PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο 8 στα 4



zinedine
11-05-08, 20:35
Θα ξεκινησω την ιστορια μου απο την αρχη!!! Ημουν συνδρομητης της vivodi(shared LLU) για 2 χρονια και η συνδεση μου λειτουργουσα κανονικα στα 8 Mbps. Ξαφνικα ενα ωραιο πρωινο η γραμμη μου επεσε στα 2 Mbps. Μετα απο αρκετα τηλ. και αφου απελπιστηκα, μιας και δεν μπορουσα να βγαλω ακρη ειπα " Δεν παω στον ΟΤΕ που ειναι και εγγυηση:rofl: ". Καινουργιες αιτησεις μπλα μπλα.... συνδεομαι. Αποτελεσμα κλειδωνω στα 4 Μbps. Παλι παραπονα τηλ. μπλα μπλα.... αποτελεσμα κανενα. Μπορει καποιος να μου πει πως γινετε να δουλευει η γραμμη μου στα 8 χωρις κανενα προβλημα για μεγαλο χρονικο διαστημα και ξαφνικα να μην μπορω να παω πανω απο 4 με τιποτα; Υπαρχει κανενας τροπος να δω παλι ασπρη μερα;

http://img383.imageshack.us/img383/2060/routeryo6.jpg στατιστικα router

Umbra
11-05-08, 21:38
Κοιτα απο το noise margin φαινεται οτι μαλλον δεν μπορει να σηκωσει 8....ισως να τα καταφερει αλλα θα εχεις συνεχεια αποσυνδεσεις....

Αρα κατι αλλαξε στην γραμμη σου και σου εριξαν το προφιλ...

Fixman_cc
11-05-08, 21:49
Φίλτατε βλέπω οτι χρησιμοποιείς το philips! Απο προσωπική αποψη δεν το θεωρώ τόσο αξιόπιστο ρούτερ διότι στην δική μου περίπτωση που είχα 8mbit απο οτε με το philips κλειδωνα στα 5...6 μβιτ kαι βάζοντας άλλο ρούτερ επάνω είδα διαφορετικές μετρήσεις σε θέμα συνχρονισμού...απόστασης θορύβου..και λοιπά! πάρε για παράδειγμα το Speedtouch 585 v6 το οποίο μεν δύσκολα το βρίσκεις στο εμπόριο αλλα αξίζει πολύ περισσότερο απο το phiilips ;)

zinedine
11-05-08, 21:58
Κοιτα απο το noise margin φαινεται οτι μαλλον δεν μπορει να σηκωσει 8....ισως να τα καταφερει αλλα θα εχεις συνεχεια αποσυνδεσεις....

Αρα κατι αλλαξε στην γραμμη σου και σου εριξαν το προφιλ...

Οτι κατι αλλαξε ειναι σιγουρο δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη απο τα 8 στα 4. Το θεμα ειναι τι αλλαξε; Απο οτι θυμαμαι οταν η γραμμη μου ηταν 8Mbps το SNR ηταν 10 db τωρα με 4 Mbps ειναι 8 db:hmm:

........Auto merged post: zinedine πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλτατε βλέπω οτι χρησιμοποιείς το philips! Απο προσωπική αποψη δεν το θεωρώ τόσο αξιόπιστο ρούτερ διότι στην δική μου περίπτωση που είχα 8mbit απο οτε με το philips κλειδωνα στα 5...6 μβιτ kαι βάζοντας άλλο ρούτερ επάνω είδα διαφορετικές μετρήσεις σε θέμα συνχρονισμού...απόστασης θορύβου..και λοιπά! πάρε για παράδειγμα το Speedtouch 585 v6 το οποίο μεν δύσκολα το βρίσκεις στο εμπόριο αλλα αξίζει πολύ περισσότερο απο το phiilips ;)

Εχω δοκιμασει και αλλα routers απο οτι θυμαμαι τεσσερα. Τιποτα ιδια στατιστικα

Cloudman
11-05-08, 23:12
Το SNR σου είναι πολύ χαμηλό. Αυτό υποδηλώνει ότι η γραμμή σου έχει θόρυβο. Κανονικά με το att που έχεις μπορείς να πιάσεις με adsl2+ περίπου 18 mbps. Έλεγξε το εσωτερικό σου δίκτυο (πρίζες, φίλτρα). Δοκίμασε το ρούτερ απευθείας πάνω στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, χωρίς σπλίτερ και με όλες τις υπόλοιπες τ/φ συσκευές του σπιτιού βγαλμένες από την πρίζα και ξαναδές στατιστικά. Αφού αποκλείσεις την πιθανότητα το πρόβλημα να οφείλεται σε σένα (στο εσωτερικό σου δίκτυο, δηλαδή) τότε δώσ' το βλάβη, πες ότι έχεις χαμηλή ταχύτητα κλειδώματος και υπομονή. Αλήθεια, με τόσο οριακό snr δεν έχεις αποσυνδέσεις;

zinedine
11-05-08, 23:25
Το SNR σου είναι πολύ χαμηλό. Αυτό υποδηλώνει ότι η γραμμή σου έχει θόρυβο. Κανονικά με το att που έχεις μπορείς να πιάσεις με adsl2+ περίπου 18 mbps. Έλεγξε το εσωτερικό σου δίκτυο (πρίζες, φίλτρα). Δοκίμασε το ρούτερ απευθείας πάνω στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, χωρίς σπλίτερ και με όλες τις υπόλοιπες τ/φ συσκευές του σπιτιού βγαλμένες από την πρίζα και ξαναδές στατιστικά. Αφού αποκλείσεις την πιθανότητα το πρόβλημα να οφείλεται σε σένα (στο εσωτερικό σου δίκτυο, δηλαδή) τότε δώσ' το βλάβη, πες ότι έχεις χαμηλή ταχύτητα κλειδώματος και υπομονή. Αλήθεια, με τόσο οριακό snr δεν έχεις αποσυνδέσεις;

Να υπαρχει προβλημα στην καλωδιωση του σπιτιου το αποκλειω τα εχω κανει ολα αυτα που λες. Εχω δηλωσει βλαβη στον οτε και μου ειπαν οτι μεχρι τοσο σηκωνει η γραμμη μου. Αυτο ομως δεν ειναι αληθεια μιας και για δυο χρονια η γραμμη μου δουλευε στα 8.

hel
11-05-08, 23:50
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;
Έχεις συναγερμό;
Έχεις τσεκάρει μετά το πρόβλημα τα φίλτρα και το σπλίτερ;
Σίγουρος ότι δεν είναι το πρόβλημα από τη μεριά σου, είσαι μόνο όταν συνδέσεις το ρουτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

zinedine
12-05-08, 00:25
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;
Έχεις συναγερμό;
Έχεις τσεκάρει μετά το πρόβλημα τα φίλτρα και το σπλίτερ;
Σίγουρος ότι δεν είναι το πρόβλημα από τη μεριά σου, είσαι μόνο όταν συνδέσεις το ρουτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

παιδια σιγουρα δεν φταιει κατι απο την καλωδιωση του σπιτιου τα εχω κοιταξει ολα.

sunrise
12-05-08, 00:35
Βλαβη στο 121 και πιεσε τους για αλλαγη ζευγους!

zinedine
12-05-08, 00:47
Βλαβη στο 121 και πιεσε τους για αλλαγη ζευγους!

Θα το δοκιμασω παλι:rainy: Παντως αν μπορει καποιος να μου πει πως γινεται απο την μια μερα στην αλλη να αλλαζουν ετσι τα στατιστικα της γραμμης μου. Δεν μπορω να πιστεψω οτι καποιος δεν εχει βαλει το χερακι του

utp
12-05-08, 00:50
Έχεις συναγερμό;

ΣΟΡΥ για το off topic αλλα συνεχεια ακουω για συναγερμο και δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο..μου λετε με 2 λογια?

zinedine
12-05-08, 01:12
ΣΟΡΥ για το off topic αλλα συνεχεια ακουω για συναγερμο και δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο..μου λετε με 2 λογια?

Θεωρητικα ο θορυβος που μπορει να υπαρχει σε ενα καλωδιο του ΟΤΕ που υπαρχει μεσα στο σπιτι σου μπορει να δημιουργειται απο το συναγερμο που τυχον μπορει να εχεις.
Για εμενα αυτη η δικαιολογια και καποιες αλλες του στιλ ειναι παλια η πολυκατοικια, τα ποντικια εφαγαν το καλωδιο και γενικα οτι φταινε τα παντα εκτος απο το ανεπαρκες δικτυο τα ακουω βερεσε

zeta
12-05-08, 03:46
εγω, χωρις να ξερω πολλά πραγματα, βλέπω οτι επεσε το snr σου. Καλα, αυτο το ξερεις και εσύ.
Καταλαβαινω λοιπον, θορυβο, ειτε απο ραδιοερασιτέχνη, είτε απο καποια αλλη πηγή θορύβου.
ή η γραμμή σου έπεσε μες την υγρασία, αλλά τοτε θα ανέβαινε το attenuation, όπως θα ανέβαινε επίσης αν στην είχαν κόψει κατα λάθος και την κολάγανε οπως όπως μετά.
επομένως μάλλον έχεις παρεμβολή από κάπου.
αυτα καταλαβαίνω εγώ, ψάξε βρες τώρα τι σου κάνει παρεμβολή, αυτό φαίνεται και απο τα errors του ρουτερ σου. Νομίζω οτι εμπλεξες.
εγκατέστησε το dmt tool, κατέβασε τα γραφήματα, και δείξτα στους ειδικούς του φορουμ να στα εξηγήσουν.
καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι..

υγ. μη δινεις και μεγάλη βάση σε αυτά που λεω, εμπειροτεχνης ειμαι. περιμενε να σου απαντησουν οι τεχνικοι.
αν θες, ρωτα με για...τοπογραφικά!εκεί θα σου δωσω σίγουρη απάντηση...

pnikolo
12-05-08, 04:10
Θεωρητικα ο θορυβος που μπορει να υπαρχει σε ενα καλωδιο του ΟΤΕ που υπαρχει μεσα στο σπιτι σου μπορει να δημιουργειται απο το συναγερμο που τυχον μπορει να εχεις.
Για εμενα αυτη η δικαιολογια και καποιες αλλες του στιλ ειναι παλια η πολυκατοικια, τα ποντικια εφαγαν το καλωδιο και γενικα οτι φταινε τα παντα εκτος απο το ανεπαρκες δικτυο τα ακουω βερεσε

Λοιπον καταρχην εχεις 4αρα γραμμη. Δωστο βλαβη στο 121 γιατι εχεις απαραδεκτο snr, πραγμα που σημαινει πολυς θορυβος στη γραμμη σου. Αν θες να ζητησεις αναβαθμιση στη ταχυτητα καντο για να τους τρεχεις. Εαν δεν ειναι απο εσωτερικο προβλημα δηλαδη μετα την χωνευτη να τους πεις (με το attn που εχεις) να κλειδωσουν αυτοι στα 8. Αν παλι σου πουν η γραμμη κλπ θα τους πεις να βρουν αλλη καθαρη. Ενημερωσε το προφιλ σου με τα στοιχεια σου γιατι δε ξερουμε ουτε περιοχη, κεντρο κλπ. Οταν ζηταμε βοηθεια πρεπει να ειναι ενημερομενα αυτα για πιο σωστες και πιο γρηγορες απαντησεις ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.