PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια και σε μένα!!!



nicmar1983
11-05-08, 20:02
Παιδιά καλησπέρα!Είμαι νέος στην παρέα σας και όπως προείπα στην πρώτη μου δημοσίευση ,άσχετος με τον υπολογιστή.. Έχω λοιπόν το εξής πρόβλημα. Ο υπολογιστής μου σέρνεται λόγω ότι κόλλησε ιό. Το NOD32 τον εντόπισε(και καλά) μόνο που το αρχείο δεν υπάρχει,εγγύηση αυτό. Είναι ένα αρχείο .dll που βρισκόταν στο system32. Δοκίμασα τα πάντα : Hijackthis,CCleaner,Adware,NOD32 αλλά τπτ! Μόνο με Ultrex δεν λούστηκα για να δω...:p Σας παρακαλώ θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Άνοιξα και τον TaskManager που δίνει τον Idle Process(το διάβασα που απαντήσατε σε ένα άλλο παιδί). Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να το λύσω. Δεν θέλω format,δεν είμαι αυτής της λύσης εξαρχής... Ευχαριστώ!!!

THEONE
11-05-08, 20:26
Παιδιά καλησπέρα!Είμαι νέος στην παρέα σας και όπως προείπα στην πρώτη μου δημοσίευση ,άσχετος με τον υπολογιστή.. Έχω λοιπόν το εξής πρόβλημα. Ο υπολογιστής μου σέρνεται λόγω ότι κόλλησε ιό. Το NOD32 τον εντόπισε(και καλά) μόνο που το αρχείο δεν υπάρχει,εγγύηση αυτό. Είναι ένα αρχείο .dll που βρισκόταν στο system32. Δοκίμασα τα πάντα : Hijackthis,CCleaner,Adware,NOD32 αλλά τπτ! Μόνο με Ultrex δεν λούστηκα για να δω...:p Σας παρακαλώ θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Άνοιξα και τον TaskManager που δίνει τον Idle Process(το διάβασα που απαντήσατε σε ένα άλλο παιδί). Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να το λύσω. Δεν θέλω format,δεν είμαι αυτής της λύσης εξαρχής... Ευχαριστώ!!!

κανε "Επαναφορά Συστήματος":oneup:

panaiz
11-05-08, 21:34
το nod σου λεει οτι εχει ιο το αρχιο c:\windows\system32\arxio.dll αλλα οταν πας σε αυτον τον φακελο δεν το βλεπεις? τοτε μαλλον ειναι κρυφο. πηγενε start -> run -> δώσε cmd.exe -> τωρα δωσε στο cmd.exe -> cd c:\windows\system32 μετα: attrib -r -s -h -a arxio.dll και μετα: del arxio.dll
για δοκιμασε ετσι

nicmar1983
12-05-08, 23:33
Λοιπόν κοιτάξτε τι έγινε. Είχα κάνει και επαναφορά αλλά τπτ. Θα έλεγα χειρότερα.. Το αρχείο λοιπόν το είχα σβήσει εγώ κατα παρότρηνση του NOD32 αλλά τώρα που το ξαναβλέπω υπάρχει. Όμως σίγουρα δεν υπήρχε,το είχα τσεκάρει. Θα πετάξω κοτσάνα αλλά υπάρχει δυνατότητα από ιό-μήτρα να δημιουργεί εικονικό μολυσμένο φορτίο χωρίς να μπορώ εγώ να βρίσκω αυτή τη μητρα?? Μήπως να καταφύγω σε φορμάτ?? Θα μπορώ να κάνω μετά πάλι ενεργοποίηση τα windws ή θα θεωρούνται κλεμμένα?? Θα μπορώ να κάνω τα ελεεινά updates μου??

Σημ: Άσχετο αλλά με την επαναφορά τι κερδίζω?Δεν έχω καταλάβει.

29gk
12-05-08, 23:42
Το νοημα της επαναφορας ειναι πως σε γυριζει σε ημερομηνια αρα και ρυθμισεις που τα παντα επαιζαν σωστα. Δεν ειναι γιατρικο ομως " δια πασαν νοσον και.... " γιατι δεν πιανει παντοτε και χανεις και τυχον αλλαγες. Το σημαντικο ειναι πως το nod σου χτυπαει συνεχεια αρα κατι που εστησες ή καποια σελιδα που επισκεφτηκες αποθηκευσε καποιο αρχειο στο pc σου και μαλλον με καθε επανεκκινηση αυτο ξαναδημιουργει τον ... εαυτο του.

Αν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια στα pc, φωναξε καποιον να σου ελεγξει το συστημα και αν δεν γινει δουλεια, καντε μαζι format. Προσοχη στο τι θα στησεις και να σου περασει και ασφαλεειες. Καλο ειναι εκτος του antivirus να περασεις και ενα software firewall.

Για τα windows μην ανησυχεις.

gogos888
12-05-08, 23:55
Ο ιός έχει γράψει τον εαυτό του στην επαναφορά συστήματος, γι αυτό τον βρίσκεις μπροστά σου συνεχώς.
1. Απενεργοποίησε την επαναφορά συστήματος για όλους τους δίσκους.
2. Κάνε reboot στον υπολογιστή και μπες σε safe mode (πατώντας F8) μετά την οθόνη του BIOS.
3. Σβήσε χειροκίνητα το μολυσμένο αρχείο (αν υπάρχει) και κάνε scan με το antivirus και το antispyware σε safe mode όπως είσαι μήπως βρει κάτι που δεν το νομίζω. Πιθανόν το antispyware να βρει υπολείμματα στο μητρώο.
4. Αφού μπεις κανονικά στα windows ενεργοποίησε την επαναφορά συστήματος.

Υ.Γ. Θα σε βοηθήσει αν εμφανίσεις κρυφά αρχεία και αρχεία συστήματος. Από έναν οποιοδήποτε φάκελο π.χ. "Τα έγγραφά μου", επέλεξε "εργαλεία", "επιλογές φακέλων", "προβολή", τσέκαρε "εμφάνιση κρυφών αρχείων & φακέλων" και ξετσέκαρε "απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων" και απόκρυψη προστατευμένων αρχείων λειτουργικού συστήματος"

karakou
13-05-08, 00:06
Ο ιός έχει γράψει τον εαυτό του στην επαναφορά συστήματος, γι αυτό τον βρίσκεις μπροστά σου συνεχώς.
1. Απενεργοποίησε την επαναφορά συστήματος για όλους τους δίσκους.
2. Κάνε reboot στον υπολογιστή και μπες σε safe mode (πατώντας F8) μετά την οθόνη του BIOS.
3. Σβήσε χειροκίνητα το μολυσμένο αρχείο (αν υπάρχει) και κάνε scan με το antivirus σε safe mode όπως είσαι μήπως βρει κάτι που δεν το νομίζω.
4. Αφού μπεις κανονικά στα windows ενεργοποίησε την επαναφορά συστήματος.

Υ.Γ. Θα σε βοηθήσει αν εμφανίσεις κρυφά αρχεία και αρχεία συστήματος. Από έναν οποιοδήποτε φάκελο π.χ. "Τα έγγραφά μου", επέλεξε "εργαλεία", "επιλογές φακέλων", "προβολή", τσέκαρε "εμφάνιση κρυφών αρχείων & φακέλων" και ξετσέκαρε "απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων" και απόκρυψη προστατευμένων αρχείων λειτουργικού συστήματος"

Πολύ σωστά! Δέ φτάνει όμως μόνο αυτό πρέπει κ να διαγράψει k όλα τα προηγούμενα restore points. Αφού σβήσει κ τον ιό κ σκανάρει 2 φορές ξανά μετά σε safe mode δημιουργεί κ ένα καινούριο restore point κ ενεργοποιεί την επαναφορά συστήματος

gogos888
13-05-08, 00:08
Αν απενεργοποιήσεις την επαναφορά συστήματος διαγράφονται όλα τα σημεία επαναφοράς.
Με την ενεργοποίηση δημιουργείται αυτόματα σημείο επαναφοράς.

pzogr
13-05-08, 02:48
Μερικές φορές δεν σου επιτρέπεται να σβήσεις κάποιο αρχείο όταν είσαι σε περιβάλλον windows. Μπορείς όμως εύκολα να το σβήσεις αν μπεις σε dos πριν μπεις σε windows πχ με μια δισκέτα εργαλείων dos ή εκκίνησης. Αν θυμάμαι καλά μπορείς να μπεις σε dos και με το cd εγκατάστασης των XP (recovery console?) . Αν δεν πιάσουν οι συμβουλές, που πήρες μέχρι τώρα, μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ να δεις τι ακριβώς κάνει ο ιός αυτός ώστε να "θεραπεύσεις" όλα τα μολυσμένα σημεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.