων και βλέπεις πράγματα που αλλού δεν πρόκειται να τα δεις σπάζομαι άγρια εκεί μέσα, ελπίζω ο γερμανός να βάλει τάξη, επίσης επιμένω ότι δεν είμαι βύσμα εξάλου με είχε επιλέξει και η Forthnet αλλά σε μια διπλανή πόλη(λέτε να έκανα μαμακία που δεν πήγα).
Καταλήγω στο γεγονός πως ακόμη οι τεχνικοί της OTEPLUS δεν έχουν κακή νοοτροπία, επίσης έχουν ένα καλό επίπεδο και γενικά θεωρώ πως είναι μια σωστή κίνηση απο πλευράς ΟΤΕ να προσλάβει έτσι άτομα, απλά θα πρέπει να αλλάξει κάποιους δουλικούς όρους στις συμβάσεις.

emeliss
10-05-08, 22:18
chomsky, μαζί τα λέγαμε αν θυμάμαι καλά πριν μπεις.

Τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αν ο υπάλληλος της χ εταιρείας είναι αορίστου, συμβασιούχος ή ακόμα και αν κάνει πρακτική. Τον κόσμο τον ενδιαφέρει να κάνει την δουλειά του.

Επιπλέον θεωρώ απαράδεκτο να κατηγορείς έτσι τους συνδελφους σου. Οτιδήποτε παράτυπο πέσει στην αντίληψή σου μπορείς να το καταγγείλεις στον προϊστάμενό σου. Επίσης υπάρχει η υπηρεσία εσωτερικού ελέγχου. Να βγαίνεις όμως και να γράφεις "πέφτει πολύ κωλοβάρεμα" δεν λύνει κανένα απολύτως πρόβλημα. Κατάλαβέ το αυτό όσο είναι νωρίς.

pnikolo
10-05-08, 22:23
Σαν να μη περασε μια μερα!!!
Τα ιδια και αλλα πολλα ακομη γινοντουσαν το 1983 οταν κι εγω νεος τοτε δουλεψα στον ΟΤΕ.
Η μονη διαφορα -και ευτυχως- μας ειχαν στο ΙΚΑ.
Κριμα! Στην Ελλαδα τιποτα δεν αλλαζει, τουλαχιστον προς το κολυτερο :worthy:

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οτιδήποτε παράτυπο πέσει στην αντίληψή σου μπορείς να το καταγγείλεις στον προϊστάμενό σου. Επίσης υπάρχει η υπηρεσία εσωτερικού ελέγχου. Να βγαίνεις όμως και να γράφεις "πέφτει πολύ κωλοβάρεμα" δεν λύνει κανένα απολύτως πρόβλημα. Κατάλαβέ το αυτό όσο είναι νωρίς.

Πλακα κανεις :lol:
Δε λεει αληθεια? :hmm: Καλυτερα ανωνυμα χωρις κοστος παρα καπιοι -εστω και δικαια- να χασουν το μεροκαματο τους αλλα και το ρισκο να βρεθει εκτος οργανισμου χανοντας το δικο του μεροκαματο ;)
Και το 1983 τουλαχιστον απο πολλους -οχι ολους- ετσι γινοταν :angryr:

emeliss
10-05-08, 22:29
Διάβασε προσεκτικά pnikolo τι έγραψα. Ακόμα και αν στο συνεργείο που δουλεύει ισχύουν αυτά που γράφει, με αυτό που επιλέγει να κάνει δεν θα βελτιωσει τίποτα. Νοιάζεται και θέλει να βελτιωθούν τα πράγματα; Υπάρχουν διαδικασίες. Αν έχει το σθένος κανείς τις ακολουθεί. Δεν βγαίνει και να κατηγορεί γενικά τους υπαλλήλους της εταιρείας πίσω από την ασφάλεια ενός forum.

utp
10-05-08, 22:31
Την αληθεια να την λεμε και ας ειναι πικρη!

emeliss
10-05-08, 22:32
Την αληθεια να την λεμε και ας ειναι πικρη!
Εκεί που πρέπει. Εκεί που θα πιάσει τόπο.

pnikolo
10-05-08, 22:37
Διάβασε προσεκτικά pnikolo τι έγραψα. Ακόμα και αν στο συνεργείο που δουλεύει ισχύουν αυτά που γράφει, με αυτό που επιλέγει να κάνει δεν θα βελτιωσει τίποτα. Νοιάζεται και θέλει να βελτιωθούν τα πράγματα; Υπάρχουν διαδικασίες. Αν έχει το σθένος κανείς τις ακολουθεί. Δεν βγαίνει και να κατηγορεί γενικά τους υπαλλήλους της εταιρείας πίσω από την ασφάλεια ενός forum.

Δεν μπορει ο φιλος η ο καθενας μας να αλλαξει ουτε το "συστημα" ουτε τη νοοτροπια!
Τι λες τωρα!!! Ετσι βελτιονονται? Λες να πηγαινα τοτε -εκτακτος ον- να πω την αληθεια και να βγαλω το φιδι απο την τρυπα για μονιμους συναδελφους 15-25 χρονων στην υπηρεσια? Σε διαφορετικο κρατος και οτε δουλευαμε? :rtfm:

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εκεί που πρέπει. Εκεί που θα πιάσει τόπο.

Ναι στον Βουρλουμη η στη DT? :hmm:

emeliss
10-05-08, 22:39
Μπορεί ο καθένας μας να αλλάξει τα πάντα. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Δικαιολογίες για να μην προσπαθούμε καν.

chomsky
10-05-08, 22:40
Δεν κωλοβαράνε όλοι....πρόχειρα όμως υπολογίζω ότι κωλοβαράνε οι μισοί, όταν λέμε κωλοβαράνε στο ΟΤΕ σημαίνει ότι βγάζουμε καμιά βλάβη, σίγουρα κάνουν κάτι, αλλά αργά πολύ αργά.....Οι προιστάμενοι τα ξέρουν και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα...άσε που μερικοί προιστάμενοι κωλοβαράνε και οι ίδιοι..........Δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ, εάν δεν αλλάξει κάτι με τον Γερμανό, εξαφανίστηκα ,διότι και πολύ τους πέφτω με 720 ευρούδια με πτυχίο ΤΕΙ αγγλικά και εμπειρία, θα τσεπώσω όσα προλάβω και θα τους ευχαριστήσω που με έμαθαν τα τηλεφωνικά κέντρα τα DSLAM τις οπτικές ίνες και όλα αυτά τα καλούδια...........

pnikolo
10-05-08, 22:42
Μπορεί ο καθένας μας να αλλάξει τα πάντα. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Δικαιολογίες για να μην προσπαθούμε καν.

Καλα μαλλον εισαι αιθεροβαμων!
Στα 28 μου μπορει και εγω αυτα να ελεγα αλλα οσο και αν προσπαθησα κι εγω και πολλοι αλλοι δεν το πετυχαμε. Ανελαβετο εσυ μαζι με τα παιδια μου :oneup:

emeliss
10-05-08, 22:44
Δεν ονειροβατώ. Προσπαθώ!

pnikolo
10-05-08, 22:44
Δεν κωλοβαράνε όλοι....πρόχειρα όμως υπολογίζω ότι κωλοβαράνε οι μισοί, όταν λέμε κωλοβαράνε στο ΟΤΕ σημαίνει ότι βγάζουμε καμιά βλάβη, σίγουρα κάνουν κάτι, αλλά αργά πολύ αργά.....Οι προιστάμενοι τα ξέρουν και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα...άσε που μερικοί προιστάμενοι κωλοβαράνε και οι ίδιοι..........Δεν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ, εάν δεν αλλάξει κάτι με τον Γερμανό, εξαφανίστηκα ,διότι και πολύ τους πέφτω με 720 ευρούδια με πτυχίο ΤΕΙ αγγλικά και εμπειρία, θα τσεπώσω όσα προλάβω και θα τους ευχαριστήσω που με έμαθαν τα τηλεφωνικά κέντρα τα DSLAM τις οπτικές ίνες και όλα αυτά τα καλούδια...........

Τα ιδια εκανα και εγω... 32 χρονια στον ιδιωτικο και 6 μηνες στον δημοσιο τομεα :clap:

chomsky
10-05-08, 22:48
Έχεις δίκιο σε αυτό που λές ότι πρέπει να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα....αλλά και μόνο ότι δεν κωλοβαράω και εγώ μαζί με αυτούς νομίζω ότι είναι κάτι, κάνω την δουλειά μου σωστά και αυτό είναι σημαντικό .................ξέρεις τι πειρασμός είναι να πεις οκ τα γράφω όλα, περνάω καλά......πάντως επειδή δουλεύω κυρίως σε δημόσιες υπηρεσίες έχω να πως ότι οι ΟΤΕτζίδες είναι πολύ εργατικοί εν συγκρίσει με τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες

........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 3 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα ιδια εκανα και εγω... 32 χρονια στον ιδιωτικο και 6 μηνες στον δημοσιο τομεα
Δεν σε κατάλαβα....εννοείς ότι κωλοβαρούσες 32 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα

pnikolo
10-05-08, 22:51
Δεν ονειροβατώ. Προσπαθώ!

Σου ευχομαι ολοψυχα να το πετυχεις :oneup:
Εγω δε μπορεσα :down:
Ελπιζω στα 52 σου να μην κανεις την ιδια συζητηση με καποιον 28ρη και λες αυτα που λεω τωρα. 27 ημουν τοτε στον ΟΤΕ γεματος ονειρα και ορεξη να κανω πολλες προσπαθειες :sorry: Εις ματτειν ομως :cry:

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις δίκιο σε αυτό που λές ότι πρέπει να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα....αλλά και μόνο ότι δεν κωλοβαράω και εγώ μαζί με αυτούς νομίζω ότι είναι κάτι, κάνω την δουλειά μου σωστά και αυτό είναι σημαντικό .................ξέρεις τι πειρασμός είναι να πεις οκ τα γράφω όλα, περνάω καλά......πάντως επειδή δουλεύω κυρίως σε δημόσιες υπηρεσίες έχω να πως ότι οι ΟΤΕτζίδες είναι πολύ εργατικοί εν συγκρίσει με τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες

........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 3 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν σε κατάλαβα....εννοείς ότι κωλοβαρούσες 32 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα

Οτι εφυγα και πηγα στον ιδιωτικό τομέα. Εκει δε μπορεις να κωλοβαρας ;)

chomsky
10-05-08, 23:11
Οτι εφυγα και πηγα στον ιδιωτικό τομέα. Εκει δε μπορεις να κωλοβαρας

Ελπίζω τουλάχιστον να ανταμοίφθηκες

Κοίτα, εγώ το σκέφτομαι διαφορετικά, δεν μου αρέσει να κωλοβαράω αλλα ούτε και να ξεσκίζομαι για την forthnet που δίνει 720 ευρούδια επίσης, δουλεύω και θέλω να πληρώνομαι οπότε πιθανόν για ελεύθερο επαγγελματία με βλέπω.

........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 5 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ελπίζω τουλάχιστον να ανταμοίφθηκες

Κοίτα, εγώ το σκέφτομαι διαφορετικά, δεν μου αρέσει να κωλοβαράω αλλα ούτε και να ξεσκίζομαι για την forthnet που δίνει 720 ευρούδια επίσης, δουλεύω και θέλω να πληρώνομαι οπότε πιθανόν για ελεύθερο επαγγελματία με βλέπω.

Προς pnikolo: Βλέπω ότι μένεις στο παγκράτι, εχω τώρα τρία χρόνια που έφυγα απο την Αθήνα και μου έφερες ευχάριστες αναμνήσεις στην μνήμη, δούλευα στο παγκράτι στην Dominos pizza κάνουν φοβερή πίτσα να την δοκιμάσεις, αχ και αυτά τα κρουασάν του CIAO θέε μου που κατάντησα να νοσταλγώ την αθήνα

leon21
10-05-08, 23:21
καλησπερα παιδια,δεν ξερω τι διαφορεσ εχετε με τα αλλα τμηματα αλλα κοιτατε και λιγω τον κσμο.που και αυτοι περνουν 750 ευρουλια,και εχει μια κ$@# σηνδεση πχ οτε και λοιπα.

chomsky
10-05-08, 23:29
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι στο ΟΤΕ, εγώ σήμερα μαζί με έναν συνάδερφό μου έπρεπε να βάζουμε καινούργια dslam, αλλά επειδή κάποιοι συνάδερφοι δεν αποδίδουν κάνουμε άλλα πράγματα, και έτσι μένουν και μένουν και μένουν και διαμαρτύρεστε οι συνδρομήτες και με το δίκιο σας......

τελευταία ευκαιρία ο Γερμανός,

pnikolo
10-05-08, 23:35
Ελπίζω τουλάχιστον να ανταμοίφθηκες

Κοίτα, εγώ το σκέφτομαι διαφορετικά, δεν μου αρέσει να κωλοβαράω αλλα ούτε και να ξεσκίζομαι για την forthnet που δίνει 720 ευρούδια επίσης, δουλεύω και θέλω να πληρώνομαι οπότε πιθανόν για ελεύθερο επαγγελματία με βλέπω.

........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 5 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Προς pnikolo: Βλέπω ότι μένεις στο παγκράτι, εχω τώρα τρία χρόνια που έφυγα απο την Αθήνα και μου έφερες ευχάριστες αναμνήσεις στην μνήμη, δούλευα στο παγκράτι στην Dominos pizza κάνουν φοβερή πίτσα να την δοκιμάσεις, αχ και αυτά τα κρουασάν του CIAO θέε μου που κατάντησα να νοσταλγώ την αθήνα

Δοξα τον Θεο ορισμενες φορες καλα, ορισμενες αριστα!
Στο ciao παω τακτικα, ολα του ειναι πολυ καλα. Τωρα που φτιαχνει ο καιρος θαμαι πιο τακτικος, αν βρισκω θεση εξω ;)

utp
10-05-08, 23:38
...........εγώ σήμερα μαζί με έναν συνάδερφό μου έπρεπε να βάζουμε καινούργια dslam, αλλά επειδή κάποιοι συνάδερφοι δεν αποδίδουν κάνουμε άλλα πράγματα, και έτσι μένουν και μένουν και μένουν και διαμαρτύρεστε οι συνδρομήτες και με το δίκιο σας......

:down::down: οπως τα λες ειναι!

Εγω περιμενω συνεργειο 3 μερες για την βλαβη μου και ολο δεν εχει βγει ακομη μου λενε!!!

papail
10-05-08, 23:39
Έχεις δίκιο σε αυτό που λές ότι πρέπει να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα....αλλά και μόνο ότι δεν κωλοβαράω και εγώ μαζί με αυτούς νομίζω ότι είναι κάτι, κάνω την δουλειά μου σωστά και αυτό είναι σημαντικό .................ξέρεις τι πειρασμός είναι να πεις οκ τα γράφω όλα, περνάω καλά......πάντως επειδή δουλεύω κυρίως σε δημόσιες υπηρεσίες έχω να πως ότι οι ΟΤΕτζίδες είναι πολύ εργατικοί εν συγκρίσει με τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες

Στην αρχή φίλε μου έιπες ότι στον ΟΤΕ , πέφτει κωλοβάρεμα ...
.........Για αυτούς που τους αρέσει να κωλοβαράνε πρέπει να πούμε ότι στο ΟΤΕ πέφτει πολύ κωλοβάρεμα,

......μετά το άλλαξες λιγάκι και είπες ότι οι μισοί το κωλοβαράνε.......
Δεν κωλοβαράνε όλοι....πρόχειρα όμως υπολογίζω ότι κωλοβαράνε οι μισοί
και στο τέλος έβγαλες του ΟΤΕτζήδες , ότι έιναι οι πιο εργατικοί Δημόσιοι Υπάλληλοι.
πάντως επειδή δουλεύω κυρίως σε δημόσιες υπηρεσίες έχω να πως ότι οι ΟΤΕτζίδες είναι πολύ εργατικοί εν συγκρίσει με τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί και δεν ξέρεις τι θες να πεις.
Αυτό φίλε μου μου έκανε άσχημη εντύπωση.
Επίσης γράφεις.......

εν πρόκειται να κάτσω να ασχοληθώ, εάν δεν αλλάξει κάτι με τον Γερμανό, εξαφανίστηκα ,διότι και πολύ τους πέφτω με 720 ευρούδια με πτυχίο ΤΕΙ αγγλικά και εμπειρία, θα τσεπώσω όσα προλάβω και θα τους ευχαριστήσω που με έμαθαν τα τηλεφωνικά κέντρα τα DSLAM τις οπτικές ίνες και όλα αυτά τα καλούδια...........

............Τουλάχιστον, θα πεις και ένα ευχαριστώ.

Εγώ ένα πράγμα κατάλαβα φίλε μου.:
ότι δεν πονάς την δουλειά σου .Δεν αγαπάς αυτό που κάνεις .
Δεν εκτιμάς ότι παίρνεις όπως λές 720+300 ευρώ , χαλαρή δουλειά, ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, και πιο είναι το αποτέλεσμα;
Να θες να φύγεις και να κατηγορείς.
άλλα παιδάκια θα παρακαλούσαν να ήταν στην θέση σου.........


Ένα πράγμα θα σου πω .Είσαι τυχερός που δουλέυεις στην χειρότερη επαρχιακή πόλη.
Ας δούλευες σε κανένα μεγάλο αστικό κέντρο σε πληροφορώ θα σου έβγαινε η γλώσσα από το τρέξιμο.Δεν έιναι τόσο ρόδινα όσο τα παρουσιάζεις.

όλα αυτά στα γράφω εγώ που σε αυτό το forum , έχω γράψει χειρότερα πράγματα για μερικούς τεμπέληδες.
Αλλά έχω την πείρα να καταλάβω ότι οι τεμπέληδες είναι μία μικρή μειοψηφία , όπως υπάρχουν άλλωστε παντού.

Ο ΟΤΕ φίλε μου έχει δραστηριότητες και διεργασίες που δεν μαθαίνονται ούτε σε 10χρόνια.
άρα εσύ δν μπορείς να κρίνεις και πεις ότι........άσε που μερικοί προϊστάμενοι κωλοβαράνε και οι ίδιοι

pnikolo
10-05-08, 23:51
Ας δούλευες σε κανένα μεγάλο αστικό κέντρο σε πληροφορώ θα σου έβγαινε η γλώσσα από το τρέξιμο.Δεν έιναι τόσο ρόδινα όσο τα παρουσιάζεις.

όλα αυτά στα γράφω εγώ που σε αυτό το forum , έχω γράψει χειρότερα πράγματα για μερικούς τεμπέληδες.
Αλλά έχω την πείρα να καταλάβω ότι οι τεμπέληδες είναι μία μικρή μειοψηφία , όπως υπάρχουν άλλωστε παντού.]

Ασε πεστα σε μενα που ημουν κεντρο Κεραμεικου - Αθηνάς - Κεντρικο (αμα βρεις αλλο με πιο πολυ δουλεια πες μου) να σου πω τι γινοταν! Μη ξυνεις πληγες καλυτερα ;)
Για να μη πω τι γινεται σημερα στο Παγκρατι που ανεβηκα στη τεχνικη περιοχη πριν 1 - 2 μηνες :lol:

papail
10-05-08, 23:58
Ασε πεστα σε μενα που ημουν κεντρο Κεραμεικου - Αθηνάς - Κεντρικο (αμα βρεις αλλο με πιο πολυ δουλεια πες μου) να σου πω τι γινοταν! Μη ξυνεις πληγες καλυτερα ;)
Για να μη πω τι γινεται σημερα στο Παγκρατι που ανεβηκα στη τεχνικη περιοχη πριν 1 - 2 μηνες :lol:
Ε μην συγκρίνεις τι γινόταν το 1983 με 2008.Άλλη δουλειά ,άλλα άτομα..........
Είπες ανέβηκες στην Τεχνική Περιοχή ...Αυτοί που είναι έξω όμως και τρέχουνε ;

pnikolo
11-05-08, 00:16
Ε μην συγκρίνεις τι γινόταν το 1983 με 2008.Άλλη δουλειά ,άλλα άτομα..........
Είπες ανέβηκες στην Τεχνική Περιοχή ...Αυτοί που είναι έξω όμως και τρέχουνε ;

Δε τα ξερεις καλα φαινεται! Μπορει να μην υπηρχε adsl τοτε αλλα ξερεις ποσες αιτησεις εκρεμουσαν? Και ξεκινησαν τοτε να ικανοποιουνται γιατι ετοιμαζομασταν να μπουμε συην τοτε Ε.Ο.Κ.? Ξερεις οτι χρειαζοσουν 5-10 χρονια να βαλεις τφ? Ξερεις τι δουλεια υπηρχε για να περαστουν γραμμες για διαφορα στο Ζαππειο? Ξερεις ποσα υπουργεια - βουλη - εμπορικο κεντρο Αθηνας - δικαστικο μεγαρο (η ευελπιδων τοτε ηταν στρατιωτικη σχολη) δικηγοροι κλπ?
Μαλλον δε γνωριζεις καθολου. Σειρηνες (αεραμυνας) φαναρια κυκλοφοριας?
30.000 νεες συνδεσεις σε μια τ.π.?
Ναι τρεχουνε... ο εξης 1 για adsl ο Νικος και οταν πηρε αδεια φερανε, τον Γιωργο!!! Με τον προϊσταμενο που ελειπε 1 μηνα αδεια ο ανθρωπος και δεν τον αντικαθιστουσε κανεις? :angryr: Ταχω γραψει στις 2 καταγγελιες μου ποσο καιρο τον εψαχνα -τον οποιο προϊσταμενο- και δεν τον ευρισκα γιατι οι αλλοι δεν ηξεραν τι να κανουν? Τοχω ποστ τη καταγγελια προς την δοιηκιση και την ΕΕΤΤ για του λογου το αλληθες.
Λοιπον πλακα μου κανεις? :lol: Αφου τους ξερω καλα σου λεω! Μη ξεχνας οτι 4 μηνες με το προβλημα μου μιλαγα πιο τακτικα με αυτους παρα με την κορη και τον γιο μου.
Αστο σου ειπα ειμαι απο "μεσα" και δε θελω να επεκταθω για ευνοητους λογους ;)

chomsky
11-05-08, 00:21
Ας τα πούμε πάλι απο την αρχή.....

Πρώτον....Είπα ότι στον ΟΤΕ πέφτει κωλοβάρεμα, μετά το προσδιόρισα αριθμητικά και είπα ότι περίπου οι μισοί κωλοβαράνε(αυτό σημαίνει ότι παύει να πέφτει κωλοβάρεμα) και αυτό για να μην αδικήσω αυτούς που δουλεύουν,γιατί υπάρχουν και τεχνικοί που είναι εργατικοί...

Δεύτερον....Είπα ότι οι ΟΤΕτζίδες είναι πιο εργατικοί απο τους άλλους δημόσιους υπαλλήλους, λάθος μου, έπρεπε να πω εν συγκρίσει με συγκεκριμένες δημόσιες υπηρεσίες που έχω επισκεφτεί όπου πραγματικά οι άνθρωποι είναι απάλευτοι......Ο ΟΤΕ και γενικά οι υπάλληλοί του παρόλο το κωλοβάρεμα επιτελούν ένα έργο Γ' ποιότητας, δυστυχώς αυτό το έργο Γ ποιότητας πολύ αμφιμβάλω εάν το παράγουν οι δημόσιες υπηρεσίες που ξέρω, και σε καμιά περίπτωση όλοι αυτοί δεν φθάνουν το έργο Α' ποιότητας της ιδιωτικής εταιρίας που δούλευα πριν.....και εάν με ρωτήσεις γιατί εφυγα σου λέω ότι ήθελα να φύγω απο αθήνα.


άλλα παιδάκια θα παρακαλούσαν να ήταν στην θέση σου.........
Συμφωνώ γιατί το κωλοβάρεμα είναι γλυκό.


Ένα πράγμα θα σου πω .Είσαι τυχερός που δουλέυεις στην χειρότερη επαρχιακή πόλη.
Δεν γράφω το όνομα της πόλης γιατί έχω ήδη πει πολλά εδώ και καιρό, αλλά όπως και να έχει η πόλη είναι χάλια.


Δεν εκτιμάς ότι παίρνεις όπως λές 720+300 ευρώ , χαλαρή δουλειά
Άστα τα 300 ευρώ, και άλλη δουλειά να έκανα τα σάββατα πάλι θα τα έπαιρνα, δεν μου κάνουν χάρη, όσο για τα 720 ευρώ την συγκεκριμένη στιγμή τα εκτιμώ και γιαυτό μένω στην δουλειά αλλά είναι λίγα και δεν προβλέπεται να ανέβουν, επίσης εγώ δεν είπα ότι είναι χαλαρά,είναι χαλαρά εάν το επιδιώξεις, επίσης είπα πως δεν σε αφήνουν να δουλέψεις


όλα αυτά στα γράφω εγώ που σε αυτό το forum , έχω γράψει χειρότερα πράγματα για μερικούς τεμπέληδες.
Αλλά έχω την πείρα να καταλάβω ότι οι τεμπέληδες είναι μία μικρή μειοψηφία , όπως υπάρχουν άλλωστε παντού.
Κοίτα δεν ξέρω τι γίνεται στι μεγάλες πόλεις με τους τεχνικούς, αλλά εδώ που είμαι εγώ αυτοί που δεν δουλεύουν δεν είναι καθόλου μειοψηφία.
Επίσης δεν ξέρω εάν το έγραψα, αλλα δεν είπα πως η δουλειά δεν μου αρέσει, αντιθέτως μάλιστα αποκάλεσα καλούδια όλα αυτά που μαθαίνουμε και μαθαίνουμε ωραία πράγματα αλλά δεν αρκεί αυτό.

Και σε τελική ανάλυση άσε μας ρε φίλε τώρα που μας το παίζεις και ανήξερος που βγάλανε όλους του τεμπέληδες στην σύνταξη απο τα 50 χρόνια τους, τι έκαναν όλοι αυτοί, λες και δεν ξέρουμε τι έκαναν.....άσε μας ρε φίλε

papail
11-05-08, 00:30
Δε τα ξερεις καλα φαινεται! Μπορει να μην υπηρχε adsl τοτε αλλα ξερεις ποσες αιτησεις εκρεμουσαν? Και ξεκινησαν τοτε να ικανοποιουνται γιατι ετοιμαζομασταν να μπουμε συην τοτε Ε.Ο.Κ.? Ξερεις οτι χρειαζοσουν 5-10 χρονια να βαλεις τφ? Ξερεις τι δουλεια υπηρχε για να περαστουν γραμμες για διαφορα στο Ζαππειο? Ξερεις ποσα υπουργεια - βουλη - εμπορικο κεντρο Αθηνας - δικαστικο μεγαρο (η ευελπιδων τοτε ηταν στρατ σχολη) δικηγοροι κλπ?
Μαλλον δε γνωριζεις καθολου. Σειρηνες (αεραμυνας) φαναρια κυκλοφοριας?
30.000 νεες συνδεσεις σε τ.π.?
Ναι τρεχουνε... ο εξης 1 για adsl ο Νικος και οταν πηρε αδεια φερανε, τον Γιωργο!!! Με τον προϊσταμενο που ελειπε 1 μηνα αδεια ο ανθρωπος και δεν τον αντικαθιστουσε κανεις? :angryr: Ταχω γραψει στις 2 καταγγελιες μου ποσο καιρο τον εψαχνα -τον οποιο προϊσταμενο- και δεν τον ευρισκα γιατι οι αλλοι δεν ηξεραν τι να κανουν? Τοχω ποστ προς την δοιηκιση και την ΕΕΤΤ για του λογου το αλληθες.
Λοιπον πλακα μου κανεις? :lol: Αφου τους ξερω καλα σου λεω! Μη ξεχνας οτι 4 μηνες με το προβλημα μου μιλαγα πιο τακτικα με αυτους παρα με την κορη και τον γιο μου.
Αστο σου ειπα ειμαι απο "μεσα" και δε θελω να επεκταθω για ευνοητους λογους ;)

Γαιτί ωρέ κουράατηκες να τα γράψεις όλα αυτά;

Είπα εγώ ότι δεν είχε δουλειά τότε;
Καραρχήν δεν ξέρω τι γινόταν τότε , ήμουν 13 χρονών.
Εγώ είπα άλλη δουλειά , άλλα άτομα .
Τώρα είναι πιο κυριλλέ τα πράγματα , αλλά έχω την εντύπωση λιγότερα τα άτομα.
Δεν μπορείς να συγκρίσεις τις δύο εποχές.

Δεν διαφωνούμε πουθενά , ίσα-ίσα συμφωνούμε σε πολλά.
Και μάλιστα :respekt:, διότι βλέπω ότι ΑΓΑΠΑΣ την δουλειά σου και δίνεις πολυτιμες συμβουλές -πληροφορίες -λύσεις σε πολλούς που ζητάνε βοήθεια στο forum.

Αλλά δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι ο ΟΤΕ, είναι άνδρο τεμπέληδων .
Αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ με τίποτε.

pnikolo
11-05-08, 00:43
Οχι ο οτε, ολο το δημοσιο ειναι, και εγγυται στην ευσυνηδησια του καθε υπαλληλου να δουλεψει η οχι.
Το κακο ειναι οι "παλιοι" που μας ελεγαν και μας φρεναραν να δουλευουμε -γεματοι ορεξη τοτε- και κοιταγαν μονο το ρολοϊ τους απο τις 12 ποτε να φυγουν και μετραγαν τους μηνες η και χρονια να παρουν συνταξη.
Τη λατρευω τη δουλεια μου οπως και εκεινη τοτε του οτε! Εφυγα - ενω εδωσα, οχι μονο εγω, τον καλυτερο εαυτο μου πραγματικα - αηδιασμενος απο την νοοτροπια τους και την οκνηρια τους. Οι περισσοτεροι θαναι στη συνταξη σημερα, αλλα φοβαμαι οτι "μπολιασαν" με τη νοοτροπια τους, και τις μετα αυτων γεννιες :sorry:

chomsky
11-05-08, 00:48
Πέστα χρυσόστομε πέστα....

pnikolo
11-05-08, 00:51
Πέστα χρυσόστομε πέστα....

Τα λεω και πραγματικα θλιβομαι αναπολωντας τα :cry:

papail
11-05-08, 01:05
Ας τα πούμε πάλι απο την αρχή.....

Πρώτον....Είπα ότι στον ΟΤΕ πέφτει κωλοβάρεμα, μετά το προσδιόρισα αριθμητικά και είπα ότι περίπου οι μισοί κωλοβαράνε(αυτό σημαίνει ότι παύει να πέφτει κωλοβάρεμα) και αυτό για να μην αδικήσω αυτούς που δουλεύουν,γιατί υπάρχουν και τεχνικοί που είναι εργατικοί...

Δεύτερον....Είπα ότι οι ΟΤΕτζίδες είναι πιο εργατικοί απο τους άλλους δημόσιους υπαλλήλους, λάθος μου, έπρεπε να πω εν συγκρίσει με συγκεκριμένες δημόσιες υπηρεσίες που έχω επισκεφτεί όπου πραγματικά οι άνθρωποι είναι απάλευτοι......Ο ΟΤΕ και γενικά οι υπάλληλοί του παρόλο το κωλοβάρεμα επιτελούν ένα έργο Γ' ποιότητας, δυστυχώς αυτό το έργο Γ ποιότητας πολύ αμφιμβάλω εάν το παράγουν οι δημόσιες υπηρεσίες που ξέρω, και σε καμιά περίπτωση όλοι αυτοί δεν φθάνουν το έργο Α' ποιότητας της ιδιωτικής εταιρίας που δούλευα πριν.....και εάν με ρωτήσεις γιατί εφυγα σου λέω ότι ήθελα να φύγω απο αθήνα.

Συμφωνώ γιατί το κωλοβάρεμα είναι γλυκό.


Δεν γράφω το όνομα της πόλης γιατί έχω ήδη πει πολλά εδώ και καιρό, αλλά όπως και να έχει η πόλη είναι χάλια.


Άστα τα 300 ευρώ, και άλλη δουλειά να έκανα τα σάββατα πάλι θα τα έπαιρνα, δεν μου κάνουν χάρη, όσο για τα 720 ευρώ την συγκεκριμένη στιγμή τα εκτιμώ και γιαυτό μένω στην δουλειά αλλά είναι λίγα και δεν προβλέπεται να ανέβουν, επίσης εγώ δεν είπα ότι είναι χαλαρά,είναι χαλαρά εάν το επιδιώξεις, επίσης είπα πως δεν σε αφήνουν να δουλέψεις


Κοίτα δεν ξέρω τι γίνεται στι μεγάλες πόλεις με τους τεχνικούς, αλλά εδώ που είμαι εγώ αυτοί που δεν δουλεύουν δεν είναι καθόλου μειοψηφία.
Επίσης δεν ξέρω εάν το έγραψα, αλλα δεν είπα πως η δουλειά δεν μου αρέσει, αντιθέτως μάλιστα αποκάλεσα καλούδια όλα αυτά που μαθαίνουμε και μαθαίνουμε ωραία πράγματα αλλά δεν αρκεί αυτό.

Και σε τελική ανάλυση άσε μας ρε φίλε τώρα που μας το παίζεις και ανήξερος που βγάλανε όλους του τεμπέληδες στην σύνταξη απο τα 50 χρόνια τους, τι έκαναν όλοι αυτοί, λες και δεν ξέρουμε τι έκαναν.....άσε μας ρε φίλε

Καταρχήν σε συμβουλεύω ,
να μην εκνευρίζεσαι όταν συζητάς ,
γιατί αν τύχεις σε κανένα εριστικό πελάτη και εκνευριστείς .........την κάτσαμε την βάρκα.

Βλέπω ότι έχεις μία έφεση προς το κωλοβάρεμα γιατί;
Εγώ όταν έιπα ότι άλλα παιδάκια θα παρακαλούσαν να ήταν στην θέση σου, ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΤΟ ΚΩΛΟΒΑΡΕΜΑ.
Εννοούσα τα 720+300 ευρώ , χαλαρή δουλειά, ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (τηλεφωνικά κέντρα τα DSLAM τις οπτικές ίνες και όλα αυτά τα καλούδια)

όταν θες να αποτυπώσεις μία κατάσταση , ή να αποδώσεις μία κατηγορία , να το κάνεις με σαφήνεια και ακρίβεια...Όχι με δόσεις.Για να καταλάβει ο άλλος αυτό που πραγματικά θες να πεις.

Σε αυτό που συμπάσχω μαζί σου είναι τα 720 ευρώ που όπως λες δεν πρόκειται να αυξηθούν.
Δυστυχώς , δεν είσαι ο μόνος .
Είστε η γενιά των 700άρηδων.

Εν πάσει περιπτώσει έχω να σου πω δύο πράγματα:

--Να αγαπάς την δουλειά σου.Αν και δεν σε βλέπω πολύ ευχαριστημένο με τον ΟΤΕ , κοίτα να εκμεταλευτείς το διάστημα που θα είσαι εκεί για να μάθεις πράγματα
--Μην αφήσεις κανέναν να σου χαλάσει το μεράκι για την δουλειά , την όρεξη για δουλειά.Μην γίνεις και εσύ ένας τεμπέλης.Να παίρνεις παράδειγμα από τους εργατικούς.

........Auto merged post: papail πρόσθεσε 5 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οχι ο οτε, ολο το δημοσιο ειναι, και εγγυται στην ευσυνηδησια του καθε υπαλληλου να δουλεψει η οχι.
Το κακο ειναι οι "παλιοι" που μας ελεγαν και μας φρεναραν να δουλευουμε -γεματοι ορεξη τοτε- και κοιταγαν μονο το ρολοϊ τους απο τις 12 ποτε να φυγουν και μετραγαν τους μηνες η και χρονια να παρουν συνταξη.
Τη λατρευω τη δουλεια μου οπως και εκεινη τοτε του οτε! Εφυγα - ενω εδωσα, οχι μονο εγω, τον καλυτερο εαυτο μου πραγματικα - αηδιασμενος απο την νοοτροπια τους και την οκνηρια τους. Οι περισσοτεροι θαναι στη συνταξη σημερα, αλλα φοβαμαι οτι "μπολιασαν" με τη νοοτροπια τους, και τις μετα αυτων γεννιες :sorry:
Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Εγώ έχω βαρεθεί να ακούω από παλιούς <<δούλευε , δούλευε , εσύ θα σώσεις τον ΟΤΕ>>, και δεν τους δίνω σημασία.

Αλλά δεν είναι θέμα μόνο του ΟΤΕ.Αφορά όλους τους τομείς.

Είναι θέμα νοοτροπίας και Παδείας.

chomsky
11-05-08, 01:15
Καταρχήν σε συμβουλεύω ,
να μην εκνευρίζεσαι όταν συζητάς

Η αλήθεια είναι ότι το έχω αυτό το κουσούρι,κάποιες φορές


Εν πάσει περιπτώσει έχω να σου πω δύο πράγματα:

--Να αγαπάς την δουλειά σου.Αν και δεν σε βλέπω πολύ ευχαριστημένο με τον ΟΤΕ , κοίτα να εκμεταλευτείς το διάστημα που θα είσαι εκεί για να μάθεις πράγματα
--Μην αφήσεις κανέναν να σου χαλάσει το μεράκι για την δουλειά , την όρεξη για δουλειά.Μην γίνεις και εσύ ένας τεμπέλης.Να παίρνεις παράδειγμα από τους εργατικούς.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, το καλύτερο το άφησες για το τέλος, ναι δεν πρέπει να αφήσω κανέναν να μου χαλάσει το μεράκι για την δουλειά.......να σου πω.. μήπως μπορείς να έρθεις να μου φτιάξεις την σκάλα στον κατανεμητή, την έχουμε τόσους μήνες χαλασμένη.......χιχι......πάντως η γυναίκα μου παίρνει 1100(χωρίς υπερωρίες) και είναι μόλις 25 ετών και εμείς ρε γαμώτο οι παπούδες να παίρνουμε 720

ikar6
11-05-08, 01:25
Να ήταν μόνο ο ΟΤΕ το πρόβλημα τι καλά που θα ήταν...!! Και να δούλευαν σε όλες τις υπηρεσίες ευσυνείδητα οι μισοί! Αυτή η χώρα θα ήταν πολύ μπροστά!!!
Έτσι για πλάκα μόνο να μπορούσατε να δείτε τι γίνεται σε κάτι διοικητικές υπηρεσίες ΙΚΑ, ΕΛΤΑ και δε συμμαζεύεται. Οι κηφήνες πάνε σύννεφο....

flatrate
11-05-08, 01:36
Παντως oteplus που εχω 3 φιλους (πρωην συναδελφους) μου ειπαν οτι εχουν καιρο τωρα ηδη παρει ονοματα και πως παει για συγχωνευση με οτε.

Οποτε μια πορτα λιγοτερη. Οσον αφορα τους μισθους εχεις μισθους σ.σ.ε. δηλαδη για καποιον που τωρα ξεκιναει χοντρικα καθαρα 1170 πε (ηλεκτρολογοι), 980 τε (ηλεκτρονικοι).

chomsky
11-05-08, 10:45
Οσον αφορα τους μισθους εχεις μισθους σ.σ.ε. δηλαδη για καποιον που τωρα ξεκιναει χοντρικα καθαρα 1170 πε (ηλεκτρολογοι), 980 τε (ηλεκτρονικοι).

Για το εάν πηγαίνει για συγχώνευση με τον ΟΤΕ δεν το ξέρω, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι οι μισθοί δεν είναι αυτοί που προαναφέρεις, εμείς καλυπτόμαστε απο την Συλλογική σύμβαση εργασίας των εταιριών παροχής υπηρεσιών και όχι την Σ.Σ.Ε του ΟΤΕ...κοινώς για ΔΕ εγώ παίρνω 720 ευρούδια, για ΤΕ είναι 780-800 και δεν έχουμε τίποτα απο τα extra των οτετζίδων. Δηλαδήπληρωνόμαστε όπως πληρώνουν και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις πχ φόρθνετ........


Παντως oteplus που εχω 3 φιλους (πρωην συναδελφους) μου ειπαν οτι εχουν καιρο τωρα ηδη παρει ονοματα και πως παει για συγχωνευση με οτε.

Τι εννοείς όταν λές ότι έχουν πάρει ονόματα....

john84
11-05-08, 11:03
Μέσα απο αυτό το θέμα θέλω να παρουσιάσω την εταιρεία OTEPLUS και συγκεκριμένα τους εργαζομένους της που εργάζονται στον ΟΤΕ ως τεχνικοί, πιστεύω πως αφορά τόσο όσους θέλουν μελλοντικά να απασχοληθούν στην εταιρεία αλλά και τους συνδρομητές οι οποίοι πλέον θα έρχονται πιο συχνά σε επαφή με τεχνικούς της OTEPLUS. Αρχικά μας έχουν προσλάβει με σύμβαση ορισμένου χρόνου διάρκειας 10 μηνών και χωρίς να μας έχουν υποσχεθεί πως θα ανανεωθεί, παρόλα αυτά θα γίνουν δύο αξιολογήσεις μια στο τετράμηνο και μια στο δεκάμηνο, η εταιρεία λειτουργεί σαν ιδιωτική παρόλα αυτά μας ασφαλίζουν στον ΤΑΠ-ΟΤΕ επίση μας παρέχουν και μια ομαδική ασφάλιση στην Εθνική ασφαλιστική. Δουλεύουμε ως τεχνικοί σε οποιοδήποτε πόστο, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός, η δουλειά είναι πενθήμερο και οκτάωρο και τα λεφτά για πτυχίο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είναι 720 ευρούδια :( ότι άλλο απο πτυχία έχεις δεν πληρώνεται και ούτε πρόκειται να πληρωθεί, επίσης για τα έχτρα των οτετζίδων ούτε λόγος να γίνεται. Οι υπερωρίες πληρώνονται κανονικά και μάλιστα συνηθίζεται στο ΟΤΕ όσοι δουλεύουν το σάββατο να τους το χρεώνουν πεντάωρο κυριακής ώστε να μη παίρνουν ρεπό, έτσι εάν δουλεψεις τέσσερα σάββατα παίρνεις περίπου 300 ευρώ επιπλέον οπότε σώζεσαι απο την πείνα.Εκπτώσεις σε λογαριασμούς δεν έχεις, έτσι μπορεί να σκίζεσαι να τοποθετήσεις τα dslam και γενικά να υποστηρίζεις το adsl του ΟΤΕ και στο σπίτι σου να έχεις ιδιόκτητο της forthnet(γαμάτο εεεε).
Παρόλα αυτά παίζει βύσμα να μπεις, πως πήρανε εμένα δεν ξέρω, βρέθηκα λόγω μετάθεσης της γυναίκας μου στην χειρότερη επαρχιακή πόλη και με πήρανε με το πτύχίο ΔΕ παρόλο που είχα και πτυχίο ΤΕΙ Πειραιά αλλά μάλλον προτίμησαν να πάρουν έναν δικό τους ηλεκτρολόγο ΤΕΙ, έχει γεμίσει ο ΟΤΕ με ηλεκτρολόγους ήμαρτον θεέ μου.
Για αυτούς που τους αρέσει να κωλοβαράνε πρέπει να πούμε ότι στο ΟΤΕ πέφτει πολύ κωλοβάρεμα, έπαθα ένα σοκ την πρώτη μέρα που βγήκα έξω με τους δικτυάδες μέχρι τις 1.30 που σχολάσαμε είχαμε προλάβει να πιούμε δύο καφέδες σε καφενείο και καφετέρια της πόλης.
Εμείς που είμαστε απο την OTEPLUS είμαστε πιο φιλότιμοι και προσπαθούμε να δουλέψουμε αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να δουλέψεις στο κωλοχανίο του ΟΤΕ, απο παντού σε αποτρέπουν, έτσι πάνε οι χριστο-παναγίες σύννεφο και οι τσακωμοί δεν λείπουν, εγώ προσωπικά παρόλο που η δουλειά είναι ενδιαφέρων και βλέπεις πράγματα που αλλού δεν πρόκειται να τα δεις σπάζομαι άγρια εκεί μέσα, ελπίζω ο γερμανός να βάλει τάξη, επίσης επιμένω ότι δεν είμαι βύσμα εξάλου με είχε επιλέξει και η Forthnet αλλά σε μια διπλανή πόλη(λέτε να έκανα μαμακία που δεν πήγα).
Καταλήγω στο γεγονός πως ακόμη οι τεχνικοί της OTEPLUS δεν έχουν κακή νοοτροπία, επίσης έχουν ένα καλό επίπεδο και γενικά θεωρώ πως είναι μια σωστή κίνηση απο πλευράς ΟΤΕ να προσλάβει έτσι άτομα, απλά θα πρέπει να αλλάξει κάποιους δουλικούς όρους στις συμβάσεις.

Το ιδο τραβαμε και εμεις στο 134 μας προσελαβαν να ακουμε τα παραπονα που απορρεουν απο τα συσσωρευμενα προβληματα του οργανισμου (οτι αναφερεις για τους τεχνικους , μη τηριση συμφωνιων προς πελατες, προβληματα με το 1242 κλ.π.) για 6ωρο και με καθαρες αποδοχες 530ευρω (630 με πτυχιο) με κρατησεις ΤΑΠ-ΟΤΕ, ΙΚΑ και Εθνικη (το οποιο ειναι η λεγομενη -εξω απ'εδω- αποζημιωση λογο θανατου με ποσο 10.000ευρω -τοσο αξιζει οι ζωη μας για την OTEPLUS - και οπου σου ζητουν να βαλεις και 2 δικαιουχους να παρουν το υπερογκο αυτο ποσο σε περιπτωση που συγχωρεθεις). Η κατασταση ειναι τουλαχιστον τραγικη και οπως αναφερει ο συναδελφος παραπανο εμεις τουλαχιστον προσπαθουμε φιλοτημα και με οσους απο τουσ μονιμους θελουν να εξιπηρετουμε τους πελατες και να διαφιλατουμε το κυρος του Οργανισμου. Καλη συνεχεια συναδελφε και καλη δυναμη σε ολους.

flatrate
11-05-08, 12:31
Για το εάν πηγαίνει για συγχώνευση με τον ΟΤΕ δεν το ξέρω, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι οι μισθοί δεν είναι αυτοί που προαναφέρεις, εμείς καλυπτόμαστε απο την Συλλογική σύμβαση εργασίας των εταιριών παροχής υπηρεσιών και όχι την Σ.Σ.Ε του ΟΤΕ...κοινώς για ΔΕ εγώ παίρνω 720 ευρούδια, για ΤΕ είναι 780-800 και δεν έχουμε τίποτα απο τα extra των οτετζίδων. Δηλαδήπληρωνόμαστε όπως πληρώνουν και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις πχ φόρθνετ........

Δεν αναφερομαι για ΔΕ. Αναφερομαι για ΤΕ και ΠΕ και οι μισθοι ειναι αυτοι που σου αναφερω (οπως μου το μεταβιβασαν). Ειχαν 3 χρονια προυπηρεσια (μαζι με μενα σε βιομηχανια τηλεπικοινωνιακων λυσεων) και τους πηραν φωτογραφικα στην oteplus δαχτυλιδι (αν θυμαμαι καλα ειναι στο -1) ;)

Δεν γνωρίζω βεβαια αν παίρνουν όλοι τα ίδια λεφτά από αυτούς που ξεκινάνε στην oteplus ή αν τους έδωσαν τα ίδια που έπαιρναν στην επιχείρηση που δούλευαν πριν (που ήταν βάση σ.σ.ε). Μιλαω παντα για καθαρα, οχι μεικτα.


Τι εννοείς όταν λές ότι έχουν πάρει ονόματα....

Εννοω οτι εχουν σημειωσει ονοματα εργαζομενων που θα μεταβιβαστουν στον οτε μολις γινει η συγχωνευση. Οτι εχω ακουσει απο φιλους που δουλευουν oteplus σου μεταβιβαζω.

emeliss
11-05-08, 12:38
flatrate, αν δεν το ξέρεις ο ΟΤΕ ΔΕΝ αναγνωρίζει προϋπηρεσία παρά μόνο αν αυτή ήταν στον ίδιο τον ΟΤΕ. Καλό ε!

chomsky
11-05-08, 12:49
Προφανώς τους αναγνώρισαν την προυπηρεσία και τα πτυχία, για αυτό δίνουν και αυτά τα χρήματα...αυτό είναι πολύ καλό...όσο για την συγχώνευση θα δείξει.....
πάντως κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη διότι υπάρχει μεγάλη ασάφεια όσον αφορά την συγκεκριμένη εταιρία, και επειδή προσλαμβάνει πολύ κόσμο είναι κρίμα να μην έχουμε πληροφορίες απο το εσωτερικό της εταιρείας.....αυτήν την στιγμή έχει 1000 άτομα προσωπικό όσα δηλαδή και η Forthnet.

........Auto merged post: chomsky πρόσθεσε 4 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προφανώς τους αναγνώρισαν την προυπηρεσία και τα πτυχία, για αυτό δίνουν και αυτά τα χρήματα...αυτό είναι πολύ καλό...όσο για την συγχώνευση θα δείξει.....
πάντως κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη διότι υπάρχει μεγάλη ασάφεια όσον αφορά την συγκεκριμένη εταιρία, και επειδή προσλαμβάνει πολύ κόσμο είναι κρίμα να μην έχουμε πληροφορίες απο το εσωτερικό της εταιρείας.....αυτήν την στιγμή έχει 1000 άτομα προσωπικό όσα δηλαδή και η Forthnet.

H αλήθεια είναι ούτε και εμένα αναγνώρισαν προυπηρεσία, βέβαια η δική μου προυπηρεσία δεν σχετιζότανε με τηλεπικοινωνίες, πάντως επειδή η εταιρία λειτουργεί διαφορετικά απο τον ΟΤΕ πιθανόν να ισχύει.....οι φίλοι σου δουλεύουν εντός του ΟΤΕ η σε γραφεία της OTEPLUS γιατί εγώ δουλεύω παρέα με τους οτετζίδες

vazelo
11-05-08, 13:10
Το ιδο τραβαμε και εμεις στο 134 μας προσελαβαν να ακουμε τα παραπονα που απορρεουν απο τα συσσωρευμενα προβληματα του οργανισμου (οτι αναφερεις για τους τεχνικους , μη τηριση συμφωνιων προς πελατες, προβληματα με το 1242 κλ.π.) για 6ωρο και με καθαρες αποδοχες 530ευρω (630 με πτυχιο) με κρατησεις ΤΑΠ-ΟΤΕ, ΙΚΑ και Εθνικη (

630 ευρω για 6 ωρο??

Τοσο δραμα πια? Πλακα κανεις τωρα, αν δε σ'αρεσει, βγες να μπω εγω.

vspiros
11-05-08, 13:30
Είμαι στον στενό δημόσιο τομέα (εκπαίδευση) αλλά έχω περάσει από αρκετές εργασίες στον ιδιωτικό τομέα πριν. Ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του. Δεν ξέρω τι γίνεται στην OTEPLUS και σας πιστεύω σ' αυτά που λέτε,αλλά, όσο η δουλειά βγαίνει από αυτούς που εργάζονται, πάντα θα υπάρχουν λουφαδόροι και στους δύο τομείς. Και μη μου πείτε ότι δε γίνεται στον ιδιωτικό τομέα γιατί ξέρω άτομο που "δούλευε" παίζοντας τάβλι για 19 χρόνια στην ΕΤΜΑ. Όσο για τον πατέρα μου, που χειριζόταν ένα τρακτέρ με κομπρεσέρ σε τεχνική εταιρία, απειλήθηκε με ξύλο από άλλους "εργατικούς" εργάτες, γιατί τόλμησε να σπάσει ένα λάθος κατασκευασμένο τοιχίο σε μια μέρα και τους στέρησε εργασία δύο εβδομάδων. Πάντως το μεγαλύτερο παράδειγμα τεμπελιάς στην εργασία το συνάντησα στους κηπουρούς του Δήμου Αθηναίων που, για να τοποθετήσουν 8 δέντρα στην αυλή του σχολείου χρειάστηκαν ....16 άτομα και τέσσερις ώρες....

flatrate
11-05-08, 15:50
flatrate, αν δεν το ξέρεις ο ΟΤΕ ΔΕΝ αναγνωρίζει προϋπηρεσία παρά μόνο αν αυτή ήταν στον ίδιο τον ΟΤΕ. Καλό ε!

Ναι (χωρις να ξερω πως εγινε), θα συμφωνησω οτι μισθολογικα εστω δεν αναγνωριστηκε η προυπηρεσια τους με την εννοια οτι οπουναναι θα πηδουσαν στο 3-6 χρονια (οποτε θα μεινουν για αλλα 3 χρονια στο 0-3). Βεβαια βοηθησε στο να προσληφθούν στο αντίστοιχο τμήμα.


Προφανώς τους αναγνώρισαν την προυπηρεσία και τα πτυχία, για αυτό δίνουν και αυτά τα χρήματα...αυτό είναι πολύ καλό...όσο για την συγχώνευση θα δείξει.....
πάντως κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη διότι υπάρχει μεγάλη ασάφεια όσον αφορά την συγκεκριμένη εταιρία, και επειδή προσλαμβάνει πολύ κόσμο είναι κρίμα να μην έχουμε πληροφορίες απο το εσωτερικό της εταιρείας.....αυτήν την στιγμή έχει 1000 άτομα προσωπικό όσα δηλαδή και η Forthnet.

Ναι απλα η διαφορα με την Forthnet ειναι οτι στην Οteplus μπαινουν "ετοιμα" ατομα κατα κορον (εκτος αν εχεις δοντακι), ενω στην φορθνετ ατομα με μηδενικη εμπειρια. Εχω μπολικα παραδειγματα φιλων και για τις δυο περιπτωσεις.


H αλήθεια είναι ούτε και εμένα αναγνώρισαν προυπηρεσία, βέβαια η δική μου προυπηρεσία δεν σχετιζότανε με τηλεπικοινωνίες, πάντως επειδή η εταιρία λειτουργεί διαφορετικά απο τον ΟΤΕ πιθανόν να ισχύει.....οι φίλοι σου δουλεύουν εντός του ΟΤΕ η σε γραφεία της OTEPLUS γιατί εγώ δουλεύω παρέα με τους οτετζίδες

Κοιτα επειδη εκει μπαινουν πολλοι χωρις καν ασεπ τα κριτηρια ειναι εντελως διαφορετικα. Συνηθως οι συμφωνιες ειναι να συνεχισουν με τις αποδοχες που ειχαν στην προηγουμενη εταιρια που εργαζοντουσαν (για ελληνικες ιδιωτικες εταιριες μιλαμε.. ποσα να σου εδιναν? στην καλυτερη αντε λιγο πανω απο τα ελαχιστα που προβλεπει η σ.σ.ε.).

Να προσθεσω ακομα οτι οι μηχανικοι του καθαρου δημοσιου εχουν και καποιο μερισμα απο το κρατος που μοιραζεται σε αυτους (ουκ ολιγα) που δεν ισχυει σε δεκο.

pnikolo
12-05-08, 03:07
Πιος ελεγε πριν οτι θα προσπαθησει να φτιαξει το εργασιακο στην Ελλαδα? :lol:
Και μετα μου λες "δε σου γραφω" ;)
Συνεχεια τα εργασιακα πανε απο το κακο στο χειροτερο. Την εποχη που ημουν εγω στο τεχνικο δυναμικο του οτε και 8ωρο δουλευαμε και περισσοτερα λεφτα απο τη ΣΣΕ παιρναμε και παρ' οτι ειμασταν πτυχιουχοι μας ειχαν -τυπικα- ΕΗΕ = εκτακτος ημερομησθιος εργατης, αλλα ημασταν μισθωτοι, πληρες ωραριο, αξιοπρεπη μισθο και ασφαλεια ΙΚΑ! Επαιρνα περισσοτερα απο τη προηγουμενη δουλεια μου που ειχα 7 χρονια προϋπηρεσια και παλι ημουν πανω απο την ΣΣΕ. :oneup:

zeta
12-05-08, 03:25
630 ευρω για 6 ωρο??

Τοσο δραμα πια? Πλακα κανεις τωρα, αν δε σ'αρεσει, βγες να μπω εγω.

δηλαδή είναι πολλά τα λεφτά και αξιοζήλευτα!!
6ωρο γιατι ειναι ανθυγειινό, με τα ακουστικά στα αυτιά.
και αν κανεις αναγωγή, στο 8ωρο βγαινει 800, με πτυχίο, οπως ειπε ο φιλος.
ε οχι και πολλά, ελεος, εχουμε χασει το μετρο.
οτι δεν ειναι ευκολο να βρεις περισσοτερα, οκ,
οτι εχουμε ανεργια, οκ,
αλλα οχι οτι ειναι πολλα τα λεφτα!

sdikr
12-05-08, 03:31
δηλαδή είναι πολλά τα λεφτά και αξιοζήλευτα!!
6ωρο γιατι ειναι ανθυγειινό, με τα ακουστικά στα αυτιά.
και αν κανεις αναγωγή, στο 8ωρο βγαινει 800, με πτυχίο, οπως ειπε ο φιλος.
ε οχι και πολλά, ελεος, εχουμε χασει το μετρο.
οτι δεν ειναι ευκολο να βρεις περισσοτερα, οκ,
οτι εχουμε ανεργια, οκ,
αλλα οχι οτι ειναι πολλα τα λεφτα!
Πολλά δεν είναι, αλλά σίγουρα είναι καλύτερα απο αλλές περιπτώσεις

Για ρώτα και αυτους στα super market

zeta
12-05-08, 03:36
Πολλά δεν είναι, αλλά σίγουρα είναι καλύτερα απο αλλές περιπτώσεις

Για ρώτα και αυτους στα super market

τα λεφτα που λεει ο φιλος, ειναι με πτυχιο, αλλιως λεει 500+ δεν θυμαμαι.
οσο για τα σουπερ μαρκετ, εχω ξαδερφη στο ατλαντικ, με απολυτηριο λυκειου,
μπηκε πριν κανα μηνα, δεν εχει πληρωθει ακομα, και της ειπαν 880. + ιδιωτική ασφάλεια, +200 ευρώ ψώνια το μήνα απο το ιδιο το σουπερμαρκετ.
άρα δεν ειναι τοσο χαλια και τα σουπερμαρκετ.

απλά άσχετα με το τι συμβαινει, μισθος κατω απο 1000 ευρω ειναι χαλια, ασχετα με πτυχια και ειδος δουλειας.
το να λεμε ευτυχως που καποιος εχει δουλεια με 800 και με 600 απο το να μην ειχε καθολου, ομως, μας επαναπαυει απο το να διεκδικήσουμε αυτο που μας ανηκει.
ευτυχώς και που έχει δουλεια, αλλά παντα πρεπει να κοιταμε ψηλότερα.

magnuslupus
12-05-08, 03:38
Φιλε chomsky μιας και εισαι τεχνικος στον ΟΤΕ δεν ριχνεις και μια ματια εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201849 να μας πεις γιατι συμβαινει αυτο; γιατι ο φιλος μας o Zinedine θα τρελαθει :jailed:

sdikr
12-05-08, 03:54
τα λεφτα που λεει ο φιλος, ειναι με πτυχιο, αλλιως λεει 500+ δεν θυμαμαι.
οσο για τα σουπερ μαρκετ, εχω ξαδερφη στο ατλαντικ, με απολυτηριο λυκειου,
μπηκε πριν κανα μηνα, δεν εχει πληρωθει ακομα, και της ειπαν 880. + ιδιωτική ασφάλεια, +200 ευρώ ψώνια το μήνα απο το ιδιο το σουπερμαρκετ.
άρα δεν ειναι τοσο χαλια και τα σουπερμαρκετ.

απλά άσχετα με το τι συμβαινει, μισθος κατω απο 1000 ευρω ειναι χαλια, ασχετα με πτυχια και ειδος δουλειας.
το να λεμε ευτυχως που καποιος εχει δουλεια με 800 και με 600 απο το να μην ειχε καθολου, ομως, μας επαναπαυει απο το να διεκδικήσουμε αυτο που μας ανηκει.
ευτυχώς και που έχει δουλεια, αλλά παντα πρεπει να κοιταμε ψηλότερα.
Μαλλόν ΄είσαστε σε αλλή χώρα ή εγώ

pnikolo
12-05-08, 04:20
Μαλλόν ΄είσαστε σε αλλή χώρα ή εγώ

Στην ιδια ειμαστε αλλα να ξερεις στη Θεσ/νικη ειναι λιγο χειροτερα τα πραγματα γιατι οπως λενε οι στατιστικες που μεταδιδουν τα καναλια υπαρχει μεγαλη αυξηση ανεργειας εκει :sorry:

obillias
12-05-08, 07:07
παντως γενικα στο δημοσιο ειναι ετσι τα πραγματα εγω φιλο ο οποιος δουλευε για χρονι στον ιδιωτικο τομεα και τωρα στο δημοσιο οταν προσπαθει να κανει το κατι παραπανω οι υπολοιποι του βαζουν χερι οποτε και αυτος θελει δεν θελει θα λουφαρει και οπως ειπε και ο φιλος πιο πριν πως να μιλησεις σε ατομα με 15 χρονια προυπηρεσια

lewton
12-05-08, 10:39
Μαλλόν ΄είσαστε σε αλλή χώρα ή εγώ

Είμαστε.
Αθήνα εμείς, Θεσσαλονίκη εσείς. Μπορεί σε εσάς τα 600 ευρώ με πτυχίο να είναι κάτι πολύ καλό, σε εμάς πάλι όχι.

Rebel Scum
12-05-08, 11:53
Τα 600 ευρώ έχουν προφανώς άλλη αξία ανάλογα σε ποιο σημείο της χώρας βρίσκεσαι αλλά πλέον οι διαφορές μεταξύ των διάφορων περιοχών είναι τόσο μικρές (και ειδικά σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως Αθήνα και Θεσσαλονίκη) που όπου και να ζεις είναι λίγα...

Αλλα δεν είναι αυτό το θέμα του νήματος, το θέμα είναι πολλοί τεμπέληδες με όλη τη σημασία της λέξης που εργάζονται στο δημόσιο και στις ΔΕΚΟ...σε αυτή την κατηγορία κυρίως ανήκουν οι "παλιοί" μόνιμοι που νομίζουν πως έχουν πιάσει τον παπά από τα ******. Οι συμβασιούχοι πιστεύω γενικά είναι πιο φιλότιμοι (εκεί έχουμε καταντήσει να εξαρτώμαστε από τη διάθεση τους καθενός) αλλά μέσα σε ένα γενικότερο κλίμα αδιαφορίας και αυτοί γίνονται μέρος του προβλήματος..άσε που και να θες να κάνεις τη δουλειά σου οι πατρόνοι των εκάστοτε υπηρεσιών βάζουν ανυπέρβλητα εμπόδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.