PDA

Επιστροφή στο Forum : D-LINK 624G



anergos13
10-05-08, 23:10
Απο οτι εμαθα & εγω το router που δινει τωρα η tellas ειναι το d-link 624g.
Επειδη το speedtouch που εδειναν εως τωρα ειναι ηταν η απολυτη λυση για προβληματικες γραμμες το ερωτηματα που τιθεται ειναι τι λεει το d-link.
Aπο αποσυνδεσεις πως παει?
Aς απαντησει καποιος που το εχει χρησιμοποιησει.

ΥΓ.Οσοι προλαβανε να παρουν το 585 να το βαλσαμοσουνε !!!!

xristsam
12-05-08, 11:35
φοβερο με το speed touch ειχα προβλημα με disconect με αυτο τιποτα

anergos13
12-05-08, 21:06
φοβερο με το speed touch ειχα προβλημα με disconect με αυτο τιποτα
δηλαδη καλυτερο απο το SPEEDTOUCH & to speedstream?

xristsam
12-05-08, 23:08
για μενα ειναι καλυτερο

vaggoulas
12-05-08, 23:15
φοβερο με το speed touch ειχα προβλημα με disconect με αυτο τιποτα
Μήπως εννοείς speedstream?

myob
13-05-08, 00:15
Μπορει καποιος να δωσει ενα link με τα χαρακτηριστικα αυτου του ρουτερ? Εκανα search στο site της D-Link και δεν εβγαλε αποτελεσματα. Γιατι αραγες??

vaggoulas
13-05-08, 00:37
Μπορει καποιος να δωσει ενα link με τα χαρακτηριστικα αυτου του ρουτερ? Εκανα search στο site της D-Link και δεν εβγαλε αποτελεσματα. Γιατι αραγες??
Ορίστε λοιπόν : http://www.dlink.co.uk/?go=gNTyP9CgrdFOIC4AStFCF834mptYKO9ZTdvhLPG3yV3oVo5+hKltbNlwaaFp7DQtFzrqyCJG948BANfh

........Auto merged post: vaggoulas πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν είναι 624G αλλά 624Τ.Τουλάχιστον έτσι λέει το site της Tellas.

xristsam
13-05-08, 01:23
Μήπως εννοείς speedstream? οχι speedtouch το ονομα του ειναι d-link dsl-g624t

........Auto merged post: xristsam πρόσθεσε 20 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

D-LINK DSL-G624T WIRELESS G ADSL2+MODEM ROUTER
Αντιστοιχη ADSL2/+- ταχυτητα μεταβιβασης δεδομενων σε download εως 24 mbps
Πολλαπλη συνδεση κομπιουτερ για κοινη συνδεση με το internet ADSL
Πληρως συμφωνη με τα στανταρ 802.11b και 802.11g
Aσφαλεια wireless προωθημενη με WPA-PSK
FIREWALL SPI για προηγμενη ασφαλεια
Υποστηριξη πολλαπλου VPN Pass-througt
Οδηγημενη εγκατασταση με διαδικασια click and connect
Eνημερωση firmware διαμεσου http η tftp
Υποστηριξη SNMP UPNP DDNS και IP QoS

ermis333
13-05-08, 07:15
Και το D-Link θεωρείται καλό modemaki βασικά το καλό του είναι πως ρυθμίζεις το QoS μέσω Web interface, κάτι πολύ καλό αν δεν ξέρεις CLI.

Thrylos
13-05-08, 16:13
σημερα παρελαβα και εγω το d-link. DSL-G624T γραφει πανω του για να μη ψαχνεστε ποιο ειναι και πιο λεει στο site κλπ.
Οφειλω να ομολογησω οτι απογοητευτηκα οταν μου το αφησε το courier γιατι περιμενα το alcatel που ολοι εκθειαζουν και τελικα ειδα αυτο... Τωρα μονο ελπιζω να μην ειναι χειροτερο. Με το siemens ειχα τρελες απανωτες αποσυνδεσεις, αλλα οχι ολη τη μερα, συγκεκριμενες στιγμες το επιανε και ετσι δε ξερω αν εφταιγε αυτο ή η tellas γενικοτερα. Ελπιζω με αυτο να σταματησουν, γιατι αν οχι θα σκεφτομαι παντα "Μηπως αν ειχε ερθει το alcatel ειχαν κοπει?" και θα καταριεμαι.... Αν δε δεν ειναι θεμα modem αλλα της Tellas, μπορω να κανω τιποτα?

Παρεπιπτοντως, πως ρυθμιζω το wireless με καποιο κωδικο ωστε να μη μπαινει οποιος θελει απο τη γειτονια?

........Auto merged post: Thrylos πρόσθεσε 37 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δε προλαβα να βγαλω μισαωρο και εγινε disconnect.....μετα απο λιγο και δευτερο, μετα και τριτο. Απογοητευτηκα :( .

Εντωμεταξυ μου συμβαινει και ενα αλλο κουλο, πολλες φορες δε μπορω να μπω στο interface του modem απο browser παρολο που με ping περνει απαντηση στη διευθυνση του modem. Και αυτο γινεται ειτε με explorer ειτε με firefox...και το εκανε και με το siemens προηγουμενως. Τι να κανω δε ξερω...δε μπορεις να παιξεις online game με τις αποσυνδεσεις...

ermis333
13-05-08, 16:37
σημερα παρελαβα και εγω το d-link. DSL-G624T γραφει πανω του για να μη ψαχνεστε ποιο ειναι και πιο λεει στο site κλπ.
Οφειλω να ομολογησω οτι απογοητευτηκα οταν μου το αφησε το courier γιατι περιμενα το alcatel που ολοι εκθειαζουν και τελικα ειδα αυτο... Τωρα μονο ελπιζω να μην ειναι χειροτερο. Με το siemens ειχα τρελες απανωτες αποσυνδεσεις, αλλα οχι ολη τη μερα, συγκεκριμενες στιγμες το επιανε και ετσι δε ξερω αν εφταιγε αυτο ή η tellas γενικοτερα. Ελπιζω με αυτο να σταματησουν, γιατι αν οχι θα σκεφτομαι παντα "Μηπως αν ειχε ερθει το alcatel ειχαν κοπει?" και θα καταριεμαι.... Αν δε δεν ειναι θεμα modem αλλα της Tellas, μπορω να κανω τιποτα?

Παρεπιπτοντως, πως ρυθμιζω το wireless με καποιο κωδικο ωστε να μη μπαινει οποιος θελει απο τη γειτονια?

........Auto merged post: Thrylos πρόσθεσε 37 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δε προλαβα να βγαλω μισαωρο και εγινε disconnect.....μετα απο λιγο και δευτερο, μετα και τριτο. Απογοητευτηκα :( .

Εντωμεταξυ μου συμβαινει και ενα αλλο κουλο, πολλες φορες δε μπορω να μπω στο interface του modem απο browser παρολο που με ping περνει απαντηση στη διευθυνση του modem. Και αυτο γινεται ειτε με explorer ειτε με firefox...και το εκανε και με το siemens προηγουμενως. Τι να κανω δε ξερω...δε μπορεις να παιξεις online game με τις αποσυνδεσεις...

Κάνε κάτι καλό, κατέβασε τους καινούργιους drivers της κάρτας δικτύου. To να μην μπορείς να μπείς στο Web interface είναι ύποπτο.

Thrylos
13-05-08, 17:18
η καρτα ειναι onboard στην Abit IP35 pro που δεν ειναι και παλια μητρικη, νομιζω εχει ηδη τους τελευταιους. Λες να φταινε τα vista x64? Αλλα γιατι προηγουμενως με OTE και Altec , και το jetspeed και το micronet κανενα τετοιο προβλημα? Και τα 2 στην ιδια καρτα με το ιδιο καλωδιο μπαινανε...και με την ιδια εγκατασταση vista κλπ , γενικα δεν αλλαξε τιποτα αλλο περα απο το adsl

........Auto merged post: Thrylos πρόσθεσε 36 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εβαλα τελευταιους drivers και φυσικα δεν αλλαξε τιποτα. Πηδα να παιξω online λοιπον και οταν κολλησε κοιταξα το modem. Το φωτακι του adsl αναβοσβηνε που σημαινε προσπαθεια να συδεθει. Παω στη σελιδα του στο log και γραφει :

Jan 1 13:28:31> Frag of proto 17.
Jan 1 13:28:34> Frag of proto 17.
Jan 1 13:28:40> Frag of proto 17.
Jan 1 13:52:58> DSL out of sync
Jan 1 13:53:05> DSL Carrier is down
Jan 1 13:53:29> DSL in Sync
Jan 1 13:53:29> DSL out of sync
Jan 1 13:53:29> DSL in Sync
Jan 1 13:53:35> DSL Carrier is up
Jan 1 13:53:35> sar read trained mode (5)(ADSL_2plus)
Jan 1 13:53:36> PPPD Terminated Through Signal
Jan 1 13:53:36> Connection terminated.
Jan 1 13:53:36> ppp0
Jan 1 13:53:36> closing 0.8.35.5
Jan 1 13:53:36> tn7sar_teardown_complete called for channel 0
Jan 1 13:53:36> ChannelTeardown returned rc = 0
Jan 1 13:53:36> pppd 2.4.3 started by root, uid 0
Jan 1 13:53:36> Connect: ppp0 {--} 8.35
Jan 1 13:53:41> PAP authentication succeeded
Jan 1 13:53:41> PPPoA Connect with IP Address 91.140.86.141
Jan 1 13:53:41> PPPoA Connection Successfully Established
Jan 1 13:53:41> PPPoA Connect with Gateway IP Address: 62.169.255.23
Jan 1 13:53:41> WAN IP address 91.140.86.141
Jan 1 13:53:41> WAN gateway 62.169.255.23
Jan 1 13:53:41> primary DNS address 62.169.194.17
Jan 1 13:53:41> secondary DNS address 62.169.194.18
Jan 1 13:53:41> ppp0
Jan 1 13:54:16> Frag of proto 6.

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι πεφτει η adsl γραμμη και επανερχεται....σωστα? Εφοσον το εκανε και με το προηγουμενο modem πρεπει να θεωρησω οτι φταιει η tellas? Τι μπορω να κανω, να παρω τηλεφωνο να δηλωσω βλαβη?

ermis333
13-05-08, 20:11
Δεν μου λές τα modem τα άλλα που έχεις τα δοκίμασες;;; Ας είναι και ADSL1 modems.

Τα στατιστικά της γραμμής σου ποια είναι;;;

Thrylos
13-05-08, 20:46
Αυτη τη στιγμη εχω μονο το jetspeed που καποτε χρυσοπληρωσα αλλα ειναι ISDN οποτε δε μπορω να το δοκιμασω. Το αλλο το πηρε πισω η altec οταν διεκοψα οπως επρεπε.

Πηρα τηλεφωνο την τεχνικη υποστιρηξη και μου ειπαν οτι οντως βλεπουν τις αποσυνδεσεις να γινονται καθε μισαωρο. Επειδη τα στατιστικα της γραμμης μου μου ειπε ο τεχνικος οτι ειναι αριστα (μαλιστα λεει θα επιανα 22mbps αν ειχε 24αρα, τοσο καλα ειναι) ητνα αρκετα περιεργο που ειχε αποσυνδεσεις. Ισως εφταιγαν τα φιλτρα ή κατι στην τηλεφωνικη εγκατασταση και μου προτεινε πριν δηλωσουμε βλαβη να δοκιμασω να συνδεσω μονο το adsl χωρις splitter Και χωρις τηλεφωνο για κανα δυωρο να δω αν θ ακανει καμια διακοπη.

Ετσι και εκανα, και οντως τις τελευταιες 2 ωρες δεν εχει διακοπες, οποτε πιθανον κατι εκει παιζει. Δεδομενου οτι δεν ειναι το splitter αφου αυτο αλλαξε με την αλλαγη modem τοτε ισως γινεται κατι με την εγκατασταση στο σπιτι αρα δε ξερω αν πρεπει να χαρω ή οχι :/ Υπαρχει και περιπτωση να ηταν απλα θεμα τυχης οτι τις τελευταιες 2 ωρες δεν αποσυνδεθηκε αφου και χτες δε κοβοταν συνεχεια αλλα που και που το επιανε για καποιο διαστημα. Οποτε θελω να το ερευνησω σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.

ermis333
13-05-08, 23:28
Αυτη τη στιγμη εχω μονο το jetspeed που καποτε χρυσοπληρωσα αλλα ειναι ISDN οποτε δε μπορω να το δοκιμασω. Το αλλο το πηρε πισω η altec οταν διεκοψα οπως επρεπε.

Πηρα τηλεφωνο την τεχνικη υποστιρηξη και μου ειπαν οτι οντως βλεπουν τις αποσυνδεσεις να γινονται καθε μισαωρο. Επειδη τα στατιστικα της γραμμης μου μου ειπε ο τεχνικος οτι ειναι αριστα (μαλιστα λεει θα επιανα 22mbps αν ειχε 24αρα, τοσο καλα ειναι) ητνα αρκετα περιεργο που ειχε αποσυνδεσεις. Ισως εφταιγαν τα φιλτρα ή κατι στην τηλεφωνικη εγκατασταση και μου προτεινε πριν δηλωσουμε βλαβη να δοκιμασω να συνδεσω μονο το adsl χωρις splitter Και χωρις τηλεφωνο για κανα δυωρο να δω αν θ ακανει καμια διακοπη.

Ετσι και εκανα, και οντως τις τελευταιες 2 ωρες δεν εχει διακοπες, οποτε πιθανον κατι εκει παιζει. Δεδομενου οτι δεν ειναι το splitter αφου αυτο αλλαξε με την αλλαγη modem τοτε ισως γινεται κατι με την εγκατασταση στο σπιτι αρα δε ξερω αν πρεπει να χαρω ή οχι :/ Υπαρχει και περιπτωση να ηταν απλα θεμα τυχης οτι τις τελευταιες 2 ωρες δεν αποσυνδεθηκε αφου και χτες δε κοβοταν συνεχεια αλλα που και που το επιανε για καποιο διαστημα. Οποτε θελω να το ερευνησω σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.

Θες splitter στην πρίζα που έχεις βάλει το τηλέφωνό και το router σου και να βάλεις φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού σου.

xristsam
13-05-08, 23:57
καλησπερα. μπορει καποιος να μου πει πως βλεπουμε τις αποσυνεσεις μεσα απο το router. Στο speedtouch ειχε χρονομετρο που σου εδειχνε ποση ωρα ησουν συνδεμενος

Thrylos
14-05-08, 03:09
Θες splitter στην πρίζα που έχεις βάλει το τηλέφωνό και το router σου και να βάλεις φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού σου.

Ξερεις τι γινεται φιλε? Στο σημειο του modem υπαρχει ενα τηλεφωνικο καλωδιο που συμπεριφερεται σαν την βασικη τηλεφωνικη γραμμη, και επισης φευγει αλλο ενα καλωδιο αποκει το οποιο δινει σημα σε αλλες 2 τηλεφωνικες μπριζες. Υπαρχει αυτη η διαταξη γιατι ειχα ISDN με τον OTE και με το netmod, το πρωτο καλωδιο συνδεοταν σε αυτο, και το δευτερο καλωδιο συνδεοταν πισω απο το netmod για να συμπεριφερονται εκεινες οι μπριζες σαν την δευτερη γραμμη της ISDN.

Τωρα λοιπον χρησιμοποιησα το βασικο καλωδιο σαν καλωδιο βασικης γραμμης πανω στο οποιο μπηκες το splitter, και αποκει και περα απο τις 2 εξοδους του splitter η μια πηγαινε στο modem και στην αλλη ειχα βαλει ενα δευτερο διακλαδωτη, που εδινε σημα σε τηλεφωνο που βρισκεται εκει, αλλα και συνδεοταν πανω του και το καλωδιο αυτο που δινει σημα στις 2 κατω μπριζες. Η συνδεσμολογια λοιπον λειτουργουσε , αλλα συνεβαιναν αυτες οι αποσυνδεσεις.

Μετα την προταση του τεχνικου να βγαλω εντελως τα τηλεφωνα, και αφου φανηκε να μην εχει αποσυνδεσεις, πηγα να βαλω μονο ενα τηλεφωνο πανω (χωρις το δευτερο splitter δηλαδη). Λοιπον αν εβαζα μονο το καλωδιο που δινει σημα στις 2 κατω μπριζες ξανααρχιζαν οι αποσυνδεσεις. Βαζωντας ομως αντι για αυτο, μονο μια τηλεφωνικη συσκευη τοπικη μολιες περασαν 4 ωρες χωρις καμια αποσυνδεση!

Οποτε κατι γινεται με εκεινο το καλωδιο. Δε ξερω αν φταιει οτι καταληγει σε 2 μπριζες και ειναι too much οι 2 τηλεφωνικες συσκευες? (και ποσο μαλλον 3 οταν τα ειχα ολα πανω και με το splitter?) ή γινεται κατι με την ποιοτητα του καλωδιου αυτου? Αν ειναι το πρωτο, τι μπορω να κανω για να λειτουργουν και τα 3 τηλεφωνα του σπιτιου? Αν ειναι το δευτερο τοτε γιατι δουλευε με το netmod απροσκοπτα αυτο το καλωδιο?

Καμια ιδεα?

Thrylos
14-05-08, 16:50
Το βασικο μου προβλημα μαλλον λυθηκε. Συνεδεσα τις 2 τηλεφωνικες γραμμες πρωτου πανε στο splitter του modem και εδω και 1 ωρα φαινεται να δουλευει κανονικα χωρις διακοπες. Μετα απο ενα 24αωρο θα ειμαι σιγουρος. Φαινεται παντως πως αν τωρα ειναι ενταξει, οι πολλες τηλεφωνικες γραμμες πανω στο splitter δημιουργουσαν το προβλημα. Με αυτη τη διαταξη που εχω τωρα βεβαια πρεπει να βαλω και φιλτρα στα τηλεφωνα περαν αυτου που ειναι πανω στο splitter, σωστα? Μικρο το κακο ομως...αλλωστε το d-link δινει μεσα και 3! φιλτρα, μπραβο τους, χουβανταδες ειναι...!

Το μονο προβλημα που παραμενει και αποτι φαινεται ειναι ανεξαρτητο απο τις αποσυνδεσεις ειναι οτι που και που τα windows χανουν την προσβαση σε HTTP σελιδες (ειτε με firefox ειτε με explorer). Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι τη στιγμη που συμβαινει αυτο, το utorrent κατεβαζει κανονικοτατα, και online game μπορω να παιξω...και μαλιστα και ping στο 192.168.1.1 του modem απανταει κανονικα....weird. Με ενα απλο restart των vista μπορω να μπω και σε σελιδες. Δεν ειναι κατι τραγικο αλλα ειναι ενοχλητικο λιγακι να θελω restart καθε τοσο...και ταυτοχρονα περιεργο οταν δουλευουν ολα τα αλλα internetικα εκτος browsing... Καμια ιδεα γι'αυτο?

ermis333
14-05-08, 18:10
Το βασικο μου προβλημα μαλλον λυθηκε. Συνεδεσα τις 2 τηλεφωνικες γραμμες πρωτου πανε στο splitter του modem και εδω και 1 ωρα φαινεται να δουλευει κανονικα χωρις διακοπες. Μετα απο ενα 24αωρο θα ειμαι σιγουρος. Φαινεται παντως πως αν τωρα ειναι ενταξει, οι πολλες τηλεφωνικες γραμμες πανω στο splitter δημιουργουσαν το προβλημα. Με αυτη τη διαταξη που εχω τωρα βεβαια πρεπει να βαλω και φιλτρα στα τηλεφωνα περαν αυτου που ειναι πανω στο splitter, σωστα? Μικρο το κακο ομως...αλλωστε το d-link δινει μεσα και 3! φιλτρα, μπραβο τους, χουβανταδες ειναι...!

Το μονο προβλημα που παραμενει και αποτι φαινεται ειναι ανεξαρτητο απο τις αποσυνδεσεις ειναι οτι που και που τα windows χανουν την προσβαση σε HTTP σελιδες (ειτε με firefox ειτε με explorer). Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι τη στιγμη που συμβαινει αυτο, το utorrent κατεβαζει κανονικοτατα, και online game μπορω να παιξω...και μαλιστα και ping στο 192.168.1.1 του modem απανταει κανονικα....weird. Με ενα απλο restart των vista μπορω να μπω και σε σελιδες. Δεν ειναι κατι τραγικο αλλα ειναι ενοχλητικο λιγακι να θελω restart καθε τοσο...και ταυτοχρονα περιεργο οταν δουλευουν ολα τα αλλα internetικα εκτος browsing... Καμια ιδεα γι'αυτο?

Είναι απολύτως λογικό όταν κατεβάζεις torrents να μη λειτουργούν καλά κάποια πράγματα στο δίκτυο.

Thrylos
14-05-08, 21:57
Τελικα δυστυχως δε λυθηκε το προβλημα οπως νομιζα. Σημερα καποια στιγμη το απογευμα ξαναεκανε 2-3 αποσυνδεσεις συνεχομενα, στην αρχη εβγαλα τη μια τηλεφωνικη γραμμη, μετα ξαναεκανε, εβγαλα και τη δευτερη και αφησα μονο το internet και εφτιαξε για κανα τριωρο και τωρα παλι 2 απανωτες αποσυνδεσεις :( Οποτε μαλλον θεμα τυχης ηταν οτι εφτιαχνε με τις διαφορες αλλαγες. Να δηλωσω βλαβη?

ermis333
14-05-08, 22:11
Τελικα δυστυχως δε λυθηκε το προβλημα οπως νομιζα. Σημερα καποια στιγμη το απογευμα ξαναεκανε 2-3 αποσυνδεσεις συνεχομενα, στην αρχη εβγαλα τη μια τηλεφωνικη γραμμη, μετα ξαναεκανε, εβγαλα και τη δευτερη και αφησα μονο το internet και εφτιαξε για κανα τριωρο και τωρα παλι 2 απανωτες αποσυνδεσεις :( Οποτε μαλλον θεμα τυχης ηταν οτι εφτιαχνε με τις διαφορες αλλαγες. Να δηλωσω βλαβη?

Ποια είναι τα στατιστικά της γραμμής σου;;;

Thrylos
14-05-08, 22:42
συμφωνα με το Dlink :
Downstream : Data rate : 11994
SNR : 9
Attentuation : 27

Upstream : Data rate : 1021
SNR : 13
Attentuation : 14

Και λεω συμφωνα με αυτο γιατι με το siemens ηταν λιγο καλυτερα (ειχα στο downstream SNR 15.5 , Atten 28.5)

Παντως απο Tellas που ειχα παρει χτες το support μου ειπαν οτι ηταν αριστη η γραμμη και δε δικαιολογουσε disconnects, γι'αυτο και με προετρεψαν να ψαξω τη διασυνδεση στο σπιτι πριν δηλωσουμε βλαβη, αλλα δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο να αλλαξω...
Γεγονος ειναι παντως οτι στα logs του modem, οι σημερινες disconnects ειναι λιγο διαφορετικες απο τις χτεσινες. Αρα μπορει οι χτεσινες να οφειλονταν στη διασυνδεση ενω οι σημερινες οχι (και να οφειλονταν στην tellas). Δηλαδη στις σημερινες φαινεται μονο να πεφτει η adsl γραμμη και να επανερχεται, ενω στις χτεσινες πριν αλλαξω τη διασυνδεση, φαινοταν σα να κοβει το modem τη συνδεση και να επανερχεται μετα. Αυτο μου το ειπε και ο τεχνικος τηε tellas, οτι του εκανε εντυπωση πως προχτες (που ειχα το siemens) οι αποσυνδεσεις που εβλεπε στο PC του φαινονταν να ειναι απο αυτους, ενω οι χτεσινες (με το dlink) φαινονταν να ειναι απο εμενα. Υποψιαζομαι οτι και οι σημερινες ειναι σαν τις προχτεσινες αν κρινω και απο τα logs του dlink. Αρα απο τη μια αυτο ειναι καλο ως προς το οτι δεν πρεπει να αλλαξω κατι στο σπιτι, αλλα κακο απο την αποψη οτι φταιει η tellas και ποιος ξερει αν και ποτε μπορει να φτιαχτει...

SpiritCrusher
15-05-08, 02:47
Μηπως εχεις συναγερμο στο σπιτι σου?

Thrylos
15-05-08, 11:45
οχι, ουτε συναγερμος ουτε fax τιποτα περιεργο. Απο χτες το απογευμα δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση, και συνολικα τις τελευταιες 30 ωρες εχει κανει εκεινες τις 5 μαζεμενες χτες το απογευμα μεσα σε ενα διαστημα 1 ωρας. Ειμαι πλεον σιγουρος οτι απλα αποσυγρονιζοταν η γραμμη εκεινες τις 5 φορες και δεν εχει να κανει σε τιποτα με την εγκατασταση μου. Το θεμα ειναι αν θα γινεται σταθερα αυτο ή ηταν 1 time only. Θα το αφησω ως εχει και βλεπουμε αν θα γινονται καθε μερα σε τυχαιες φασεις, αν ειναι ετσι θα δηλωσω βλαβη, δεν εχω αλλη επιλογη...

anergos13
17-05-08, 00:52
Σημερα μου εφεραν απο Tellas το d-link.Μπορει να μου εξηγησει καποιος το εξης?
Με το d-link εχω τα παρακατω στατιστικα

down atn 31 snr 9 10700 kb
up atn 17 snr 9 940 kb

με το sagem 1500

down atn 34 snr 9 11700kb
up atn 34 snr 9 970 kb

η συνδεσμολογια ειναι ιδια ακριβως .Ειναι λογικο?

Υπαρχει κατι που πρεπει να ρυθμισω στο d-link, κατι δεν εχω κανει σωστα?

ermis333
17-05-08, 01:06
PPPoE

Μήπως έχει βγεί κανά καλύτερο Firmware για το D-link?

anergos13
17-05-08, 01:19
PPPoE

Μήπως έχει βγεί κανά καλύτερο Firmware για το D-link?
Ειμαι ακομα οτε και εχω PPPoA .
Παρολα αυτα εχω βαλει και PPPoE και εχω βαλει ηδη τελευταιο Firmware.
Κατι αλλο?

anergos13
21-05-08, 20:35
Καλησπερα αντιμετωπιζω το ακολουθο προβλημα με το d-link 624
Πριν απο μια εβδομαδα και ενω ημουν ακομα στον ΟΤΕ ελαβα το d-link 624 απο tellas(ειχα ηδη
το sagem 1500 απο ΟΤΕ).Του εκανα update στο firmware και επαιξε ok.
Aφου ενεργοποιηθηκα σημερα με tellas ρυθμισα το sagem με τις ρυθμισεις τις Tellas και επαιξε
μια χαρα ,μετα βαζω το d-link του βαζω τις ρυθμισεις και αρνειται να παρει ip.To λαμπακι του adsl
αναβει κανονικα.Τι λετε να παιζει.Τα παιξε?Να το στειλω πισω?
Λετε να χρειαζεται καμια ρυθμιση?

ermis333
21-05-08, 21:04
Καλησπερα αντιμετωπιζω το ακολουθο προβλημα με το d-link 624
Πριν απο μια εβδομαδα και ενω ημουν ακομα στον ΟΤΕ ελαβα το d-link 624 απο tellas(ειχα ηδη
το sagem 1500 απο ΟΤΕ).Του εκανα update στο firmware και επαιξε ok.
Aφου ενεργοποιηθηκα σημερα με tellas ρυθμισα το sagem με τις ρυθμισεις τις Tellas και επαιξε
μια χαρα ,μετα βαζω το d-link του βαζω τις ρυθμισεις και αρνειται να παρει ip.To λαμπακι του adsl
αναβει κανονικα.Τι λετε να παιζει.Τα παιξε?Να το στειλω πισω?
Λετε να χρειαζεται καμια ρυθμιση?

http://www.tellas.gr/UserFiles/File/pdf/144823_d-link2008.pdf

anergos13
21-05-08, 21:10
http://www.tellas.gr/UserFiles/File/pdf/144823_d-link2008.pdf
Εκανα reset για default settings και μετα εβαλα τις ρυθμισεις απο τον οδηγο της ΤΕΛΛΑΣ αλλα
τιποτα .Πηρα την Τελλας και μου ειπανε να παρω το 1212 και να ζητησω αντικατασταση.
Μπορω να το ακυρωσω και να το στειλω πισω?

ermis333
21-05-08, 21:13
Εκανα reset για default settings και μετα εβαλα τις ρυθμισεις απο τον οδηγο της ΤΕΛΛΑΣ αλλα
τιποτα .Πηρα την Τελλας και μου ειπανε να παρω το 1212 και να ζητησω αντικατασταση.
Μπορω να το ακυρωσω και να το στειλω πισω?

Δεν νομίζω.

Μου φαίνεται κουφό που δούλευε με ΟΤΕ και όχι με Tellas, δοκίμασε να κάνεις rollback το firmware στην πιο παλιά έκδοση.

Spanos
21-05-08, 21:24
Εκανα reset για default settings και μετα εβαλα τις ρυθμισεις απο τον οδηγο της ΤΕΛΛΑΣ αλλα
τιποτα .Πηρα την Τελλας και μου ειπανε να παρω το 1212 και να ζητησω αντικατασταση.
Μπορω να το ακυρωσω και να το στειλω πισω?


Αμα δεν κάνει login μάλλον λάθος ρυθμίσεις βάζεις

δες λίγο το ελληνικό εγχειρίδιο

http://www.itlab.gr/dlink/DSL-G624T_GRv3.pdf

και τα firmwares


ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-G624T/Firmware/

anergos13
21-05-08, 22:01
Αμα δεν κάνει login μάλλον λάθος ρυθμίσεις βάζεις

δες λίγο το ελληνικό εγχειρίδιο

http://www.itlab.gr/dlink/DSL-G624T_GRv3.pdf

και τα firmwares


ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-G624T/Firmware/

οι ρυθμισεις που χρειαζεται εφοσον ακολουθω τον οδηγο της ΤΕΛΛΑΣ ειναι στην ουσια το username & to password και τα οποια εχω βαλει και στο sagem που παιζει.
Απο ftp dlink δεν μπορω να κατεβασω παλιοτερο firmware και δεν ξερω γιατι.
Επισης τωρα ειδα οτι δεν μπορω να βγαλω εξωτερικη γραμμη .Τι γινεται ρε gamoto?

Spanos
21-05-08, 22:22
E δεν είναι μονο το username/pass είναι και τα vpi/vci,pppoe llc, save/reboot κλπ

anergos13
21-05-08, 22:44
Ολα τα βαζω βασει του εγχειριδιου της Tellas 8/35 PPPOA vc-mux αλλα δεν παιζει!!!

Spanos
21-05-08, 22:49
Ολα τα βαζω βασει του εγχειριδιου της Tellas 8/35 PPPOA vc-mux αλλα δεν παιζει!!!


Τι να σου πω :hmm: το άλλο εγχειρίδιο που σου έδωσα τα λέει κάπως αλλιώς πχ save και reboot μετα την εισαγωγή των στοιχείων.

Για δοκίμασε και με τον άλλο τρόπο και βάλε PPPoE LLC. Aν δε πιάσει πάρε στο 1212 και ζήτα αντικατάσταση.

Thrylos
21-05-08, 23:12
Εχε υποψην σου οτι σημερα ειχε κατι προβληματα η tellas και μερικοι δε μπορουσαν να παρουν IP. Καλυτερα περιμενε μεχρι αυριο και δες τοτε τι γινεται

anergos13
22-05-08, 00:34
To sagem παιζει με PPPoa vc-mux οπωσ λεει & η ΤΕΛΛΑΣμια χαρα ολη μερα.Και παιρνει κανονικα ιp.
Eπισης εβαλα και το παλιο firmware που ειχε αλλα παλι τιποτα:angryr:
Εβαλα και pppoe llc μου γραφει waiting response και δεν παιρνει ip.
Θα παρει το δρομο του γυρισμου οπως φαινεται.....

myob
22-05-08, 10:23
εγω θα αγοραζα την πιο φτηνη καρτα ιντερνετ της οτενετ και θα δοκιμαζα να συνδεθω για να σιγουρευτω οτι οντως το ρουτερ εχει προβλημα.

anergos13
22-05-08, 16:38
Σημερα μιλησα με το service της d-link .Kαναμε διαφορες ρυθμισεις βαλαμε διαφορα firmwares
αλλα το routeraki αρνηθηκε να δουλεψει.Μου ειπε οτι μαλλον τελικα δεν παιζει και να ζητησω αντικατασταση.
Πηρα τηλ την ΤΕΛΛΑΣ και τους ειπα οτι θελω αντικατασταση με το siemens(αφου εχω το sagem)
& μου ειπαν να στειλω με fax το αιτημα γινει η αντικατασταση.Αρα περιμενω!

Thrylos
22-05-08, 16:59
υπαρχει τροπος με αυτο το modem να δουμε ποση ωρα ειμαστε συνδεμενοι, ή καποιο πληρες log και οχι μονο τις τελευταιες 7 σελιδες που δειχνει? Πηγα να δω τηλεοραση και οταν γυρισα ειχε αλλαξει η IP και θελω να δω αν εκανε disconnect αλλα ενω δε φαινεται στο Log μπορει να εχει γινει πιο πριν απο αυτα που εχει σωσμενα. Επισης ειναι τυχαιο οτι και χτες και σημερα εγινε αλλαγη της IP καπου μεταξυ 4 και 5 το μεσημερι? μηπως ειναι καποιο προγραμματισμενο re-connect?

anergos13
22-05-08, 18:45
Πριν απο λιγο με πηραν απο Τελλας & μου ειπανε οτι πηρανε το fax & οτι σε 2-3 ημερες θα με ξαναπαρουν να συνενοηθουμε για την αντικατασταση του με το siemens.Αναμενω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.